cover-Maratus_jactatus_male_photo
b1
خانه » ۱۰ تا از عجیب‌ترین جانداران کشف شده در سال ۲۰۱۵!

۱۰ تا از عجیب‌ترین جانداران کشف شده در سال ۲۰۱۵!

b3
2015

دانشمندان هرسال در میان جنگل‌ها، دشت‌ها و مجموعه‌های موزه‌ها جستجو می‌کنند تا گونه‌های مختلف زیستی را مورد بررسی قرار دهند و در صورتی که به اندازه کافی خوش‌شانس باشند، گونه‌ای جدید را کشف کنند.

براساس گزارش لایوساینس، برای مثال در سال ۲۰۱۵ دانشمندان موفق به کشف و شناسایی اژدهای سرخ یاقوتی در سواحل استرالیا، گونه‌ای جدید از لاکپشت‌های غول‌پیکر در جزایر گالاپاگوس و کرمی باستانی با ۳۰ پا در چین شدند.

همزمان با کشف این گونه‌های جدید، محافظت از آن‌ها در برابر آلودگی، نابودی زیستگاه‌ها و تهاجم گونه‌های مهاجم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به ویژه اینکه بسیاری از دانشمندان بر این باورند زمین وارد ششمین دوره انقراض خود شده‌است. ۱۰ گونه از عجیب‌ترین جانورانی که در سال ۲۰۱۵ شناسایی و کشف شده‌اند و تحقیق و مطالعه درمورد آن‌ها هنوز ادامه دارد از این قرارند.

10- میمون عطسه‌زن

golden-snub-nosed-monkey
اسنابی، میمون دماغ‌بالا یا عطسه‌زن گونه‌ای سیاه و سفید از میمون‌ها است که در بخش‌های شمالی میانمار زندگی می‌کند و نامش به خاطر دماغ رو به بالایی که در روزهای بارانی در آن آب جمع می‌شود، اینگونه انتخاب شده‌است. این میمون در روزهای بارانی دائم درحال عطسه زدن است تا آبهای جمع شده از درون بینی‌اش تخلیه شوند. با این همه این جاندار برای جلوگیری از جمع شدن آب تکنیکی ابداع کرده‌است و در روزهای بارانی سرش را در میان دو زانویش قرار می‌دهد تا مانع از جمع شدن آب درون حفره‌های بینی‌اش شود.

9- کوچک‌ترین حلزون جهان

Borneo-small-snail
حلزون کوچکی در جزیره بورونئو توانست رکورد کوچک‌ترین حلزون جهان را از گونه‌ای چینی گرفته و به نام خود ثبت کند. این حلزون کوچک که آکملا نانا نامیده می‌شود از پوسته‌ای شفاف به طول ۰٫۷ میلیمتر برخوردار است و زیستگاهش تپه‌های آهکی در جزیره بورونئو است. این جانداران به اندازه‌ای کوچکند که دانشمندان در محیط زیست طبیعی نتوانستند آن‌ها را با چشم غیرمسلح مشاهده کنند.

8- پرنده وحشت

terror-bird
پرنده‌های وحشت با قدی برابر سه متر درحدود ۵۰ میلیون سال تا ۱٫۸ میلیون سال پیش روی زمین زندگی می‌کرده‌اند. این جانداران قدرت پرواز نداشتند و با منقار چنگک مانند خود شکارهایشان را دنبال می‌کرده‌اند. محققان در ماه آوریل اعلام کردند گونه‌ای جدید از این پرندگان را در سواحل شرقی آرژانتین یافته‌اند که ۳٫۵ میلیون سال قدمت داشته و از کامل‌ترین فسیلی برخوردار است که تاکنون از این پرندگان به دست آمده‌است. بررسی‌های بیشتر نشان داد این پرنده از توانایی شنیدن کوچک‌ترین صدای حرکت شکارهایش برخوردار بوده‌است.

7- زنبور دمنتور (Dementor)

ampulex_dementor_MichaelOhl-MuseumforNaturkunde
آمپولکس دمنتور نام گونه‌ای جدید از زنبورها است که به اختصار دمنتور نامیده می‌شوند، نامی که از نام اشباح مشهور داستان‌های هری‌پاتر برگرفته‌شده است، موجوداتی شبح‌وار که افکار شاد و مثبت و گاه روح افراد را می‌مکیدند. این حشرات به شکلی بسیار وحشتناک از سوسک‌ها تغذیه می‌کنند. ابتدا سمی را درون بدن آن‌ها تزریق کرده و آن‌ها را به زامبی‌هایی فلج تبدیل می‌کنند اما سوسک‌ها به واسطه این سم کشته نمی‌شوند و زنبور پس از فلج کردن، آن‌ها را زنده زنده می‌خورد.

6- اسب‌آبی جاروبرقی

Desmosthylian-art
درحدود ۲۳ میلیون سال پیش پستانداری به بزرگی اسب آبی زندگی می‌کرده‌است که از پوزه بلندش به عنوان یک جاروبرقی استفاده کرده و تمامی حلزون‌ها و خزه‌ها و جلبک‌های ساحلی را به درون دهانش می‌کشیده‌است. این جاندار با نام علمی O-tomidai به گونه‌ای از پستانداران دریایی منقرض شده به نام دسموستیلیا تعلق دارد. محققان بقایای این جانداران را به تازگی در جزایر آلوتین کشف کرده‌آند.

5- عنکبوت‌طوطی‌ها

Maratus_jactatus_male_photo
ارزش آن را دارد که برای دیدن زیبایی‌های دو عنکبوت جدیدی که دانشمندان کشف کرده‌اند، بر فوبیای عنکبوت خود غلبه کنید. عنکبوت‌های اسکلتوروس و اسپارکلمافین دو نوع جدید از عنکبوت‌ها هستند که به دلیل رنگ‌های درخشانی که دارند به عنکبوت‌طوطی شهرت یافته‌اند. این عنکبوت‌ها در استرالیا زندگی می‌کنند.

4- عقرب غول‌پیکر دریایی

Pentecopterus-Patrick-Lynch
محققان حین جستجو در منطقه برخورد شهاب‌سنگی در حفره‌ای در بالای رود آیوا بقایای عقرب غول‌پیکری هم‌اندازه یک انسان بالغ را کشف کردند که از اندام‌های نیش مانند و باله مانند برخوردار بود. گفته می‌شود این عقرب دریایی درحدود ۴۶۰ میلیون سال پیش زندگی می‌کرده و از موجوداتی شبیه به مارماهی‌ها و صدف‌ها تغذیه می‌کرده‌است. این جاندار با نام علمی P. decorahensis سخت‌پوستی باستانی است که از اقوام نزدیک خرچنگ‌های نعلی و عنکبوتیان به شمار می‌رود.

3- مار چهارپا

legged-snake
مارهای مدرن روی شکم خود می‌خزند، اما اجداد آن‌ها ۱۲۰ میلیون سال پیش روی چهار پا راه می‌رفتند که هریک از آن‌ها پنج انگشت داشت. این گونه جدید از مارها در نمایشگاه فسیلی جانوران در برزیل کشف شد. این فسیل در ابتدا به عنوان ناشناخته نام‌گذاری شده‌بود اما دیوید مارتیل دیرینه‌شناس بریتانیایی آن را بررسی کرده و به عنوان ماری با چهار پا معرفی کرد.

2- موش دماغ‌خوکی

hog-nosed-rat
این گونه جدید از موش‌ها در جزیره سولاویسی در اندونزی کشف شده‌است که از دماغی شبیه به خوک‌ها برخوردار است و دندان‌های نیش این جونده نیز نسبت به دیگر دندان‌ها ابعادی بزرگ‌تر دارد، از این رو این جاندار چهره‌ای خون‌آشام‌مانند به خود گرفته‌است.

1- تی‌رکس گیاهخوار

herbivore-theropod
تیرانوسائوروس رکس یا به اختصار تی‌رکس‌ها به خاطر آرواره‌های قوی و استخوان‌شکنشان شهرت دارند، اما نسل‌های جدیدتر این دایناسورهای ترسناک علاقه چندانی به گوشت‌خواری نداشتند، دست‌کم گونه جدیدی از تی‌رکس‌ها که به تازگی کشف شده گیاه‌خوار بوده‌است. این دایناسور با نام علمی C. diegosuarezi توسط دیه‌گو سوارز پسر هفت ساله یک دیرینه‌شناس در میان تعداد دیگری از دایناسورها کشف شده‌است. این دایناسورهای ۱۴۵ ساله از ویژگی‌های دوگانه گیاهخواری و گوشت‌خواری در کنار هم برخوردارند.

منبع فارسیهمشهری آنلاین

منبع خارجیLivescience

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1