calico, california
b1
خانه » ۹ شهر متروکه که روزگاری معادنی داشته‌اند!

۹ شهر متروکه که روزگاری معادنی داشته‌اند!

b3

طلا، نقره و حتی زغال‌سنگ، در طول سالیان مردم را واداشته تا برای به دست آوردنشان، مناطق مختلفی را زیر و رو کنند. در حالی که در کنار هر یک از این معادن در حال کار، شهری شکل می‌گرفته است تا میزبان این جستجوگران باشد. وقتی کار استخراج معدن تمام می‌شد، طبیعتاً مردم اسباب و وسایل خود را جمع کرده و شهر را ترک می‌کردند و آنچه باقی می‌ماند، بقایایی متروک از این سازه‌ها بود. با عجیب‎ترین همراه باشید.

شهرهای به جا مانده از مردمانی که به دنبال طلا بودند و متروک شده بودند، سال‌ها بعد، دوباره کشف شده و رونق می‌گرفتند. منتها این بار یا به عنوان محلی برای بازدید توریست‌ها یا به خاطر بناهای تاریخی از آنها استقبال می‌شد. در زیر نگاهی خواهیم کرد به برخی از این شهرهای متروکه و اینکه امروزه به چه صورتی درآمده‌اند.

9- گلدفیلد، آریزونا

goldfield, arizona

goldfield, arizona1
غرب وحشی بازسازی شده

گلدفیلد آریزونا همان‌طور که از نامش پیداست، شهری برای جست و جوی طلا در دههٔ ۱۸۹۰ بود. اما بعد از آن، این شهر تا اواخر دههٔ ۱۹۲۰ به صورت متروکه رها شده بود.

امروزه گلدفیلد به صورت یک مقصد گردشگری بازسازی شده است که بیش از آنکه بر صحت تاریخی نمای آن تاکید شود، بر کلیشه‌های موجود در سینما از غرب وحشی استوار است.

8- ریولیت، نوادا

rhyolite, nevada

rhyolite, nevada1
خرابه‌های دره‌ مرگ

ریولیت نوادا به خاطر صخره‌های آتشفشانی غنی از سیلیسیمی که در اطراف «درهٔ مرگ» آن وجود داشت، نام‌گذاری و در اوایل قرن بیستم میلادی، توسط چارلز ام. اسکواب روی آن سرمایه‌گذاری شد. در سال ۱۹۰۷، این شهر حتی دارای سهام مربوط به خود بود، اما در سال‌های بعدی، جمعیت آن به مرور کم و کمتر شد.

در دههٔ ۱۹۲۰، از خرابه‌های ریولیت به‌عنوان فضای کار یک فیلم سینمایی در مورد غرب وحشی استفاده شد و از آن زمان به بعد، این منطقه به‌عنوان نقطهٔ مهمی از سرزمین غربی درهٔ مرگ شناخته شد.

7- ترلینگوا، تگزاس

terlingua, texas

terlingua, texas1
جاذبه‌ گردشگری ترلینگوا

ترلینگوای تگزاس در اواسط دههٔ ۱۸۸۰ میلادی در اطراف معادن جیوه ساخته شد، اما در دههٔ ۱۹۴۰ با روند کاهش استخراج جیوه، رفته‌رفته خالی از سکنه شد.

امروزه، ترلینگوا بیشتر به صورت مقصدی برای گردشگران در اطراف پارک ملی بیگ‌بند درآمده است.

6- بادی، کالیفرنیا

bodie, california

bodie, california1
بقایای تب طلا

شهر بادی کالیفرنیا، در سال ۱۸۵۹ ساخته شد و روزگاری سومین شهر بزرگ کالیفرنیا پس از سانفرانسیسکو و ساکرامنتو بود. این شهر بعد از توقف استخراج محلی طلا در سال ۱۹۶۲، خالی از سکنه شد.

شهر ارواح بادی به‌عنوان جاذبهٔ گردشگری درآمده و دولت کالیفرنیا تصمیم گرفته این شهر را به همان صورتی که در سال ۱۹۶۲ بوده است، باقی گذارد.

5- ثرموند، ویرجینیای غربی

thurmond, west virginia

thurmond, west virginia1x
ایستگاه متروکه‌ قطار

در زمان اوج دورهٔ استخراج معادن زغال‌سنگ در ویرجینیای غربی، ثرموند شهری بسیار موفق و نقطهٔ مهمی برای راه‌آهن چساپیک و اوهایو بود. اما به هر حال از سال ۲۰۰۰ به بعد جمعیت آن به مرور به تعداد انگشتان دست نزدیک شدند.

امروزه، بیشتر قسمت‌های ثرموند به خدمات پارک کلی ایالات متحده تعلق دارد و به رودخانهٔ ملی نیوریور گورج مربوط است. ایستگاه قطار آن نیز به مرکزی برای بازدید از پارک تبدیل شده است.

4- کالیکو، کالیفرنیا

calico, california

calico, california1
شهر شلوغ ارواح

کالیکوی کالیفرنیا در طول استخراج نقره در دههٔ ۱۸۸۰ ساخته شد، اما یک دههٔ بعد که نقره معدن به پایان رسید، این شهر در سال ۱۹۰۷ کاملاً متروکه شد.

در دههٔ ۱۹۵۰، شهر کولیکو در منطقهٔ والتر نات از مزرعهٔ والتر نات، تحت بازسازی گسترده‌ای قرار گرفت و هم اکنون به صورت یک جاذبهٔ گردشگری برای ایالت خود تبدیل شده است. از آن زمان به بعد، این شهر به مرور و با بازسازی‌های بعدی، به یک پارک ملی تبدیل شده و به صورت پاسدار میراث تاریخی این منطقه درآمده است.

3- تیستل، یوتا

thistle, utah

thistle, utah1
شهری فرو رفته در آب

صنعت اولیهٔ تیستل، سرویس کردن موتورهای بخار برای مسیر راه‌آهن دنور و ریو گراندهٔ غربی بود، اما طی تغییر این نوع موتور به موتورهای دیزل، این صنعت دچار افت شد. علت واقعی از دست رفتن شهر تیستل چیز دیگری بود؛ در سال ۱۹۸۳، سیلی عظیم، این شهر را دچار تخریب فراوان کرد.

امروزه، بیشتر قسمت‌های شهر تیستل، به همان صورت زیر آب باقی مانده و بیش از هر چیز منظره‌ای ترسناک را برای عکاسی رهگذران فراهم آورده است.

2- ویرجینیا سیتی، مونتانا

virginia city, montana

virginia city, montana1
توقف در زمان

ویرجینیا سیتی مونتانا، در طی استخراج طلا در سال ۱۸۶۳ ساخته شد و پیش از تبدیل این منطقه به یک ایالت مستقل، مرکز آن محسوب می‌شد. با پایان یافتن منبع طلا در انتهای قرن، این شهر متروکه شد.

امروزه، ویرجینیا سیتی تحت تملک ایالت مونتانا است و به صورت یک مقصد توریستی برای مسافران بر سر راه پارک ملی یلواِستون درآمده است.

1- کنکات، آلاسکا

kennecott, alaska

kennecott, alaska1
استخراج مس

منبع مس کنکات در آلاسکا در بین سال‌های ۱۹۱۱ تا ۱۹۳۸ مبلغی در حدود ۲۰۰ میلیون دلار تولید کرده است، اما این شهر پس از تمام شدن منبع مس‌اش، در اوایل دههٔ ۴۰ از میان رفت.

کنکات در دههٔ ۱۹۸۰ به‌عنوان یک مقصد توریستی معرفی و در سال ۱۹۸۶ به یک میراث ملی تاریخی تبدیل شد و تحت نظارت خدمات پارک‌های ملی درآمد و همچنان هم به همین شکل اداره می‌شود.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیAll Day

الهه خزلی

الهه خزلی

باستان شناس هستم، کارشناسی ارشد از دانشگاه سیستان و بلوچستان، به باستان شناسی و گردشگری علاقه خاصی دارم.

b2
b1