cover frog
b1
خانه » ۱۲ تا از سمی ترین حیوانات جهان!

۱۲ تا از سمی ترین حیوانات جهان!

b3

وقتی صحبت از حیوانات سمی و خطرناک می‌شود، مارها و عنکبوت‌ها اولین حیواناتی هستند که به ذهن خطور می‌کنند، ولی گستره‌ زیادی از موجودات وجود دارند که از سم خود برای شکار، دفاع یا حتی جفت‌یابی استفاده می‌کنند. دانشمندان برای دست یافتن به طبیعت کشنده‌ این حیوانات و همچنین برای استفاده از زهرشان برای مصارف دارویی به مطالعه روی آن‌ها پرداخته‌اند. با عجیب‌ترین همراه باشید.

12- ماهی سنگی (Stonefish)

12ماهی سنگی

ماهی سنگی از جانورانی است که به خوبی استتار می‌کند و همین ویژگی، این ماهی را به یکی از خطرناک‎ترین موجودات استرالیا تبدیل کرده است. شاخک‌های تیز پشت او، دارای سمی با دوز بالا است که در صورت تماس با آن ابتدا باعث دردی شدید در محل تماس، آسیب بافت و سپس اختلال در تنفس می‌شود و اگر رسیدگی پزشکی صورت نگیرد، در نهایت موجب حمله‌ قلبی می‌شود. البته بعد از کشف پادزهر در سال ۱۹۵۹، هیچ انسانی در استرالیا توسط این حیوان جان خود را از دست نداده است.

11- عقرب دث‌تاکر یا قاتل (Deathstalker Scorpion)

11عقرب دث‌تاکر یا قاتل

این عقرب آمریکایی، خطرناک‌ترین نوع از گونه‌ی عقرب‌ها است. نیش این عقرب حتی اگر زهر را با دوز پایین انتقال دهد، می‌تواند کشنده باشد. البته از زهر این عقرب برای ساختن داروهایی برای کاهش پیشروی تومورها نیز استفاده می‌شود.

10- عروس دریایی

10عروس دریایی

عروس دریایی با نیش قدرتمند و دردناک خود هر انسانی را که به سرعت مداوا نشود از پای در می‌آورد.

9- هشت‌پای حلقه آبی (Blue Ring Octopus)

9هشت‌پای حلقه آبی

این گونه از هشت‌پاها که در استرالیا وجود دارند، زهری به نام سرزهر (Cephalotoxin) تولید می‌کنند که از آنزیم بزاق دهان آن‌ها گرفته شده است. این زهر با جلوگیری از عبور و هدایت رشته‌های عصبی و عضلانی، قربانی را فلج می‌کند. مطمئنا در صورت مداوا نشدن فربانی خواهد مرد. معمولا این نیش بی‌درد خواهد بود و قربانی وقتی متوجه درد خواهد شد که کار از کار گذشته است.

8- قورباغه نیزه سمی (Poison Dart Frog)

8قورباغه نیزه سمی

این نوع قورباغه از آشناترین گونه‌های قورباغه است و زهری چربی‌دوست، از گروه آلکالویید زیر پوست آن جریان دارد. این زهر در آمریکای جنوبی برای سمی کردن نوک نیزه‌ها استفاده می‌شد و اسم این نوع قورباغه نیز در پی همین حرکت نام‌گذاری شده است. رنگ روشن پوست این قورباغه زنگ خطری برای بقیه حیوانات است.

7- موش کور اروپایی (European Moles)

7موش کور اروپایی

احتمالا فکر می‌کنید که یک موش نمی‌تواند سمی باشد، ولی این حیوان با بزاق سمی خود کرم‌ها را فلج می‌کند.

6- ماهی پف‌کننده (Puffer Fish)

6ماهی پف‌کننده

این نوع ماهی مقام دوم را در سمی‌ترین مهره‌داران دارد. این ماهی هنگام احساس خطر بسیار خطرناک خواهد بود.

5- پیتوهوی (Pitohui)

5پیتوهوی

این نوع پرنده نیز همانند قورباغه نیزه سمی، در پوست خود زهر حمل می‌کند.

4- پروانه سمی (Milkweed Butterfly)

4پروانه سمی

این پروانه با تولید سمی ملایم هر پرنده‌ای که فکر خوردنش را کُند، دور می‌کند.

3- پلاتیپوس نر (Male Platypuses)

3پلاتیپوس نر

این حیوان نیز از آن دسته از حیوانات است که به او نمی‌خورد سمی باشد، ولی جنس نر او، در پاهای عقبی خود نیش زهرآلودی دارد که در صورت اصابت، درد شدید و در حیوانات کوچک مرگ را به همراه دارد. نکته‌ جالب این است که زهر این حیوان فقط در فصل جفت‌گیری فعال می‌شود و در پی تحقیقات صورت گرفته، محققین به این نتیجه رسیده‌اند که پلاتیپوس برای رقابت با حریف خود بر سر پلاتیپوس ماده از این زهر استفاده می‌کند.

2- لوریس آهسته (The Slow Loris)

2لوریس آهسته

این پستاندار بامزه که اندکی شبیه میمون لمور (lemur) نیز هست، گاز دردناکی دارد. گاز این حیوان کوچک و آهسته می‌تواند باعث به وجود آمدن آلرژی شود.

1- حلزون مخروطی (Cone Snails)

1حلزون مخروطی

این حلزون حیوانی درنده و پیچیده است، هر چند که اصلا به او نمی‌خورد. برای شکار ماهی، حلزون مخروطی دندانی به شکل نیزه پرتاب می‌کند که بسیار زهرآلود هست. به تازگی کشف شده که زهر این حلزون شامل مقدار زیادی انسولین است که با بالا بردن قند خون، ماهی را به شوک فرو ‌می‌برد.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیAll Day

محمد ممبینی

محمد ممبینی

محمد ممبینی هستم. به فعالیت در حوزه تولید و ارائه متون بر روی اینترنت علاقمند هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
ثمین
ثمین
۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۲۳:۱۱

عالی ولی کاش بیشتر برای هر کدام توضیح میدادین و اینکه اون بورباغه دارت انداز طلاییش سمی ترین نوعش است wink :bigsmile:

Amir
Amir
۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۱:۳۸

انسولین قند پایین میاره احتمالا تو زهر اون حلزون گلوکاگون باشه

b1