۲ کوالالامپور، مالزی
b1
خانه » ۱۰ شهر خطرناک آسیا!

۱۰ شهر خطرناک آسیا!

b3

بر اساس اطلاعاتی که مرکز تحلیلی و آماری نامبیو (Numbeo) در مورد شاخص جرائم مختلف منتشر کرده، برخی شهرهای آسیا آن‌طور که باید و شاید، از خارجی‌ها استقبال گرمی به‌عمل نمی‌آورند و برای مردم خود نیز مکان امنی به‌شمار نمی‌روند. با عجیب‌ترین همراه باشید.

هر کس که برای زندگی، شروع کار و یا به قصد سفر به مکانی می‌رود، بایستی امنیت فردی خود را در نظر داشته باشد. برای دستیابی به این منظور، وبسایت آماری نامبیو، چندین شاخص جرم را برای مقایسهٔ شهرهای مختلف جهان، بر اساس سطوح مختلف وقوع جرم، امنیت، نظم و قانون تهیه کرده است.

تحلیل‌های چندگانه‌ای که میزان احساس امنیت مردم در مقصد، تغییرات اخیر درمورد وقوع جرم، میزان امنیت تنها راه رفتن، ترس از مورد دزدی و ضرب‌وشتم قرار گرفتن، امنیت وسایل نقلیه، میزان احتمال مورد حمله قرار گرفتن، مورد آزار و اذیت واقع شدن، مورد توهین محلی‌ها واقع شدن، تعداد افراطی‌های مذهبی، قومی و نژادی آن شهر و خطر دزدیده شدن اموال شخصی را برای داشتن سفری آسوده برآورد می‌کنند. طبق اطلاعاتی که از نامیو گرفتیم، چند مورد از خطرناک‌ترین شهرهای آسیا را برایتان معرفی خواهیم کرد. مقالهٔ پیش رو، تنها مقایسه‌ای آماری بر میزان وقوع جرم در این شهرها است. در واقع هیچ شهری در فهرست «خطرناک‌ترین شهرهای آسیا» وجود ندارد. مطالبی که در ادامه خواهید خواهند، مقایسه‌ای بین شهرهای بزرگ آسیایی با دیگر شهرهای قاره آسیا به‌جز مناطق جنگ‌زده به لحاظ میزان وقوع جرم است.

10- جوهور بهرو، مالزی

۱۰ جوهور بهرو، مالزی

جوهور بهرو مرکز ایالت جوهور در مالزی و دومین شهر بزرگ کشور است. این شهر یکی از کانون‌های اصلی فعالیت‌های مجرمانه است که در فهرست ما، دهمین شهر خطرناک آسیا محسوب می‌شود. روزنامهٔ چینی «Shin Min Daily News»، فهرستی از ده جرم مختلف و نیز مناطق خطرناک این شهر تهیه کرده که عبارت‌اند از پایانهٔ مسافربری لارکین (Larkin)، وقوع جیب‌بری‌های گاه و بی‌گاه در سطح شهر، مراکز خرید تامان جوهور جایا (Taman Johor Jaya) و تامان سنتوسا (Taman Sentosa) که مواردی از کیف‌قاپی توسط موتور سواران در آن مشاهده شده و حتی مناطق مسکونی تامان پلنگی (Taman Pelangi) که معمولاً سرقت خودرو در آن به امری رایج مبدل شده‌است.

9- کزون سیتی، فیلیپین

۹ کزون سیتی، فیلیپین

کزون سیتی پر جمعیت‌ترین شهر فیلیپین و نیز بخشی از پایتخت این کشور یعنی کلان‌شهر مانیل است. کزون سیتی یکی از خطرناک‌ترین مناطق آسیا است که بالاترین نرخ وقوع جرم را نیز دارد. این شهر همچنین بیشتر از سایر مناطق مانیل، در معرض وقوع جرم‌وجنایت قرار دارد. از جمله جرم‌های رایجی که در این شهر اتفاق می‌افتد، می‌توان به قتل مردان ۲۵ تا ۵۰ سال، قتل افراد بیکار و زاغه‌نشین و نیز قتل افرادی که در کافه‌های شهر بحث و مشاجره می‌کنند. بیشترین تعداد قتل‌ها در این شهر، در زمان بین غروب آفتاب و نیمه‌شب، اتفاق می‌افتد. علاوه‌بر آدم‌کشی، کیف‌قاپی، سرقت، تجاوز و دزدی از منازل نیز در شهر کزون سیتی به کرات رخ می‌دهد. با این‌حال، طی گزارشات اخیر، میزان وقوع جرم به‌طور قابل ملاحظه‌ای و تا ۳۱٪ کاهش داشته است. این میزان از ۲۷٫۵۵۴ فقره جرم در سال ۲۰۱۴، با ۸٫۵۰۱ مورد جرمِ کمتر در سال ۲۰۱۵ همراه شده‌است.

8- مانیل، فیلیپین

۸ مانیل، فیلیپین

مانیل که شهر محبوبی برای گردشگران محسوب می‌شود، نرخ وقوع جرم نسبتاً بالایی دارد که مجرمانش نیز معمولاً، گردشگران را مورد هدف خود قرار می‌دهند. در بیشتر مواقع، گروه‌های تبهکاری و گاهی نیز اراذل و اوباش در وقوع جرم‌وجنایت و نیز دزدی‌های صورت گرفتهٔ این شهر دست دارند. وجود فراوان سلاح گرم و نیز عدم نظارت صحیح بر آن، شرایط را برای هر چه بیشتر شدن جرم‌وجنایت در این شهر فراهم کرده است. خشونت، آدم‌ربایی خارجی‌ها، دعواهای خیابانی و دیگر جنایات خشونت‌آمیز که معمولاً در اثر مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های الکلی اتفاق می‌افتد، تبدیل به امری رایج در این شهر شده‌است. گردشگرانی که قصد سفر به مانیل را دارند باید از وقوع چنین خطراتی آگاه باشند.

7- اولان باتور، مغولستان

۷ اولان باتور، مغولستان

اولان باتور پایتخت مغولستان بوده و دارای نرخ وقوع جرم بالایی است. در سال ۲۰۱۳، میزان جرم‌وجنایت در مغولستان تا ۱۵٪ افزایش داشت؛ در حالی‌که این میزان برای شهر اولان باتور ۱۹٪ بوده است. ضرب‌وشتم و تجاوز، از دیگر جنایاتی هستند که هر یک به ترتیب تا ۱۹ و ۱۷ درصد افزایش داشته‌اند. تا قبل از این، جنایاتی که خارجی‌ها را در این شهر تهدید می‌کرد، مواردی مثل جیب‌بری و سرقت اموال را شامل می‌شد که عموماً درگیری فردی را نیز در پی نداشت. با این‌حال، ترس از استثمار منابع طبیعی مغولستان توسط شرکت‌های خارجی، موجب ایجاد جنبش‌های اعتراض‌آمیز در کشور و نیز بروز حملات و درگیری‌های فیزیکی در برابر خارجی‌های شهر اولان باتور شده‌است.

6- داکا، بنگلادش

۶ داکا، بنگلادش

داکا، پایتخت بنگلادش، یکی دیگر از شهرهای خطرناک آسیا به‌شمار می‌رود. این شهر دائماً از وجود حملات مجرمانه از جمله خشونت‌های ناشی از جنبش‌های سیاسی و مذهبی رنج می‌برد. فقر که فاصله‌ای اجتماعی-اقتصادی در میان شهروندان شهر ایجاد کرده و نیز تراکم بالای جمعیت، هر یک دلیلی بر وقوع انواع جرم‌وجنایت در این شهر هستند. حضور پلیس نامجهز در این شهر، همواره موجب شده تا دولت، نیروهای ارتش و شبه‌نظامیان را برای مقابله با جرائم بزرگ در داکا مستقر کند. عمده جرم‌هایی که در این شهر رخ می‌دهند، شامل دزدی، راهزنی دسته‌جمعی، تجاوز، آدم‌ربایی، قتل، زمین‌خواری، قاچاق غیرقانونی زنان و کودکان و استفاده غیرقانونی از سلاح گرم و موادمخدر است. وقوع جرائم ناشی از فقر گرسنگی نیز از دیگر مشکلات این شهر است.

5- کلانگ، مالزی

۵ کلانگ، مالزی

کلانگ یکی از شهرهای مالزی است که در ۳۲ کیلومتری غرب کوالالامپور و ۶ کیلومتری شرق بندر کلانگ واقع شده‌است. تعداد زیادی گروه تبهکاری هم‌اکنون در کلانگ وجود دارند که با گروهک‌های مختلف در سطح شهر فعالیت می‌کنند. بسیاری از این گروه‌ها، توسط هندی‌ها و چینی‌های مقیم شهر اداره می‌شوند. بنا بر توسعهٔ اقتصادی و سیاست‌های صنعتیِ اتخاذ شده در این شهر، تعداد زیادی از کارگران مزارع کائوچو از کار خود بر کنار شدند که موجب ایجاد گروه‌های تبهکاری میان همین کارگرانی شد که شغل خود را از دست داده بودند. گفته می‌شود بسیاری از این تبهکاران (هندی) در منطقه برای چینی‌ها کار می‌کردند. بنابراین، با وضعیت پیش آمده، هندی‌ها اکنون فعالیت‌های تبهکاری خود را به راه انداخته‌اند.

4- گورگان، هند

۴ گورگان، هند

گورگان در هند شهرهٔ بد نامی است. تعداد خودروهای سرقتی و نیز میزان دزدی اموال از ۲۴۷ و ۱۱ فقره در دسامبر ۲۰۱۴، به ترتیب به ۲۸۶ و ۱۷ مورد در سال ۲۰۱۵ افزایش داشته است. با این‌حال، این تعداد وقوع جرم نیست که شوکه‌کننده است؛ بلکه ماهیت و نوع انجام جنایات است که در خور تأمل است. ۱۰ مورد از دزدی‌های اتفاق افتاده در سال ۲۰۱۵، با سلاح گرم به انجام رسیده که موجب ایجاد رعب و وحشت در میان ساکنان منطقه شده‌است. وضعیت امنیت زنان نیز در این شهر بسیار اسفناک است. با وجود گزارش‌های فراوان مبنی بر تجاوزهای جنسی وحشیانه در این شهر، رسیدن به خانه با خیالی آسوده، تبدیل به یک چالش بزرگ برای زنان گورگان شده‌است. هر ماه گزارش‌های زیادی درمورد آزار و اذیت زنان در خیابان و روز روشن به دست می‌رسد. دزدی و کیف‌قاپی نیز در گورگان، از جمله جرائم رو به افزایش است.

3- پتالینگ جایا، مالزی

۳ پتالینگ جایا، مالزی

پتالینگ جایا یکی از شهرهای مهم مالزی‌ست که در ایالت سلانگور واقع شده‌است. پتالینگ ابتدا یک شهر کوچک بود که بعدها در سال ۲۰۰۶ به‌طور رسمی به‌عنوان شهری مستقل شناخته‌شد. تراکم جمعیت شهر، رشد و شکوفایی اقتصادی و سیل جماعتی که در مکان‌های مختلف شهر پراکنده شده‌اند، همگی از جمله دلایل جذب تبهکاران و مجرمان به سمت این شهر است. علاوه‌بر این‌ها، مواردی همچون دزدی، سرقت خودرو، قتل و جنگ‌های وحشیانهٔ تبهکاران نیز در این شهر تبدیل به امری معمول و رایج شده‌است. طی سمیناری که توسط شورای شهر پتالینگ جایا برگزار شد، مشخص شد که این شهر، بیشترین میزان وقوع جرم‌وجنایت در ایالت سنگولار مالزی را دارد.

2- کوالالامپور، مالزی

۲ کوالالامپور، مالزی

کوالالامپور پایتخت مالزی بوده و شهری بسیار پرجمعیت است. این شهر سالیانه پذیرای میلیون‌ها تاجر و گردشگر است. کوالالامپور نیز از میزان بالای جرم‌وجنایت رنج می‌برد که در فهرست ما دومین شهر خطرناک آسیا نیز محسوب می‌شود. تعداد زیادی از جرائم در این شهر وجود دارند که بر زندگی خارجی‌ها تأثیر منفی می‌گذارد. دزدی توسط اراذل و اوباش با موتورسیکلت و پیاده در خیابان‌های کوالالامپور بسیار رایج است. تاکسی‌های این شهر نیز به کلاهبرداری معروف‌اند؛ به‌طوری که گاهی از گردشگران، مبلغی بیش از کرایهٔ عرف، دریافت می‌کنند. جیب‌بری و دزدی، در خیابان‌های کوالالامپور بیداد می‌کند که ممکن است هر گردشگر یا فرد محلی، طعمهٔ دزدی شوند. علاوه‌بر این جرائم پیش پا افتاده، جنایات جدی و بزرگی نیز مانند خشونت‌های فیزیکی، قتل، تجاوز و دزدی هم در سطح شهر گزارش شده‌است. طبق گفتهٔ وزارت امور خارجه آمریکا، افزایش چشم‌گیری در رشد جرم‌وجنایت در سال ۲۰۱۴ در شهر کوالالامپور وجود داشته است. این جرائم عمدتاً شامل درگیری و سرقت‌های مسلحانه هستند.

1- کراچی، پاکستان

۱ کراچی، پاکستان

کراچی بزرگ‌ترین شهر پاکستان، بزرگ‌ترین بندر و نیز مرکز تجاری این کشور است. کراچی به‌خاطر افزایش بسیار زیاد وقوع جرم‌وجنایت در شهر معروف است. گروه‌های تروریستی و فرقه‌های مختلف، تهدید بزرگی برای این شهر محسوب می‌شوند. کراچی در سال‌های اخیر، شاهد جرائم زیادی مثل تیراندازی، خشونت سیاسیِ دولت‌ها و حتی بمب‌گذاری‌های انتحاری بوده است. نرخ وقوع قتل در این شهر، ۱۲٫۳ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر است. قتل‌های هدفمند و ترور حین موتور سواری از جمله دلایل اصلی کشته شدن تعداد زیادی پلیس، تاجر، رقبای سیاسی و نیز معترضان خیابانی در کراچی است. وقوع جرم در این شهر، تبدیل به بخشی از زندگی روزمرهٔ مردم کراچی شده‌است. در سال ۲۰۱۳، حدوداً ۲۷۰۰ نفر در این شهر کشته شدند. موجی از ناامنی این شهر را فرا گرفته که در پی آن، ثروتمندان در جلوی درب خانهٔ خود نگهبان گذاشته‌اند و حتی نانوایان و دیگر اهداف احتمالی شهر، مجهز به دستگاه فلزیاب برای تشخیص اسلحه و بمب در مغازه خود هستند.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیWorld Atlas

فاطمه میرزائی

فاطمه میرزائی

فاطمه هستم دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری.

b2
4 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
الیاسss
الیاسss
۲۳ مرداد ۱۴۰۰ ۲۰:۰۶

ایران از همه جا بدتره
نمیدونم با این همه اعتقاد به آخرت و حلال خوری و….چرا بیشترین دزدی توی ایرانه .
هر روز هم بدتر میشه .
الان یک شب در میود ماشینهای جلو در کوچه مارو لخت میکنن میبرن.
ماشالا قفل کاپوت و قفل باطری و قفل کامپیوتر و….هم تاثیری نداره براشون سه سوت باز می‌کنن .

وهاب
وهاب
۲۱ آذر ۱۳۹۹ ۰۱:۳۳

سلام اگه امکان داره درموردایرانشهرشهرستانی درجنوب شرقی بلوچستان تحقیق کنیدمیتونه سوژه خوبی باشه براتون،ممنون star

بهروز
بهروز
۲۲ تیر ۱۳۹۶ ۲۳:۴۳

جالبه که در این لیست شهر کوالالامپور رو در رده دوم جای دادن ولی هیچ اسمی از شهر بانکوک (پایتخت تایلند) که جزو معروف ترین شهرهای دنیا از نظر جرم و جنایت هست اسمی نیاوردن . یکم عجیبه برام . دلیلش اینکه که به شخصه بارها به کوالالامپور سفر کردم و واقعا شهر تمیز و قانونمندی بود و حتی مردم محلی در مترو و یا اتوبوس هیچ نگرانی از دزدیده شدن کیف هاشون نداشتن و یا اصلا درب اتومبیل هاشون رو قفل نمیکردن !!! در ضمن فکر میکنم در این لیست بهتره که شهرهای بزرگ ایران رو هم اضافه کنن… بیشتر بخوانید »

محمد
محمد
۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۸:۱۲
Reply to  بهروز

همش الکی میگین بخدا خطرناک ترین کشور جهان ایران خودمونه شماها هی الکی میگین که گردشگر نره اونجا .. شما الان بیا برو منطقه سراسیاب ملارد اگه زنده برگشتی جایزه داری و خیلی جاهای دیگ ایران

b1