عکس کاور مجسمه یوشیکو دایبوتسو (۱۲۰ متر)
b1
خانه » ۷ مجسمه غول‌پیکر جهان!

۷ مجسمه غول‌پیکر جهان!

b3

در صحبت از بزرگ‌ترین مجسمه‌ها، اولین مواردی که به ذهن هر فردی می‌رسد مجسمهٔ عیسی منجی، یا مجسمهٔ آزادی است. اما در عصر حاضر مجسمه‌هایی بسیار بزرگ‌تر و به عبارتی عظیم‌الجثه به دست انسان ساخته شده که شاید آشنایی چندانی با آنها نداشته باشید ما در این مقاله، قصد معرفی غول‌پیکرترین مجسمه های کنونی جهان را داریم. با عجیب‌ترین همراه باشید.

از عصر کهن تاکنون بشر با ساخت مجسمه‌های بزرگ علاقهٔ خود را به تندیس‌گری نشان داده است. مثالی بر این مدعا مجسمهٔ بزرگ ابولهول است که توسط مصریان باستان در عصر پادشاهی کهن مصر ساخته شده و ۲۰ متر ارتفاع دارد؛ همچنین هنوز یکی از بزرگ‌ترین مجسمه‌های جهان به شمار می‌رود. طی ۳۰ سال گذشته جهان سازه‌های بزرگ‌تر و مرتفع‌تری از مجسمه‌ها را به خود دیده است. فهرست ما بزرگترین مجسمه‌های جهان درحال حاضر را ارائه داده است.

7- رودینا مات (۱۰۲ متر)

رودینا مات (۱۰۲ متر)

هنگام جنگ جهانی دوم این مجسمه از روی نمادی برای بسیج کردن مردم شوروی ساخته شد. رودینا مات یا همان مجسمهٔ سرزمین مادری در شهر کیف پایتخت اوکراین قرار دارد. ساخت این مجسمه با جنس استیل ضدزنگ در سال ۱۹۸۱ به پایان رسید. رودینا مات با وزن ۵۶۰ تن و ارتفاع ۶۲ متر روی بام ساختمان موزه‌ای بنا شده است که در مجموع به همراه ساختمان ۱۰۲ متر ارتفاع دارد.

6- امپراطوران چین، یان و هوآنگ (۱۰۵ متر)

امپراطوران چین، یان و هوآنگ (۱۰۵ متر)

تندیس‌های امپراطوران یان و هوآنگ در یک کوه سنگی در طول ۲۰ سال تراشیده شده و در سال ۲۰۰۷ به اتمام رسید. این مجسمهٔ ۱۰۶ متری دو امپراطور چینی از عصر کهن یعنی یان دی و هوآنگ دی را به نمایش گذاشته است. کوه راشمور چین که این مجسمه‌ها در آن تراشیده شده‌اند در نزدیکی منطقهٔ خوش‌منظرهٔ رود زرد قرار دارد.

5- مجسمه گوآن یین (۱۰۸ متر)

مجسمه گوآن یین (۱۰۸ متر)

مجسمهٔ ۱۰۸ متری گوآن یین بوداسف در ساحل جنوبی جزیرهٔ هاینان چین قرار دارد. این مجسمه سه وجه دارد که یکی از آنها رو به جزیره و دو وجه دیگر رو به دریای جنوب چین هستند. ساخت این مجسمه ۶ سال طول کشیده و در سال ۲۰۰۵ نیز به اتمام رسید.

4- مجسمه کریستو رِی (۱۱۰ متر)

مجسمه کریستو رِی (۱۱۰ متر)

این مجسمه که تحت تأثیر مجسمهٔ مشهور مسیح منجی در ریو دوژانیرو ساخته شده است، پس از گذشت ده سال زمان برای ساخت در سال ۱۹۵۹ برپا شد. تندیس کریستو ری اندازه‌ای برابر با همان مدل همتای مشهور خود در شهر ریو دارد، یعنی ۲۸ متر ارتفاع داشته اما روی سازه‌ای بلند با ارتفاع ۸۲ متر برپا شده که به صورت یک دروازه بوده و بنابراین ارتفاع کل مجسمه ۱۱۰ متر می‌شود. در قاعدهٔ مجسمه سکویی برای تماشا وجود دارد که چشم اندازی وسیع از شهر لیسبون را به نمایش می‌گذارد.

3- مجسمه یوشیکو دایبوتسو (۱۲۰ متر)

مجسمه یوشیکو دایبوتسو (۱۲۰ متر)

یوشیکو دایبوتسو در شهر یوشیکو در ژاپن واقع شده است. این مجسمه که در سال ۱۹۹۵ به اتمام رسید سومین تندیس بزرگ جهان است که همراه با مبنای ۱۰ متری خود به صورت سکویی شبیه گل نیلوفر، ۱۲۰ متر ارتفاع دارد. بازدیدکنندگان از این مجسمه بودایی می‌توانند با آسانسور به طبقهٔ سکو بروند و شهر را تماشا کنند. این مجسمه با روکش برنزی نشانگر آمیتاب بودا است و همچنین به نام یوشیکو آرکادیا شناخته می‌شود.

2- لایکیون ستکیار (۱۳۰ متر)

لایکیون ستکیار‌ (۱۳۰ متر)

مجسمه لایکیون ستکیار دومین مجسمهٔ بلند در جهان است که ۱۳۰ متر ارتفاع دارد. ۱۳٫۵ متر از ارتفاع این مجسمه به تخت آن تعلق دارد. این مجسمه در بالای تپهٔ پوکائونگ نزدیک شهر مونیوا در مرکز میانمار درست شده است. مجسمهٔ ایستاده در سال ۲۰۰۸ و بودای خوابیده در سال ۱۹۹۱ ساخته شد.

1- بودای معبد بهار (۱۵۳ متر)

بودای معبد بهار (۱۵۳ متر)

مجسمهٔ بودای معبد بهار بزرگترین مجسمه در جهان است. ارتفاع کل این اثر ۱۵۳ متربوده که ۲۰ متر تاج نیلوفر و ۲۵ متر ساختمان را نیز در بر می‌گیرد. ساخت بودای معبد بهار پیش از اینکه بودای بامیان توسط طالبان در افغانستان منفجر شود برنامه ریزی شد. این مجسمه در سال ۲۰۰۸ تکمیل شد و تمثالی از بودا واریوکانا را نشان می‌دهد. مجسمه بهار معبد بودا در نمودار زیر مقایسهٔ مجسمهٔ بودای معبد بهار با مجسمه آزادی، سرزمین مادری و مسیح منجی را می‌بینید.

comparison of statues

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیTouropia

ونوس

ونوس

ونوس هستم. عاشق کتاب خوندنم..از دنیای فانتزی و چیزهای عجیب غریب توش لذت می برم

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
محمد
محمد
۲ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۵۸

چرا بت بامیان را معرفی نمی کنید؟ آیا فراموشی فرهنگی داره صورت میگیره؟

علی
علی
۱۰ تیر ۱۳۹۵ ۱۳:۴۸

الله الجمیل ویحب الجمیل
دوران دبیرستان دبیری داشتیم میگفت هرهنری دراوج زیبایی اش دیدن دارواینجا همانجاست دراوج ها

b1