عکس کاور ۱۰ شهر دنیا که بهترین سیستم حمل‌ونقل عمومی را دارند
b1
خانه » ۱۰ شهر دنیا که بهترین سیستم حمل‌ونقل عمومی را دارند!

۱۰ شهر دنیا که بهترین سیستم حمل‌ونقل عمومی را دارند!

b3

حمل‌ونقل عمومی اگر گسترده و پیشرفته باشد، می‌توان انتظار داشت که شهر مربوطه در زمینه‌های دیگر هم پیشرفت کند. با عجیب‌ترین همراه باشید تا با پیشرفته‌ترین شهرهای جهان در زمینهٔ حمل‌ونقل عمومی آشنا شوید.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک شهر، حمل‌ونقل عمومی آن است. این مسئله به‌قدری اهمیت دارد که کمبود یا فقدانش نام و توانایی شهر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین معیارهایی که از یک شهر، یک نوع پیشرفته می‌سازد، همین گستردگی و فراوانی حمل‌ونقل عمومی‌اش است. حمل‌ونقل عمومی نه‌تنها برای ساکنین خود شهر بلکه برای مسافران و گردشگران هم می‌تواند حیاتی باشد. با وجود این‌که نمی‌شود از یک شهر انتظار داشت که در این حوزه بدون نقص عمل کند، به این شهرها که سفر کنید، می‌توانید مطمئن باشید که در بهترین‌های جهان از نظر حمل‌ونقل عمومی پا گذاشته‌اید.

10- هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ

در رتبهٔ دهم، هنگ‌کنگ پرجمعیت را داریم که با این‌وجود که شلوغ‌ترین شهر آسیا است، یکی از بهترین سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی را دارد. این سیستم شامل مترو ۱۱ خطی، اتوبوس، مینی‌بوس، تراموا، قایق و تاکسی می‌شود. مسافران می‌توانند با خرید یک کارت اختاپوس سوار تمام وسایل‌نقلیهٔ ذکرشده با هزینه‌ای کمتر از ۱۰ دلار در روز شوند.

9- سنگاپور

سنگاپور

سنگاپور که یکی از امن‌ترین و خوش‌نقشه‌ترین کشور-شهر جهان است، یکی از بهترین سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی را هم دارد.

با وجود چهار سیستم (MRT (Mass Rapid Transit و یک سیستم (LRT (Light Rapid Transit که در سرتاسر شهر گسترده شده‌اند، اتوبوس‌های عمومی و تاکسی‌ها، همه‌جای این شهر در سریع‌ترین و راحت‌ترین حالت ممکن قابل‌دسترس است. تنها کافی‌است یک کارت EZ تهیه‌کنید و با میانگین هزینهٔ روزانه کمتر از ۴ دلار از تمام وسایل‌نقلیهٔ موجود بهره‌ببرید.

8- تایپه

تایپه

خوشبختانه یک شهر آسیایی دیگر در این فهرست وجود دارد و آن تایپه است. متروی خوب این شهر با ۶ خط در سرتاسر شهر به‌ویژه منطقهٔ تجاری گسترده‌شده‌است. تایپه آن‌قدری بزرگ نیست که نتواند از پس یک سیستم خوب، امن و سریع حمل‌ونقل عمومی برآید.

7- مونیخ

مونیخ

با این‌که حمل‌ونقل عمومی در این شهر بسیار گسترده و مناسب است، بسیاری از شهروندان آن ادعا می‌کنند که ترجیح می‌دهند پیاده بروند یا این‌که از خودروهای شخصی‌شان استفاده کنند. البته مسئولان این حوزه همیشه در تلاش‌اند که این سیستم را روزبه‌روز توسعه‌دهند. شبکه ریلی شهری مونیخ تحت عنوان اس-بَن و شبکهٔ اتوبوسی و تراموای این شهر تحت عنوان یو-بَن شناخته‌می‌شوند. به‌علاوه خدمات نقلیهٔ شب‌هنگام هم در این شهر وجود دارد. مسافران می‌توانند با دریافت کارت سیتی‌تور از این وسایل‌نقلیه بهرهٔ لازم را ببرند.

6- توکیو

توکیو

ژاپنی‌ها را به پیشرفت‌های تکنولوژیکی و خوش‌قولی‌شان می‌شناسند و شاید سیستم قدرتمند حمل‌ونقل شهری آنها باعث به‌وجودآمدن چنین ویژگی‌هایی شده‌است. البته سیستم نقلیهٔ عمومی این شهر گران است و در بیشتر مواقع به‌اندازهٔ کافی تمیز نیست.

5- لندن

لندن

لندن را به متروی قدرتمند و گسترده‌اش می‌شناسند، مترویی که با نام تیوب هم شناخته‌می‌شود. این مترو ۱۲ خط دارد و اصلی‌ترین روش سفرهای درون شهری است. می‌توانید برای استفاده از این مترو هم از کارت‌های ویژهٔ کرایه استفاده کنید و هم اویستر کارت را به‌صورت آنلاین تهیه‌کرده و از آن بهره‌ببرید.

4- بوستون

بوستون

طبق گفته‌های سازمان حمل‌ونقل خلیج ماساچوست، سیستم گستردهٔ حمل‌ونقل عمومی از سال ۱۶۳۱ در این شهر آغاز شده و در ابتدا این کار بر عهدهٔ قایق‌ها بوده‌است. درحال‌حاضر مترو، اتوبوس، قایق و راه‌آهن برون‌شهری با عنوان سیستم «تی» شناخته می‌شوند و سیستم حمل‌ونقل عمومی این شهر را تشکیل می‌دهند. قیمت کرایه‌ها تقریباً متعادل است و بستگی به میزان سفرتان دارد.

3- لوس‌آنجلس

لوس‌آنجلس

لوس‌آنجلس را به ترافیک‌های وحشتناکش می‌شناسند و به‌همین دلیل هم است که ۱٫۵ میلیون نفر در روز از مترو و اتوبوس برای سفر در شهر استفاده می‌کنند. برای خدمت‌رسانی به مردم لوس‌آنجلس، ۲۶۰۰ اتوبوس و حدود ۱۲۷ کیلومتر مترو مهیا شده‌است.

2- نیویورک

نیویورک

جالب است بدانید که این شهر سهم ۴۰ درصدی از کل حمل‌ونقل عمومی آمریکا را دارد و هفتگی به‌طور میانگین ۸٫۴ میلیون مسافر از این سیستم استفاده می‌کنند. به‌همین دلیل است که این شهر توریستی سرمایه‌گذاری هنگفتی در این بخش کرده‌است.

1- دنور

دنور

دنور که رتبهٔ اول در این فهرست را دارد، در سیستم حمل‌ونقل عمومی‌اش از اتوبوس، مترو و هواپیما استفاده می‌کند. در این شهر علاوه‌بر اتوبوس‌هایی با نام MallRide وجود دارند که هر روز مسافران را به‌صورت رایگان به استریت مال می‌برند. مقامات این شهر به‌علاوه میلیاردها دلار برای توسعهٔ حمل‌ونقل قطار سبک شهری، قطار برون‌شهری و اتوبوس‌های شاتل هزینه کرده‌اند.

هزینهٔ پایین استفاده از این خدمات گسترده باعث شده‌است که دنور در جهان بهترین باشد.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیBest Review Of

امید امیدی

امید امیدی

امید هستم، ۳۰ ساله. امیدوارم از مطالب لذت ببرید و از نظرات و پیشنهادات‌تون ما را بهره‌مند سازید.

b2
b1