cover saddleback caterpillar
b1
خانه » ۱۰ کرم زیبا اما سمی و خطرناک!

۱۰ کرم زیبا اما سمی و خطرناک!

b3

با یک مطلب دیگر از سری مطالب «جانوران و گیاهان عجیب» در خدمت شما هستیم. در این مطلب ۱۰ کرم زیبا اما سمی و خطرناک را به شما معرفی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

10- کرم خاردار حلزونی درخت بلوط

spiny oak slug

(The Spiny Oak Slug Caterpillar)
کرم خاردار حلزونی ظاهری بسیار جذاب و زیبا دارد ولی به هیچ عنوان مخلوقی نیست که شما بخواهید آن را بر روی دستان خود قرار دهید. این جاندار مراحل مختلفی از رشد و تکامل را در طول زندگی خود تجربه می‌کند. این حیوان دارای زوائد خاردار متعددی در پشت و پهلوی خود است که به غده‌های سمی متصل است. این خارها را خارهای «کالتراپ» (calltrop) می‌نامند زیرا شباهت زیادی به یکی از سلاح‌های باستانی استفاده شده توسط ارتش روم دارد. این خارها می‌توانند تنها با یک تماس کوچک موجب ایجاد درد زیاد و ایجاد جوش های دردناک بر روی سطح پوست شوند. این کرم را معمولاً می‌توان بر روی درخت‌های بلوط، بید مجنون و هر درخت برگ‌ریز دیگری مشاهده کرد.

9- کرم پروانه بنگر

io moth caterpillar

(The lo Moth Caterpillar)
این کرم‌ها ظاهر بسیار جذاب و دوست داشتنی دارند و به تدریج در طی مراحل رشد خود از رنگ نارنجی به سبز روشن تغییر رنگ می‌دهد و در طول همین پروسه، موهای خارمانندی بر روی بدن این حیوان رشد می‌کند. این ظاهر جالب مسلماً بسیاری از افراد را تحریک به لمس کردن این کرم خواهد کرد که البته با اولین برخورد تماسی، مقداری سم از همین موهای خاردار آزاد شده و درد شدیدی را در مصدوم به وجود می‌آورد. غذای مورد علاقه این کرم‌ها در گل‌های سرخ یافت می‌شود، بنابراین مراقب گل‌های سرخ حیات منزل خود باشید.

8- کرم پروانه کولی

gypsy moth

(The Gypsy Moth Caterpillar)
کرم پروانه کولی یک کرم با موهایی بلند و بدنی رنگارنگ است. در ابتدا این حیوان فقط در اروپا و آسیا یافت می‌شد اما از ابتدای قرن نوزدهم با راهیابی به آمریکای شمالی، مناطق وسیعی از جهان را به تسخیر خود در آورده است. این کرم‌ها در واقع در فهرست سمی‌ترین کرم‌های جهان قرار ندارند و دلیل اصلی قرار داشتن آنها در فهرست ما، این است که موهای بلند روی بدن آنها، درد شدید و آماس پوستی را خصوصاً برای افرادی که پوست‌های حساسی دارند فراهم می‌کنند.

7- کرم کلاله درخت گردوی آمریکایی

hickory tussock

(The Hickory Tussock Caterpillar)
کرم کلاله درخت گردو که به غایت زیبا و جذاب است، یکی از کرم‌هایی است که بهتر است در لمس کردن آن به شدت خودداری کنید. این کرم‌ها می‌توانند موارد شیمیایی مورد نیاز خود برای استفاده به عنوان سپر حفاظتی را از طریق گیاهانی که از آن تغذیه می‌کنند تأمین کرده و یک سیستم دفاعی بسیار کارامد را برای خود به وجود آورند. در پی برخورد پوست انسان با بدن این کرم، درد زیادی همراه با خارش‌های پی در پی به وجود می‌آید و در نهایت منجر به ایجاد جوش هایی می‌شود که ظاهر ناخوشایندی دارند و خارش زیادی را در همان ناحیه برای مدت چند روز ایجاد می‌کند.

6- کرم پروانه مونارک

monarch 0

(The Monarch Caterpillar)
یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین پروانه‌های جهان، «پروانه مونارک» (Monarch Butterfly) است و کرم این پروانه نیز تقریباً به همان زیبایی است. رنگ بدن این کرم‌ها براق است و خطوط سیاه و زرد و قرمز روی بدن، نشان دهنده یک هشدار جدی برای سایر جانداران است که از خطرات احتمالی این کرم بر حذر باشند. برخلاف ظاهر پر زرق و برق و هشدار دهنده‌ای که این کرم‌ها دارند، در واقع با لمس برای انسان خطری ایجاد نمی‌کنند. البته آن‌ها می‌توانند بر اثر خوردن برخی گیاهان به شدت سمی شوند.

5- کرم زهردار گل سرخ

stinging rose caterpillar

(The Stinging Rose Caterpillar)
کرم زهردار گل سرخ بدون شک یکی از رنگارنگ‌ترین و جذاب‌ترین کرم‌های پروانه در سراسر جهان است. مشخصه اصلی این کرم‌ها داشتن چندین جفت تیغ زبر و بلند در دو سمت بدن است که شباهت زیادی به شاخ دارد. همانطور که از نام این کرم‌ها می‌توان حدس زد، این تیغ‌ها دارای مقدار قابل توجهی سم هستند که می‌تواند عواقب دردناکی را برای هر فردی که با آنها تماس پیدا کند ایجاد کنند. این غول‌های کوچک را می‌توان در درختان سیب، بلوط (oak)، چنار (sycamore)، زغال اخته (dogwood) و همینطور بوته‌های رز پیدا کرد، بنابراین همواره در هنگام لمس کردن این گیاهان دقت کنید.

4- کرم پروانه سینیبار

cinnibar mothcaterpillar

(The Cinnibar Moth Caterpillar)
«کرم پروانه سینیبار» برای مهاجمانی که قصد خوردن این موجود را دارند مزه تند و تلخی دارد که آن را به طعمه‌ای غیر قابل خوردن برای صیادان بدل کرده است و رنگ‌های هشدار دهنده بدن نیز کاملاً گویای این امر است که بهتر است شکارچیان، فکر خوردن آن را از سر بیرون کنند. تمام سطح بدن این کرم پوشیده از موهای کوتاهی است که در برخورد با پوست، ایجاد سوزش شدید می‌کند. این سوزش به دلیل وجود مواد شیمایی است که توسط اولین تماس منتقل می‌شوند و می‌تواند مشکلات سلامتی را نیز در انسان‌ها منجر شود. البته ایجاد جوش در محل به ندرت پیش می‌آید. با این وجود مشکلاتی نظیر «آسم آتوپیک» (atopic asthma)، «ورم غضروفی یا استخوانی» (osteochondritis)، «ناتوانی کلیوی» (renal failure)، «ورم پوستی» (dermatitis) و «خون ریزی» (haemorrage) همگی از مشکلاتی هستند که به وسیله این کرم‌ها سابقه ایجاد داشته‌اند، بنابراین هر فردی باید به دقت در برخورد با آنها رفتار کند.

3- کرم دخترک

puss caterpillar1

(The Puss Caterpillar)
«کرم دخترک» یا «حلزون پشمالو» (woolly slug) سمی‌ترین نوع کرم‌های پروانه در ایالات متحده به شمار می‌روند. این هیولاهای کوچک، اسید خود را توسط تیغ‌هایی که در سرتاسر بدن دارند به هر مهاجمی که با آنها تماس پیدا کند تزریق می‌کنند. این ماده در برخورد با پوست انسان، بیشترین میزان واکنش را در پی خواهد داشت. با توجه به اینکه ظاهر این کرم‌ها ممکن است با گلوله‌های پشمی اشتباه گرفته شود، بسیاری از مردم آنها را برمیدارند و در همین برخورد کوتاه، درد زیادی را متحمل خواهند شد. این کوچولوهای خزنده در درختان مرکبات (citrus)، نارون سرخ (elms) و بلوط (oaks) و بسیاری از گیاهان باغچه‌ای دیگر یافت می‌شوند، بنابراین همواره چشمانتان را باز نگاه دارید.

2- کرم پشت زینی

saddleback caterpillar

(The Saddleback Caterpillar)
کرم‌های پشت زینی در واقع یکی از کرم‌هایی هستند که می‌توانند در اثر تماس، برای انسان بسیار مضر باشند. تیغ‌های سفتی که بر روی بدن آنها قرار دارد به غدد سمی متصل است و حتی در صورتی که شخصی به شکل غیرعمدی آنها را لمس کند خاصیت کاملاً تهاجمی و سمی خود را بروز می‌دهند. هرگونه تماس با این تیغ‌ها، فوراً منجر به ورم آن قسمت‌ها و ایجاد جوش و حالت تهوع در فرد خواهد شد. این مخلوقات خطرناک علاقه زیادی به گیاهان ترش (hibiscus) و نخل (palm) دارند.

1- کرم پناهگاه کیسه‌ای

bag shelter ball

(The Bag Shelter Caterpiller)
کرم‌های پناهگاه کیسه‌ای به گروه کرم‌های «گروهی» (processionary) تعلق دارند که خطرناک‌ترین گروه از کرم‌های پروانه هستند و به هیچ عنوان نباید آنها را لمس کرد. لاروها در داخل کیسه قهوه‌ای رنگی که از ابریشم است قرار می‌گیرند و در طول شب برای خوردن غذا خارج شده و از گیاهان گوشتالو تغذیه می‌کنند.

در زمان حرکت بین گیاهان یا درختان، این کیسه کاملاً از قسمت سر به ته حرکت می‌کند و شکل گروهی (procession) را پدید می‌آورند که نشان دهنده علت نامگذاری این گروه از کرم‌هاست. سمی که این کرم‌ها تولید می‌کنند بسیار خطرناک است و گزش توسط این کرم‌ها در ونزوئلا و در جنوب برزیل از مشکلات جدی سلامتی افراد به شمار می‌رود.

افراد بدشانسی که سابقه برخورد فیزیکی با این موجودات را داشته‌اند درد زیادی را تحمل کرده‌اند زیرا این برخورد منجر به خونریزی داخلی و به طور همزمان خونریزی خارجی می‌شود و سم آنها دارای خاصیت ضد انعقاد (anti-coagulant) بسیار بالایی است. این کرم‌های زیبا از خود به وسیله موهای زبری که به غدد سمی متصل است دفاع می‌کنند. سم موجود در بدن آنها به اندازه‌ای است که به سادگی می‌توانند یک انسان را به خونریزی‌هایی بیاندازند که به سرعت منجر به مرگ شود.

منبع فارسیMy Persian Pet

منبع خارجیScribol

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
17 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
حامد
حامد
۲۷ دی ۱۴۰۰ ۱۸:۰۸

کرم های پت پتی خوشکلی بودن ولی من اصلا ببینم میکشمش تا یکی دیگه دست نزنه و بعدش مریض بشه وای خدا بر اثر زهر و سم یه کرم کوچیک حالت تهوع و خون ریزی ؟ وااااایییی
خدمت ادمین سایت باید بگم که مطالبتون عالییییییی بود😍😍😍❤❤❤❤❤👏👏👏👏باز هم اطلاعات در اختیارمون بزارید

اشکان
اشکان
۳۰ مرداد ۱۴۰۰ ۱۷:۴۷

سلام من اشکانم میگم تتلو بد است دوستان

Elnaz
Elnaz
۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۲۱:۱۱

آدم میترسه گل و گیاه و درخت لمس کنه😐😐😐مخصوصا بوته گل رز , درخت سیب و بلوط و چنار.

حامد
حامد
۲۷ دی ۱۴۰۰ ۱۸:۰۹
Reply to  Elnaz

وای اره دقیقا

Eilia
Eilia
۱۶ فروردین ۱۴۰۰ ۱۸:۴۰

چقدر خطرناک😨

آریا
آریا
۱۲ فروردین ۱۴۰۰ ۱۷:۳۸

سایت تون عالی‌‌است‌👍👍👍

b1