عکس-کاور-ماهی-دهان-گرد
b1
خانه » ۱۰ تا از جانداران عجیبی که در سال ۲۰۱۱ مورد توجه قرار گرفتند!

۱۰ تا از جانداران عجیبی که در سال ۲۰۱۱ مورد توجه قرار گرفتند!

b3
2011

نیوساینتیست در پایان سال ۲۰۱۱ به معرفی جانداران عجیبی که در این سال مورد توجه قرار گرفتند، پرداخته است. در میان آن‌ها، یک تک‌سلولی با هفت جنسیت گوناگون، جوجه قاتل و ماهی که شکارش را خفه می‌کند، به چشم می‌خورند.

10- فسیل زنده‌ای که در حال انقراض است!

فسیل-زنده
نوتیلوس‌ها به پشتوانه تکامل ۵۰۰ میلیون ساله موفق شده‌اند از انقراض بزرگ جان سالم به در ببرند، اما تحقیقات تازه نشان می‌دهد سرعت تولید این جانداران بسیارکند است و به همین دلیل در برابر صید بی‌رویه سال‌های اخیر بسیار آسیب‌پذیر خواهند بود.

9- بزرگ‌ترین تار عنکبوت دنیا

تار-عنکبوت
عنکبوت درختی داروین که کمتر از ۲ سانتی‌متر طول دارد، می‌تواند تارهایی بتند که درخت‌ها را در دو سر رودخانه به هم متصل می‌کنند و گاهی طول آن‌ها به ۲۵ متر می‌رسد. این عنکبوت برای طی مسیر از بانجی جامپینگ و جریان باد موافق استفاده می‌کند.

8- تیزهوش‌ترین حیوان اهلی

حیوان-اهلی
اگر فکر می‌کنید گوسفند‌ها باهوش نیستند، سخت در اشتباهید. مطالعات دهه‌های اخیر نشان می‌دهند آن‌ها می‌توانند آزمون‌هایی را با موفقیت پشت سر بگذارند که برای نخستیانی مانند میمون‌ها چالش‌برانگیز است.

7- ماهی که مانند بچه‌ها گریه می‌کند

ماهی-گریه
این ماهی با سر بزرگ و بدن سخت تنها ماهی‌ای نیست که می‌تواند صدا تولید کند اما تنها ماهی شناخته‌شده است که تحت شرایط دشوار صدایی شبیه به گریه کودکان تولید می‌کند که غیرخطی است.

6- قورباغه‌ای که یخ نمی‌زند

قورباغه-یخ
شاید جانداران دیگری مانند بعضی از دوزیستان یا حشرات را بشناسید که از سرمای کشنده جان سالم به در می‌برند اما این قورباغه قهوه‌ای‌رنگِ درختی تنها جاندار شناخته‌شده‌ای است که می‌تواند با ترشح یک ماده شیمیایی روی پوستش، نقش یک ضدیخ قوی را بازی کند.

5- کوچک‌ترین قاتل دنیا

قاتل
مرغ عسل که در بزرگسالی می‌تواند راهنمای انسان‌ها و حیوانات برای پیدا کردن کندوهای عسل باشد، در زمان تولد، یک قاتل ترسناک است. جوجه‌های این پرنده که توسط مادر در لانه پرندگان دیگر‌‌ رها می‌شوند به تنها یک ساعت زمان نیاز دارند تا تمامی جوجه‌های دیگر لانه را از پا درآورند.

4- مورچه‌هایی که دامپروری می‌کنند

مورچه
تحقیقات نشان می‌دهند گونه‌ای از مورچه‌ که Melissotarsus نام دارد و ساکن ماداگاسکار و آفریقا است، حشرات دیگر را برای مصرف گوشت آن‌ها پرورش می‌دهد. این گونه به استثنای انسان‌ها تنها جانداری است که برای تأمین غذا به دامپروری رو آورده است.

3- عنکبوتی که عنکبوت‌های دیگر را شکار می‌کند

عنکبوت
شاید شکارچی که جثه‌ای دو برابر شکارچی دیگر دارد، انتخاب مناسبی برای شکار نباشد اما عنکبوت Palpimanus gibbulus به اتکای پاهای جلوی قدرتمند و بدن سختش از رویارویی با شکارچی‌های دیگر که اغلب شکارچی عنکبوت هستند، هراسی ندارد و اغلب بدون اینکه فرصتی برای فرار یا عکس‌العمل به رقبا بدهد، آن‌ها را شکار می‌کند.

2- ماهی دهان‌گردی که شکارش را خفه می‌کند

ماهی-دهان-گرد
این ماهی با بدن نرم که در اعماق دریا زندگی می‌کند، شیوه منحصربه‌فردی برای شکار دارد. او با دهان‌گرد و بادکش‌مانندش به بدن ماهی‌های دیگر متصل می‌شود و آن‌ها را خفه می‌کند. این ماهی از جسد ماهی‌هایی که شکار کرده تغذیه خواهد کرد.

1- یک تک‌سلولی با هفت جنسیت گوناگون

تک-سلولی
این تک‌سلولی عجیب که با پوششی از مو پوشیده شده و Tetrahymena thermophila نام دارد، به تنهایی می‌تواند هفت جنسیت گوناگون داشته باشد. جنسیت این تک‌سلولی توسط ژنی به نام mat کنترل می‌شود که می‌تواند شانس داشتن جنسیت‌های گوناگون را تعیین کند.

منبع فارسیخبرآنلاین

منبع خارجیNew Scientist

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1