volgograd monument motherland calls, russia
b1
خانه » ۱۰ مجسمه مشهور در جهان!

۱۰ مجسمه مشهور در جهان!

b3

مجسمه‌ها توسط انسان از دوران ماقبل تاریخ برای انواع دلایل در تمام اندازه‌ها ایجاد شده‌اند. یکی از اولین مجسمه‌ها به ارتفاع ۲۹٫۶ سانتی‌متر به نام شیر مرد تقریباً ۳۲۰۰۰ سال پیش ساخته شد. عجایب هفت‌گانه اصلی جهان شامل دو مجسمه می‌شود: غول رودس و مجسمه زئوس در المپیا. امروزه مجسمه‌ها در سراسر جهان به نمایندگی از خدایان مذهبی، وقایع تاریخی و افراد با نفوذ ساخته شده‌اند. مجسمه‌های لیست ما به عنوان عناصر ایستاده در بیرون در نظر گرفته شدند اگرچه برخی از آنها از زمان ایجادشان به موزه منتقل شده‌اند.

10- پری دریایی کوچک (Little Mermaid)

10پری دریایی کوچک

مجسمه پری دریایی کوچک بر روی سنگی در بندر کپنهاگ در دانمارک قرار دارد، گردشگرانی که برای اولین بار آن را می‌بینند، اغلب از اندازهٔ نسبتاً کوچک مجسمه شگفت‌زده می‌شوند. مجسمه پری دریایی تنها ۱٫۲۵ متر ارتفاع و حدود ۱۷۵ کیلو گرم وزن دارد. این مجسمه در سال ۱۹۱۳ توسط ادوارد اریکسن به مناسبت روز بازی پری دریایی کوچک ساخته شد. این بانوی بیچاره چندین بار سرش را از دست داد اما دوباره بازسازی شد. مقامات اعلام کردند که برای جلوگیری از خرابکاری بیشتر و جلوگیری از بالا رفتن گردشگران بر روی آن، ممکن است این مجسمه از بندر نقل مکان کند.

9-  شیرهای دلوس (Lions of Delos)

9شیرهای دلوس

جزیره دلوس  واقع در نزدیکی میکونوس، یکی از مهم‌ترین مکان‌های اساطیری، تاریخی و باستان‌شناسی در یونان است. دلوس موقعیتی به عنوان یک پناهگاه مقدس را هزاران سال قبل از اینکه المپیک اساطیری یونان زادگاه آپولو و آرتمیس شود داشت. مجسمه شیرها توسط مردم نکساس به آپولو اختصاص داده شد و حدود ۹ تا ۱۲ شیر سنگ مرمری نگهبان در طول راه مقدس قرار دارند. تنها ۵ شیر سالم ماندند و قطعاتی از ۳ شیر وجود دارد.

8-  مجسمه مادر روسیه (Mother Russia Statue)

8مجسمه مادر روسیه

مجسمه مادر روسیه یک مجسمه معروف در مامایِو کورگان در ولگوگراد، روسیه می‌باشد که به مناسبت بزرگداشت نبرد استالینگراد است. هنگامی که این بنای یادبود در سال ۱۹۶۷ ساخته شد، با ۸۵ متر ارتفاع بلندترین مجسمه در جهان بود. شکل خودش ۵۲ متر و شمشیرش ۳۳ متر ارتفاع دارد. دویست پله نماد دویست روز نبرد استالینگراد، از پایین تپه تا بنای تاریخی وجود دارد.

7-  سرهای اولمک (Olmec Heads)

7سرهای اولمک

اولمک زندگی تمدن باستانی قبل از کشف آمریکا در زمین‌های پست استوایی جنوب مرکزی مکزیک بود. تمدن اولمک از ۱۴۰۰ سال قبل از میلاد تا حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد رونق گرفت. شناخته‌شده‌ترین جنبه تمدن اولمک سرهای عظیم کلاه‌خوددار می‌باشد. تصور می‌شود که سرها تصویری از حاکمان باشد هیچ یک از دوسر یا لباس کلاه‌خودها یکسان آراسته نشده‌اند و از هم متمایز می‌باشند. ۱۷ سر عظیم تا به امروز کشف شده‌است.

6-  کوه نمرود (Mount Nemrut)

6کوه نمرود

کوه نمرود، کوهی به ارتفاع ۲۱۳۴ متر در جنوب شرقی ترکیه در نزدیکی شهر آدیامان است. در ۶۲ سال قبل از میلاد شاه آنتیوخوس در بالای کوه یک آرامگاه که مجسمه‌های بزرگی از خودش، دو شیر، دو عقاب و خدایان فارسی در کنار آن قرار داشت ساخت. قله کوه نمرود چشم‌انداز وسیعی را از کوه‌های اطراف فراهم می‌کند. جاذبه اصلی تماشای طلوع آفتاب از تراس شرقی می‌باشد که به سرهای بدون بدن، رنگ نارنجی زیبایی را می‌دهد و به حس رمزآلود بودن محل می‌افزاید.

5-  مجسمه دیوید (David Statue)

5مجسمه دیوید

مجسمه دیوید یک شاهکار از مجسمه‌سازی رنسانس از سال‌های ۱۵۰۱ تا ۱۵۰۴ است. مجسمه‌های سنگی ۵٫۱۷ متری کتاب مقدس پادشاه دیوید را به تصویر می‌کشند. برخلاف تصاویر قبلی دیوید که قهرمانی پس از پیروزی او بر علیه جالوت را به تصویر کشیدند، میکل آنژ به نمایندگی از دیوید انتخاب شده‌است. برای محافظت آن از آسیب‌ها، مجسمه معروف در سال ۱۸۷۳ به گالری فرهنگستان در فلورانس، ایتالیا منتقل شد. ماکتش در محل اصلی در میدان دلا سینیوریا قرار دارد.

4-  مجسمه ابوالهول بزرگ (Great Sphinx)

4مجسمه ابوالهول بزرگ

مجسمه ابوالهول بزرگ در فلات جیزه در نزدیکی قاهره در مصر قرار دارد، و یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مجسمه‌ها در جهان است، اما واقعیت‌های اساسی درباره آن، از جمله اینکه چه کسی مدل صورت‌ها بوده است، چه زمانی و توسط چه کسانی ساخته شده‌است، هنوز هم مورد بحث می‌باشد. این بزرگ‌ترین مجسمه سنگی در جهان است در حالی که به صورت قابل توجهی از اهرام اطراف خودش کوچک‌تر می‌باشد. با توجه به شواهد و نظرات متضاد در طول سال‌ها، دیدگاه سنتی نشان‌دهنده این است که این مجسمه ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد توسط فرعون خافر، سازنده هرم دوم در جیزه ساخته شده بود.

3-  مجسمه آزادی (Statue of Library)

3مجسمه ابوالهول بزرگ

مجسمه آزادی هدیه‌ای از مردم فرانسه به مناسبت صدمین جشن سالگرد امضای بیانیه استقلال ایالت متحده آمریکا بود که بالای جزیره آزادی یکی از معروف‌ترین نمادها در جهان قرار دارد. ساخت و ساز این مجسمه در جولای ۱۸۸۴ به پایان رسید و سال بعد به نیویورک وارد شد. از سال ۱۸۸۶ تا نسل جت (Jet Age) این مجسمه یکی از اولین نگاه‌های اجمالی از ایالت متحده برای میلیون‌ها مهاجر بود.

2-  مسیح نجات دهنده (Christ the Redeemer)

2مسیح نجات دهنده

مجسمه آزادی هدیه‌ای از مردم فرانسه به مناسبت صدمین جشن سالگرد امضای بیانیه استقلال ایالت متحده آمریکا بود که بالای جزیره آزادی یکی از معروف‌ترین نمادها در جهان قرار دارد. ساخت و ساز این مجسمه در جولای ۱۸۸۴ به پایان رسید و سال بعد به نیویورک وارد شد. از سال ۱۸۸۶ تا نسل جت (Jet Age) این مجسمه یکی از اولین نگاه‌های اجمالی از ایالت متحده برای میلیون‌ها مهاجر بود.

1-  موآی (Moai)

1موآی

مجسمه‌های سنگی موآی در جزیره ایستر، یکی از جزیره‌های جدا شده بر روی زمین قرار دارند. این مجسمه‌ها توسط استعمارگران اهل جزایر پلینزی عمدتاً بین ۱۲۵۰ و ۱۵۰۰ میلادی حکاکی شده‌اند. علاوه بر نشان دادن اجداد فوت شده، موآی ممکن است به عنوان تجسم زندگی قدرتمند و حاکمان سابق در نظر گرفته شوند. بلندترین موآی ساخته شده به نام پرو، تقریباً ۱۰ متر ارتفاع و ۷۵ تن وزن دارد. سنگین‌ترین بنای موآی کوتاه‌ترین بود اما با وزن ۸۶ تن یک مجسمه ناتمام باقی ماند که در صورت تکمیل در حدود ۲۱ متر ارتفاع و ۲۷۰ تن وزن داشت. امروزه حدود ۵۰ موآی در جزیره ایستر یا در موزه‌های جای دیگر ساخته شده‌اند.

منبع فارسیپارسا سیتی

منبع خارجیTouropia

رها ممبینی

رها ممبینی

رها ممبینی هستم. مدرس کامپیوتر و علاقمند به ترجمه و فعالیت های تولید محتوا هستم.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
zahra
zahra
۱ آذر ۱۴۰۰ ۲۲:۳۲

ممنون از سایت خوبتون مطالب خیلی جالبی گذاشتید

b1