برزیل
b1
خانه » ۱۰ تا از بزرگ‌ترین کشورهای جهان!

۱۰ تا از بزرگ‌ترین کشورهای جهان!

b3

بزرگ‌ترین کشورهای دنیا از دماغه هورن (جنوبی‌ترین نقطه خشکی مجمع‌الجزایر تی را دل فوئگو) گرفته تا قطب شمال، با زیبایی‌ها، حیات‌وحش و آب‌وهوای منحصربه‌فردش همواره انسان‌ها را محسور خود کرده است. به‌طورکلی، بزرگ‌ترین کشورهای دنیا متشکل از جنگل‌های بارانی، تند را (دشت‌های بی درخت)، کوهستان، دره، ساحل و بیابان هستند.

برای آشنایی با بزرگ‌ترین کشورهای جهان، سری به پنج قاره پهناور زمین خواهیم زد تا از جغرافیا و شرایط جوی آن‌ها مطلع شویم. شرایط زیست‌محیطی زمین، به‌طور تعجب‌برانگیزی همواره در حال دگرگونی است. تاریخ به ما آموخته است که مرزهای سیاسی کشورها با گذر زمان، به‌طور چشم‌گیری دست‌خوش تغییر شده‌است. طی دهه‌های آینده، کسی چه می‌داند که بزرگ‌ترین کشورهای دنیا کد ام‌ها خواهند بود؟

وقتی ۱۱٫۵ درصد از کل اراضی زمین متعلق به یک کشور دنیا، یعنی روسیه است، جای تعجبی هم ندارد که کشور الجزایر باوجود این‌که خود دهمین کشور پهناور دنیاست، هفت برابر کوچک‌تر از روسیه باشد. اگر ۱۰ کشور بزرگ دنیا را کنار هم قرار دهیم، مجموع وسعت آن‌ها، ۴۹٪ از کل مساحت ۱۴۹ میلیون کیلومترمربعی این کره خاکی را تشکیل خواهند داد. در ادامه با ۱۰ کشور وسیع دنیا آشنا خواهیم شد. همراه عجیب‌ترین باشید.

10- الجزایر

الجزایر

الجزایر با مساحت ۲٫۳۸ میلیون کیلومترمربع، دهمین کشور بزرگ دنیا به لحاظ وسعت و نیز تنها کشور آفریقایی حاضر در فهرست ما است. الجزیره که در آفریقای شمالی واقع‌شده، طول سواحل مدیترانه‌ای آن به ۹۹۸ کیلومتر می‌رسد. ۹۰ درصد از این کشور، متشکل از صحرا و بیابان است که بیشتر بیابان‌هایش در ارتفاع بسیار بالایی (از سطح دریا) قرار دارند. مرزهای شمالی الجزایر، پوشیده از رشته‌کوه‌های «تل اطلس» است و نواحی داخلی‌اش که صدها متر بالاتر از سطح دریا واقع شده‌اند، عمدتاً توسط صحرای بزرگ آفریقا احاطه شده‌است. این صحرای بزرگ تا جنوب کشور و آن‌سوتر از مرزهایش با نیجر و مالی نیز گسترده شده‌است.

9- قزاقستان

قزاقستان

کشور قزاقستان با وسعتی به بزرگی ۲٫۷۲ میلیون کیلومترمربع، متشکل از دشت‌ها و مراتع بسیاری است. این کشور دارای آب‌وهوایی خشک و خنک، اما نه کاملا بیابانی، در بیشتر ماه‌های سال است. قزاقستان در طول سال، شرایط آب‌وهوایی مختلفی را تجربه می‌کند؛ به‌طوری‌که دمای هوای این کشور به‌اندازهٔ همسایهٔ شمالی‌اش، روسیه چندان سرد نمی‌شود. این کشور قبلاً بخشی از اتحاد جماهیر شوروی محسوب می‌شد. شوروی نیز در بیشتر دوران قرن بیستم، بزرگ‌ترین کشور دنیا به شمار می‌رفت. اکنون قزاقستان معروف به بزرگ‌ترین کشور محصور در خشکی یا بدون دریای جهان و تنها کشور محصور در خشکی حاضر در فهرست ما است.

8- آرژانتین

آرژانتین

آرژانتین به لحاظ جمعیتی، سی و دومین کشور بزرگ دنیا، به لحاظ وسعت، هشتمین کشور بزرگ دنیا و درنهایت بزرگ‌ترین کشور اسپانیایی‌زبان جهان به شمار می‌رود. این کشور که مساحتی به بزرگی ۲٫۷۸ کیلومترمربع دارد، دارای جغرافیا و آب‌وهوایی بسیار مختلف و گوناگون نیز هست. در شمال این کشور شاهد آب‌وهوایی مرطوب و حاره‌ای هستیم و در جنوبش سرما و یخبندان حکم‌فرما است. پاتاگونیا در جنوب آرژانتین که یکی از زیباترین و خطرناک‌ترین مناطق روی زمین است، از «کوه‌های آند» تا اقیانوس اطلس گسترده شده‌است. قسمت جنوبی آرژانتین که معروف به «دماغه هورن» است، یکی از طوفانی‌ترین مناطق روی زمین محسوب می‌شود.

7- هند

هند

مرزهای هند طی قرن گذشته چندین بار دست‌خوش تغییر شده‌است؛ حتی هم‌اکنون نیز هند مدعی است که نواحی شمالی کشمیر، متعلق به این کشور است. چندین سال است که بر سر مالکیت کشمیر، بین هند و پاکستان جنگ و نزاع وجود دارد. بااین‌حال، بدون احتساب کشمیر، مساحت هند چیزی در حدود ۳٫۲۹ میلیون کیلومترمربع است. چین، پاکستان، بنگلادش و نپال، هر یک دارای مرزهای مشترک با هند هستند. جغرافیای این کشور از کوه‌های باشکوه هیمالیا تا سواحل استوایی شبه‌جزیرهٔ جنوبی‌اش گسترده شده‌است. به لحاظ زمین‌شناسی، هند در شبه‌قارهٔ خودش واقع شده‌است. همچنین، مطالعات زمین‌شناسی نشان می‌دهد که این کشور و همسایگان نزدیکش، زمانی توسط یک دریا از آسیا جدا شده‌اند.

6- استرالیا

استرالیا

استرالیا با ۴٫۴ میلیون کیلومترمربع وسعت بیشتر از هند، ششمین کشور بزرگ دنیا به شمار می‌رود. این کشور با مساحتی بالغ‌بر ۷٫۶۹ میلیون کیلومترمربع، دو برابر بزرگ‌تر از هند است. استرالیا با اختلاف زیادی، بزرگ‌ترین کشور قاره اقیانوسیه محسوب می‌شود. این کشور به‌قدری بزرگ است که نمی‌توان به آن لقب جزیره را داد؛ درواقع، استرالیا سرزمینی به بزرگی یک قاره است.

بیشتر جمعیت این کشور در شهرهای ساحلی مانند سیدنی در شرق و پرت در غرب زندگی می‌کنند. البته برای این کار دلایلی منطقی وجود دارد؛ «اوت بک» یا نواحی بیابانی استرالیا که یکی از خشک‌ترین و گرم‌ترین نواحی روی زمین است، مکان مناسبی برای زندگی محسوب نمی‌شود. استرالیا علاوه بر جغرافیا و آب‌وهوای منحصربه‌فردش، به خاطر حیات‌وحش بی‌نظیر و گاهاً مرگبارش نیز شهرهٔ خاص‌وعام است.

5- برزیل

برزیل (1)

برزیل با مساحتی بیش از ۸٫۵۱ میلیون کیلومترمربع، بزرگ‌ترین کشور آمریکای جنوبی محسوب می‌شود. همچنین بخش‌های عمدهٔ بزرگ‌ترین جنگل‌های بارانی روی زمین، یعنی «جنگل‌های آمازون» نیز در این کشور قرار دارد. جنگل‌های آمازون به‌قدری متراکم و وسیع هستند که کاوشگران و دانشمندان، انسان‌هایی با قبایل مختلف درون آن کشف کرده‌اند که هرگز با دنیای بیرون ارتباط نداشته‌اند. بااین‌حال، به اعتقاد دانشمندان ممکن است هنوز هم قبایلی در آمازون وجود داشته باشند که کشف نشده‌اند.

برزیل در نواحی شرقی‌اش، دارای سواحل اقیانوس اطلس به طول ۸۰۰۰ کیلومتر نیز هست. بیشتر شهرهای این کشور، ازجمله ریودوژانیرو و سائو پائولو در طول این سواحل و دور از جنگل‌های وسیع آمازون بنا نهاده شده‌اند.

4- چین

چین

چین، آمریکا و کانادا هر یک مقداری کمتر از ۷٪ سطح کره زمین را تشکیل می‌دهند. از میان این سه کشور، چین با حدود ۹٫۶ میلیون کیلومترمربع وسعت، با اختلاف کمی، کوچک‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. چین با ۱۴ کشور مختلف، ازجمله افغانستان در شرق، روسیه در شمال و ویتنام در جنوب مرز مشترک دارد.

مردم و نیز آب‌وهوای این کشور، به‌طور قابل‌توجهی متفاوت و گوناگون است. در شمال چین، دمای هوا در حد قطب شمال سرد می‌شود، در مرکز این کشور صحرای گوبی که چهارمین صحرای بزرگ دنیا نیز هست قرار دارد و نهایتاً در جنوب چین معمولاً آب‌وهوایی استوایی بر محیط حاکم است. چین با بیش از ۱٫۳۵ میلیارد نفر جمعیت، ۵۶ گروه نژادی مختلف داشته و هجدهمین کشور پرجمعیت مسلمان و نوزدهمین کشور پرجمعیت مسیحی جهان نیز محسوب می‌شود. همچنین تعداد دکترهای چین با ۱٫۹ دکتر از هر هزار نفر، از کل جمعیت کشور قطر بیشتر است.

3- آمریکا

آمریکا

آمریکا با ۹٫۶۳ میلیون کیلومترمربع مساحت، کمی بزرگ‌تر از چین و اندکی کوچک‌تر از کانادا است. آمریکا که از جنوب با مکزیک و از شمال با کانادا هم‌مرز است، جغرافیا و حیات‌وحش بسیار گسترده و گوناگونی دارد. آمریکا دارای سه بخش مختلف است. بخش غربی کوه‌های راکی، ایالت‌های نزدیک اقیانوس آرام که معروف به داشتن آب‌وهوایی یکسان در طول سال هستند و سواحل طولانی کرانهٔ کالیفرنیا. دشت‌های وسیعی که مابین کوه‌های راکی و رودخانه می‌سی‌سی‌پی آمریکا قرار دارند و از کانادا تا مکزیک گسترده شده‌اند، ازجمله حاصلخیزترین نواحی جهان به شمار می‌رود. درنهایت، شهرهای لب ساحلی و مناطق شرقی رودخانه می‌سی‌سی‌پی، یکی از مهم‌ترین مراکز و قطب‌های صنعتی و اقتصادی آمریکا محسوب می‌شود.

2- کانادا

کانادا

کانادا با ۹٫۹۸۴ میلیون کیلومترمربع مساحت، بزرگ‌ترین کشور نیمکره غربی زمین بوده و با ۲۰۲٫۰۸۰ کیلومتر خط ساحلی، بزرگ‌ترین سواحل دنیا را در اختیار دارد. تراکم جمعیت این کشور ۴ نفر بر هر کیلومترمربع است. این بدان معناست که کانادا برای تک‌تک جمعیت ۳۵ میلیونی نفری‌اش، ۲۴ هکتار زمین دارد.

کانادا بین قطب شمال و آمریکا واقع شده‌است و وسعت تندرای یخ‌زدهٔ آن تا مدار قطب شمال گسترده شده‌است. کوه‌های راکی مانند آمریکا، در کانادا نیز از شمال تا جنوب امتدادیافته‌اند و در دشت‌های وسیعش، غلات و کانولا به کرات یافت می‌شود. از آن‌جایی که شهرهای تورنتو، مونترال و پایتخت کانادا، یعنی اُتاوا در شرق این کشور واقع شده‌اند، از نقاط شرقی کانادا با عنوان قلب کشور یاد می‌شود.

1- روسیه

روسیه

روسیه با مساحت ۱۷٫۱ میلیون کیلومترمربعی‌اش، به‌راحتی تمامی کشورهای دنیا را پشت سر می‌گذارد. درواقع اگر ۷ میلیون کیلومترمربع از مساحت روسیه کاسته می‌شد، این مکان باز هم بزرگ‌ترین کشور دنیا به شمار می‌رفت؛ حتی قسمت کاسته شدهٔ آن نیز هفتمین کشور بزرگ دنیا محسوب می‌شد!

روسیه هم مانند چین، با ۱۴ کشور مختلف دنیا مرز مشترک دارد. روسیه برخلاف چین، نواحی استوایی و حاره‌ای ندارد اما بااین‌حال، در بیشتر نقاط جنوبی این کشور، شاهد آب‌وهوایی مرطوب و تابستانی هستیم. «تایگا» که بزرگ‌ترین زیست‌بوم روی زمین است، از شرق کانادا تا بیشتر نواحی شمال روسیه گسترده شده‌است. در اعماق جنگل‌ها و تندراهای یخ‌زدهٔ روسیه، ذخایر نفتی بسیار زیادی نهفته است. البته به دلیل هزینه‌های بالای استخراج این منابع، بخش اعظمی از ذخایر نفتی روسیه دست‌نخورده باقی‌مانده است.

203 ratings3.7/5
منبع فارسیکجارو

منبع خارجیWorld Atlas

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

5
دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
2 سلسله نظر
3 جواب‌های سلسله نظر
0 دنبال‌کنندگان
 
پرواکنش‌ترین نظر
داغ‌ترین سلسله نظر
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
حانیه
مهمان
حانیه

فقط کانادا

امیر پوریانسب
مهمان
امیر پوریانسب

تمام این کارها حاصل سرقت محتوا از سایت بازده است. این کار را متوقف کنید و کارهای ما را حذف کنید.
در رزومه به سرقت محتوا اشاره نکرده اید. این کار شما و دیگر سارقان محتوا به ما ضرر می رساند. محتوای خودتان را درست کنید و به آن به بالید . با محتوای به سرقت رفته فقط روی سرقت صحه می گذارید نه توانایی خودتان.

امیر
ادمین

این مطلب از سایت کجارو هست. رفرنس هم در پایین مطلب ذکر شده.

حسين
مهمان
حسين

جناب شما هر مطلبي رو ميبينى ميگى دزدي هست و مال سايت بازده.يه نگاه كوچولو به پايين مطالب هيچ ضرري بهت نميزنه راستى اگه اين نظر رفت روى يه مطلب ديگه عذر ميخوام

.....
مهمان
.....

یه جوری ناراحت میشید که انگار سایتتون خیلی سایت معتبریه و مطالبی که نشر می کنید خیلی درستن. شما فقط به خاطر پر کردن جیبتون و جذب مخاطب در زمینه هایی که سر سوزن اطلاعات و مطالعه ندارید مطلب نشر می کنید. من خودم توی یک زمینه علمی در سطح بالا و تو شش هفت تا هم در سطح متوسط یا متوسط به بالا اطلاعات دارم. اتفاقا جغرافیا هم جزء همین زمینه های علمی ای هست که ذکر کردم. واقعا مطالبی که توی سایتتون هست چرت و پرت محضه. به نظرم سایت شما جزء ضعیف ترین سایت های مشهور ایران… بیشتر بخوانید »

b1
error: Alert: Content is protected !!