کاور کاماکورا بودای بزرگ
b1
خانه » ۱۰ مجسمه معروف بودا در جهان!

۱۰ مجسمه معروف بودا در جهان!

b3

مطالعه بودیسم از زیباترین ترکیب‌های هنری در جهان الهام گرفته است که اغلب به صورت قابل توجهی به شکل مجسمه شناخته شده می‌باشند و زینت معابد بودایی هستند. در اینجا لیستی از معروف‌ترین و زیباترین مجسمه‌ها در جهان که پیام صلح را به همراه دارند وجود دارد. برخی از این مجسمه‌های بودا در میان بزرگ‌ترین‌ها در جهان می‌باشند.

 10- هوساین ساگار مجسمه بودا (Hussain Sagar Buddha Statue)

10هوساین ساگار مجسمه بودا

مجسمه بودا واقع در مرکز دریاچه مصنوعی در شهر حیدرآباد، یکی از معروف‌ترین مجسمه‌های بودا در هند است. این پیکر ۱۷ متر ارتفاع و ۳۲۰ تن وزن دارد. مجسمه هوساین ساگار، بزرگ‌ترین مجسمه سنگی در تمام هند، توسط یک گروه از صنعتگران از یک تکه‌سنگ واحد به مجسمه تبدیل شد. متاسفانه، در هنگام نصب مجسمه در سال ۱۹۹۲ این پیکر به دریاچه سقوط کرد و باعث مرگ ۸ نفر از کارگران شد. دولت دوباره این مجسمه را با همان ارتفاع بازسازی کرد.

 9- تیان تان مجسمه بودا (Tian Tan Buddha Statue)

9تیان تان مجسمه بودا

تیان تان بودا که گاهی به عنوان بودای بزرگ در نظر گرفته می‌شود در جزیره لانتائو در هنگ کنگ قرار دارد. این مجسمه برنزی در سال ۱۹۹۳ تکمیل شد و نماد هماهنگی بین انسان، طبیعت، مردم و دین است. نام آن به دلیل این است که اساس این مجسمه از تیان تان، معبد بهشت در پکن کپی شده‌است. این مجسمه بر روی تخت نیلوفر آبی در بالای سه محراب محکم قرار دارد. با ۳۴ متر ارتفاع تیان تان بودا در حالت آرامش نشان داده شده‌است. دست راست او برای از بین بردن درد و رنج بالا آمده است و دست چپش به نمایندگی از شادی روی زانویش است.

8- مُنیوا بودا (Monywa Buddhas)

8منیوا بودا

مُنیوا یک شهر در مرکز میانمار واقع در سواحل رودخانه چیندوین است. درست در شرق شهر طیف وسیعی از تپه‌ها که در آنجا می‌توانید مُنیوا بودا، بزرگ‌ترین مجسمه خمیده بودا در جهان را ببینید، وجود دارند. این پیکر عظیم ۹۰ متر طول دارد. سر آن به تنهایی ۶۰ فوت ارتفاع دارد. مُنیوا بودا در سال ۱۹۹۱ ساخته شد و داخل آن خالی می‌باشد که به گردشگران اجازه می‌دهد در سرتاسر آن از سر تا پا راه بروند. در این پیکر ۹۰۰۰ تصویر یک فوتی از بودا و شاگردانش وجود دارد که رویدادهای مهم از زندگی بودا را بازنمایی می‌کنند. به تازگی مجسمه ایستاده غول‌پیکر بودا بر روی تپه‌های پو کائونگ ساخته شده‌است که با ۱۳۲ متر ارتفاع یکی از بزرگ‌ترین مجسمه‌های بودا در جهان است.

7- آیوتایا سر بودا (Ayutthaya Buddha Head)

آیوتایا سر بودا

شهر آیوتایا، تایلند محل قرار گیری یکی از غیر معمول‌ترین مجسمه‌های بودا در جهان است. در میان خرابه‌های وات ماهاسات (معبد عتیقه بزرگ) باقی مانده‌های مجسمه سنگ ماسه بودا که بدنش در طی قرن‌ها از بین رفته است اما سرش در ریشه‌های بالارفته درخت انگور به صورت مناسب استوار مانده است، وجود دارد. در اطراف این پیکر معروف بسیاری از قامت‌های دیگری که در نابه‌سامانی‌های آن زمان سالم ماندند وجود دارند.

6- گال ویهارایا (Gal Viharaya)

گال ویهارایا

گال ویهارایا واقع در شمال مرکزی سریلانکا، یکی از برجسته‌ترین نمایش‌های جهان از بودا است. این معبد سنگی بزرگ درقرن ۱۲ توسط پاراکراماباهو بزرگ ساخته شد. جاذبه‌های مرکزی معبد شامل ۴ مجسمه بزرگ بودا است که به صورت یک سنگ گرانیتی حکاکی شده‌اند. این پیکرهای سنگی غول‌پیکر، مجسمه‌های خمیده‌ای از بودا هستند که ۱۴ متر طول دارند و یکی از پیکرهای ایستاده ۷ متر ارتفاع دارد.

5- یوشیکو دایبوتسو (Ushiku Daibutsu)

5یوشیکو دایبوستو

یوشیکو دایبوتسو در شهر یوشیکو در ژاپن واقع شده‌است. این مجسمه در سال ۱۹۹۵ تمام شد و یکی از بلندترین مجسمه‌های جهان است، در مجموع ۱۲۰ متر ارتفاع دارد که شامل ۱۰ متر پایه و ۱۰ متر سکوی نیلوفر آبی می‌باشد. بازدیدکنندگان می‌توانند با آسانسور به سکوی مشاهده بروند. این پیکر برنزی آمیتابها بودا را به تصویر می‌کشد و همچنین به عنوان یوشیکو آرکادیا شناخته شده‌است.

4- معبد بودای خمیده (Temple of the Reclining Buddha)

4معبد بودای خمیده

وات فو واقع در بانکوک، به خاطر داشتن مجسمه خمیده بودای بزرگ معروف می‌باشد. این یکی از بزرگ‌ترین و همچنین قدیمی‌ترین معابد در بانکوک است، که نزدیک ۲۰۰ سال قبل از اینکه بانکوک پایتخت تایلند شود ساخته شد. وات فو هم به خاطر داشتن بزرگ‌ترین تصویر بودا در تایلند و هم بیشترین تعداد تصاویر بودا متمایز می‌باشد. این مجسمه خمیده با روکش طلا ۴۶ متر طول و ۱۵ متر ارتفاع دارد که یادآور عبور بودا به نیروانا می‌باشد. چشم‌ها و پاهای مجسمه با مروارید تزئین شده‌اند، پاها ۱۰۸ ویژگی فرخنده از بودای حقیقی را به نمایش می‌گذارند.

3- کاماکورا بودای بزرگ (Great Buddha of Kamakura)

3کاماکورا بودای بزرگ

کُتُکو یک معبد بودایی فرقه جودو شو، در شهر کاماکورا، ژاپن قرار دارد. این معبد برای مجسمه بزرگ بودا معروف می‌باشد. این مجسمهٔ عظیم بیرونی نشان‌دهنده آمیدا بودا، یکی از چهره‌های مشهور بودایی ژاپن است. این مجسمه برنز بودایی بیش از ۱۳ متر ارتفاع و نزدیک به ۹۳ تن وزن دارد. بنا به گزارشات قدمت این مجسمه به ۱۲۵۲ بازمی‌گردد و به طور کلی اعتقاد بر این است که توسط جوکو راهب بودایی، که کمک‌های مالی را برای ساخت آن جمع‌آوری می‌کرد ساخته شده‌است. هر چند که در ابتدا در یک معبد کوچک چوبی قرار داشت، اما در حال حاضر بودای بزرگ در فضایی آزاد قرار دارد.

2- معبد زمرد بودا (Temple of the Emerald Buddha)

معبد زمرد بودا

یکی دیگر از معابد بودایی بانکوک، وات فرا کاو، معبد زمرد بودا، واقع در محوطه کاخ بزرگ می‌باشد. ساختمان اصلی، یوبوسوس مرکزی می‌باشد که دارای یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین مجسمه‌های بودا در جهان است. مجسمه یشم سبز با لباس طلا تزئین شده‌است که با توجه به افسانه‌ها، در ۴۳ سال قبل از میلاد در شهر پاتالی پوترای، هند جایی که برای ۳۰۰ سال باقی ماند، ساخته شد. در قرن ۴ قبل از میلاد این مجسمه توسط راهبان بودایی برای در امان ماندن از جنگ به سریلانکا منتقل شد. در نهایت مجسمه در سال ۱۷۷۹ به معبد وات فرا کاو در تایلند آورده شد. این مجسمه دارای سه بخش از لباس طلایی می‌باشد که هرساله توسط پادشاه تایلند در مراسم تغییر فصل عوض می‌شود.

1- لشان بودای بزرگ (Leshan Giant Buddha)

لشان بودای بزرگ

لشان مجسمهٔ غول‌پیکر بودا بر روی صخره‌ای از سیچوان در غرب چین حکاکی شده‌است. این مجسمهٔ بزرگ پیکری از مایتریا می‌باشد. ساخت مجسمه در سال ۷۱۳ در دوران سلسله تانگ آغاز شد، و تا سال ۸۰۳ کامل نشد و نتیجه تلاش هزاران تن از مجسمه‌سازان و کارگران بود. لشان بزرگ‌ترین سنگ حکاکی‌شده در جهان می‌باشد که بر روی آن شعر، ترانه و داستان حک شده‌است. این مجسمه دارای ۷۱ متر ارتفاع دارد و امروز یکی از جاذبه‌های توریستی برتر در چین است.

منبع فارسیپارسا سیتی

منبع خارجیTouropia

رها ممبینی

رها ممبینی

رها ممبینی هستم. مدرس کامپیوتر و علاقمند به ترجمه و فعالیت های تولید محتوا هستم.

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
محمد
محمد
۲ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۵۶

اینکه بت بامیان در این لیست نیست یعنی به تمدن آریانا ارزشی قائل نشدید

خودم
خودم
۴ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۲۳

بودای بزرگ افغانستان (بامیان) هم هست که تو لیست نیاوردید

محمد
محمد
۲۶ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۰۶

چه جالب ای کاش بت بامیان راهم دراین لیست قرارمیدادیدممنون

b1