عکس-کاور-شاتل-فضایی-دیسکاوری
b1
خانه » ۱۲ تا از برترین عکس‌های فضایی در سال ۲۰۱۱!

۱۲ تا از برترین عکس‌های فضایی در سال ۲۰۱۱!

b3
2011

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال مجلات دنیا طبقه‌بندی‌های سالانه خود را در موضوعات مختلف ارائه می‌کنند. مجله تایم همانند سال‌های گذشته با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال به طبقه‌بندی بر‌ترین عکس‌های فضایی سال ۲۰۱۱ پرداخت.

12- زحل

زحل
این تصویر ترکیبی ناسا دنباله یک توفان عظیم را در نیمکره شمالی زحل نشان می‌دهد. حلقه‌های این سیاره در این عکس همانند یک خط باریک آبی به نظر می‌رسند. این تصویر را دوربین واید انگل کاوشگر کاسینی در طول موج نزدیک به نور مادون قرمز در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۱ گرفته است.

11- عطارد

عطارد
این تصویر را کاوشگر «مسنجر» ناسا از سطوح شمالی سیاره عطارد در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۱ تهیه کرده است. این عکس، بخشی از مجموعه تصاویری بود که این کاوشگر با ۸ فیلتر بین طول موج‌های ۴۳۰ تا ۱۰۰۰ نانومتر گرفته است.

10- شاتل فضایی دیسکاوری

شاتل-فضایی-دیسکاوری
این عکس دیسکاوری از ایستگاه فضایی بین‌المللی در ۲۶ فوریه ۲۰۱۱ در جریان سی و نهمین و آخرین پرواز این شاتل گرفته شده است.

9- فعالیت در فضا

فعالیت-در-فضا
اندرو فیوستل، فضانورد آمریکایی در میان دریچه ایستگاه فضایی معلق است. این عکس در طی یک عملیات ساخت و نگهداری در ۲۲ می‌ ۲۰۱۱ گرفته شده است.

8- زمین

زمین
این عکس که از ایستگاه فضایی بین‌المللی در ۲۱ آگوست ۲۰۱۱ گرفته شده است، مرز میان هند و پاکستان را نشان می‌دهد.

7- قله‌های پوشیده از برف

قله
پائولو نسپولی، فضانورد ایتالیایی و نماینده ناسا در طول ۶ ماه اقامت خود در ایستگاه فضایی عکس‌های شگفت‌انگیزی از مناطق مختلف دنیا تهیه کرد. این عکس کوه‌های استان فارس در ایران را نشان می‌دهد.

6- مریخ

مریخ
در این عکس که توسط کاوشگر مدارگرد Mars Reconnaissance Orbiter در ۴ آگوست ۲۰۱۱ گرفته شده است نشانه‌هایی از جریان آب بر روی سطح مریخ به تصویر کشیده شده‌اند.

5- آب بر روی زمین

آب
این عکس نیز یکی دیگر از آثار پائولو نسپولی است که گذرگاه سینوسی آب‌های اطراف دریاچه پاول در یوتاه را نشان می‌دهد.

4- زمین از بالا

زمین-از-بالا
تصویر دیگری از نسپولی که از یک دلتا در رودخانه می‌سی‌سی‌پی گرفته شده است.

3- عملکرد بازوی روباتیک

بازوی-روباتیک
«ران گاران»، فضانورد ایستگاه فضایی در طول یک پیاده روی فضایی ۶ و نیم ساعته در عملیات انتقال یک پمپ از کار افتاده به شاتل آتلانیس، بر روی یک بازوی روباتیک سوار شده است.

2- به طرف زمین

به-طرف-زمین
کپسول سایوز در ۲۴ می‌۲۰۱۱ در قزاقستان به زمین نشست و سه فضانوردی که به مدت ۱۵۷ روز در ایستگاه فضایی اقامت داشتند را به خانه بازگرداند.

1- کپسول

کپسول
فضانوردان روسی در حال بیرون آمدن از کپسول سایوز هستند که در منطقه‌ای از قراقستان در ۲۲ نوامبر ۲۰۱۱ به زمین نشسته بود.

منبع فارسیمهر

منبع خارجیTime

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1