asian tigers
b1
خانه » ۱۰ جانوری که برای تهیه دارو مورد استثمار بشر هستند!

۱۰ جانوری که برای تهیه دارو مورد استثمار بشر هستند!

b3

نسل بسیاری از جانوران به دلیل بهره‌کشی انسان‌ها از آنان در ساخت و تهیهٔ دارو در معرض خطر انقراض قرار گرفته است. در ادامه با برخی از این جانواران آشنا خواهیم شد. همراه عجیب‎ترین باشید.

امروزه، نسل جانداران مختلف سیارهٔ ما شدیداً در معرض خطر انقراض قرار دارد؛ به طوری‌که ممکن است از خود سؤال کنیم: آیا کره زمین، ششمین انقراض گستردهٔ خود را تجربه خواهد کرد؟

عوامل مختلفی مانند تخریب زیستگاه، شکار، تغییرات آب و هوایی و وارد کردن جانوران غیربومی به منطقه‌ای خاص، موجب کاهش جمعیت جانداران مختلف شده‌است. یکی دیگر از دلایل مهم از بین رفتن نسل موجودات مختلف، شکار آن‌ها توسط انسان‌ها برای تهیهٔ انواع و اقسام داروهای مختلف است. در ادامه با برخی از جانورانی که قربانی تهیهٔ داروهای پزشکی می‌شوند، آشنا خواهیم شد.

10- گاومیش

water buffalo phayao lake

اگرچه امروز، جمعیت گاومیش‌های اهلی در سراسر جهان پراکنده شده‌است، اما نسل گاومیش‌های وحشی که اجداد گونهٔ اهلی این جانداران محسوب می‌شوند، در معرض خطر انقراض قرار دارد. گوشت، پوست، شیر، شاخ و قدرت جسمانی گاومیش‌ها برای شخم زدن زمین، موجب شده تا این جانوران همواره مورد استفادهٔ بشر باشند. در جنوب شرقی آسیا، به ویژه در چین، شاخ این گاومیش‌ها برای موارد پزشکی و تهیهٔ داروهای سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به عنوان جایگزینی برای شاخ کرگدن است. این موضوع، موجب از بین رفتن جمعیت گاومیش‌ها در جنوب و جنوب شرقی آسیا شده‌است؛ در واقع نسل این جانوران در کشورهایی مانند بنگلادش، لائوس و ویتنام به کلی منقرض شده‌است.

9- کرگدن

rhinoceroses

امروزه، نسل هر یک از پنج گونهٔ مختلف کرگدن‌ها شامل کرگدن هندی و کرگدن سفید در معرض انقراض قرار دارد. یکی از دلایل مهم این موضوع، شکار کرگدن‌ها برای استفاده از اعضای مختلف بدنشان در زمینهٔ تهیهٔ دارو است. اگرچه محققان بر این باور هستند که شاخ کرگدن تنها حاوی کراتین است، اما استفاده‌های گسترده‌ای از شاخ این جانور در تهیهٔ داروهای مختلف صورت می‌گیرد. کراتین، پروتئین سخت و غیرقابل حلی است که بخش اصلی مو و ناخن و شاخ را تشکیل می‌دهد. چین در دههٔ ۱۹۹۰، معاهدهٔ CITES که یک معاهده چندجانبه برای حفاظت از جانوران و گیاهان در معرض خطر بود را امضا کرد که طی آن، استفاده از شاخ کرگدن برای موارد پزشکی ممنوع شد. تا چند سال پس از امضای این معاهده، جمعیت کرگدن‌ها شروع به رشد کرد. اما این وضعیت، دوام زیادی نیاورد. چیزی نگذشت که ویتنامی‌ها از برنامهٔ خود برای شاخ کرگدن‌ها پرده برداشتند. در آن زمان، شایعه‌ای پخش شد که طی آن، یکی از مقامات پایه‌بلند ویتنامی، سرطان کبد خود را به کمک شاخ کرگدن درمان کرده است. از این رو، شکار کرگدن‌ها، بار دیگر و با سرعتی بسیار بیشتر شروع شد.

8- خرس آفتاب

sun bear 3

خرس آفتاب، یکی دیگر از جانورانی است که نسلش در پی بهره‌کشی‌های انسان‌ها، در معرض خطر انقراض قرار گرفته است. این خرس‌ها به طور گسترده‌ای در کشورهای چین، ویتنام، کره جنوبی، میانمار و لائوس برای استفاده از کیسه صفرای آن‌ها، پرورش داده می‌شوند. گفته می‌شود که صفرای این خرس‌ها در درمان گلودرد، سنگ کیسه صفرا و بواسیر بسیار مؤثر است. سازمان‌های حفظ محیط زیست و دوست‌داران طبیعت، همواره اعتراض خود را مبنی بر کشتن این جانوران و رنج و عذابی که متحمل می‌شوند، اعلام کرده‌اند. این خرس‌ها تمام طول عمر خود را در قفس‌های تنگ می‌گذرانند که حتی نمی‌توانند در آن دراز بکشند. عمل‌های جراحی که برای استخراج کیسه صفرای این خرس‌ها انجام می‌شود، معمولاً با روش‌های خشن و بدون توجه به سلامت آن‌ها صورت می‌پذیرد. خرس‌های وحشی نیز برای کیسه صفرایشان شکار و کشته می‌شوند.

7- آهوی مشک

siberian musk deer

آهوی مُشک یکی از هفت گونهٔ مختلف خانوادهٔ آهوها است. این آهوها معمولاً به غدهٔ مشک خود معروف هستند که دارای بویی شیرین است. مدت‌ها است که این آهوها برای استفاده از مشک‌شان در تهیهٔ عطر و داروهای سنتی چینی شکار می‌شوند. جمعیت بسیار زیادی از این آهوهای مشک در روسیه و مغولستان برای مصارف تجاری از بین رفته است. چینی‌ها به مدت ۵۰۰۰ سال است که از مشک برای درمان بیماری‌های مربوط به گردش خون و آرامش اعصاب استفاده می‌کنند. مشک همچنین برای تهیهٔ عطر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقاضای بسیار بالا برای مشک، موجب کشته شدن سالانه ۱۷۰۰۰ الی ۲۰٫۰۰۰ رأس آهو در روسیه می‌شود. در حال حاضر، نسل تمامی گونه‌های این آهو در معرض انقراض قرار دارد.

6- لاک‌پشت پوزه‌عقابی

hawksbill turtle off the coast of saba

اگرچه امروز، جمعیت لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی در سراسر جهان وجود دارد، اما اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت، نسل این جانوران را در معرض خطر انقراض می‌داند. مهم‌ترین دلیل کاهش جمعیت این لاک‌پشت‌ها، شکار آن‌ها برای استفاده از قسمت‌های مختلف بدنشان است. لاک این جانوران به عنوان سوغاتی مسافران و ساخت کالاهای دکوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن استخراج شده از بدن لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی در برخی از کشورهای آسیای شرقی، در درمان چند نوع بیماری استفاده می‌شود. تعداد زیادی از این لاک‌پشت‌ها نیز قربانی صیدهای ناخواسته می‌شوند. اگرچه خرید و فروش بخش‌های مختلف لاک‌پشت در بیشتر کشورهای جهان ممنوع است، اما طمع انسان‌ها موجب به خطر افتادن نسل این جانوران شده‌است.

5- گورخر گِرِوی

samburu grevy s zebra

گورخر گروی که از جمله گونه‌های در معرض خطر گورخر است، تنها در جنگل‌ها کنیا و اتیوپی آفریقا یافت می‌شود. از ۱۵۰۰۰ گورخر گروی موجود در دههٔ ۱۹۷۰، فقط ۳۵۰۰ رأس در قرن بیست و یکم باقی مانده است. دلیل اصلی کاهش جمعیت این جانوران، از بین رفتن زیستگاه و شکار آن‌ها است. مردم محلی آفریقا، به دلیل کمبود علوفه برای احشام و چارپایان اهلی خود، اقدام به کشتن گورخرهای گروی می‌کنند تا غذای کافی برای چریدن دام‌هایشان باقی بماند. برخی از اقوام مختلف آفریقایی نیز این گورخرها را برای استفاده از گوشت، پوست و چربی بدنشان شکار می‌کنند. معمولاً، طبیب‌های سنتی آفریقایی، از گوشت و چربی گورخرهای گروی، برای درمان بیماری‌هایی مانند مرض سل استفاده می‌کنند. البته اقداماتی برای نجات نسل این گورخرها در کنیا و اتیوپی صورت گرفته که تا حدودی نیز موفقیت‌آمیز بوده است.

4- تمساح چینی

chinesealligator15

تمساح چینی، از خانوادهٔ تمساح‌ها است که نسلش شدیداً در معرض انقراض قرار دارد. سال‌ها است که این تمساح‌ها برای استفاده از گوشت و اعضای بدنشان شکار می‌شوند. گفته می‌شود که گوشت این جانور در درمان سنتی سرماخوردگی و برخی سرطان‌ها، می‌تواند مفید و مؤثر واقع شود. تمساح چینی بومی مناطق شرقی چین است و در حال حاضر، تعداد جمعیتشان در حیات‌وحش، بسیار ناچیز و اندک است. البته تعداد زیادی از این تمساح‌ها در مراکز مخصوص، در حال پرورش و زاد و ولد هستند که آن‌ها نیز در موارد تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مراکز، گوشت تمساح‌های خود را به فروش می‌رسانند، از آن‌ها برای موارد گردشگری استفاده کرده و تعدادی از این جانوران را نیز به عنوان حیوان خانگی به اروپاییان می‌فروشند.

3- گاو بَنتِنگ

banteng at alas purwo

گاو بنتگ یکی از جانوران متعلق به خانوادهٔ گاوها است که نسلش در معرض انقراض قرار دارد. این جانور، بومی جنوب شرقی آسیا است. اگرچه جمعیت گاوهای بنتنگ اهلی زیاد است اما تعداد بنتنگ‌های وحشی، بین ۲۰۰۰ الی ۵۰۰۰ رأس است. سال‌ها است که گاوهای بنتگ برای گوشت و دیگر اعضای بدنشان توسط انسان‌ها شکار می‌شوند. علاوه بر مصارف خوراکی، از این گاوها در درمان سنتی برخی بیماری‌ها نیز استفاده می‌شود.

2- ببر آسیایی

asian tigers

نسل ببرهای آسیایی شدیداً در معرض خطر است؛ به طوری که تمامی گونه‌های این جانوران یا در معرض انقراض قرار دارند یا تعداد بسیار اندکی از آنان در حیات‌وحش باقی مانده است. اگرچه تخریب زیستگاه این جانوران، دلیل اصلی کاهش جمعیتشان است اما شکار برای به دست آوردن اعضای مختلف بدن آنان نیز از جمله نگرانی‌های موجود است. تقریباً تمامی قسمت‌های بدن این ببرها از جمله، استخوان، پنجه، پوست و دندان‌های آن در طب سنتی چینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق گفتهٔ پزشکان سنتی، بخش‌های مختلف بدن ببرها در درمان دندان‌درد، بسیار مفید واقع می‌شود. با این حال، علم پزشکی روز، چنین چیزهایی را رد کرده و اعتقادی به آن ندارد. اگرچه ببرها در زیستگاه خود در امان هستند، اما گاهی شکارهای غیرقانونی، تهدید بزرگی برایشان محسوب می‌شود. طمع بی‌پایان انسان‌ها برای به دست آوردن پول، جان این ببرهای آسیایی را همواره در معرض خطر قرار می‌دهد.

1- فیل آسیایی

asian elephants

برخلاف تمامی فیل‌های آفریقایی، تنها برخی از فیل‌های نر آسیایی عاج بلند دارند. بنابراین، ممکن است برخی فکر کنند که بیشتر فیل‌های آسیایی به دلیل نداشتن عاج بلند، از شکار در امان هستند. اما هرگز چنین نیست. انسان‌ها همواره فیل‌های آسیایی را برای استفاده از گوشت، پوست و دیگر اعضای بدنشان شکار کرده‌اند. در میانمار، خمیری از پای فیل درست می‌کنند که به گفتهٔ خودشان در درمان فتق، مؤثر است. شکار غیرقانونی این جانوران و نیز از بین رفتن زیستگاه آنان، موجب کاهش شدید جمعیتشان شده‌است. در حال حاضر، اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت، نسل فیل آسیایی را در معرض خطر طبقه‌بندی کرده است.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیWorld Atlas

الهه خزلی

الهه خزلی

باستان شناس هستم، کارشناسی ارشد از دانشگاه سیستان و بلوچستان، به باستان شناسی و گردشگری علاقه خاصی دارم.

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
آتوسا
آتوسا
۸ شهریور ۱۳۹۸ ۱۷:۵۵

چه عوضین خوب از داروهای دیگه استفاده کنن اینهمه دارو حیوونا رو میکشن که مثلا سرماخوردگی رو خوب کنن میخوام هی خوب نشن قاتلای وحشی

علی
علی
۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۰۰:۲۱
Reply to  آتوسا

دوست عزیز وقتی مافیای جهانی دارو هست،و هزینه وحشتناکی هست برای تهیه دارو شیمیایی،چرا از طبیعت استفاده نکنیم؟

امید
امید
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۵:۰۳

سلام
عقرب هم واقعا داره بهش ظلم میشه.

b1