Cover-01-lion-albertine-rift-sartore
b1
خانه » ۱۰ عکس برتر در سال ۲۰۱۱!

۱۰ عکس برتر در سال ۲۰۱۱!

b3
2011

بنابر معمول پایان هر سال مجلات و سایت‌های معتبر یک ارزیابی از مطالب و فعالیت‌های ارائه شده خود می‌کنند. در این ارزیابی‌ها همواره بهترین‌های سال مشخص شده و معرفی می‌گردند. با این مطلب همراه باشید تا ۱۰ عکس بر‌تر سال ۲۰۱۱ به انتخاب مجله نشنال جئوگرافیک را بررسی کنیم.

10- دره‌ای در بهشت


جوئل سارتوره
آلبرتاین – اوگاندا

lion-albertine-rift-sartore
تشویش و تحریک را در چهره این شیر به خوبی می‌توانید حس کنید. رنگ سرد لاجوردی پیش‌زمینه و رنگ‌های گرم سوژه یک ترکیب دیدنی را بوجود آورده‌اند. این عکس در عین زیبایی بصری یادآور این نکته می‌باشد که شیر‌ها در خطر هستند و به حمایت بیشتر ما نیازمندند. بی‌علت نیست که عکاس این عکس آقای سارتوره، کسی است که خود را وقف عکاسی از حیوانات در خطر انقراض و نیازمند حمایت کرده است.

9- خیلی جوان برای ازدواج


استفانی سینکلر
هرات، افغانستان

child-bride-sinclair
یک توری نازک از صورت زهرا که دچار سوختگی شده در برابر آزار مگس‌های مزاحم محافظت می‌کند. هر ساله تعدادی از زن‌های افغان برای جلوگیری از سوء استفاده‌های جنسی و ازدواج‌های ناخواسته با یقین به اینکه به راحتی جان می‌دهند دست به خودسوزی می‌زنند. این در حالی است که بسیاری از آن‌ها زنده مانده و دچار جراحات دلخراش سوختگی می‌گردند. این عکس گویای این حقیقت تلخ است.

8- بغداد بعد از توفان


لینزی آداریو
عراق

movie-theatre-baghdad-addario
در این عکس خانواده‌ها و تماشاچیانی را می‌بینید که در اولین سینمای ۴ بعدی بغداد، مشغول تماشای یک فیلم فضایی سه بعدی هستند. در طول این سال‌های سخت و خشونت باری که این مردم تجربه کرده‌اند، اکثر سینما‌ها تعطیل بود و خانواده‌ها تنها به تماشای فیلم با دی وی دی‌هایشان می‌نشستند. نور آبی که بر روی پرده سینما افتاده، حالات صورت تماشاچیان و آن عینک‌های زرد عجیب همگی توجه مخاطب را به خود جلب کرده و یک عکس دوست داشتنی را پدید آورده. جای امیدواری است که خانواده‌های جنگ دیده عراقی بعد از مدت‌ها رنج و سختی بالاخره بتوانند در کنارهم باشند و از زندگی لذت ببرند.

7- اهلی کردن وحشی


وینست جی. میوسی
نوسیبیرسک، روسیه

dancing-rats-taming-wild-musi
این موش قهوه‌ای وحشی حاصل ۷۳ نسل از پرورش و تولید مثل به علت ویژگی خصومت در برابر انسان‌ها است. دانشمندان مرکز نوسیبیرسک در کنار همکاران آلمانی خود در حال مقایسه ژن این موش‌های متخاصم با موش‌هایی که رفتار خوبی بروز داده‌اند هستند و آن‌ها با این تحقیقات سعی در یافتن ارتباط ژنتیک با خصوصیات رفتاری دارند. محیط عکس بیننده را به یاد سلولی پر از زندانیان عصبانی می‌اندازد و حالت تهاجمی سوژه که گویی قصد حمله دارد و واکنش سایر موش‌ها در برابر او در مجموع یک تصویر هیجان انگیز است.

6- یتیم‌ها، نه بیشتر


مایکل نیکولز
مرکز پرستاری فیل‌های نایروبی، کنیا

orphan-elephant-nichols
در این عکس بچه فیل‌هایی را می‌بینید که با تلاش پرستاران مرکز فیل‌های نایروبی در برابر سرما و باران و خطر سینه پهلو مصون نگه داشته می‌شوند. این عکس شخصا برای من بسیار پرمعنا بود. در مجموع محیط بارانی و زمین گل آلود، نگاه فیل‌های رنجور با آن کت‌های نارنجیشان و همینطور پرستارانی ایستاده و چتر گرفته بر دست با بارانی‌های سبز خود که حامی فیل‌ها هستند می‌تواند پیام مهمی را به مخاطب منتقل کند و آن پیام چیزی نیست جز اینکه انسانیت هنوز زنده است.

5- خرس روح‌مانند


پائول نیکلن
جنگل‌های بارانی خرس بزرگ، بریتیش کلمبیا

spirit-bear-nicklen
ممکن است شما هم مثل من در نگاه اول این عکس را کمی فانتزی و عجیب یافته باشید. احتمالا به این علت است که همیشه انتظار داریم خرس‌های سفید را فقط در محیط قطبی ببینیم نه در یک جنگل بارانی. در این جنگل که با خزه پوشیده شده درختان سرو بلندش تا هزار سال عمر می‌کنند و در آن نژادی از خرس‌های سیاه متولد می‌شوند که به رنگ سفید هستند. عکاس این تصویر مهارت ویژه‌ای در نزدیک شدن به سوژه‌هایش دارد، دریچه لنز او آنقدر به محیط و سوژه نزدیک شده که ببینده می‌تواند خود را در آن محیط تصور کند و هر آن نگران این باشد که خرس سفید که با آرامش مشغول خوردن ماهی است سر خود را برگردانده و متوجه نگاه خیره او بشود.

4- سامی


اریکا لارسن
گالیوار، سوئد

sami-reindeer-larsen
چهره غمگین این مرد بومی اروپای شمالی به خاطر پیداکردن لاشه دو راس گوزن ماده است که متعلق به او و عموزاده‌اش بوده‌اند. شاخ‌های این گوزن‌ها در حین درگیری با هم به یکدیگر پیچ می‌خورد و گوزن‌های گرفتار بعد از ۳ روز گرسنگی تلف می‌شوند. چهره درهم رفته و توقف غمناک این مرد بعد از مواجه با چنین صحنه‌ای حکایت از ارتباط عاطفی عمیق مردم سامی سوئد با این گوزن‌های شمالی دارد.

3- دره‌ای در بهشت


پاسکال مایتره
شمال کیوو، جمهوری دموکراتیک کنگو

congo-militia-maitre
قانون اسلحه بر کیووی شمالی، استان تاخت و تاز و غارت کنگو، حکم فرمایی می‌کند. در این عکس یکی از هزاران شبه نظامی بومی را می‌بینید که در حین غارت مسافران و روستاییان دچار نوعی تزلزل روحی شده است. حدود ۲۰ سال جنگ و آشوب در این منطقه همواره موجب ترس و ارعاب ساکنین آن شده. عکاس توانایی بالایی در عکاسی در محیط‌های خطرناک و خشن دارد. در جایی که هرلحظه امکان بروز درگیری و نزاع هست او در بطن خطر حضور دارد. در چهره این مرد جوان احساسی را می‌بینید که باید ثبت و ماندگار شود. به راستی که این عکس به خوبی توانسته شرایط ناآرام و متشنج و همچنین اوضاع ترسناک آفریقای مرکزی را به بیننده منتقل کند.

2- ذهن‌های زیبای نوجوانان


کیترا کاهانا
آستین، تگزاس

teenage-brains-fighting-cahana
در کلوپ مشت‌زنی آن‌ها خبری از ضربه آرنج و زانو نیست، آن‌ها قوانین سفت و سختی برای صدمه ندیدن خود دارند، یک خون ریزی ساده بینی برای آن‌ها بد‌ترین مصدومیت محسوب می‌شود. در این عکس تعدادی از نوجوانان آمریکایی را می‌بینیم که حداقل ماهی یکبار بعد از مدرسه به حیاط چمن آن می‌روند تا با رعایت قوانین مسابقه بکس و کشتی دهند. اغلب این نوجوانان از مسابقات خود با موبایل فیلم می‌گیرند و در یک گروه خصوصی در فیس بوک آپلود می‌کنند تا سایر دوستانشان نیز در جریان اینکار قرار گرفته و آن‌ها را تحسین کنند.

1- فتح یک غار نامتناهی


کارستن پیتر
ویتنام

infinite-vietnam-cave-peter
این غار غول‌پیکر یکی از بیست غاریست که در سال پیش در ویتنام کشف شد. کارستن پیتر واقعا یک ماجراجوی بی‌باک است. مکان هر چه سخت‌تر باشد، او اصرار بیشتری به رفتن دارد. نکته جالب توجه درباره این عکس این هست که انگار متعلق به یک سیاره دیگر هست، چون تا به حال هیچ کس آن را ندیده. نور چقدر زیبا بین استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌ها سوسو می‌زند.

منبع خارجیNational Geographic

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1