پرچم نازی
b1
خانه » ۱۰ پرچم عجیب و منحصربه‌فرد!

۱۰ پرچم عجیب و منحصربه‌فرد!

b3

استفاده از پرچم‌ها حتی از قبل از تاریخ بشر مرسوم بوده است. همهٔ کشورهای جهان دارای پرچم هستند؛ بعضی از آنها عجیب هستند، برخی زیبا و حتی برخی کسالت‌آور. در لیست زیر نگاهی داریم به ۱۰ پرچمی که نسبت به سایرین جالب‌تر هستند و یا به نوعی منحصربه‌فردند.

10- داننبروگ

داننبروگ

استفاده از پرچم در واقع از کشور چین و هند آغاز شده و در سایر کشورها منتشر شده‌است و از آنجایی که این مسئله به گذشتهٔ بسیار دور باز‌می‌گردد نمی‌توانیم اولین پرچم را مشخص کنیم اما داننبروگ قدیمی‌ترین پرچم ایالتی است است که هنوز هم استفاده می‌شود. تاریخ استفاده از این پرچم به قرن ۱۳ میلادی باز‌می‌گردد یعنی دقیقاً ۱۵ جون ۱۲۱۹ میلادی. داننبروگ پرچم ایالتی کشور دانمارک است و البته طرح بسیاری از پرچم‌های کشورهای اسکاندیناوی هم با الهام از آن انجام شده. قبل از استفاده از این پرچم، از علامت وایکینگ‌ها برای کشور دانمارک استفاده می‌شده که مستطیل شکل بوده و طرح نوعی کلاغ بر روی آن بوده است. کشور اتریش هم ادعا می‌کند که قدیمی‌ترین پرچم را دارد اما به احتمال زیاد پرچم اتریش در حدود سال ۱۲۳۰ ایجاد شده‌است.

9- مخابره به‌وسیلهٔ پرچم

مخابره بوسیله ی پرچم

صحبت کردن و حرکت دادن بدن تنها روش‌های استفاده از زبان نیستند. پرچم‌های مخابره یا فرستادن پیام نیز یک راه انتقال اطلاعات از راه دور است که با استفاده از گرفتن پرچم، میله، سپر، پارو وگاهی حتی با استفاده از دستان هم صورت می‌گیرد. حالت‌های مختلف پرچم‌ها کدگذاری شده و وقتی پرچم در حالت ثابت قرار گیرد رمز آن خوانده می‌شود. این روش در اوایل قرن نوزدهم در دریانوردی بسیار معمول بوده و کاربرد داشته است. این سیستم هنوز هم در دریانوردی کاربرد دارد و در مواقع اضطراری برای برقراری ارتباط استفاده می‌شود؛ اگر نیاز باشد در شب پیامی فرستاده شود از مشعل‌های روشن به‌جای پرچم استفاده می‌شود.

8- نپال

نپال

پرچم کشور نپال تنها پرچم ملی‌ای است که به شکل مستطیل نیست. شکل آن ترکیب دو پرچم سه‌گوش است و رنگ سرخ آن مربوط به گل ملی این کشور، گل صد تومنی است. رنگ قرمز همچنین نشانهٔ پیروزی در جنگ است. رنگ آبی حاشیهٔ این پرچم نشان صلح است. تا سال ۱۹۶۲ نمادهای ماه و خورشید که بر روی این پرچم هستند صورتی شبیه به انسان داشتند اما بعد برداشته شدند تا پرچم شکل جدیدتری داشته باشد. البته شکل صورت ماه و خورشید بر روی نمونهٔ سلطنتی این پرچم تا لغو رژیم سلطنتی در سال ۲۰۰۸ باقی بود. پرچم حاضر با روی کار آمدن یک حکومت مشروطه در ۱۶ دسامبر ۱۹۶۲ به تصویب رسید، پرچم‌های سه‌گوش به طور جداگانه به مدت ۲ قرن قبل از آن استفاده می‌شدند.

7- پرچم سفید

پرچم سفید

پرچم سفید یک علامت بین‌المللی برای اعلام آتش‌بس و در خواست مذاکره است. همچنین از این پرچم به عنوان علامت تسلیم شدن هم استفاده می‌کنند چون معمولاً در جنگ‌ها طرف ضعیف‌تر در خواست مذاکره می‌کند. معنی پرچم سفید این است که فردی که با این پرچم نزدیک می‌شود مسلح نیست و برای تسلیم شدن یا مذاکره کردن می‌آید. به این افراد تیراندازی نمی‌شود و او هم حق تیراندازی کردن ندارد. استفاده از پرچم سفید برای اعلام تسلیم در عهدنامهٔ ژنو هم آمده است.

6- پرچم سیاه

پرچم سیاه

پرچم سیاه یا به طور کلی رنگ سیاه از دههٔ ۱۸۸۰ میلادی به عنوان نماد هرج‌ومرج و آنارشیسم شناخته‌شده‌است. بسیاری از گروه‌های هرج‌ومرج‌طلب کلمهٔ «سیاه» را در اسم خود دارند. حتی چندین نشریهٔ آنارشیستی به نام پرچم سیاه وجود داشته‌اند. سیاهی کامل این پرچم نشانهٔ نفی کلیهٔ نظام‌های مخالف است و با پرچم‌های رنگارنگ معمولی سایر کشورها تضاد دارد. علاوه بر این، همانطوری که پرچم سفید سمبل جهانی تسلیم شدن است، پرچم سیاه هم نقطهٔ مقابل آن و نشانهٔ جنگ‌طلبی است.

5- پرچم فراجنسیتی

پرچم فرا جنسیتی

این پرچم در سال ۲۰۰۰ ایجاد شد و در همان سال هم در یک راهپیمایی در آمریکا از آن استفاده شد. طراح این پرچم معنی آن را این طور بیان کرده است: «رنگ آبی روشن، رنگ سنتی نوزاد پسر و صورتی نیز رنگ نوزادان دختر است و رنگ سفیدی که بین‌این دو است برای کسانی است که تغییر جنسیت می‌دهند یا کسانی که باور دارند جنسیتشان خنثی است یا جنسیت ندارند و آنهایی که دوجنسی هستند. طرح پرچم هم به شکلی است که از هر جهتی حرکت داده شود درست به نظر می‌رسد که نشانگر این مطلب است که ما در زندگی خود به دنبال درست بودن هستیم.»

4- جولی راجر

جولی روجر

هر پرچمی که در کشتی دزدان دریایی افراشته شود به این اسم خوانده می‌شود. اصلی‌ترین پرچم جولی راجری که تابه‌حال شناخته‌شده‌است عکس یک جمجمه در بالای دو استخوان است که به صورت ضربدری قرار گرفته‌اند و زمینهٔ آن هم مشکی است. این طرح توسط دزدان دریایی بسیاری از جمله کاپیتان ادوارد انگلند و جانی تیلور استفاده شده‌است. برخی از پرچم‌های جولی راجر طرح ساعت شنی را دارند که در قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی سمبل مرگ و عدم جاودانگی بوده؛ در طی این قرون معمولاً از پرچم سیاه ساده هم توسط دزدان دریایی استفاده می‌شده‌است.

3- پرچم آفریقای غربی

پرچم آفریقای غربی

این پرچم عجیب به امپراطوری بنین نسبت داده شده که البته اشتباه است. این پرچم یکی از چهار پرچمی است که امروزه در موزهٔ ملی دریانوردی در گرینویچ لندن نگهداری می‌شود. در مورد ریشهٔ اصلی این پرچم اطلاعات دقیقی در دست نیست که آیا مربوط به بنین است و یا متحدان ایتسکیری. این پرچم توسط دریاسالار کندی در سال ۱۸۹۷ از بنین آورده شده اما بسیار شبیه به سه پرچم دیگر آفریقای غربی است که در موزه نگهداری می‌شوند و در اصل متعلق به مردم ایتسکیری بوده‌اند.

2- پرچم مریخ

پرچم مریخ

این پرچم یک پرچم سه رنگ است که نشانگر سیارهٔ مریخ است. با وجودی که این پرچم رسماً در جایی به ثبت نرسیده اما توسط جامعهٔ مریخ و جامعهٔ سیاره‌ای استفاده می‌شود. طرح این پرچم نشان‌دهندهٔ تاریخ آیندهٔ مریخ است. خط قرمز رنگ که به دیرک نزدیک‌تر است نشانهٔ مریخ امروزی است. رنگ‌های سبز و قرمز نیز نشانهٔ مراحل تغییر سیاره برای سکونت است. این‌که آیا در آینده بشر می‌خواهد و یا می‌تواند این کار را انجام دهد موضوع بسیار بزرگی است و مسائل اخلاقی انجام این کار در مرحلهٔ دوم اهمیت قرار دارد.

1- پرچم نازی

پرچم نازی

این پرچم احتمالاً جنجال‌برانگیزترین پرچم در تاریخ بوده است و حتی در برخی از کشورها هم ممنوع است. شخص هیتلر این پرچم را طراحی کرده و باور داشته که باید از همان رنگ‌های امپراطوری آلمان استفاده کند زیرا این‌ها رنگ‌های بسیار قابل احترامی هستند و نشانهٔ بیعت با گذشتهٔ باشکوهی است که افتخار زیادی را نصیب ملت آلمان کرده است. مهم‌ترین موضوع این بود که پرچم جدید باید در اندازه‌های بزرگ اجرا شود چون درصدها موضوع مشابه که قبلاً اتفاق افتاده، یک علامت یا نشانهٔ تأثیرگذار می‌تواند اولین دلیل بیداری مردم در یک جنبش جدید باشد.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیListverse

محمد جعفری

محمد جعفری

من یک گرافیست هستم!

b2
6 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
نژاد پرشگحست نیستم
نژاد پرشگحست نیستم
۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ۱۵:۴۷

خیلی از هیتلر تعریف کردی امگار پدرته اون یک مجرم اریایی اشغال هس

ا. باقری
۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ۱۴:۵۱

الان منظورت از آریایی چی بود واقعا خجالت آوره که نژادتو انقد ارزون بفروشی

علی 😎
علی 😎
۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ۰۲:۵۰

عجیب اما واقعی بود😱 ای کاش ایران هم عجیب بود پرچمش ☹☺

دوا ليپا
دوا ليپا
۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۶:۴۶

خيلى جالب بود ريشه بعضى پرچمارو فهميدم كه خوب كاربردين ممنون 👌

mohamad
mohamad
۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ۰۵:۳۰

good

سها
سها
۳ بهمن ۱۳۹۶ ۱۵:۴۹

خیلی جالب بود مرسی heart :mindblown-alt:

b1