hiroshima
b1
خانه » ۸ شهر معروف در گذر زمان!

۸ شهر معروف در گذر زمان!

b3

به نظرتان اگر در زمان به گذشته سفر کنیم، نمای ساختمان‌ها و شهر های چند دهه و یا چند قرن پیش چگونه بودند؟

این سوالی است که وقتی سازه‌ها و ساختمان‌های عظیم و باشکوه سراسر جهان را مشاهده می‌کنیم، از خودمان می‌پرسیم. در این قسمت برخی از معروف‌ترین شهرهای جهان را در گذر زمان مقایسه خواهیم کرد.

8- منهتن آمریکا (۱۶۰۹-۲۰۰۹)

منهتن آمریکا (۱۶۰۹ ۲۰۰۹)

اولین مدارک از وجود شهر نیویورک به سال ۱۵۲۴ بر می‌گردد، زمانی که کاشفان ایتالیایی برای اولین بار با بومیان آنجا مواجه شدند. نیویورک مدرن رشد خود را از سال ۱۹۸۹ با ادغام ۵ بخش بزرگ به خود آغاز کرد که از جمله آن‌ها محله منهتن است که جزو قدیمی‌ترین محله‌های نیویورک به حساب می‌آید. رکود بزرگ اقتصادی و جنگ جهانی دوم دو دلیل مهم برای رونق ساخت‌وساز در این منطقه می‌باشد.

7- دبی (۱۹۹۰-۲۰۰۸)

دبی (۱۹۹۰ ۲۰۰۸)

دبی امروزی در قرن ۱۸ به عنوان یک روستای کوچک ماهیگیری تأسیس شد. سال ۱۹۶۰ را می‌توان آغاز رونق دبی دانست. با کشف نفت مهاجران بسیاری به آنجا کشیده شدند و تقاضای زیاد برای تأسیس ساختمان‌های جدید، دبی را به یک شهر مدرن و پر رفت‌وآمد تبدیل کرد. در میان آسمان‌خراش‌های آن، برج خلیفه نهفته است که بلندترین ساختمان دنیا با ارتفاع ۸۲۸ متر به حساب می‌آید.

6- شنزن چین (۱۹۷۹-۲۰۰۴)

شنزن چین (۱۹۷۹ ۲۰۰۴)

شنزن احتمالاً سریع‌ترین رشد را بین شهرهای چین و احتمالاً جهان داشت. در سال ۱۹۷۹ چیزی جز یک دهکده کوچک نبود اما با سرمایه‌گذاری کلان خارجی چهره شهر به طور کلی تغییر کرد. امروزه می‌توان شنزن را یک کلان شهر با جمعیتی در حدود ۱۲ میلیون به حساب آورد.

5- میدان تایمز نیویورک (۱۸۹۷-۲۰۰۷)

میدان تایمز نیویورک (۱۸۹۷ ۲۰۰۷)

اگر کمی با فرهنگ و سینمای آمریکا آشنا باشید، احتمالاً در مورد میدان تایمز شنیده‌اید. این میدانِ مشهور بین تقاطع خیابان برادوی و خیابان هفتم در منهتن واقع شده‌است. از سال ۱۹۰۴ نام آن از لانگاسر به تایمز تغییر یافت و دلیل عمده‌اش وجود دفاتر و ساختمان‌های نیویورک تایمز در آن ناحیه بود. چندی بعد اولین تبلیغات الکترونیکی در یکی از ساختمان‌های این منطقه نصب شد. میدان تایمز ناحیهٔ مهمی برای دوست‌داران تئاتر، هواداران موسیقی و تجّار به شمار می‌آید.

4- کابل افغانستان (قبل و بعد از طالبان)

کابل افغانستان (قبل و بعد از طالبان)

ساخت‌وساز در پاتخت افغانستان از سال ۱۹۸۰ با حمله شوروی و در ادامه حملات گاه و بی گاه طالبان به طور چشم‌گیری کاهش یافت. کابل بر خلاف شهرهای ذکر شده در این مقاله، از یک شهر سرسبز و آرام به تباهی کشیده شد.

3- هیروشیما ژاپن (۱۹۴۵-۲۰۰۷)

هیروشیما ژاپن (۱۹۴۵ ۲۰۰۷)هیروشیما ژاپن (۱۹۴۵ ۲۰۰۷) 1هیروشیما ژاپن (۱۹۴۵ ۲۰۰۷) 2

در طول جنگ جهانی دوم، شهر هیروشیما جزو یکی از شهرهایی بود که در تاریخ ۶ اوت ۱۹۴۵ بمباران اتمی شد. تقریباً ۷۰ درصد ساختمان‌های شهر به طور کامل از بین رفت و در حدود ۷ درصد از آنها دچار آسیب جدی شدند. علاوه بر چند ماه پس از این حادثه طوفان ماکورازاکی ضربه شدیدی به شهر وارد آورد. بااین‌وجود بازسازی هیروشیما از سال ۱۹۴۹ آغاز شد و امروزه به عنوان یک شهر مدرن به حساب می‌آید.

2- خیابان آکسفورد (۱۸۹۰-۲۰۰۹)

خیابان آکسفورد (۱۸۹۰ ۲۰۰۹)

خیابان اصلی شهر وست مینستر در غرب لندن یکی از معروف‌ترین خیابان‌های خرید با چندین مرکز تجاری و فروشگاه‌های بزرگ و معتبر در اروپا است. خیابان آکسفورد از زمان بسیار قدیم نیز وجود داشته و سربازان رومی برای رفت‌وآمد به شهرهای مختلف از آن استفاده می‌کردند. پیشرفت منطقه از اواخر قرن ۱۸ آغاز شد، زمانی که ارل از آکسفورد خریداری شد و مناطق و حاشیه‌های زیادی به شهر اضافه گشت. درحال‌حاضر هنوز هم بناها و ساختمان‌های قدیمی در این منطقه به چشم می‌خورد که به جذابیت آن افزوده است.

1- شانگهای چین (۱۹۹۰-۲۰۱۰)

شانگهای چین (۱۹۹۰ ۲۰۱۰)

تصویر بالا، نمایی از شهر شانگهای را در سال ۱۹۹۰ نشان می‌دهد که بسیار سرسبز و دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد اما تنها بیست سال بعد به ابر شهری تبدیل شد که در عکس پایین مشاهده می‌کنید. مکان شهر در دهانه رودخانه یانگ تسه قرار گرفته است. شانگهای همیشه یکی از مناطق مهم دنیا به شمار می‌آید، این شهر درحال‌حاضر مرکز تجارت جهانی است و بزرگ‌ترین بندر باری جهان می‌باشد.

منبع فارسیعجایب جهان

منبع خارجیEye Opening

هومن نوربخش

هومن نوربخش

دانشجوی کامپیوتر، علاقه‌مند به دنیای وب و سابقه ۶ سال وبلاگ‌نویسی و نویسندگی در سایت و همچنین در زمینه Front-end فعالیت می‌کنم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید.

b2
b1