عکس کاور ۱۰ قانون مضحک از سراسر جهان
b1
خانه » ۱۰ قانون مضحک از سراسر جهان!

۱۰ قانون مضحک از سراسر جهان!

b3

قانون مضحک ؟!!! آه، بله؛ قوانین - قواعدی که همهٔ ملل را به‌صورت جهانی اداره می‌کنند، از شهروندان عادی محافظت می‌کنند و عواقب آن را برای کسانی که آن‌ها را زیر پا می‌گذارند، فراهم می‌کنند؛ به‌طوری‌که کشور بتواند ثبات داشته و غیرانسانی نباشد. با این‌حال، تعداد فراوانی از کشورها قوانینی دارند که کاملا مسخره هستند، از ایالات‌متحده تا سوازیلند. در این مطلب ۱۰ مورد برتر از قوانین مضحک از ۱۰ کشور مختلف را ارائه می‌دهیم.

10- چین؛ سیاست تک‌فرزندی

چین؛ سیاست تک‌فرزندی

به‌احتمال زیاد این قانون، شناخته‌شده‌ترین قانون در این لیست است چون بحث‌های بسیاری را در مطبوعات جهان برانگیخته است. قانون تک‌فرزندی در سال ۱۹۸۷ به تصویب رسید و انتظار می‌رفت که بتواند جلوی رشد سریع جمعیت را در چین بگیرد. به‌واسطهٔ این قانون از زوج‌هایی که صاحب بیش از یک فرزند شوند، مالیات‌های سنگینی گرفته می‌شود. جنبهٔ اخلاقی این قانون مورد بحث است؛ طرفداران این قانون می‌گویند به‌این‌وسیله کشور چین موفق شده‌است که قدم بزرگی در مسئلهٔ انفجار جمعیت بردارد و نه‌تنها در کشور چین بلکه در جهان هم تأثیرگذار باشد. از طرف دیگر مخالفان این قانون عقیده دارند منع‌کردن زوج‌ها از داشتن خانواده‌ای که ممکن است بخواهند داشته باشند از نظر اخلاقی اشتباه است؛ علاوه‌براین آمار سقط‌جنین هم بسیار بالا رفته زیرا اکثر خانواده‌ها مایلند که فرزندشان پسر باشد. گروه‌های بسیاری علیه این قانون مبارزه کرده‌اند و تنها، زمان نتیجهٔ آن را مشخص خواهد کرد.

9- یونان؛ ممنوعیت بازی‌های رایانه‌ای

یونان؛ ممنوعیت بازی‌های رایانه‌ای

این قانون برای اولین‌بار در تاریخ ۳ سپتامبر ۲۰۰۲ معرفی شد و در ابتدا تنها ممنوعیت بازی‌های رایانه‌ای در کافی‌نت‌ها و اماکن عمومی بود تا بتواند از قمارهای غیرقانونی جلوگیری کنند. اما این قانون در تاریخ ۸ دسامبر ۲۰۰۳ تصحیح شد و در پی آن هرگونه بازی کامپیوتری ممنوع شد. دلیل این ممنوعیت آن بود که قانون‌گذاران عقیده داشتند به‌سختی می‌توان بین بازی‌هایی که برای قمار از آنها استفاده می‌شود و سایر بازی‌ها تفاوت قائل شد بنابراین همهٔ بازی‌های کامپیوتری ممنوع شدند. شاید تصور ممنوعیت بازی‌های کامپیوتری بسیار سخت باشد چون سالانه میلیون‌ها نسخه از انواع آن‌ها در جهان به‌فروش می‌رسند اما گروه‌هایی هم در آمریکا هستند که مخالف بازی‌های کامپیوتری هستند مثلاً گروه «مادران مخالف اعتیاد و خشونت بازی‌های کامپیوتری» (MAVAV)، که هدف‌شان ممنوع‌شدن بازی‌های کامپیوتری در کشورهایی مثل آمریکا است زیرا عقیده دارند خشونتی که در این بازی‌ها وجود دارد باعث افزایش جرم‌وجنایت و مشکلات روانی در کودکان و نوجوانان شده‌است.

8- فرانسه؛ هیچ‌کس حق ندارد خوکش را ناپلئون بنامد

فرانسه؛ هیچ‌کس حق ندارد خوکش را ناپلئون بنامد

ژنرال فرانسوی ناپلئون بناپارت که بیشتر قسمت‌های اروپا را در سال‌های ۱۷۹۹ تا ۱۸۱۵ فتح کرد برای فرانسوی‌ها بسیار محترم بوده؛ از طرفی در کتاب معروف جورج اورول به‌نام مزرعهٔ حیوانات خوکی به نام ناپلئون است که البته استالین را معرفی می‌کند اما درعین‌حال باعث به‌وجودآمدن این قانون هم شده‌است. در فرانسه حتی در بیشتر مواقع اسم این خوک در کتاب «سزار» است و نه ناپلئون. همهٔ این ناراحتی‌ها به‌خاطر این‌است که در این کتاب ناپلئون مثل استالین معرفی شده و نه به‌خاطر این‌که یک خوک است. البته امروزه بیشتر مردم به این قانون می‌خندند و کمتر کسی آن را می‌داند چه برسد به این‌که آن را رعایت کنند.

7- آلمان؛ بالشت یک سلاح منفعل تلقی می‌شود

آلمان؛ بالش یک سلاح منفعل تلقی می‌شود

اگر با یک فرد گردن‌کلفت مواجه شوید ترجیح می‌دهید که با بالشت به شما حمله کند یا با چاقو؟ احتمالاً جواب‌تان بالشت است اما در آلمان برعکس این تصور رواج دارد چون بالشت نوعی سلاح است. شاید اگر با سنگ پر شده باشد یا از آن برای خفه‌کردن دشمن استفاده شود، بتوان اسم سلاح بر روی آن گذاشت اما مسلماً برای دفاع از خود یک اسلحه کارآمدتر از یک کیسهٔ نرم است.

6- رژیم صهیونیستی؛ در روز سبت (شنبه) فروبردن دست در بینی ممنوع است

رژیم صهیونیستی؛ در روز سبت (شنبه) فروبردن دست در بینی ممنوع است

اسرائیل کمی بعد از جنگ جهانی دوم به‌وجود آمد تا محلی باشد به‌اصطلاح برای یهودیان که بتوانند بدون ترس از آزار و اذیت در آن زندگی کنند. این کشور تقریباً از زمانی‌که به‌وجود آمده با همسایهٔ خود در جنگ بوده‌است و در جهان به‌خاطر موضوعاتی مثل حقوق فلسطینیان بسیار مورد بحث بوده‌است. اما قانون از این‌قرار است که در روز شنبه خاخام یهودی مردم را از فروبردن دست در داخل بینی منع می‌کند. این قانون واقعی‌است نه فقط به این دلیل که کار بدی است بلکه به این دلیل که این کار ممکن است باعث خون‌ریزی بینی شود و به این ترتیب باعث شکسته شدن قانون شرعی حرمت روز سبت می‌شود. بنابراین تنها مربوط به پیروان دین یهودی است و سایر شهروندان از آن معاف هستند.

5- سوازیلند؛ پوشیدن شلوار برای دختران ممنوع است

سوازیلند؛ پوشیدن شلوار برای دختران ممنوع است

سوازیلند یکی از فقیرترین کشورهای جهان است که در آن میانگین طول عمر افراد ۳۰ تا ۳۵ سال است. کنترل حکومت به‌دست یک دیکتاتور فاسد و تشنهٔ قدرت، شاه‌مسواتی سوم است که چندین قانون عجیب را در تلاش برای زنده‌کردن ارزش‌های گذشته، به تصویب رسانده‌است. در این قانون زنان با مردان برابر نیستند و پست‌تر به‌حساب می‌آیند، بنابراین اجازهٔ پوشیدن لباس‌هایی شبیه لباس مردان را ندارند و اگر زنی با شلوار در مجامع عمومی دیده‌شود، سربازان با خشونت، آن لباس را از تن وی خارج کرده و وی را تحقیر می‌کنند.

4- آمریکا/ کالیفرنیا؛ منع جفت‌گیری حیوانات در مکان‌های عمومی

آمریکا کالیفرنیا؛ منع جفت‌گیری حیوانات در مکان‌های عمومی

حیوانات از جفت‌گیری کردن در شعاع ۴۶۰ متری هر رستوران، مدرسه یا کلیسا ممنوع هستند. هرچند هیچ دلیل منطقی‌ای برای آن ذکر نشده و تا به‌حال هم دیده نشده که نگهبانانی در اطراف این مکان‌های خاص باشند و حیوانات را از این‌کار منع کنند. به‌نظر می‌رسد که این قانون به نظر ساکنان این ایالت احمقانه است و کسی در اجرای آن تلاشی نمی‌کند.

3- فیلیپین؛ قانون پلاک ماشین‌ها

فیلیپین؛ قانون پلاک ماشین‌ها

این قانون از آن جهت جالب است که بسیار جزئی و مشخص است. به‌موجب این قانون، ماشین‌هایی که نمرهٔ پلاک آنها با ۱ یا ۲ تمام می‌شود، روزهای دوشنبه، شماره‌های ۳ و ۴ روزهای سه‌شنبه، شماره‌های ۵ و ۶ روزهای چهارشنبه، ۷ و ۸ روزهای پنج‌شنبه و ۹ و ۰ روزهای جمعه اجازهٔ تردد در جاده‌ها را ندارند. دلیل تصویب چنین قانونی احتمالاً برای تشخیص هویت و موقعیت افراد بوده؛ البته اجرای آن بسیار مشکل بوده و مشخص است که قابل پیگیری نیست.

2- ژاپن؛ احترام به قانون ازدواج

ژاپن؛ احترام به قانون ازدواج

این قانون نسبت به سایر نمونه‌های این لیست چندان هم مضحک و عجیب نیست اما ممکن است از نظر برخی افراد باورنکردنی باشد. این قانون احترام شدیدی را که افراد ژاپنی به مسئلهٔ ازدواج دارند، نشان می‌دهد که به موجب آن، برادر بزرگ‌تر حق دارد از نامزد یا دوست دختر برادر کوچک‌ترش خواستگاری کند و هر دو نیز باید موافقت کنند. قانون‌های مشابه بسیاری در سایر کشورهای آسیایی وجود دارد که نشان‌دهندهٔ احترامی است که افراد آسیایی به فرهنگ و تمدن چندین هزار سالهٔ خود و امر ازدواج دارند.

1- انگلستان؛ مردن در مجلس پارلمان

انگلستان؛ مردن در مجلس پارلمان

بریتانیای کبیر هم در سراسر اروپا به‌خاطر داشتن چندین قانون مضحک و احمقانه معروف است، قدمت این قوانین به چند صد سال قبل باز‌می‌گردد. یکی از این قوانین ممنوعیت مردن در مجلس پارلمان است. این قانون که البته امروزه چندان هم تأثیری ندارد به‌خاطر بی‌معنی بودنش موردتمسخر بوده‌است؛ چون اگر این اتفاق بیافتد، نمی‌توان فرد قانون‌شکن را مجازات کرد. آیا اگر یکی ازاعضای پارلمان به‌خاطر سکتهٔ قلبی یا هر بیماری دیگری ناگهان غش کند و به کمک فوری نیاز داشته‌باشد، افراد امدادگر ابتدا او را به خارج از ساختمان منتقل می‌کنند و بعد کمک به وی را آغاز می‌کنند؟ به لطف ملکه این قانون دیگر مؤثر نیست.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیListverse

امید امیدی

امید امیدی

امید هستم، ۳۰ ساله. امیدوارم از مطالب لذت ببرید و از نظرات و پیشنهادات‌تون ما را بهره‌مند سازید.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
jczki x
۱۵ آذر ۱۳۹۹ ۲۲:۵۸

جمهوری اسلامی ، ایران : خانم ها حق ندارند به ورزشگاه بروند .. خانم ها حق ندارند دوچرخه سواری بکنند .. و هزاران ….

ارهام
ارهام
۱۱ فروردین ۱۳۹۹ ۱۳:۳۱

ایا سوئیس قانون عجیبی ندارد؟ idea idea

b1