حلزون هرمافرودیت
b1
خانه » ۱۰ گونه جدید از موجودات عجیب و غریب کشف شده در سال ۲۰۱۴!

۱۰ گونه جدید از موجودات عجیب و غریب کشف شده در سال ۲۰۱۴!

b3
2014

در سال ۲۰۱۴ اتفاقات زیادی در دنیا افتاد که اخبار همه جا آن‌ها را گزارش کردند. ما در این مقاله خبرهایی از سال ۲۰۱۴ جمع‌آوری کرده‌ایم که ممکن است تعداد کمی آن‌ها را شنیده باشند: کشف گونه های جدید!!

10- گیاه فلزخوار

گیاه فلزخوار

درست است: یک جایی در دنیا گیاهی وجود دارد که فلز می‌خورد، آنجا فیلیپین است. این گونه قسمتی از گروه عظیم ۳۰۰٬۰۰۰ نوع گیاه به نام هایپر اکومولیتورها (hyperaccumulators) که می‌توانند از طریق سیستم ریشه‌ای‌شان، فلز جذب کنند. این گونهٔ جدید که R. nicolifera نام دارد، اشتهای زیادی به نیکل دارد. و اشتهایی است که هیچ‌گاه سیر نمی‌شود. این گونه توانایی جذب ۱۸٬۰۰۰ قسمت از یک میلیون قسمت نیکل دارد، که ۱۰۰۰ برابر بزرگ‌تر از ظرفیت جذب دیگر گونه‌های گیاه‌هایپر اکومولیتور است. در واقع از این گیاه می‌توان بسیار برای محیط زیست استفاده کرد: اگر به گونهٔ استراتژیک کاشته شود، می‌تواند فلزات را از خاک آلوده بیرون بکشد.

9- گونهٔ جدید قارچ – کشف شده در سوپر مارکت لندن

گونهٔ جدید قارچ

بازرسان موزهٔ سلطنتی آنتاریو و دانشگاه تورنتو، از یک سوپرمارکت بی‌نام و نشان در جنوب غربی لندن، یک بسته قارچ پورچینی (porcini) گرفتند و برای آزمایش به آزمایشگاه‌شان بردند.

با استفاده از تکنیکی به نام بارکد DNA، متوجه شدند که از ۱۵ گونهٔ آزمایش شده، ۳ قارچ به خانواده‌ای ناشناخته تعلق داشتند. بازرسان تاکید کردند که مصرف خوراکی قارچ‌های پورچینی کاملاً بی‌خطر است.

8- گونهٔ جدید کرم پنیر

گونهٔ جدید کرم پنیر

گروهی از محققان، گونه‌ای جدید از کرم پنیر در پورتو ریکو کشف نمودند، و بنا به دلایلی آن را لیتاراچنا لوپزا (Litarachna lopezae) نامیدند. دربارهٔ چرخهٔ زندگی گروه‌های بزرگ‌تر حیوانات میکروسکوپی که در جلبک و اسفنج‌ها منزل می‌گزینند، اطلاعات زیادی در دست نیست. پس این کشف کوچک این گونه علم را پیشرفت داد. اما سرپرست محققان دربارهٔ وجه تسمیهٔ این کرم‌ها توضیح داده که هنگام مطالعه، یکی از ترانه‌های این خواننده به گروهش روحیه می‌بخشیده. پانویس: «این گونه با الهام از نام جنیفر لوپز، خواننده و هنرپیشهٔ آمریکایی، نام‌گذاری شده‌است!»

7- دلفین شنل‌دار

دلفین شنل دار

دلفین موسوم به S. saluhensis می‌تواند یکی از ابرقهرمان‌های جدید باشد. این دلفین به دلیل غده‌ای زیر بالهٔ پشتی خود، قسمتی از خانوادهٔ سه گروه گونهٔ دیگری به نام دلفین‌های کوهان‌دار است. S. saluhensis در نقاط غربی اطراف استرالیا و گینهٔ نو یافت می‌شوند. به دلیل ساختار اسکلتی، DNA و محل زندگی است که این دلفین به عنوان گونهٔ متفاوتی شناخته‌شده‌است. هم چنین تضاد رنگی بین زیر شکم روشن و پشت تیره‌تر این حیوان، به آن لقب شنل‌دار را داده است.

6- سندی گِرد گوش اتندکا

سندی گرد گوش اتندکا

شرو (shrew) فیلی، یکی از خانوادهٔ بزرگ این حیوانات مرکب است. به طور معمول وزن این گونه تا ۷۰۰ گرم است. این حیوان کوچک‌ترین گونهٔ خانواده‌اش است که در اتندکای نامبیا کشف شده و نام‌گذاری‌اش هم به همین دلیل است. سندی با خزی به رنگ زنگ پوشیده شده‌است و بینی‌ای مشابه شرو فیلی است و وزنش حدود ۲۸ گرم است.

5- حلزون هرمافرودیت: A. diversifamilia

حلزون هرمافرودیت

مطمئناً گونهٔ جدید حلزون به ازدواج فکر نمی‌کند و این تنها به دلیل حلزون بودنش نیست. چرا که تمام حلزون‌ها هرمافرودیت (هم نر و هم ماده) هستند، که در امر تولید مثل انعطاف بالایی به آن‌ها می‌دهد که دیگر حیوانات ندارند. اما این امر به این معنی نیست که انسان‌های کاشف آن، این حیوان را در بحث‌های ازدواج و سیاست دخیل نکنند. این اتفاقی بود که محققانی از Academia Sinica تایپه متوجه شدند که دو جمعیت متفاوت حلزون که در تایوان توسط کوه و رودخانه از هم جدا شده‌اند، در واقع دو گونه هستند. یکی از آنها دارای صدف بزرگ و پهن‌تری هستند.

4- ساکی ایزابل

pithecia isabela
Pithecia isabela

ساکی ایزابل نام گونهٔ میمون جدید بسیار پشمالویی است که تنها در پرو زندگی می‌کند. که طول آن ۸۲ سانتی‌متر (بدون احتساب دم ۴۴ سانتی‌متری)، رنگ پوست بیشتر سیاه و با کپه مومانند کلاه روی سرش (که نشانهٔ ساکی‌ها است) است.

3- رطیل جان لنون

رطیل جان لنون

شاید نام جان لنون که یکی از صلح‌طلب‌ترین انسان‌ها بود، برای یکی از اعضای خانواده رطیل‌هایی شامل یک پرنده‌خوار به اندازهٔ بشقاب غذاخوری‌اند، عجیب باشد. اما کاشف این گونهٔ ۳۴ سانتی‌متری که توسط فرناندو پرز-مایلز از دانشگاه اروگوئه در آمازون کشف شده، طرفدار دو آتشهٔ گروه موسیقی بیتلز بود. پرز-مایلز در نشنال جئوگرافیک گفت: «همیشه دلم می‌خواست که گونه‌ای را به افتخار جان لنون نام‌گذاری کنم.»

2- بابا لنگ دراز جدید

بابا لنگ دراز جدید

دیوید اشتاینمن زیست‌شناس از موزهٔ طبیعت و علم دنور آمریکا، حشرهٔ طلایی رنگی که کشف کرد را Sclerobunus steinmanni نامید. این حشره که گونه جدیدی از بابا لنگ‌درازها است، در غار بادهای کلورادوی آمریکا کشف شدند.

1- قورباغهٔ پلنگی سواحل اطلس

قورباغهٔ پلنگی سواحل اطلس

اگر به دنبال کشف گونهٔ جدید قورباغه هستید، جست‌وجوی جنگل‌های استوایی بسیار موثرتر است تا جنگل‌های حاشیهٔ شهر، اما نه در مورد قورباغهٔ پلنگی داستان ما! این گونه ابتدا با صدای قورقور عجیبش که مانند قرچ‌‌قرچ است، جلب توجه کرد.

منبع فارسیبامیلو

منبع خارجیTime

محمد جعفری

محمد جعفری

من یک گرافیست هستم!

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
ستایش
ستایش
۱۷ خرداد ۱۳۹۷ ۰۰:۱۰

ممنون از مطالب خوبتون?

b1