عکس کاور مجسمه هو آنگدی و یاندی
b1
خانه » ۸ تا از بلندترین مجسمه های جهان!

۸ تا از بلندترین مجسمه های جهان!

b3

با ما همراه باشید با یکی دیگر از سری مطالب «ساختمان و پل و مجسمه و سازه». در این مطلب به بررسی ۸ تا از بلندترین مجسمه‌های جهان می‌پردازیم.

8- مجسمه بودای آمیدا

مجسمه بودای آمیدا

مجسمه بودای آمیدا در شهر یوشیکو آرکادیا (که در گذشته باغ جدو تین نام داشت) در ۵۰ کیلومتری شمال توکیو قرار دارد. این مکان برای رد شدن بودا وقف وی شده است. طول این مجسمه ۱۰۰ متر است که بر روی پایه‌ای ۱۰ متری که به شکل نیلوفر آبی است و یک سکوی ۱۰ متری قرار دارد. به عبارتی دیگر طول این مجسمه جمعاً ۱۲۰ متر است. جنس پایه و سکوی آن از سیمان تقویت شده سخت است. بدنه خود مجسمه نیز از فولاد، پوسته ۶ میلیمتری برنز و حدود ۶۰۰۰ صفحه مجزا تشکیل شده است. بعلاوه مکانی برای بازدید داخلی نیز در ارتفاع ۸۵ متری (در داخل مجسمه)، یعنی در حدود قفسه سینه مجسمه وجود دارد. پایه مجسمه که به شکل شکوفه نیلوفر آبی است، نمادیست از عهد و پیمان بودا برای قدم برداشتن در این راه و جستجوی همه افرادی که در این دنیای ناپاک گم شده‌اند. طول ۱۲۰ متری مجسمه نیز نشان دهنده ۱۲ پرتوی نوری است که به گفته مردم از بدن بودا ساطع و در جهان پخش می‌شده است. حالت دست این مجسمه سمبلی از پذیرش همه موجودات ذی شعور (بدون استثنا) است. از آنجاییکه ساخت این مجسمه در سال ۱۹۹۵ تمام شد بلندترین مجسمه جهان محسوب می‌شود و طول و عرض این مجسمه ۳ برابر مجسمه آزادی است.

7- مجسمه هو آنگدی و یاندی

مجسمه هو آنگدی و یاندی

دومین مجسمه بلند جهان در چین قرار داشته و وقف هوآنگدی و یاندی (دو اسطوره مقدس چین) شده است. طول این مجسمه ۱۰۳ متر است.

6- مجسمه سرزمین مادری

مجسمه سرزمین مادری

مجسمه Mamayev Kurgan یادبودی از جنگ جهانی دوم و جنگ ارتش استالین است. افراد مسنی که در خارج از روسیه زندگی می‌کنند آن را به یاد دارند. جنگ استالین اولین جنگ بزرگی بود که شوروی در آن پیروز شد. تعداد کشته شدگان دشمن بسیار زیاد بود. هیچیک از کشورهای ائتلاف مخالف با هیتلر به چنین پیروزی دست نیافتنه بودند.

این مجسمه به صورت ۲۴ ساعته برای بازدید عموم آزاد است. در طول شب نورپردازی ویژه‌ای در نزدیکی مجسمه و بناهای یادبود وجود دارد. نکته: Mamaev Hill ترجمه غلط نام روسی مجسمه فوق الذکر است. Kurgan تپه‌ای از خاک و سنگ است که در ایام قدیم بر روی قبر می‌ساختند و این امر بدین معناست که این محل در زمانهای باستانی گور یکی از سرداران معروف بوده است. نام Mamaev نشان دهنده این مطلب است که ممکن است این مجسمه ارتباطی با سردار Mamai از Golden Hordes داشته باشد اما هیچ مدرک تاریخی معتبری در این ارتباط وجود ندارد. طول این مجسمه ۸۵ متر است.

5- مجسمه پیتر کبیر

مجسمه پیتر کبیر

مجسمه پیتر کبیر که به طول ۲۷٫۵ متر است از زمان ساختش یعنی سال ۱۹۹۶ بهانه‌ای برای بحث بوده است. بیشتر ساکنان Muscovites معتقدند که نه تنها این مجسمه یک منظره زشت است بلکه از زمانیکه پیتر کبیر پایتخت را از روسیه به مسکو و به سن پترزبورگ منتقل کرد دیگر جایی در مسکو ندارد. هزینه ساخت این مجسمه ۲۰ میلیون دلار بود.

4- مجسمه آزادی

مجسمه آزادی

ارتفاع مجسمه آزادی ۴۶٫۵ متر بوده که جمعاً با پایه‌اش به ۹۳ متر می‌رسد. در گذشته این امکان وجود داشت که بتوان از ۳۵۴ پله‌های داخلی تا سر مجسمه بالا رفت و از مناظر زیبای نیویورک لذت برد اما به دلایل امنیتی، این کار بعد از ۱۱ سپتامبر ممنوع شد. در حال حاضر تنها بلیطهایی برای افرادی که می‌خواهند از داخل مجسمه دیدن نمایند فروخته می‌شود.

3- مجسمه ندای سرزمین مادری

مجسمه-ندای-سرزمین-مادری

در طول ساحل رودخانه‌ای در جنوب شهر Kyiv مجسمه‌ای به ارتفاع ۱۰۲ متر به نام  Motherland Calls که از جنس فولاد ضد زنگ است قرار دارد. (به همراه سلاحهای جنگی شوروی – در اندازه‌های بسیار کوچک- که در جلوی آن قرار دارد.) این مجسمه توسط دولت کومونیست در سالهای ۱۹۸۰ به منظور اعلام پیروزی در جنگ جهانی دوم ساخته شد. این زن (مجسمه) باید از اوکراین در مقابل فاشیستهای آینده محافظت می‌کرد. صورت وی به شکلی طعنه آمیز به سمت شرق قرار گرفته است. برای درک دلیل جذاب بودن این مجسمه باید چند ساعتی را صرف مطالعه کتب تاریخی و جغرافیایی اروپا نمایید.

2- مجسمه بودای بزرگ لِشان

مجسمه بودای بزرگ لشان

مجسمه Maitreya Bodhisattva (مظهری است از راهبی شجاع با لبخندی گشاده بر چهره‌اش و قفسه سینه عریان، در ناحیه شکم آن مکانی برای دیدن مناظر وجود دارد.) در حالت نشسته است. این مجسمه در شرق شهر Leshan ایالت Sichuan در نقطه تلاقی سه رودخانه به نامهای Min، Qingyi و Dadu قرار دارد. مجسمه فوق معروف‌ترین مکان دیدنی این شهر است. در دسامبر سال ۱۹۹۶ این مجسمه توسط سایت یونسکو به عنوان یکی از مکانهای تاریخی دنیا معرفی شد. ساخت این مجسمه در سال ۷۱۳ در Tang Dynasty آغاز و در سال ۸۰۳ یعنی ۹۰ سال بعد به پایان رسید. در طول این سال‌ها کارگران بسیاری از تلاش و ذکاوتشان برای ساخت آن استفاده کردند. این مجسمه به عنوان بزرگ‌ترین سنگ تراشیده شده در جهان است و در اشعار و آوازها و داستان‌ها از آن یاد شده است.

با قرار گرفتن صورت به سمت رودخانه، این مجسمه به صورت متقارن در آمده و همین امر موجب زیبایی بیشتر، شکوه و قدرتمندی آن شده است. طول این مجسمه ۷۱ متر و عرض آن (فاصله دو دست باز شده) ۳ متر است. عرض پای آن ۸ متر است که به اندازه ۱۰۰ نفر می‌توانند روی آن بنشینند. شانه مجسمه نیز ۲۸ متر یعنی اندازه یک زمین بسکتبال است.

1- مجسمه حضرت عیسی مسیح

مجسمه حضرت عیسی مسیح

مجسمه مشهوری که در برزیل در شهر Rio de Janeiro قرار دارد و بسیاری از مردم آن را در تلویزیون دیده‌اند در حقیقت مجسمه مسیح منجی است. این مجسمه در ارتفاع ۷۱۰ متری نوک کوه کورکووادو ساخته شده است و طول آن ۳۸ متر می‌باشد. مجسمه مذکور حالت ایستاده عیسی مسیح را در حالیکه دستان خود را کاملاً باز کرده است نشان می‌دهد که این حالت نشان دهنده پذیرش همه انسان‌ها در آغوشش است. مجسمه عیسی مسیح نشانه برزیل است که امروزه شهرتی جهانی پیدا کرده است.

توریست‌هایی که از برزیل دیدن می‌کنند حتماً به دیدن این مجسمه نیز می‌روند. دست چپ این مجسمه به سمت شمال شهر Rio de Janeiro و دست راست آن به سمت جنوب شهر اشاره می‌کند. مناظر بسیار جذابی را می‌توان از آنجا مشاهده کرد که نفس را در سینه تماشاچی حبس می‌کند. این مناظر شامل شهر Rio، خلیج، کوه Sugarloaf و ساحل رودخانه‌های Copacabana و Ipanema می‌شود. علاقمندان به فوتبال نیز می‌توانند منظره‌ای از استادیوم Maracana را مشاهده نمایند.

منبع فارسیایران پیروز

منبع خارجیIt

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
ریحان
ریحان
۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۵:۳۲

خیلی متشکر بابت مطالب جالبتون همراه با عکس ها

b1