cover chapada photo by marcio cabral
b1
خانه » ۱۰ چشم‌انداز طبیعی برتر سال ۲۰۱۵!

۱۰ چشم‌انداز طبیعی برتر سال ۲۰۱۵!

b3
2015

طبیعت و چشم‌اندازهای بکر و تماشایی آن همواره قلب‌های زیباپسند را به تپش انداخته و چشم‌ها را خیره می‌کند. حتماً برای شما هم پیش آمده است که با دیدن یک منظره طبیعی حتی اگر در قاب تصویر محصور باشد، شور و شوقی خاص را در دل خود حس کنید. به همین مناسبت این بار با عکاسان خوش ذوق همراه شده و چشم‌اندازهای برتر سال ۲۰۱۵ را مرور خواهیم کرد. با عجیب‌ترین همراه باشید.

سال گذشته نیز شاهد برگزاری مجموعه مسابقاتی متنوع و پرطرفدار در عرصهٔ عکاسی بودیم، مسابقاتی جهانی که هم میزبان عکاسان آماتور و هم حرفه‌ای بودند. این رقابت‌های پرشور همچون گذشته و در قالب شاخه‌های مختلف، شماری از بهترین تصاویر ارسال شده را به علاقه‌مندان معرفی کردند.

همان گونه که می‌دانید، عکاسی از چشم‌انداز، یکی از شاخه‌های پرطرفدار هنر عکاسی است. جایی که زیبایی چشم‌اندازهای طبیعت، در قالب تصاویری تماشایی جاودانه شده و قلب‌های بسیاری را در گوشه و کنار جهان به تسخیر خود درمی‌آورند.

بی‌شک مادر طبیعت از قدرتی جادویی و افسون‌کننده برخوردار است. جاذبه‌ای عمیق و سحری پایدار، که همواره بیننده را به دنبال خود می‌کشد. زیبایی که گاه در چشم‌اندازی سرسبز و پرطراوت و گاهی نیز در قالب منظره‌ای سرد و برف‌آلود، تجسمی از درخشش باشکوه آفرینش این جهان بوده و حتی گاهی بغض به گلو می‌اندازد.

شاید هنر عکاسی نتواند آن گونه که باید و شاید، این جادو را به تصویر بکشد، اما با تشکر از عکاسان خوش ذوق، هنوز هم می‌توانیم شاهد زیبایی خوش رنگ و لعاب طبیعت باشیم. زیبایی که همچون تابلویی دلفریب پیش چشمان‌مان گسترده شده و انسان را مبهوت خود می‌کند.

همراه ما باشید در سفری به دل طبیعت و مناظر مسحورکنندهٔ آن، سفری توأم با تماشای زیباترین چشم‌اندازهایی که عکاسان در سال گذشتهٔ میلادی موفق به ثبت آنها شدند.

10- باهیا د کادیز (Bahia de Cadiz)، اسپانیا

10 باهیا د کادیز(bahia de cadiz)، اسپانیا 10 باهیا د کادیز(bahia de cadiz)، اسپانیا 1

عکاس "پره سولر" (Pere Soler)، این تصویر خیره‌کننده را "هنر جلبکی" نام نهاده است. این هنر ظریف و دلفریب طبیعی در "پارک ملّی باهیا د کادیز" درناحیهٔ آندلس (Andulacia) به نمایش درآمده است.

به نظر می‌رسد چشمهٔ آب گرم و جلبک‌های خوش ذوق دست به دست هم داده و خالق جهانی رنگارنگ، جادویی و مخصوص به خود شده‌اند.

9- اسلوپ پوینت (Slope Point)، جزیرهٔ جنوبی، نیوزیلند

9 اسلوپ پوینت (slope point)، جزیره‌ی جنوبی، نیوزیلند

بی اغراق می‌توان نیوزیلند را یکی از کشورهای زیبا و خوش‌منظرهٔ جهان نامید. زیبایی بکر و تقریباً دست‌نخورده که شما را مبهوت خود می‌کند. در جنوبی‌ترین نقطهٔ این کشور خوش آب و رنگ، گلّه‌های گوسفند آزادانه این سو و آن سو در رفت و آمد هستند. اما این سرزمین زیبا مخاطرات خاص خود را نیز داراست. این ناحیه به طور مکرر شاهد وزش بادهایی بسیار شدید است، بادهایی که از سمت منطقهٔ جنوبگان (Antarctica) وزیده و خُلق و خویی بی‌رحم دارند. این جریان‌های شدید که معمولاً با سرعت ۲۰۰ مایل می‌وزند، تقریباً هر چیزی را در مسیر خود جارو می‌کنند.

اما طبیعت یاد گرفته چگونه با شرایط مختلف تطبیق پیدا کرده و به حیاتش ادامه دهد. در اینجا نیز درختان و پوشش گیاهی به شکلی جالب و غیر منتظره با وزش تندبادهای سهمگین کنار آمده‌اند، درختانی زیبا و مقاوم که نقش شلاق باد را بر پیکر خود، به زیبایی تمام به تصویر کشیده‌اند. به طوری که حتی وقتی در یک روز آرام نیز به آنها می‌نگرید، احساس می‌کنید که گویی زیر فشار شدید باد کمر خم کرده‌اند.

عکاس "لوک آستن" (Luke Austen)، از این زاویه به چشم‌اندازهای منطقهٔ "اسلوپ پوینت" نگریسته و این درختان بر باد رفته را جاودانه کرده است.

8- هَفنِر کریک (Haffner creek)، پارک ملّی کوتنی (Kootenay)، بریتیش کلمبیا، کانادا

8 هَفنِر کریک (haffner creek)، پارک ملّی کوتنی (kootenay)، بریتیش کلمبیا، کانادا

این پارک ملّی خود مملو از چشم‌اندازهای زیبا و تماشایی بوده و در فهرست میراث ماندگار یونسکو قرار دارد. "هفنر کریک" یکی از خوش‌منظره‌ترین بخش‌های این پارک است که به ویژه مورد توجه و علاقهٔ کوهنوردان قرار دارد. البته عکاسان نیز بدشان نمی‌آید از این خوان نعمت بهره‌ای برده و تصاویری به یادماندنی را از این معجزهٔ زیبای طبیعت به ثبت برسانند.

عکاس خوش قریحه "پائول زیزکا" (Paul Zizka) نیز دست به کار شده و از کوهنوردان حین فعالیت عکسبرداری کرده است. تصاویری که ما را نیز به قلب این دنیای سرد و یخی برده و مجذوب خود می‌کنند.

7- گلوگاه هَمِرسلی (Hamersley)، پارک ملّی کِریجینی (Karijini)، استرالیای غربی

7 گلوگاه هَمِرسلی (hamersley)، پارک ملّی کِریجینی (karijini)، استرالیای غربی 7 گلوگاه هَمِرسلی (hamersley)، پارک ملّی کِریجینی (karijini)، استرالیای غربی 1

دومین پارک بزرگ استرالیا محصول تخته سنگ‌هایی است که به لطف نرمی و لطافت جادویی آب، جاودانه کنده‌کاری شده‌اند. این پارک دارای پنج گلوگاه و آبکند است که موفق به خلق حوضچه‌های آب متعدد، استخرها و آبشارهای تماشایی شده‌اند.

استخر زیبایی که در گلوگاه "هَمِرسلی" شکل گرفته، یکی از زیبایی‌های طبیعی این منطقه است که به کمک ذوق و سلیقهٔ تحسین‌برانگیز عکاس "مَت هاتِن" (Matt Hutton) و در قالب این تصاویر رؤیایی به نمایش درآمده است.

6- اسنودونیا (Snowdonia)، ولز شمالی

6 اسنودونیا (snowdonia)، ولز شمالی

پارک ملّی و بسیار زیبای اسنودونیا به لطف بلندترین قلّهٔ ناحیه ولز و بریتانیا حال و هوایی دیگر یافته است. قلّهٔ "اسنودِن" (Snowdon) با ارتفاع ۱٫۰۸۵ متر در این منطقه سر به آسمان ساییده و با چشم‌اندازی از پوشش گیاهی کمیاب، غنی و قابل توجه، محصور شده است.

ندیر خان (Nadir Khan) عکاسی خوش ذوق، این زیبایی را در قابی متفاوت به تصویر کشیده است. جایی که دوچرخه سوارانی را می‌بینیم که در حال پایین آمدن از تپه هستند، در حالی که نور خورشید در پس زمینهٔ تصویر در حال خودنمایی است.

5- صحرای نامیب، نامیبیا

5 صحرای نامیب، نامیبیا

صحرای نامیب، وسعتی است تماشایی و پهناور که در جنوب قارهٔ آفریقا گسترده شده است. ریشهٔ نام این صحرا از کلمهٔ "Nama" به معنی "سرزمین پهناور" گرفته شده است. این صحرا ۲ هزار کیلومتر وسعت داشته و بخش‌هایی از کشورهای نامیبیا، آفریقای جنوبی و آنگولا را اشغال کرده است.

در میان چشم‌اندازهای بکر و تماشایی این صحرا، منطقهٔ "Sossusvlei" با تلماسه‌های سرخ رنگ خود و ناحیهٔ "Deadvlei" که با خاک رس سفید رنگی پوشیده شده است، جذابیت و دلربایی دیگری دارند.

صحرای نامیب سوژهٔ عکاسی "دانا آلن" (Dana Allen) بوده است که ماحصل آن تصویر تماشایی فوق است. جایی که نیمی از تلماسه درگیر باد و طوفان است در حالی که نیمهٔ دیگر در سکون و آرامش به سر می‌برد. تضادی دل انگیز و رؤیایی که بیننده را شیفتهٔ خود می‌کند.

4- مزارع تراسی شکل برنج، یونان (Yunnan)، چین

4 مزارع تراسی شکل برنج، یونان (yunnan)، چین3 4 مزارع تراسی شکل برنج، یونان (yunnan)، چین2 4 مزارع تراسی شکل برنج، یونان (yunnan)، چین

استان "یوآن‌یانگ" (Yuanyang) در کشور چین و در کنار رود سرخ گسترده شده است. گوشه‌ای از این جهان که بیش از هر چیز دیگر با مزارع برنج تراسی شکل و مبهوت‌کنندهٔ خود شناخته شده و محبوب است. این جذابیت به اندازه‌ای بوده که این منطقه را در فهرست میراث جهانی جای داده است.

عکاس "تیری برونیر" (Thierry Bronier)، این تابلوی دست‌ساز بشر را که در کنار چشم‌اندازهای بکر مادر طبیعت جلوه‌ای دیگر یافته، دست مایه کار خود قرار داده و این تصاویر زیبا را به ثبت رسانده است.

3- پارک ملّی چاپادا داس ویادیراس (Chapada dos Veadeiros)، برزیل

3 پارک ملّی چاپادا داس ویادیراس (chapada dos veadeiros)، برزیل2 3 پارک ملّی چاپادا داس ویادیراس (chapada dos veadeiros)، برزیل

عکاس "مارسیو کابرال" (Marcio Cabral)، از این منطقهٔ زیبا تصویربرداری کرده است. منطقه‌ای مسطح به وسعت ۶۵۵ کیلومتر مربع که گفته می‌شود ۱٫۸ میلیارد سال قدمت دارد. این پارک زیبا نیز بخشی از منابع ارزشمند طبیعت بوده و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

در این تصویر زیبا شما می‌توانید بخشی از کهکشان راه شیری را مشاهده کنید که بر فراز گل‌های وحشی "Paepalanthus" خودنمایی می‌کند.

2- کوهستان هوآشان (Huashan)، شیِن (Xian)، چین

2 کوهستان هوآشان (huashan)، شیِن (xian)، چین

منطقهٔ کوهستانی بسیار زیبا که به خاطر قلل مخروطی شکل و مسیرهای خطرناک خود در سطح جهان شهرتی قابل توجه به هم زده است.

و اینجا است که نبوغ یک عکاس، زیبایی چشم‌اندازهای این ناحیه را به شکلی تأثیرگذار به بیننده معرفی می‌کند. "ویراپونگ چایپاک" (Weerapong chaipuck)، نمایی نفس‌گیر و تحسین برانگیز از ژرفنای شکل گرفته در میان این قلل مرتفع را در قالب تصویری متفاوت ثبت کرده است.

1- آلتی‌پِلانو (Altiplano)، بولیوی

1 آلتی‌پِلانو (altiplano)، بولیوی2 1 آلتی‌پِلانو (altiplano)، بولیوی

فلات کوهستانی "آلتی پلانو" در بخش مرکزی و غرب آمریکای جنوبی و درست در امتداد کوه‌های آند گسترده شده است. ناحیهٔ فوق در میان محدوده و قلمروی دو کشور بولیوی و پرو جای گرفته است، در حالی که در جنوب آن دو کشور آرژانتین و شیلی واقع شده‌اند.

این منطقه با سرزمین‌های مسطح و قللی که اینجا و آنجا خودنمایی می‌کنند، جلال و جبروتی خاص دارد. جلوه‌ای که شاید در کمتر نقطه‌ای از جهان شاهد آن باشیم.

عکاس "ریکاردو دا کونا" (Rickardo da Cunha)، تصویری تحسین برانگیز را از این فلات تماشایی به ثبت رسانده که قابل توجه است. جایی که قاب تصویر صحنهٔ بازی خیره‌کنندهٔ ابرها، تابش اشعهٔ خورشید از میان این توده‌های سفید و البته نمایی از قله‌ای باشکوه در پس زمینه است.

 

منبع فارسیکجارو


ونوس

ونوس

ونوس هستم. عاشق کتاب خوندنم..از دنیای فانتزی و چیزهای عجیب غریب توش لذت می برم

b2
b1