great auk
b1
خانه » ۱۰ تا از حیوانات رو به انقراض که طعمه شکارچیان بودند!

۱۰ تا از حیوانات رو به انقراض که طعمه شکارچیان بودند!

b3

از اولین روزهای تاریخ بشر شکار راهی برای ادامه بقا و سرگرمی بوده و هنوز هم مردم و جوامع را گرد هم می‌آورد. برای شکارچیان برخی حیوانات همواره مغتنم‌تر محسوب می‌شدند. مشکل اینجاست که شکارچیان گاهی به طرز نامطبوعی حیوانات محبوبشان را تا سر حد مرگ دوست دارند. حیواناتی که در این لیست خواهید دید درحالی طعمه شکارچیان بودند که رو به انقراض قرار داشتند.

10- گرگ خاکستری شمالی

گرگ خاکستری شمالی

محققان و دوستداران حیوانات زمانی که یک گرگ خاکستری در حوالی ناحیه گرند کنیون آمریکا مشاهده شد بسیار خرسند شدند. از آخرین باری که این حیوان در این نواحی دیده شد نزدیک به ۷۵۵ سال می‌گذشت. چند روز بعد، ظاهراً به ضرب گلوله یک شکارچی که گرگ را با یک کایوتی اشتباه گرفته بود کشته شد. دانشمندان هنوز منتظر نتایج تست DNA برای تأیید هویت گرگ موردنظر هستند.

9- آک بزرگ

great auk

آک بزرگ، پرنده‌ای بی‌پرواز بود که به پنگوئن لاغر شباهت داشت. این پرندگان، در مناطق مختلفی از جمله کانادا، ایسلند، اسکاندیناوی، گرین‌لند و جزایر بریتانیا زندگی می‌کردند. در تمام این کشورها تا مرز انقراض شکار شدند و تنها جمعیت کوچکی از آنان باقی ماند. گروهی از دریانوردان، در سال ۱۸۴۰ میلادی، در جزیره‌ای، به یکی از این پرندگان مواجه شده و آن را با خود به کشتی آوردند. البته، در طی مسیر، آک را مقصر وقوع طوفانی که در راهشان بود دانسته و سنگسارش کردند. این آخرین آک دیده شده در جزایر بریتانیا بود. گروهی ماهیگیر، حدود ۴ سال بعد، آخرین دسته شناخته‌شده از این پرندگان را شکار کردند. آخرین قربانی این گونه جانوری، تخم آکی بود که زیر چکمه ماهیگیران خرد شد.

8- گاوگوزن آفریقایی

bubal hartebeest

گاوگوزن آفریقایی که زمانی در سرتاسر آفریقای شمالی و خاورمیانه یافت می‌شد، گونه‌ای گوزن بود، که در میان شکارچیان اروپایی از ارزش زیادی برخوردار بود. آخرین عضو از این گونه جانوری بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۴ میلادی در آفریقا کشته شد.

7- پلنگ زنزبار

پلنگ زنزبار

پلنگ زنزبار، به خاطر ظاهر متفاوت و خاصش، موجب وحشت بومیانی می‌شد که در منطقه زنزبار، در تانزانیا زندگی می‌کردند. بومیان این منطقه گمان می‌کردند، جادوگران از گربه‌های وحشی در نازل کردن بلا و مصیبت استفاده می‌برند. متعاقباً این حیوان تا اواسط دهه نود میلادی، تا سر حد انقراضِ کامل، شکار شد.

6- ببر تاسمانی

tasmanian tiger

به خاطر شکار بی‌رویه، دیگر اثری از این کیسه‌دار مدرن دیده نمی‌شود. آخرین حیوان شناخته‌شده از این گونه جانوری را کشاورزی به نام ویلف بتی،‌ کشت. این حیوان عموماً توسط کشاورزان به‌طور دسته‌جمعی شکار می‌شدند زیرا گمان می‌رفت این حیوان به گوسفندان حمله می‌کرد.

5- گرگ جزیره فالکلند

falkland island wolf

گرگ جزیره فالکلند در سال ۱۸۷۶، بعدازاینکه سال‌ها هدف شکارچیان و ساکنان جزیره قرار گرفت سرانجام منقرض شد. شکارچیان از گلوله یا سم برای کشتن این حیوانات استفاده می‌کردند.

4- طوطی دم دراز کارولینا

carolina parakeet

طوطی دم دراز کارولینا تنها طوطی بومی در نواحی شرقی ایالات متحده بوده که امروز دیگر اثری از آن یافت نمی‌شود. آین پرندگان ظاهری زیبا داشتند که با افزایش محبوبیت پرهای‌شان برای استفاده در تزیین کلاه زنانه، سرنوشتی شوم برای‌شان رقم زد. آخرین طوطی دم‌دراز وحشی، در ایالت فلوریدا هم به همین منظور شکار شد. آخرین بازمانده این گونه جانوری، در سال ۱۹۱۸ در باغ‌وحش سینسیناتی در ایالت اوهایو آمریکا مرد.

3- خرس اطلس

atlas bear

قاره آفریقا زمانی محل زندگی گروهی از خرس‌های قهوه‌ای متمایل به قرمز بود. خرس اطلس، که وجه تسمیه آن کوهای نزدیک محل سکونتش بود ۷ برای سرگرمی شکار می‌شد. شکارچیان در دهه هفتاد قرن نوزده میلادی، آخرین خرس اطلس را شکار کردند.

2- کبوتر مهاجر

passenger pigeon

برخی تخمین می‌زنند، زمانی در آمریکا میلیاردها کبوتر مهاجر یافت می‌شد. این پرندگان طعمه‌های گوشتی سهل‌الوصولی بودند. که به همین دلیل بی رویه شکار شدند. آخرین و بزرگ‌ترین دسته از این پرندگان در ایالت میشیگان آمریکا و به سال ۱۸۷۸ بر می‌گردد. در آن زمان روزانه حدود ۵۰٫۰۰۰ پرنده شکار شد که این شکار چندین روز به طول انجامید. بعدازآن، تعداد انگشت‌شمار کبوتران باقی مانده، در طبیعت وحشی به زندگی ادامه دادند. که حتی اینها از تیررس شکارچیان گذری در امان نماندند. آخرین عضو از این گونه جانوری که نامش را مارتا گذاشته بودند، به سال ۱۹۱۴ میلادی، در اسارت مرد.

1- سمور دریایی

sea mink

امروزه اطلاعات زیادی راجع به سمور دریایی، که زمانی از حیوانات بومی آمریکای شمالی محسوب می‌شد، در دست نیست. جمعیت این حیوانات، به‌واسطه رقابت بین تجار خز، در غرب آمریکا به نابودی کشیده شد. این حیوان جثه‌ای بزرگ و خزی قرمز فام داشت. نزدیک‌ترین خویشاوند زنده این حیوان، سمور آمریکایی است.

10 ratings4.3/5
منبع فارسیکجارو

منبع خارجیAll Day

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

1
دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
1 سلسله نظر
0 جواب‌های سلسله نظر
0 دنبال‌کنندگان
 
پرواکنش‌ترین نظر
داغ‌ترین سلسله نظر
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
....
مهمان
....

آدم وقتی این مطالب رو می‌خواند
از شکارچی ها خیلی بدشان می‌آید
و شاید آنهارا فوش کاری کند آخه چرا انقدر بدون فکر عمل کردند

b1
error: Alert: Content is protected !!