کاور گرمترین کشورهای جهان
b1
خانه » ۱۰ تا از گرم‌ترین کشورهای جهان!

۱۰ تا از گرم‌ترین کشورهای جهان!

b3

زمین رو به گرم‌تر شدن پیش می‌رود و این گرما گریبان‌گیر بسیاری از کشورها شده‌است. البته کشورهایی هستند که از زمان‌های دور نیز جزو گرم‌ترین های دنیا بوده‌اند. با عجیب‌ترین همراه باشید و با گرم‌ترین کشورهای دنیا آشنا شوید.

گرما در برخی از کشورهای دنیا به قدری است که زندگی ساکنین آنجا را مختل می‌کند.

10- مکزیک

مکزیک

مکزیک که در مرکز قارهٔ پهناور آمریکا واقع شده‌است، اغلب در فیلم‌های هالیوودی مکانی خشک و خطرناک نشان داده می‌شود که البته چندان هم دور از واقعیت نیست. در تابستان‌ها روزهایی هستند که دمای این کشور به ۵۰ درجهٔ سانتیگراد می‌رسد. بااین‌وجود این گرما مانع آن نشده‌است که مکزیک در تابستان مقصد پرطرفداری برای گردشگران نباشد.

9- سومالی

سومالی

سومالی که کشوری ناامن است، در فهرست گرم‌ترین کشورهای کرهٔ زمین قرار می‌گیرد. این کشور که در منطقهٔ شاخ آفریقا واقع شده‌است، در طول سال، روزهای بارانی زیادی را نمی‌بیند. دمای هوا به ۵۰ درجهٔ سانتیگراد می‌رسد و به علت نبود آب کافی، قحطی و سوء تغذیه در این کشور به وضوح قابل مشاهده است.

8- هند

هند

شبه قارهٔ هند در فصل تابستان، دارای میانگین دمایی ۵۰ درجهٔ سانتیگراد در بخش‌های غربی، جنوبی و مرکزی است؛ هر چند که این دمای بالا موقت است. البته مکان‌هایی چون کرالا و گوآ حتی در زمستان هم جزو مناطق گرم گردشگری محسوب می‌شوند.

7- سودان

سودان

همان‌طور که همیشه دیده‌ایم، کشورهای آفریقایی اغلب کشورهای گرم‌وخشکی هستند. سودان هم یکی از گرم‌ترین و خشک‌ترین کشورهای این قاره است که دمای میانگین آن به ۵۲ درجهٔ سانتیگراد می‌رسد. بیابان‌زایی جزو اساسی‌ترین مشکلات این کشور بوده و دمای بالای هوا، قحطی و خشک‌سالی، زندگی انسان‌ها، گیاهان و حیوانات را در معرض خطر قرار داده است. در این کشور تقریباً هیچوقت باران نمی‌بارد.

6- عمان

عمان

عمان کشوری عربی و جزو ثروتمندترین کشورهای دنیا است و در فهرست خشک‌ترین و گرم‌ترین کشورهای دنیا نیز جای می‌گیرد. در این کشور حدود ۵ الی ۶ ماه دمای هوا بین ۵۰ تا ۵۳ درجهٔ سانتیگراد است. جالب است بدانید که از ثروت این کشور برای مقابله با شرایط سخت آب‌وهوایی استفاده می‌شود تا زندگی شهروندان آن با راحتی پیش برود.

5- ایران

ایران

دیدن نام کشورمان در این فهرست چندان هم دور از تصور نبود. ایران جزو کشورهای چهار فصل محسوب می‌شود، هر چند در برخی از نقاط دمای هوا به ۵۰ درجهٔ سانتیگراد هم می‌رسد. این کشور نیز جزو مناطق خشک و گرم جهان است و مردم آن در فصل تابستان با مشکلات فراوانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

4- الجزایر

الجزایر

تقریباً شرایط آب‌وهوایی تمام کشورهای آفریقایی یکسان است و الجزایر نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این کشور تعدادی کوه پوشیده از برف وجود دارد، اما اکثراً آب‌وهوا گرم‌وخشک است. دمای میانگین هوا ۵۰ تا ۵۳ درجه است و بیشترین دما متعلق به منطقهٔ صلاح است. مناطق ساحلی این کشور باران را تجربه می‌کنند، اما این پدیده در قسمت‌های مرکزی هرگز اتفاق نمی‌افتد.

3- عراق

عراق

غیر از جنگ، عراق با مشکلات دیگری چون خشکسالی نیز مواجه است. این کشور همسایه، دمایی بین ۴۸ تا ۵۴ درجهٔ سانتیگراد را تجربه می‌کند و دمای هوا در بیشتر روزهای سال بالای ۴۰ درجه است. به مانند ایران، عراق نیز مناطقی دارد که در زمستان‌ها شاهد بارش برف است، ولی در بیشتر مناطق گرمای هوا بیداد می‌کند.

2- عربستان سعودی

عربستان سعودی

عربستان، کشوری دیگر از منطقهٔ خاورمیانه است که مردمش جزو ثروت‌مندترین مردم دنیا هستند. با وجود گرمای زیاد و خشکی فراوان، حکومت این کشور با مدیریت درست شرایط، باعث شده که سختی زیادی متوجه شهروندانش نباشد. دمای هوا در عربستان در روزهای تابستان به ۵۴ درجهٔ سانتیگراد می‌رسد.

1- لیبی

لیبی

به گرم‌ترین کشور دنیا رسیدیم. لیبی به قدری گرم است که مردم این کشور با مشکلات پوستی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. سال ۱۹۲۲ این کشور با دمای ۵۷٬۸ درجهٔ سانتیگراد، رکورد گرم‌ترین نقطهٔ دنیا را به نام خود ثبت کرد. با وجود بیابان‌های فراوان زندگی در این کشور آسان نیست.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیTen Insider

وحید الوندی

وحید الوندی

علاقه‌مند به فناوری اطلاعات و شگفتی های ایران و جهان

b2
b1