عکس کاور آروانا
b1
خانه » ۱۰ ماهی ماقبل تاریخ که هنوز زنده‌اند!

۱۰ ماهی ماقبل تاریخ که هنوز زنده‌اند!

b3

با یکی دیگر از سری مطالب «جانوران و گیاهان عجیب» در خدمت شما هستیم. در این مطلب، ۱۰ ماهی ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند را با هم مرور می‌کنیم.

10- مار ماهی دهان گرد

مارماهی دهان گرد
با توجه به فسیلهای کشف شده، مار ماهی ۳۰۰ میلیون سال هست که در این کره زندگی می‌کند به این معنی که وقتی دایناسورها روی زمین حکمفرمانی می‌کردند هنوز مارماهی‌ها وجود داشتند. آن‌ها در اعماق آبها پیدا می‌شوند، بعضی مواقع آنها را با نام مارماهی لجن زار هم اسم می‌برند ولی آن‌ها واقعاً مارماهی لجن زار نیستند و در واقع احتمالاً اصلاً ماهی نیستند.

بعضی از دانشمندان معتقدند آنها حیوانات بسیار عجیبی از همه لحاظ می‌باشند، آن‌ها دارای اسکلت سر می‌باشند ولی فاقد ستون فقرات هستند و دو مغز دارند. تقریباً کورند، آن‌ها شبها از لاشهٔ حیوانات بزرگی مانند ماهی‌ها، نهنگ‌ها و … که به اعماق دریا سقوط کرده‌اند تغذیه می‌کنند.

آن‌ها به خاطر تولید ماده‌ای لجن‌مانند برای از کار انداختن دستگاه تنفسی ماهی‌های غارتگر به مارماهی لجن زار معروف هستند ولی در واقع آنها دشمنان طبیعی ندارند.

9- ماهی نیزه دار

ماهی نیزه دار
ماهی نیزه دار با ظاهر ماقبل تاریخی نمایان خود، با صورتی خشم آلود، با دندان‌های بسیار تیز در آرواره‌های خود و باله‌های پشتی خود ما را به یاد دایناسورها می‌اندازد (همچنین در نیزه ماهی، بالهٔ او یک حجم دهندهٔ بالهٔ پشتی محسوب می‌شود). حتی اسم او یک مانند اسم‌های دایناسوری است.

طول او تا ۲ متر می‌رسد. این ماهی غارتگر در همهٔ اقیانوسها به جز نواحی قطب شمال و جنوب یافت می‌شود. بسیار حریص است و از ماهی‌های کوچک و ماهی مرکب تغذیه می‌کند. به خاطر غذا دادن به هم نوعان خود در بعضی مواقع هم شناخته می‌شود.

8- آروانا

آروانا
آن‌ها به خانوادهٔ بسیار قدیمی Osteoglossid ها تعلق دارند. این ماهی‌ها در دوران ژوراسیک وجود داشته‌اند. امروزه آنها در آمازون، قسمت‌هایی از آفریقا آسیا و استرالیا پیدا می‌شوند. بعضی مواقع به عنوان حیوانات خانگی نگه داری می‌شوند. آرواناها غارتگران حریصی هستند که از هر حیوان کوچکی که بتوانند به دست بیاورند تغذیه می‌کنند مانند پرنده‌ها و خفاش‌های کوچک که در حین پرواز شکار می‌شوند. (آرواناها تا حدود ۲ متر می‌توانند از سطح آب پرش کنند). در چین به خاطر ظاهر این ماهی با نام اژدها ماهی هم شناخته می‌شود.

7- کوسه چین دار

کوسه چین دار
این غارتگر اعماق دریا یکی از قدیمی‌ترین کوسه‌های زنده است که یادگاری از دوران کرتاسه است، زمانی که دایناسورها روی زمین حکمفرمانی می‌کردند.

به ندرت این ماهی زنده دیده شده و فقط اخیراً برای اولین بار از آن فیلم گرفته شده است. کوسه چین دار تا ۲ متر می‌تواند رشد کند (کوسه‌های ماده بزرگتر از نرها می‌شوند) و آنها در اعماق دریاها زندگی می‌کنند جایی که اغلب از ماهی‌های مرکب تغذیه می‌کنند. آن‌ها برای انسانها هیچ خطری ندارند و بیشتر زندگی آنها بدون دیدن انسانها سپری می‌شود. تنها کوسه‌های چین دار در حال مرگ یا مرده توسط ماهیگیران و دانشمندان کشف شده‌اند.

6- ماهی خاویار

ماهی خاویار
این ماهی یکی از بازمانده‌های دوران دایناسورها (نزدیک دوران ژوراسیک) است که بیشتر به خاطر تولید خاویار (که از تخمهای آن‌ها به دست می‌آید) مشهور شده است. این روزها به علت زیاده روی در ماهیگیری این گونهٔ باشکوه در خطر انقراض قرار گرفته‌اند.

ماهی‌های خاویار تا ۶ متر رشد می‌کنند و به بزرگی کوسه‌های سفید می‌رسند. آن‌ها از حیوانات کوچک در زیر دریاها تغذیه می‌کنند و برای انسانها هیچ خطری ندارند مگر اینکه تحریک شوند.

5- آراپایما

آراپایما
آرپایماها از خانوادهٔ آرواناها هستند. آرپایماهای آمازونی به عنوان بزرگترین ماهی‌های آبهای شیرین دنیا نام برده می‌شوند. آن‌ها تا ۴٫۵ متر می‌توانند رشد کنند ولی امروزه این ماهی‌ها خیلی کم پیدا می‌شوند و بیشتر آرپایماهای بالغ تا ۲ متر رشد می‌کنند. این غارتگران که خیلی کند حرکت می‌کنند از ماهی‌های کوچک، خرچنگ‌ها و هر حیوان کوچکی که اندازهٔ دهانشان باشد تغذیه می‌کنند. آن‌ها برای انسانها خطری ندارند و اغلب برای گوشتشان شکار می‌شوند. متاسفانه امروزه آنها بسیار کمیاب شده‌اند. به نظر می‌رسد آنها در دوران میوسین هم وجود داشته‌اند که به خانوادهٔ بسیار قدیمی Osteoglossidae تعلق دارد و به دوران دایناسورها بر می‌گردد.

4- اره ماهی

اره ماهی
این موجودات در حال انقراض از دورهٔ کرتاسه تا به حال وجود داشته‌اند و می‌توان در آبهای شور و رودها آنها را پیدا کرد. تا ۷ متر می‌توانند رشد کنند. اره ماهی‌ها ممکن است که شبیه کوسه‌ها باشند و از خانوادهٔ ماهی‌های چهار گوش عمق زی هستند. ارهٔ آنها یک اسلحه و یک عضو حسی است که با سوراخهای الکتریکی حساس پوشیده شده است که می‌تواند وجود دشمن خود را حس کند. اره ماهی موجودی آرام است ولی اگر تحریک شود خطرناک می‌شود. از فسیل ستون فقرات پیدا شده این ماهی در بین دندانهای دایناسورهای گوشتخوار متوجه شدیم که این موجود غذای دایناسورها در ماقبل تاریخ بوده است.

3- تمساح ماهی

تمساح ماهی
این ماهی ترسناک و عظیم الجثه در نواحی آمریکای جنوبی و شمالی و شرق مکزیک پیدا می‌شود. این ماهی یکی از بزرگترین ماهی‌های آبهای شیرین آمریکای شمالی است. آن‌ها می‌توانند تا ۴ متر رشد کند و وزنشان به ۲۰۰ کیلو برسد. آن‌ها به خاطر ظاهر خزنده مانند و آرواره‌های بلند و ۲ ردیف دندانهای بسیار تیز خود به نام تمساح ماهی شناخته می‌شوند. آن‌ها غارتگران بسیار حریصی می‌باشند که چندین بار انسانها را گاز گرفته‌اند ولی تا به حال گزارشی مبنی بر کشته شدن کسی از گاز این ماهی‌ها ثبت نشده است. آن‌ها یکی از قدیمی‌ترین ماهی‌های روی زمین هستند. اصلیت آنها به دورهٔ کرتاسه بر می‌گردد.

2- پولیپتراس سنوگالیس

پولیپتر سنوگالیس
این ماهی‌های آفریقایی به علت ظاهر خزنده مانند و باله‌های پشتی دنده دنده مانندِ خود، به مارماهی دایناسوری نیز مشهور است. در واقع آنها مارماهی نیستند ولی از خانوادهٔ بایچرها هستند که این خانواده مربوط به دوران کرتاسه است پس نام دایناسور هم نامربوط نیست. آن‌ها را به عنوان حیوانهای خانگی نیز می‌فروشند. آن‌ها می‌توانند از آکواریوم فرار کنند زیرا برای مدتی می‌توانند بدون آب زندگی کنند تا وقتی که پوستشان هنوز خیس هست.

1- سیلاکنت

سیلاکنت
سیلاکنت یکی از قدیمی‌ترین ماهی‌های کره زمین است و لیاقت بودن در شماره ۱ این لیست را دارد زیرا بهترین مثال برای لیست Lazarus taxon است. (لیستی که در آن حیواناتی قرا می‌گیرند که قبلاً دانشمندان فکر می‌کردند از بین رفته‌اند ولی به‌طور باور نکردنی دوباره کشف شده‌اند.)

قبلاً تصور می‌شد که این گونه در دورهٔ کرتاسه همراه دایناسورها از بین رفته‌اند ولی در سال ۱۹۳۸ یک نمونه از این ماهی در آفریقای جنوبی کشف شد و از آن مدت سیلاکنت‌های بیشتری کشف شد که دومین بار در اندونزی در سال ۱۹۹۹ کشف شد. سیلاکنت‌ها موجودات غارتگری هستند که تا ۲ متر هم رشد می‌کنند. آن‌ها از ماهی کوچکتر که شامل کوسه‌های کوچک هم می‌شود تغذیه می‌کنند و همچنین در اعماق دریاها و در تاریکی پیدا می‌شوند. خیلی سخت به دام می افتند و امروزه هم گونهٔ آنها در حال منقرض شدن است.

منبع فارسیشگفتی‌ها

منبع خارجیListverse

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
11 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
سارا
سارا
۱۱ دی ۱۴۰۰ ۱۷:۵۹

سلام مطالب خوب بود ولی اگر منبع هم براش ذکر می شد بهتر بود.

ناشناس
ناشناس
۱۲ فروردین ۱۴۰۰ ۱۷:۳۶

خیلی جالب بود

Alien Boy
Alien Boy
۲۱ اسفند ۱۳۹۹ ۱۱:۴۰

developer developer
It was good content, but you can also read about the Cretaceous, Jurassic …

If so, it would be great

Thanks for the content too

developer developer

アキラアマテラス
アキラアマテラス
۲۸ دی ۱۳۹۹ ۲۲:۰۶

:surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised:

アキラアマテラス
アキラアマテラス
۲۸ دی ۱۳۹۹ ۲۲:۰۲

وای یا خدا .

b1