sri lanka gangaramaya temple
b1
خانه » ۱۰ تا از مذهبی‌ترین کشورهای جهان!

۱۰ تا از مذهبی‌ترین کشورهای جهان!

b3

مذهب ، به مجموعه باورها و اعتقاداتی گفته می‌شود که طریقه‌ زندگی صحیح را به انسان‌ها می‌آموزد. هر کشور و هر گروه از مردم، باورهای غالب خاص خود را دارند. در ایران، دین اکثریت، اسلام و در غرب نیز دین بیشتر مردم، مسیحیت است. هدف ما در این مقاله، معرفی کشورهایی است که بیشترین تعداد افراد مذهبی درون مرزهای خود را دارند.

10- مراکش (۹۳٪ در سال ۲۰۱۵)

مراکش

مراکش، یکی از مذهبی‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌رود. بر اساس یک نظرسنجی منتشرشده در سال ۲۰۱۵، تقریباً ۹۳٪ از شرکت‌کنندگان، دین را بخشی مهم در زندگی خود قلمداد کردند. در مراکش، حدوداً ۹۸٫۷ درصد از مردم مسلمان، ۱٫۱ درصد مسیحی و ۰٫۲ درصد نیز یهودی هستند.

مذهب، قسمت عمده‌ زندگی مردم مسلمان مراکش را در برگرفته است. مسلمانان مراکش، روزانه ۵ بار نماز را بر پا داشته و در طول ماه رمضان، از طلوع تا غروب خورشید را روزه می‌گیرند. اگرچه پیروان دیگر مذاهب این کشور، اجازه‌ انجام اعمال مذهبی خود در این ماه را دارند، اما حق خوردن، نوشیدن، سیگار کشیدن و جویدن آدامس در انظار عمومی را ندارند. تعطیلات هفتگی رسمی این کشور، جمعه است تا بتوانند در آن به ادای «نماز جمعه» بپردازند. مردم مراکش، حرمت خانواده‌ خود را گرامی داشته و در اعتلای آن همواره تلاش می‌کنند. نظام خانواده و احترام به بزرگان و والدین، از ارزش معنوی بسیار بالایی در مراکش برخوردار است.

9- گرجستان (۹۳٪ در سال ۲۰۱۵)

گرجستان

اکثریت مردم گرجستان، یعنی چیزی در حدود ۸۳٫۹ درصد، به مذهب مسیحیت ارتدکسی معتقدند و از پیروان «کلیسای ارتدکس گرجستان» هستند. از میان تعداد باقی‌مانده، ۱ درصد به کلیسای ارتدکس روسی، ۳٫۹ درصد به کلیسای پاپ آمریکا و ۰٫۸ درصد نیز به مذهب کاتولیک معتقدند. تعداد اندکی هم مسلمان و یهودی در این کشور وجود دارد. طبق نظرسنجی انجام‌شده در گرجستان، ۹۳٪ از مردم این کشور اعلام کردند که دین و مذهب با تمامی بخش‌های زندگی آن‌ها عجین شده‌است.

8- بنگلادش (۱۰۰٪ در سال ۲۰۰۹ و ۹۳٪ در سال ۲۰۱۵)

بنگلادش

از آن‌جایی که ۸۸٪ از جمعیت بنگلادش مسلمان هستند، می‌توان مدعی شد که اسلام، نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره‌ مردم این کشور ایفا می‌کند. بنگلادش یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای مسلمان دنیا است. همچنین اسلام، دین رسمی این کشور نیز محسوب می‌شود. جشنواره‌ها و مراسمات مذهبی، همه‌ساله با جلال و شکوه خاصی در این کشور برگزار می‌شود. مردم بنگلادش طی نظرسنجی انجام‌شده در سال ۲۰۰۹، اعتقاد قلبی و راسخ خود به دین و مذهب را با قاطعیت و میزان ۱۰۰ درصدی نشان دادند. البته این میزان، در سال ۲۰۱۵ به ۹۳٪ کاهش یافت.

7- ارمنستان (۹۳٪ در سال ۲۰۱۵)

ارمنستان

تقریباً ۹۳٪ از مردم ارمنستان، مسیحی و از پیروان کلیسای پاپ ارمنی هستند. گفته می‌شود، مسیحیت برای اولین بار، از طریق فرستاده‌ خود حضرت مسیح وارد ارمنستان شده‌است. در سال ۳۰۱ پس از میلاد مسیح، ارمنستان اولین کشوری بود که مسیحیت را دین رسمی خود اعلام کرد. پروتستان‌ها و مسیحیان غیر تثلیثی، مذهبیونِ در اقلیتِ ارمنستان را تشکیل می‌دهند. علاوه بر مسیحیت، ادیان دیگری نیز در ارمنستان وجود دارد که متشکل از بخش بسیار اندکی هستند. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، ۹۳٪ از ارمنی‌ها مذهبی هستند که خود نشان از نقش عمده‌ دین در زندگی آن‌ها دارد.

6- تایلند (۹۴٪ در سال ۲۰۱۵)

تایلند

حدوداً ۹۴٪ از مردم تایلند، بودایی هستند. این دین تمامی جوانب زندگی مردم این کشور را در برگرفته است. بودایی‌های تایلند، تلاش می‌کنند تا ویژگی‌هایی نظیر عزت‌نفس، کنترل نفس و رفتارهای غیر خشونت‌آمیز را در سبک زندگی خود پیاده کنند. برخورد و رفتاری دوستانه نسبت به دیگران، همواره در دین بودایی سفارش شده‌است. هندو از جمله مذاهب اقلیت تایلند محسوب می‌شود. کسانی که در تایلند به هندو معتقدند، سعی می‌کنند جوانب اعتقادی‌شان را با فرهنگ کشور درهم‌آمیخته و با صلح در کنار هم زندگی کنند. بر اساس نظرسنجی صورت گرفته در سال ۲۰۱۵، حدوداً ۹۴٪ از مردم تایلند، دین را بخشی جداناشدنی از زندگی خود قلمداد کردند.

5- یمن (۹۹٪ در سال ۲۰۱۵)

یمن

اگرچه پیروان مذاهب مختلف اسلام در یمن جدا از هم زندگی می‌کنند، اما وجود اسلام موجب اتحاد و وحدانیت آنان در کل کشور شده‌است. مردم یمن شدیداً به ارکان اسلام پایبند بوده و همواره نماز را به پا می‌دارند. مسلمانان این کشور برای برگزاری نماز جماعت وارد مساجد شده، سپس به خطبه‌های آن گوش فرا می‌دهند. مسلمانان یمنی، تمامی مراسم‌های مذهبی درج شده در تقویم اسلامی را برگزار می‌کنند. طبق یکی از نظرسنجی‌های منتشرشده در سال ۲۰۰۹، حدوداً ۹۹٪ از مردم یمن خود را افرادی مذهبی برشمردند.

4- اندونزی (۹۹٪ در سال ۲۰۰۹)

اندونزی

بسیاری از مردم اندونزی، کفر در جامعه را نمی‌پذیرند. دولت این کشور، اسلام، هندو، مسیحیت پروتستانی، مسیحیت کاتولیک و بودایی را به‌عنوان ۵ دین رسمی کشور قلمداد می‌کند. تمامی مردم این کشور بایستی به یکی از این مذاهب پایبند باشند. نام دین مردم اندونزی بایستی در مدارکی مانند کارت شناسایی و گذرنامه نیز درج شود. اسلام، بیشترین پیروان در میان دیگر ادیان موجود در اندونزی را دارد. اندونزی همچنین، پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان جهان نیز به شمار می‌رود. مردم این کشور نیز طبق نظرسنجی صورت گرفته در سال ۲۰۰۹، مذهب را بخش مهمی از زندگی روزمره‌ خود قلمداد کردند.

3- مالاوی (۹۹٪ در سال ۲۰۰۹)

مالاوی

مالاوی که کشوری واقع در جنوب شرقی آفریقا است، یکی از مذهبی‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. دین اکثریت مردم مالاوی مسیحیت است و اندکی نیز مسلمان هستند. درصد بسیار کمی نیز پیروان ادیانی مانند هندو، یهودیت و راستافار هستند. حدوداً ۹۹٪ از مردم مالاوی مذهبی بوده و شدیداً به ارکان دین خود پایبندند.

2- سریلانکا (۹۹٪ در سال ۲۰۰۹)

سریلانکا

سریلانکا کشوری با مذاهب چندگانه است. اگرچه بودایی، دین رسمی سریلانکا است، اما ادیان دیگری مانند هندو، مسیحیت و اسلام نیز پیروان خاص خود را در این کشور دارند. دین بودا، نقش بسیار مهمی در شکل‌دهی تاریخ سریلانکا ایفا کرده است و همواره جوانب فلسفی و اخلاقی فرهنگ مردم این کشور را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. هندوهای سریلانکا، شدیداً وابسته به دین خود هستند؛ این موضوع از وجود معابد مذهبی متعدد در این کشور هوایدا است. به‌طورکلی، مردم سریلانکا بسیار مذهبی بوده و دین را جزو ارکان اصلی زندگی خود می‌دانند.

1- نیجر (۱۰۰٪ در سال ۲۰۰۹)

نیجر

طبق نتایجی که از نظرسنجی انجام‌شده در سال ۲۰۰۹ به دست آمد، تقریباً تمامی مردم کشور نیجر، خود را مذهبی قلمداد کردند. طبق این اطلاعات، نیجر مذهبی‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود. ۹۴٪ از مردم نیجر، مسلمان هستند که برتری قاطع اسلام در این کشور را نشان می‌دهد. بیشتر مسلمانان نیجر، سُنی مالکی هستند. از دیگر ادیان موجود در نیجر می‌توان به روح‌گرایی، مسیحیت، هندو و چندین دین سنتی آفریقایی اشاره کرد.

153 ratings1.8/5
منبع فارسیکجارو

منبع خارجیWorld Atlas

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

2
دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
2 سلسله نظر
0 جواب‌های سلسله نظر
0 دنبال‌کنندگان
 
پرواکنش‌ترین نظر
داغ‌ترین سلسله نظر
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
ZZX
مهمان
ZZX

ایران اولینه کجاس؟

اوتیس
مهمان
اوتیس

پس ایران و عراق کجا رفتند

b1
error: Alert: Content is protected !!