cover strange flower
b1
خانه » ۹ گیاه جالب از سرتاسر جهان!

۹ گیاه جالب از سرتاسر جهان!

b3

اگر چه باغ‌های گیاه شناسی و پارک‌های ملی خیلی در میان گردشگران پرطرفدار نیستند، اما گیاهان بسیار جالبی در آن‌ها یافت می‌شوند که هر کدام، داستان خود را دارند. در ادامه، بر قالیچه پرنده عجیب‌ترین سوار شوید تا جالب‌ترین گیاهان جهان را به شما نشان دهیم.

9- درخت معمای میمون، شیلی و آرژانتین

monkey puzzle (monkey puzzle tree), chile and argentina

این درخت، نوع بسیار عجیبی از درختان همیشه سبز به شمار می‌آید. ساقه‌های بلند آن با برگ‌های خارمانندی پوشیده شده‌است که آن قدر سفت و تیز هستند که حتی گفته می‌شود پرنده‌ها نیز نمی‌توانند روی آن‌ها بنشینند. برخی از نمونه‌های این درخت تا ۶۰ متر ارتفاع دارند و قطر تنه آن‌ها به ۲ متر می‌رسد و می‌توانند هزاران سال عمر کنند. دانشمندان بر این عقیده‌اند که مناطق پوشیده شده با این نوع درختان و عمر آن‌ها با زمان سکنی‌گزینی قبایل سرخ‌پوش در شیلی هم‌زمانی دارد. به عبارت دیگر، این فرضیه بر این باور است که این قبایل سرخپوستان در آمریکای جنوبی، خود عمداً این درختان را با استفاده از میوه‌هایشان پرورش داده‌اند. این میوه‌هایی که بین ۲ تا ۳ کیلو وزن دارند، بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دانه بزرگ ۴ یا ۵ سانتیمتری را در خود جای داده‌اند که مزه دانه کاج می‌دهند.

8- ژنرال شرمن، پارک ملی سکویا، کالیفرنیا، ایالات متحده

home » countries » sightseeings » the most interesting plants in the world

این درخت سکویای غول‌پیکر با ۸۴ متر ارتفاع که در یک پارک ملی در شمال ایالت کالیفرنیا واقع است، نام و یا لقب خود را نیز دارد. به افتخار با استعدادترین ژنرال در جنگ داخلی آمریکا، این درخت شرمن نام‌گذاری شده‌است. قطر بخش پایینی تنه این غول، ۱۱ متر است و از نظر بیشترین حجم چوب، با داشتن ۱۵۰۰ متر مکعب چوب، بزرگ‌ترین درخت جهان محسوب می‌شود. دانشمندان معتفدند که این درخت در زمان قبل از تولد حضرت مسیح به وجود آمده و عمر آن را ۲۳۰۰ تا ۲۷۰۰ سال تخمین می‌زنند.

7- متوسلاح، وایت مانتینز (White Mountains)، کالیفرنیا، ایالات متحده

methuselah, white mountains, california, united states

در همان ایالت کالیفرنیا، می‌توان کهنسال ترین درخت جهان را نیز یافت. براساس محاسبات و تخمین دانشمندان، این درخت کاج که نامش را از پدربزرگ حضرت نوح (ع) به روایت انجیل گرفته‌اند در سال ۲۱۶۸ میلادی ۶۰۰۰ سالگی خود را جشن خواهد گرفت. اگرچه، پیدا کردن این درخت کار چندان آسانی نیست! محل دقیق آن را تنها جنگل‌بانان منطقه می‌دانند و دیگران تنها باید حدس بزنند که کدام یک از آن کاج‌های غول‌پیکر، متوسلاح است.

6- نراد بزرگ، پارک مک میلان، جزیره ونکوور، کانادا

the giant fir, mcmillan park, vancouver island, canada

این درختان نراد، یکی دیگر از اعضای بزرگ خانواده کاج‌ها، در جزیره ونکوور در استان بریتیش کلمبیای کانادا یافت می‌شوند. تنه درختان نحیف و لاغر این گونه از نراد، تا ۱۰۰ متر ارتفاع دارند و قطر آن‌ها به ۹ متر می‌رسد! اگرچه، به نظر می‌رسد تمامی درختان این جزیره به شکل غیر معمولی رشد کرده‌اند. تمامی درختان کاج و یا برگریز این جزیره چندین برابر اندازه همسانانشان در سرزمین اصلی کانادا رشد کرده‌اند. گفته می‌شود که آب‌وهوای ملایم و مرطوب این جزیره دلیل این رشد بیش از حد بوده است.

5- گیاهان حشره‌خوار، باغ‌های گیاه‌شناسی سرتاسر جهان

insectivorous plants, botanical gardens world

تعداد بی‌شماری از انواع گیاهان گوشتخوار در سرتاسر جهان وجود دارند. نقطه اشتراک تمامی این گیاهان، طریقه شکارشان است. حشرات که فریب بوی شیرین گیاه را خورده‌اند، درون آن می‌روند که پر از نوعی مایع است و تا ابد نیز همان‌جا می‌مانند. این حشرات آرام آرام تجزیه شده و اجزای بدنشان، مواد غذایی مورد نیاز گیاه قاتل (!) را فراهم می‌کنند. این دست گیاهان در اکثر گلخانه‌ها یا باغ‌های گیاه‌شناسی جهان یافت می‌شوند. اما، زیستگاه طبیعی آن‌ها عموماً استپ‌ها و تالاب‌های استوایی و مناطق پایین خط استواست.

4- رافلزیا، اندونزی، مالزی و فیلیپین

rafflesia, indonesia, malaysia, philippines

این گیاهان غول‌پیکر که قطرشان چندین متر است و وزنشان تا ۱۰ کیلوگرم نیز می‌رسد، اولین بار در جزیره سوماترا کشف شدند. در حقیقت، گل این گیاه، یک گل است و هیچ ساقه، ریشه یا برگی ندارد! رافلزیا در تمام طول زندگیش، زندگی انگلی دارد و از میزبان خود که عمدتاً گیاه پیچک استوایی (لیانا) است، تغذیه می‌کند. تلاش برای تولید و رشد این گیاه در باغ‌های گیاه‌شناسی به ندرت به نتیجه می‌رسند و بیشتر برای مقاصد علمی محض هستند. دلیل این امر هم این است که از زمان کاشت دانه تا جوانه زدن ۳ تا ۴ سال طول می‌شد و یک سال و نیم دیگر نیز زمان لازم است تا این گل که بوی گوشت گندیده می‌دهد، کاملاً شکوفا شود. در نهایت نیز عمر این گل تنها ۲ تا ۳ روز است!

3- نیلوفر آبی ویکتوریا، باغ‌های کیو در لندن و باغ گیاه‌شناسی نیویورک

water lily victoria gardens kew (london), new york botanical garden

این گونه از نیلوفر آبی که به افتخار ملکه ویکتوریا نام‌گذاری شده‌است، اصالتاً به آب‌های کم‌عمق آمازون تعلق دارد. ولی سال‌هاست که در باغ‌های گیاه‌شناسی عظیم بریتانیا و ایالات متحده به زندگی خود ادامه داده است. قطر برخی از برگ‌های این گیاه به ۳ متر می‌رسد و وزنی در حدود ۴۰ کیلوگرم دارند! جالب است بدانیم که گل‌های بزرگ این گیاه که گاهی تا نیمی از قطر برگ‌ها را اشغال می‌کنند، در روز اول شکوفا شدن کاملاً سفید هستند. اما، در طول شب ته‌رگه‌ای از رنگ صورتی به خود می‌گیرند.

2- درخت بامیان هندی، هند، سریلانکا، منطقه کارائیپ

ficus bengal, india, sri lanka, the caribbean

این درخت، با ظاهری عجیب که انگار از کابوس به جهان واقیعت منتقل شده‌است، به راحتی قابل شناسایی است؛ ظاهری که ممکن است شبیه به هیولای فضایی درخت‌مانندی باشد که با بازوچه‌های متعدد به ساکنین زمین حمله کرده است! این درخت با تاجی از شاخه‌هایی که بیشتر شبیه به ریشه‌های درختان هستند و به جای زمین، در آسمان جای گرفته‌اند، مساحتی در حدود چند هکتار را اشغال می‌کند. اما اگر از حق نگذریم، از نمای نزدیک‌تر، شاخه‌های تابدار این درخت، آن‌قدرها هم شبیه بازوچه‌های یک اختاپوس قضایی عظیم‌الجثه نیستند.

1- درخت بودا، بودگایا، هند

bodhi tree, bodh gaya, india

این درخت که احتمالاً مورد احترام‌ترین درخت هند است و بیشترین میزان بازدید را دارد، در معبد بودایی ماهابودی در استان بیهار هند واقع شده‌است. بنابر افسانه‌ها، شاهپوری به نام سیذارتا در زیر سایه این درخت به فرزانگی رسید و به بودا بدل شد. البته، باید بگوییم که این درخت، دقیقاً همان درخت اصلی نیست. بلکه، یکی از نوادگان آن است. براساس رسوم و سنن بودایی، در حیطه هر جایگاه مقدسی، باید درختی مشابه به این وجود داشته باشد.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجی Travel Vivi

مهرداد قربانی

مهرداد قربانی

با سلام. من مهرداد هستم، نویسنده سایت و علاقه‌مند به کارهای گرافیکی و نویسندگی و طراحی وبسایت.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
جواد یوسفی
جواد یوسفی
۷ خرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۵۳

خیلی تشکر از پستتون عالی بود smile

b1