Cover new-handfish-species-pink
b1
خانه » ۱۰ کشف شگفت‌انگیز سال ۲۰۱۰!

۱۰ کشف شگفت‌انگیز سال ۲۰۱۰!

b3
2010

همزمان با پایان سال ۲۰۱۰ میلادی، مجله نشنال جیوگرافیک ۱۰ کشف علمی سال ۲۰۱۰ را که بیش از همه مورد توجه خوانندگان و مخاطبان این مجله بوده، منتشر کرده است.

10- ماهی دست دار

new-handfish-species-pink
این ماهی که در ماه «می» گذشته به عنوان یک گونه جدید کشف شد نه تنها دارای دست است بلکه دارای پاهایی است که شبیه به کفش غواصی هستند. این ماهی بیش از شنا کردن قادر است با کفشهای غواصی خود در بستر اقیانوس راه برود. این ماهی دست دار صورتی رنگ دارای فاکتورهای قابل بررسی بسیاری است که از آن جمله می‌توان به تعداد مهره‌ها و باله‌هایی که شبیه به دست و پا هستند، رنگ ویژه، فلس، ستون مهره و اندازه بدن بسیار مناسب اشاره کرد.

9- حل معمای طومار بحرالمیت

new-dead-sea-scrolls-theory
طومارهای بحرالمیت حدود نیم قرن قبل در ۱۱ غار قمران در شمال غربی بحرالمیت کشف شدند. از آن زمان دانشمندان و باستان‌شناسان در تلاش برای کشف و رمزگشایی این دست نوشته و کشف خاستگاه واقعی آن‌ها بوده‌اند. اکنون گروهی از محققان موسسه ملی فیزیک هسته‌ای ایتالیا با استفاده از یک برخورد دهنده ذرات موفق شدند راز خاستگاه بخشی از این دست نوشته را فاش کنند.

این دست نوشته محتوی ۹۰۰ سند است که بر روی پوست شتر نوشته شده است. تاریخ تدوین این طومارها بین ۲۰۰ قبل از میلاد تا ۷۰ - ۶۰ بعد از میلاد محاسبه شده اما تاکنون مشخص نبوده که آیا این متون در همان منطقه نوشته شده‌اند و یا درجای دیگری ایجاد و سپس منتقل شده‌اند.

تجزیه‌های کروم و بروم در آب بحرالمیت کاملاً با میزان عناصر بازمانده در این پوست‌ها سازگاری داشته است. این مقایسه با استفاده از دسته پرتوهای پروتون ۳٫۱ مگاولت که توسط برخوردهنده ذرات «تاندم» در موسسه فیزیک هسته‌ای ایتالیا تولید شده بودند، انجام شد و تائید کرد که خاستگاه این دست نوشته‌ها در همان منطقه بحرالمیت بوده است.

8- ماهی کله‌دراز خیال‌باف

greenland-fish-longhead-dreamer-anglerfish
این ماهی که در سال ۲۰۱۰ کشف شده است، ماهی‌خوار عجیب و ترسناکی است که طول قامت آن حدود ۱۷ سانتی‌متر است. این ماهی، یک گونه از ۳۸ گونه آبزی است که از سال ۱۹۹۲ تا کنون در اطراف قطب شمال و آب‌های گرینلند کشف شده‌اند.

برخی از پژوهشگران بر این باورند که افزایش درجه حرارت آب‌های مناطق قطبی و افزایش صید در اعماق دریاها ممکن است موجب مهاجرت گونه‌های جدید آبزیان به سمت سواحل گرینلند شده باشند.

7- کشتی نوح در آرارات

noahs-ark-mount-mt-ararat
یک گروه از پژوهشگران باستان‌شناسی وابسته به کلیسای انجیلی در ماه آوریل ادعا کردند که بقایای کشتی نوح را در زیر لایه‌های برف و خاکسترهای آتشفشانی در جوار قله آرارات در ترکیه پیدا کرده‌اند.

بسیاری از ادیان آسمانی این باورند که نوح پیامبر همراه با خانواده، همراهان و یک جفت از تمامی موجودات زنده زمینی پس از طوفان شدیدی که کشتی آن‌ها را تهدید می‌کرد در جوار قله آرارات پناه گرفته و نجات پیدا کردند.

6- خفاش یودا

papua-new-guinea-new-species-bat
خفاش دماغ‌آبی میوه‌خوار سال گذشته همراه با ۲۰۰ گونه جانداری دیگر در جنگل‌های گینه نو کشف شد. این خفاش که از تخم میوه‌های درختی تغذیه می‌کند احتمالاً در گستراندن انواع میوه‌ها و محیط زیست منطقه نقش بسیار مهمی دارد.

5- امکان وجود کهکشان‌های دیگر در سیاه‌چاله‌های فضایی

black-holes-hold-universe
گفته می‌شود که امکان دارد جهان ما درون سیاه‌چاله فضایی قرار گرفته باشد که خود بخشی از یک جهان بزرگ‌تر است.

سیاه‌چاله‌های فضایی که تاکنون توسط انسان در جهان کشف شده‌اند، از سیاه‌چاله‌های میکروسکوپی گرفته تا غول پیکر، می‌توانند دریچه‌ای باشند به عوالم دیگر.

براساس نتایج مطالعاتی که بهار امسال منتشر شد سیاه‌چاله فضایی در حقیقت مثل تونل‌هایی میان جهان‌های مختلف هستند. این مطالعات جدید مدعی هستند که بر خلاف تصور قبلی، سیاه‌چاله فضایی نه به یک نقطه کور، بلکه به یک سفیدچاله ختم می‌شود.

4- تصاویری که دنیای گم شده آمازون را نشان می‌دهند

new-amazon-civilization-santa-teresinha
در ماه ژانویه صدها دایره، مربع و دیگر اشکال هندسی کشف شدند. به نظر می‌رسد این تصاویر توسط یک جامعه ناشناخته‌ای که در آمازون زندگی می‌کرده‌اند کشیده شده‌اند. اما این تصاویر با گذشت زمان توسط جنگل آمازون پنهان شده‌اند. تصاویر ماهواره‌ای که از بالای حوزه رودخانه آمازون پس از سال ۱۹۹۹ گرفته شده‌اند بیش از ۲۰۰ شکل هندسی زمینی را که تا فاصله بیش از ۲۵۰ کیلومتر امتداد یافته‌اند کشف کردند.

3- خزنده‌ای که به جای تخم‌گذاری، زایمان می‌کند

skink-evolves-live-birth-eggs
تحقیقات سال جاری نشان داد که یک نوع خزنده استرالیایی از گونه مارمولک‌ها به مرور زمان تکامل یافته است و اکنون به جای تخم گذاری، همانند پستانداران از طریق زایمان تولید مثل می‌کند.

پژوهش‌های انجام شده در سواحل شمالی استرالیا نشان می‌دهد که اکثر انواع این گونه مارمولک شکم زرد سه پنجه‌ای همچنان تخم‌گذار هستند، اما برخی انوع تکامل‌یافته‌تر این گونه که در نواحی سرد کوهستانی زندگی می‌کنند همانند پستانداران، زنده‌زا هستند.

2- جزئیاتی از ساختارهای آنسوی جهان

space-coma-cluster
در ماه مارس مواردی کشف شد که می‌تواند در خصوص ساختارهای ناشناخته و نادیده جهان توضحیاتی ارائه کنند. در سال ۲۰۰۸ دانشمندان خبر از کشف صدها توده کهکشانی دادند که با سرعت بیش از ۶٫۳ میلیون کیلومتر بر ساعت در جهان جاری می‌شوند. این حرکت اسرارآمیز با مدلهای فعلی مربوط به گسترش جرم در جهان قابل توضیح نبود. به این ترتیب، این دانشمندان فرضیاتی را مطرح کردند که برپایه آن‌ها این توده‌های کهکشانی تحت تأثیر نیروی گرانشی ماده‌ای که خارج از جهان ما قرار دارد با این سرعت حرکت می‌کنند.

مطالعاتی که همان تیم در سال ۲۰۱۰ انجام داد نشان می‌دهد که جریان ناشناخته حداکثر ۵٫۲ میلیارد سال نوری از زمین دورتر است.

1- زمین لرزه‌ای که موجب تغییر زمان شد

chile-earthquake-wobble
به گفته ناسا، زمین لرزه‌ای که با قدرت ۸٫۸ ریشتر در ماه فوریه شیلی را لرزاند، به حدی سهمگین بود که به نظر می‌رسد محور گردش زمین به دور خود را تغییر داده و از طول شبانه‌روز کاسته است.

این زمین لرزه که پنجمین زلزله قوی است که تا کنون به ثبت رسیده است به نظر می‌رسد بر سرعت گردش زمین به دور خود افزوده است و بر اساس محاسبات کامپیوتری که از سوی موسسه لرزه‌نگاری آمریکا صورت گرفته، همین امر احتمالاً موجب شده است که حدود ۱٫۲۶ میلیونیوم ثانیه از طول شبانه روز کاسته شود.

منبع فارسیمهررادیوفردا

منبع خارجیNational Geographic

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Dori
Dori
۳۰ دی ۱۳۹۶ ۱۵:۱۸

عالی! من تاحالا هم چین سایتی ندیده بودم واقعا چیزهای خوبی داره خیلی لذت بردم فقط لطفا مطالبتون را بیشتر کنید خیلی مرسی بوس :tongue: wink

b1