۹ کشف خارق‌العاده زیستی طی ۱۰ سال گذشته!

دهه گذشته برای دانشمندان و کاوشگران دهه‌ای پربار بوده است زیرا در این ۱۰ سال در حدود ۲۵۰ هزار گونه جدید زیستی شامل گونه‌های گیاهی و حیوانی در سرتاسر جهان کشف شده‌اند.

شبکه بی بی سی در برنامه بزرگداشت ویژه‌ای با عنوان «یک دهه اکتشاف» به معرفی ۹ کشف خارق العاده ای که طی ۱۰ سال گذشته در زمینه محیط زیست انجام گرفته، پرداخته است.

9- میمون لمور

lemur
شاخه‌ای جدید از میمون‌های لمور که طی ساخت برنامه «یک دهه اکتشاف» در شبکه بی بی سی، کشف شده و در حال حاضر آزمایش‌های ژنتیکی به منظور بررسی جدید بودن این گونه زیستی در حال انجام است.

8- تنبل کوتوله سه انگشتی

a pygmy three toed sloth
این تنبل به همراه فرزندش در سواحل پاناما کشف شدند. در حال حاضر تنها ۲۰۰ نمونه از این جاندار در سرتاسر جهان باقی مانده است.

7- کوسه کوچک اِپُل دار

the walking shark
می‌تواند با استفاده از باله‌هایش بر روی بستر دریا قدم بزند و در صورت احساس نزدیک شدن خطر به سرعت شنا کرده و از منطقه دور شود. این گونه زیستی شگفت انگیز در منطقه «بیردزهد» در اندونزی کشف شده است، منطقه‌ای که به گفته دانشمندان دارنده یکی از متنوع‌ترین ذخائر گونه‌های زیستی است.

6- «سنژی» صورت خاکستری

roveroelephant shrew
این گونه که ریشه در خانواده فیل‌ها دارد در تانزانیا کشف شده و به شدت در معرض انقراض قرار دارد و در حال حاضر تنها در دو منطقه قابل مشاهده هستند که این دو منطقه نیز تحت تأثیر فعالیت‌های انسانی، شهری شدن و آتش‌سوزی‌های متعدد رو به نابودی گذاشته‌اند.

5- ماهی چشم بشکه‌ای

The-barreleye-fish
ماهی‌ای که در حال حاضر به عنوان یک گونه زیستی به رسمیت شناخته شده است و برای اولین بار موسسه تحقیقاتی آکواریوم «مانتری بی» در اعماق دریا از آن تصویربرداری کرده است. کره‌های سبز رنگ، چشم‌های این ماهی هستند که رو به بالا قرار گرفته‌اند تا بتواند با کمک سر شفافش، شکارهای خود را در تاریکی آبها ببیند.

4- عروس دریایی بزرگ سرخ رنگ

big red
طول این جاندار دریایی در حدود یک متر است و دانشمندان هنوز درنیافته‌اند این عروس دریایی از چه منبعی تغذیه می‌کند.

3- گل کوزه‌ای

the biggest pitcher plant
این گونه جدید از گل‌های کوزه‌ای در دورافتاده‌ترین نقاط کوهستانی در فیلیپین کشف شده و به اندازه‌ای بزرگ است که مشت انسان به راحتی درون آن جا می‌گیرد.

2- گونه‌ای جدید از مارمولک‌ها

langkawi island bent toed
گونه‌ای جدید از مارمولک‌ها که در جزیره لانگ کاوی کشف شده‌اند، به منظور محافظت از خود در برابر افعی‌ها، با زندگی در غارها انطباق یافته‌اند.

1- بلندقدترین حشره جهان

the longest stick insect
حشره «مگااستیک» یا حشره چوبی که در جزیره بورنئو کشف شده با داشتن طولی برابر ۵۶ سانتیمتر بلندترین حشره‌ای است که تا به حال در جهان مشاهده شده است.

  • 0 امتیاز
  • 0/5
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
منبع فارسی مهر

منبع اصلی The Guardian

درباره نویسنده

من امیر هستم، موسس این سایت. ۲۶ سال سن دارم و همیشه آرزو داشتم سایتی داشته باشم درباره عجیب‌ترین چیزهای دنیا. شاید این همون فرصت باشه.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

avatar
 

wpDiscuz
error: Alert: Content is protected !!

عجیب‌ترین‌های جهان را در ایمیلتان داشته باشید