cover batagur kachuga
b1
خانه » ۱۰ لاک‌پشت آب شیرین در معرض انقراض!

۱۰ لاک‌پشت آب شیرین در معرض انقراض!

b3

لاک‌پشتها به عنوان یک شاخص مهم در وضعیت سلامت آبهای شیرین روی زمین به شمار می‌روند. به همین منظور «پیتر پل فن دیک» مدیر برنامه محافظت از لاک‌پشتهای آب‌های شیرین، ۱۰ لاک‌پشت کمیاب در معرض خطر انقراض را معرفی و طبقه بندی کرده است.

براساس گزارش National Geographic، وی در این خصوص توضیح داد: «مشکل کلیدی این جانوران تغییرات زیستگاه آنها است. این تغییرات به خصوص به دلیل سدهایی است که در مسیر رودخانه‌ها زده می‌شود. بیش از ۴۰ درصد از گونه‌های لاک‌پشتهای آب‌های شیرین زمین در معرض خطر انقراض قرار دارند.»

کاهش زیستگاه طبیعی این گونه‌ها همراه با شکار و تجارت غیرقانونی آنها موجب شده بسیاری از این گونه‌ها با تهدید جدی مواجه شوند.

10- (Batagur Kachuga)

batagur kachuga

به نظر می‌رسد که این لاک‌پشت گونه «باتاگور کاچوگا» لبخند می زند. این گونه زمانی در هند، بنگلادش و نپال بسیار دیده می‌شد اما پس از شکار این لاک‌پشتها برای استفاده از گوشت آنها و همچنین افزایش آلودگی آبهای محل سکونت این گونه در حال حاضر تنها یک گروه از این حیوانات در رودخانه چمبال واقع در قلب هند باقی مانده است.

9- Dermatemys mawii

dermatemys mawii

این لاک‌پشتِ ساکنِ رودخانه‌های آمریکای مرکزی از زمان دایناسورها زنده است اما اکنون به دلیل تغییر عادت غذایی ساکنان این منطقه در معرض خطر انقراض قرار گرفته است. در حقیقت مردم این منطقه با شکار این حیوان در تالابهای بسیار دور، از گوشت آن در مراسم مذهبی بومی خود استفاده می‌کنند. این لاک‌پشت یکی از حدود ۳۵۰ گونه لاک‌پشت آبهای شیرین است.

8- Mauremys annamensis

mauremys annamensis

این گونه لاک‌پشت را تنها می‌توان در برخی از نواحی تالابی مرکز ویتنام پیدا کرد. تجارت غیرقانونی این لاک‌پشت از دهه ۹۰ در بازار چین آغاز شد به طوریکه اکنون تنها تعداد کمی از آنها باقی مانده‌اند.

این لاک‌پشتها در حفظ مردابها نقش مهمی ایفا می‌کنند. این حیوانات از دانه‌ها محافظت کرده و حشرات و حیوانات مرده را از این آبها خارج می‌کند. این گونه بیش از ۶۰ سال عمر می‌کند و از سن ۱۰ یا ۱۵ سالگی به بلوغ می‌رسد.

7- Chitra chitra

chitra chitra

این لاک‌پشت غول پیکر لاک نرم، ساکن رودخانه‌های آسیای جنوب شرقی است. وزن این لاک‌پشت عظیم می‌تواند به ۲۵۰ کیلوگرم برسد.

6- Batagur trivittata

batagur trivittata

لاک‌پشت رودخانه‌های میانمار است که در حال حاضر تنها در حوضچه آبی «ایراوادی» دیده می‌شود. تعداد این لاک‌پشت به کمتر از ۱۲ نمونه بزرگسال کاهش یافته است. آلودگی آبهای منطقه به شدت این گونه را در معرض تهدید قرار داده است.

5- لاک‌پشت مردابی (Glyptemys muhlenbergii)

glyptemys muhlenbergii

این لاک‌پشت باریک که تنها حدود ۱۰ سانتیمتر است در باتلاقها به دنبال کرمها و لارو حشرات می‌گردد. بیش از ۹۵ درصد از مردابها و باتلاقها زیستگاه این لاک‌پشت را می‌سازند که امروز به کارخانه تبدیل شده‌اند. به طوری که تنها درصد کمی از این حیوان بین نیویورک و تنسی زندگی می‌کند.

4- لاک‌پشت چینی رودخانه یونان (Cuora yunnanensis)

cuora yunnanensis

تصور می‌شد که این لاک‌پشت منقرض شده باشد اما در سال ۲۰۰۵ چند نمونه از این گونه در یک منطقه سری پیدا شد. این نمونه اکنون تحت یک برنامه پرورش قرار دارد و دانشمندان در تلاشند که این گونه را نجات دهند. این حیوان در بازار سیاه چین حدود ۱۰ هزار دلار به فروش می‌رسد.

3- لاک‌پشت صندوقی (Terrapene Coahuila)

terrapene coahuila

بیشتر نمونه‌های این گونه در روی زمین زندگی می‌کنند اما می‌توان آنها را در چشمه‌ها و مردابهای مناطق نیمه بیابانی شمال مکزیک نیز ردیابی کرد. قرار گرفتن زیستگاه این گونه در نزدیکی کارخانجات و شهرهای بزرگ موجب قفر خاک و نابودی این لاک‌پشت شده است.

2- لاک‌پشت گردن‌ماری جزیره روتی (Chelodina mccordi)

chelodina mccordi

این لاک‌پشت در سال ۱۹۹۴ در جزیره کوچک روتی در اندونزی کشف شد. این جانور که گردنی بلند شبیه به گردن مار دارد در گروه حیوانات نادر قرار گرفته است چرا که در نخستین سالهای قرن ۲۱ تقریبا منقرض شده بود. به همین منظور سازمانهای محیط زیست پیشنهاد ارائه فضاهای محافظت شده را برای نجات این گونه و کنترل بیشتر تجارت غیرقانونی این گونه محافظت شده، دادند.

1- لاک‌پشت لاک نرم قرمز غول پیکر (Rafetus swinhoei)

rafetus swinhoei

تنها چهار نمونه از این لاک‌پشت در دنیا باقی مانده‌اند. دو نمونه بزرگسال از این گونه در چین زندگی در اسارت دارند. این دو گونه باهم جفتگیری کرده‌اند اما تاکنون تولیدمثل نداشته‌اند. یک نمونه تنها نیز در دریاچه «هوان کیم» در هانوی زندگی می‌کند و به عنوان نماد استقلال ویتنام شناخته می‌شود. دانشمندان در تلاش برای تولیدمثل آن دو گونه در اسارت هستند.

منبع فارسیمهر

منبع خارجیIUCN

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
آریا
آریا
۱۲ فروردین ۱۴۰۰ ۱۷:۴۱

لاک‌پشت‌مردابی؟در‌نیویورک؟
ما‌یکی‌از‌آنها‌داشتیم‌ شاید‌۴_۳برابر‌بقیه‌لاک‌پشتا‌سریعه

فرهاد
فرهاد
۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۰۸

با سلام خیلی عالی بود لطفا در رابطه با مسایل محیط زیست ایران و کمبودها و حیوانات در حال انقراض اطلاع رسانی کنید

b1