عکس کاور توت عنخ آمون
b1
خانه » ۱۰ کشف برتر باستان شناسی در سال ۲۰۱۰!

۱۰ کشف برتر باستان شناسی در سال ۲۰۱۰!

b3
2010

مجله نشنال جغرافی با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۱۰ به معرفی و رده بندی ۱۰ کشف برتر باستان شناسی از DNA توت عنخ آمون تا فرسایش کشتی تایتانیک پرداخته است.

 

10- تونل فرعون

تونل فرعون
در زیر این پل چوبی، یک پلکان با قدمت ۳ هزار سال وجود دارد. این پلکان به تونل اسرارآمیزی می‌رسد که از مقبره فرعون «ستی اول» آغاز می‌شود. این تونل بعد از سه سال حفاری در مقابل یک دیوار در زیر دره شاهان در عمق ۱۷۴ متری کشف شد.

9- کلبه مکتشفان

کلبه مکتشفان
تقریباً یک قرن پس از کشف قاره جنوبگان توسط رابرت فالکون اسکات، کارشناسان در تلاشند تا کلبه چوبی این مکتشف انگلیسی را در جزیره رأس، واقع در قطب جنوب از برف و نابودی نجات دهند. این کلبه به طول ۱۵ متر و عرض ۶٫۷ متر برای پذیرایی از ۳۳ مرد ساخته شده بود.

8- فرسایش تایتانیک

فرسایش تایتانیک
این تصویر که اول سپتامبر به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد کشف بقایای تایتانیک در عمق ۳ هزار و ۸۰۰ متری منتشر شد، نشان می‌دهد که این کشتی درحال فرسایش است. این تصویر به علاوه تصاویر دیگری از بقایای کشتی تایتانیک در پروژه‌ای به نام Expedition Titanic تهیه شد.

7- آثار تاریخی در خطر

آثار تاریخی در خطر
نقاشی‌های دیواری تخریب شده کلیسای جامع «آنی» ترس ساکنان این شهر کوچک قرون وسطایی را موجب شده است. این شهر در منطقه نظامی ترکیه در مرز با ارمنستان قرار دارد. این شهر یکی از ۱۲ مکان تاریخی‌ای است که توسط صندوق میراث جهانی یونسکو به عنوان شهر با خطر شدید نابودی ثبت شده است.

6- DNA توت عنخ آمون

توت عنخ آمون
توت عنخ آمون یکی از فراعنه معروف مصر باستان است که در سن ۱۹ سالگی مرده است. دانشمندان با استفاده از نتایج تجزیه DNA که از بقایای جسد مومیایی شده توت عنخ آمون و سایر مومیاییها در دره شاهان به دست آمده بود سرانجام موفق شدند نه تنها وضعیت سلامت این شاهان را بازسازی کنند بلکه موفق شدند روابط خانوادگی آنها را نیز به دست آورند.

5- معبد انسان‌های قربانی شده

معبد انسان قربانی شده
در ژانویه گذشته خبر کشف یک معبد باستانی پیچیده اعلام شد که در آن یک گور دسته جمعی از انسانهای قربانی شده در زیر ریگهای روانی که توسط باد کنار رفته بودند در شمال غربی پرو نمایان شد. این کشف به نظر می‌رسد که به افسانه «نای لامپ» واقعیت بخشیده است. «نای لامپ» تمدن پرویی «لامبائیک» در قرن هشتم بعد از میلاد را تأسیس کرد.

4- نقشه برداری با لیزر از شهر مایاها

نقشه برداری لیزر شهر مایا
در ماه آوریل دو باستان شناس آمریکایی با استفاده از یک فناوری نوآورانه برپایه لیزر به نام «لیدار» موفق شدند تنها در مدت چهار روز از شهر باستانی قیبله مایا نقشه برداری کرده و این مشکل را که از ۲۵ سال قبل محققان را درگیر خود کرده بود حل کنند. به گفته این دو باستان شناس، شهر مایاها در زمینی به وسعت بیش از ۱۷۷ کیلومتر مربع و در دوره بین ۵۵۰ تا ۹۰۰ بعد از میلاد ساخته شده و جمعیتی بالغ بر ۱۱۵ هزار نفر داشته است.

3- تمدن گمشده آمازون

تمدن گمشده آمازون
در ماه ژانویه صدها دایره، مربع و دیگر اشکال هندسی کشف شدند. به نظر می‌رسد این تصاویر توسط جامعه ناشناخته‌ای که در آمازون زندگی می‌کرده‌اند کشیده شده‌اند اما این تصاویر با گذشت زمان توسط جنگل آمازون پنهان شده‌اند. تصاویر ماهواره‌ای که از بالای حوزه رودخانه آمازون پس از سال ۱۹۹۹ گرفته شده‌اند بیش از ۲۰۰ اشکال هندسی زمینی را که تا فاصله بیش از ۲۵۰ کیلومتر امتداد یافته‌اند کشف کردند. این کشف در طبقه بندی ۱۰ کشف علمی برتر سال ۲۰۱۰ مجله نشنال جغرافی توانسته بود رتبه هفتم را به دست آورد.

2- کشف کشتی نوح

کشف کشتی نوح
تیمی از مسیحیان پروتستان در آوریل سال جاری مدعی شدند که باقیمانده‌های کشتی نوح را در زیر برفها و مواد آتشفشانی کوه آرارات در ترکیه کشف کرده‌اند. این کشف نیز توانست در رده بندی ۱۰ کشف علمی برتر این مجله، رتبه چهارم را کسب کند.

1- راز طومار بحرالمیت

راز طومار بحرالمیت
طومارهای بحرالمیت حدود نیم قرن قبل در ۱۱ غار قمران در شمال غربی بحرالمیت کشف شدند. از آن زمان دانشمندان و باستان شناسان در تلاش برای کشف و رمزگشایی این دست نوشته و کشف خاستگاه واقعی آنها بوده‌اند. اکنون گروهی از محققان موسسه ملی فیزیک هسته‌ای ایتالیا با استفاده از یک برخورد دهنده ذرات موفق شدند راز خاستگاه بخشی از این دست نوشته را فاش کنند. این دست نوشته محتوی ۹۰۰ سندی است که بر روی پوست شتر نوشته شده است. تاریخ تدوین این طومارها بین ۲۰۰ قبل از میلاد تا ۷۰ - ۶۰ بعد از میلاد محاسبه شده اما تاکنون مشخص نبود که آیا این متون در همان منطقه نوشته شده‌اند و یا درجای دیگری ایجاد و سپس منتقل شده‌اند.

تجزیه‌های کروم و بروم در آب بحرالمیت کاملاً با میزان عناصر بازمانده در این پوستها سازگاری داشت. این مقایسه با استفاده از دسته پرتوهای پروتون ۳٫۱ مگاولت که توسط برخوردهنده ذرات «تاندم» در موسسه فیزیک هسته‌ای ایتالیا تولید شده بودند، انجام شد و تائید کرد که خاستگاه این دست نوشته‌ها در همان منطقه بحرالمیت بوده است. این کشف نیز در رده بندی ۱۰ کشف برتر علمی سال ۲۰۱۰ نشنال جغرافی رتبه دوم را به دست آورده بود.

منبع فارسیمهر

منبع خارجیNational Geographic

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
امیر جباری
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۸:۱۰

کشتی نوح دیگه الکیه باید ت الان فرسایشش تموم شده بود :confused: :confused:

امیر
امیر
۲۷ شهریور ۱۳۹۹ ۲۳:۳۵

کشتی نوح؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

b1