عکس کاور زمین
b1
خانه » ۸ نقشه که دید شما را نسبت به کره زمین تغییر می‌دهد!

۸ نقشه که دید شما را نسبت به کره زمین تغییر می‌دهد!

b3

نقشه ها می‌توانند ساعت‌ها شما را غرق خود کنند. با توجه به این که نقشه‌ها ریشه در نسل‌های بشر دارند، توانسته‌اند نقشی اساسی در رشد و تحول فرهنگ و جوامع انسان‌ها ایفا کنند.

حال در عصر اطلاعات به نظر نامحدود، نقشه‌ها پیشرفته‌تر و شگفت‌انگیزتر از قبل شده‌اند. در ادامه با عجیب‌ترین همراه باشید تا نگاهی به ۱۰ نقشهٔ عجیب بیندازیم.

نقشه‌ها یکی از نقش‌های مهم در رشد جوامع بشری را ایفا کرده‌اند. نقشه‌هایی که در ابتدا بسیار ساده بودند اما حالا بسیار پیشرفته‌تر از قبل شده‌اند. در ادامه به ۱۰ مورد از زیباترین نقشه‌ها که ممکن است دید شما را به دنیا عوض کند، خواهیم پرداخت.

8- نقشهٔ گود همولوزین

8

معمول‌ترین نوع نقشه‌ها، نقشهٔ مراکتور نام دارد که به طرز عجیبی دقت پایینی نیز دارد. نقشه‌هایی که در سال‌های تحصیل با آن‌ها روبه‌رو بودیم هیچ‌گاه دقت کافی را نداشته‌اند. مشکل زمانی پدیدار می‌شود که زمین سه بعدی را در یک نقشهٔ دو بعدی تصویر می‌کنیم.

در نتیجه نواحی‌ای که از خط استوا دورتر هستند، بر روی نقشه فواصل بیشتری نیز خواهند داشت. نقشه‌های گود همولوزین برای رفع این مشکل معرفی شده‌اند.

7- نگاهی جدید به آفریقا

7

شاید تصور کنید که قارهٔ آفریقا ابعادی در حد و اندازهٔ آمریکای شمالی دارد. اما طراح گرافیکی، کای کراوس نشان داده است که در واقع کشورهای چین، هند، آمریکا، ژاپن و بسیاری از کشورهای قارهٔ اروپا را می‌توان در اراضی قارهٔ آفریقا جا داد.

6- در این نواحی تنها ۵ درصد از مردم کرهٔ زمین زندگی می‌کنند

6

بخش قرمز رنگ نقشه، جنوب آسیا را که در آن ۵ درصد مردم کرهٔ زمین زندگی می‌کنند به نمایش می‌گذارد. در بخش‌های آبی رنگ ۵ درصد دیگر مردم کرهٔ زمین سکونت دارند و بخش‌های سفید نیز ۹۰ درصد جمعیت کرهٔ زمین را به خود اختصاص داده‌اند. مکس گالا، طراح این نقشه می‌گوید:

به نظر من تراکم زیاد جمعیت در جنوب آسیا نکتهٔ مثبتی است. زندگی در نواحی با تراکم جمعیت بالا از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی بسیار بهتر است. همچنین مهاجرت از روستاها به شهرها در تمامی نقاط دنیا در حال به وقوع پیوستن است، حتی در هند و بنگلادش. از این دیدگاه می‌توان جنوب آسیا را جلوتر از بقیهٔ نقاط دنیا دانست.

5- افزایش مقیاس نقشهٔ دنیا براساس میزان جمعیت

5

برای آن که شگفت‌آور بودن میزان جمعیت در جنوب آسیا را بیشتر درک کنید، می‌توانید نگاهی به نقشهٔ بالا داشته باشید. در این اینفوگرافیک، هر منطقه از دنیا با توجه به میزان جمعیت آن منطقه بزرگنمایی شده‌است که هر مربع نشان‌دهندهٔ ۵۰۰ هزار نفر است.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، هند و چین مانند یک بالن بزرگ شده‌اند. نکتهٔ جالب دیگر این است که بین جمعیت کشور دوم پرجمعیت دنیا، هند و کشور سوم در آن لیست یعنی آمریکا تقریبا یک میلیارد نفر اختلاف وجود دارد.

هند نیز از کشور سوم یعنی آمریکا یک میلیارد نفر جمعیت بیشتری دارد.

4- مرزهای مدرن در دنیای قبل از تاریخ

4

پانگه‌آ قارهٔ بزرگی بود که در حدود ۲۰۰ میلیون سال قبل شروع به تکه‌تکه شدن کرد. ماسیمو پیتروبورن نقشه‌ای ساخته است که مرزهای مدرن را در این قاره به نمایش می‌گذارند.

3- چه کسانی دسترسی به اینترنت دارند؟

3

این نقشه تعداد افرادی که در هر ناحیه به اینترنت دسترسی دارند را به نمایش می‌گذارد.

هر چه بخشی قرمزتر باشد، یعنی تعداد افرادی که در آن ناحیه دسترسی به اینترنت دارند بیشتر است.

برای ساخت این نقشه، بنیان‌گذار موتور جست‌وجوی شودان، جان مترلی، یک سیگنال پینگ به هر آی‌پی موجود در دنیا ارسال و پاسخ را ضبط کرد. کل این فرآیند تنها ۵ ساعت طول کشید.

ذکر این نکته ضروری است که نقشهٔ بالا در سال ۲۰۱۴ ساخته‌شده‌است.

2- نقشه‌ای از بیماری‌های قابل پیش‌گیری که شیوع یافته‌اند

2

نقشه بالا توسط گروه ارتباطات خارجی آمریکا با توجه به داده‌های به دست آمده از سازمان بهداشت و خبرگزاری‌ها تهیه شده‌است. نقاط آبی مربوط به گوشک، سبز برای سیاه سرفه، نارنجی فلج اطفال، زرد برای سایر بیماری‌ها، صورتی برای سرخجه و ارغوانی روشن برای سرخک است.

نکتهٔ دردآور در مورد نقشه این است که تنها با یک واکسیناسیون ارزان قیمت می‌توانستیم از این بیماری‌ها پیش‌گیری کنیم. بااین‌حال مشکلات اقتصادی و باورهای غلط فرهنگی مانند حرکت علیه واکسیناسیون باعث شدند که این بیماری‌ها شیوع پیدا کنند.

1- نقشه‌ای از کهکشان‌های شناخته‌شده

1

برای این که موردی متفاوت را بررسی کنیم، به نقشه‌ای در زمینهٔ نجوم می‌پردازیم. با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده از فاصلهٔ ۲ میلیارد سال نوری از زمین، فیزیکدانان دانشگاه واترلو نقشه‌ای مفصل از جهان هستی ساخته‌اند.

بر روی نقشه، رنگ آبی به معنای وجود کهکشان‌ها، آبی کمرنگ مایل به سفید، نشان از تجمع زیاد کهکشان‌ها دارد و نقاط قرمز رنگ تجمع بسیار زیادی از کهکشان‌ها هستند.

منبع فارسیزومیت

منبع خارجیIflscience

هومن نوربخش

هومن نوربخش

دانشجوی کامپیوتر، علاقه‌مند به دنیای وب و سابقه ۶ سال وبلاگ‌نویسی و نویسندگی در سایت و همچنین در زمینه Front-end فعالیت می‌کنم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید.

b2
8 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
سجاد
سجاد
۲۱ خرداد ۱۴۰۰ ۱۰:۳۹

زیبا بود

سجاد
سجاد
۲۱ خرداد ۱۴۰۰ ۱۰:۳۹

ممنون زیبا بود

فرهاد
فرهاد
۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۱۸

خیلی بیخود بود evil evil evil

.....
.....
۱۲ شهریور ۱۳۹۸ ۰۱:۴۰

هند که به احتمال 90 درصد تا میانه ی سال 2020 چین رو پشت سر می گذاره از نظر جمعیت.

امیر عباس
امیر عباس
۶ تیر ۱۳۹۹ ۱۴:۴۰
Reply to  .....

الان 2020 هستیم چرا جلو نزد twisted wink

سامان
سامان
۸ مرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۴۵

به تو چه evil evil evil evil evil evil evil evil evil evil evil evil

S.HUSAIN.M
S.HUSAIN.M
۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۶:۱۹

بین چین و هند یک میلیارد نفر فاصله؟؟؟!!!

امیر
ادمین
۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۴۶
Reply to  S.HUSAIN.M

اشتباه ترجمه شده بود، تصحیح شد smile

b1