Cover-04_2520wreath
b1
خانه » ۱۱ تا از تاثیرگذارترین تصاویر علمی در سال ۲۰۱۱!

۱۱ تا از تاثیرگذارترین تصاویر علمی در سال ۲۰۱۱!

b3
2011

جهان علم در سال ۲۰۱۱ بسیار فرا‌تر از دیگر سال‌ها رفته و پنهانی‌ترین زوایا از شگفتی‌های جهان را به چشم دیده است، از عظیم‌ترین اجرام در سامانه خورشیدی گرفته تا ریز‌ترین ذرات، اما در این میان بعضی از تصاویر از تاثیرگذاری و قدرت بیشتری برخوردار بوده‌اند که نیچر ۱۰ نمونه از این تصاویر تاثیرگذار در سال ۲۰۱۱ را به این ترتیب انتخاب کرده است.

11- آخرین سفر

ISS
چنین صحنه‌ای دیگر هرگز دیده نخواهد شد، شاتل اندیور پس از گذشت ۳۰ سال، ۱۳۵ پرواز و دو سانحه دردناک پس از آغاز برنامه شاتل‌ها، در ماه می‌ به ایستگاه فضایی متصل می‌شود در حالی که دیگر شاتل‌ها در موزه بازنشسته شدند.

10- بر روی زمین

soyuz
با بازنشسته شدن شاتل‌ها، کپسول سایوز روس‌ها به تنها گزینه برای حمل و نقل فضانوردان به ایستگاه فضایی تبدیل شد، این کپسول بیشتر به یک ناقوس فروافتاده قرن نوزدهم شباهت دارد تا یک فضاپیمای قرن بیست و یکمی، این کپسول سه فضانورد را در ماه نوامبر از ایستگاه فضایی به زمین بازگرداند.

9- رنج ژاپنی

japan
روستای ویران شده «اوتسوچی» شاهد وحشیگری زمین‌لرزه ۹ ریشتری و سونامی پس از آن است که منطقه توهوکوی ژاپن را در تاریخ ۱۱ مارچ زیر و رو کرد، فاجعه‌ای که ده‌ها هزار نفر را کشت و صد‌ها هزار نفر را بی‌خانمان و در معرض تشعشعات اتمی نیروگاه فوکوشیما به جا گذاشت.

8- کریسمس سلولی

wreath
«دونا استولز» به واسطه سر هم بندی تصاویر سلول‌های پستانداران که طی ۲۵ مطالعه مجزا به دست آمده‌اند این حلقه گل کریسمس را ایجاد کرده است، این جایزه در سال ۲۰۱۱ برنده رقابت عکاسی جهان کوچک نیکون شده است.

7- فراموش نشدنی

grapheneknot
گره‌ای ۴۰۰ نانومتری در گرافن، محققان دانشگاه ژیجیانگ با ایجاد این گره نشان دادند امکان اعمال کنترل در ابعاد نانو نیز وجود دارد، محققان با ایجاد رشته‌های گرافنی به طول چند متر توانستند این گره‌ها را به وجود آورند.

6- پرواز فانتزی

fly
رنگ‌های رنگین‌کمانی بر روی بال‌های ظریف حشراتی مانند مگس‌ها می‌توانند به عنوان شیوه‌ای برای سیگنال دهی تصویری به کار گرفته شود.

5- کرگدن در آسمان

rhino
سفر سرگیجه آور با هلیکوپتر از زیستگاه رو به نابودی این کرگدن سیاه در جنوب شرقی آفریقا به سوی منطقه لیمپوپو، اما متاسفانه اعضای دیگر از خانواده این کرگدن، یعنی کرگدن‌های سیاه غربی از چنین شانسی برخوردار نبوده و به صورت رسمی در لیست جانداران منقرض شده قرار گرفتند.

4- گشت زنی «داون»

vesta
چهره آبله گون سیارک وستا توسط فضاپیمای «داون» که در مدار این سیارک ۵۳۰ کیلومتری در پرواز است به ثبت رسیده است، منشا حفره‌های موجود بر روی چهره این سیارک یکی از رازهایی است که داون وظیفه کشف آن‌ها را به عهده دارد.

3- فوران

volcano
زیبایی فوران آتشفشان «پویهو-کوردون کائول» در شیلی پس از اینکه هزاران نفر مجبور به ترک منطقه شدند و همسایه‌های آتشفشان در بارانی از خاکستر به دام افتادند، هرگز به خوبی دیده نشد.

2- در قفس خشم

rat
دانشمندان روسی این موش‌های پرخاشگر را برای مقایسه با دیگر موجودات مطیع و سربه راه پرورش داده‌اند تا در مطالعه‌ای درباره اهلی سازی جانداران مورد استفاده قرار دهند.

1- فلز فوق سبک

dandy
این شبکه فلزی منظم که بر روی یک شاخه گل قاصدک قرار گرفته بدون اینکه فشاری بر روی آن وارد آورد، در دسته مواد فوق سبک قرار دارد که به واسطه تلفیق فسفوروس نیکل و ریزشبکه‌های پلیمری و سپس حذف ریزشبکه‌های پلیمری به وجود آمده است.

منبع فارسیمهر

منبع خارجیNature

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Dr. Rouein Tan
Dr. Rouein Tan
۲۳ بهمن ۱۳۹۹ ۱۸:۴۹

سلام ، خسته نباشی ، خوبه ، جالب بودن ولی شماره یکش خیلی عجیب بود ، ده سال پیش ساختنش 🤔

b1