cover bird
b1
خانه » ۱۰ تا از پرجمعیت‌ترین گونه‌های پرندگان جهان!

۱۰ تا از پرجمعیت‌ترین گونه‌های پرندگان جهان!

b3

در این مقاله سعی داریم با ۱۰ خانواده از پرجمعیت‌ترین گونه‌های مختلف پرندگان جهان آشنا شویم. اگر شما هم علاقه‌مند هستید این پرندگان را بشناسید، در ادامه همراه عجیب‌ترین باشید.

بسیاری از پرندگان حاضر در این فهرست، به وفور و با دسته‌های بزرگ در حیات‌وحش یافت می‌شوند که مجموع تعداد آن‌ها سه برابر جمعیت کل انسان‌های زمین است. اجازه دهید سر اصل مطلب رفته و به معرفی این پرندگان بپردازیم.

10- مات مات تاج آبی (۲۷٫۵ میلیون)

8647fddf f694 4eb3 b380 66dded5f7bfb

مات مات‌های تاج آبی، پرندگانی کوچک و رنگارنگ هستند که در گسترهٔ عظیمی از آمریکای مرکزی و جنوبی پراکنده شده‌اند. زیستگاه آنان، عمدتاً از شمال مکزیک تا شمال آرژانتین در امتداد است. این پرندگان قادر هستند در سکونتگاه‌های مختلفی مانند جنگل‌های استوایی همیشه سبز و بیشه‌زارهای پاییزی و نیز نواحی کوهستانی و مناطق ساحلی زندگی کنند. مات مات تاج آبی همچنین می‌تواند در مزارع و جنگل‌هایی که در پی حادثه‌های مختلف از بین رفته‌اند نیز به حیات خود ادامه دهد. توانایی این پرنده در زندگی کردن در زیستگاه‌های بسیار مختلف و گوناگون از جمله محل زندگی انسان، موجب شده تا نسل آن روز به روز بیشتر و پرجمعیت‌تر شود. منبع تغذیهٔ مات مات تاج آبی بسیار وسیع است؛ این پرنده از حشرات، بی‌مهرگان، موش‌های بسیار کوچک، خزندگان، دو زیستان و نیز گیاهانی مانند هسته و مغز میوه تغذیه می‌کند. اکنون، چیزی در حدود ۲۷٫۵ میلیون مات مات تاج آبی در جهان زندگی می‌کنند.

9- سیاه خروس (۲۷٫۵ میلیون)

سیاه خروس

سیاه‌خروس از تیرهٔ پرندگان باقرقره است که تعداد زیادی از آن در جهان وجود دارد. جمعیت کثیری از سیاه‌خروس‌های اروپا در بریتانیا، کشورهای اسکاندیناوی (به‌جز دانمارک)، نواحی کوه‌های آلپ و نیز در کشورهای اروپای شرقی زندگی می‌کنند. تعداد قابل توجهی از گونه‌های مختلف این پرنده نیز در روسیه و کشورهای آسیایی نظیر چین، مغولستان، قزاقستان و قرقیزستان وجود دارد. درحال‌حاضر، جمعیت سیاه‌خروس‌ها حدوداً ۲۷٫۵ میلیون است اما تعداد این پرندگان در بسیاری از کشورها رو به کاهش است. گفته می‌شود نسل سیاه‌خروس در کشورهای لوکزامبورگ، دانمارک و مجارستان منقرض شده و جمعیت آن در کشورهای بلژیک و هلند نیز با سرعت زیادی در حال کاهش است.

8- باقرقره بید (۴۰ میلیون)

8ded3c01 75d2 4fb2 93ef 934b63a6cb47

باقرقره بید، پرندهٔ ایالات آلاسکا است. این پرنده در سردترین مناطق آمریکای شمالی زندگی می‌کند. جمعیت پرندگان باقرقره بید در حدود ۴۰ میلیون است. این پرندگان ترجیح می‌دهند در زیستگاه‌هایی بزرگ که دارای تندرای وسیع است زندگی کنند تا دسترسی به انواع غذا مانند علف، خزه و درخچه‌ها آسان باشد. باقرقره بید به صورت دسته‌های بزرگ در کشورهای کانادا و آمریکا یافت می‌شود. همچنین تعداد قابل توجهی از این پرندگان نیز در اروپا و کشورهای اسکاندیناوی، لتونی، لیتوانی، استونی، بریتانیا، ایرلند، آلمان و اسپانیا زندگی می‌کنند. زیستگاه آسیایی باقرقره بید در چین، مغولستان، روسیه و قزاقستان قرار دارد.

7- پر کلفت کبوتری (۵۰ میلیون)

70a99a39 5372 45b6 af10 6f89b4edcbda

پر کلفت کبوتری، پرنده‌ای دریایی است که در نواحی قطب جنوب و اقیانوس‌های جنوبی زمین زندگی می‌کند. جمعیت این پرندگان به ۵۰ میلیون می‌رسد. زیستگاه اصلی پر کلفت کبوتری در جزایر اوکلند نیوزیلند، جزایر مک‌کواری و هرد استرالیا، جورجیای جنوبی، برخی جزایر جنوبی فرانسه و نیز چند مکان قطب جنوب است.

در زمستان، این پرندگان از دسته‌های خود جدا شده و از جنوبگان به سمت شمال و تا نقاط جنوبی کشور پرو در آمریکای جنوبی و کشور آفریقای جنوبی در آفریقا مهاجرت می‌کنند. پر کلفت کبوتری، در تابستان بر روی یخ‌های شناور آب‌های قطب جنوب دیده می‌شود. این پرندگان در نواحی سراشیبی، لابه‌لای شاخ‌وبرگ و شکاف صخره‌ها تخم می‌گذارند. پر کلفت کبوتری از سخت‌پوستانی مانند خرچنگ، ماهی و میگو تغذیه می‌کند. اگرچه جمعیت این پرندگان بسیار زیاد است، اما تعداد آنان به دلیل تغییرات آب‌وهوایی و نیز تخریب زیستگاهشان رو به کاهش است.

6- فاخته (۶۳ میلیون)

89cb51b5 83ff 4a1f a9a4 043ca76608b5

جمعیت فاخته‌ها بسیار بالا و در حدود ۶۳ میلیون است. این گونه از پرندگان، عمدتاً به دلیل داشتن مهارت‌های مهاجرتی گروهی معروف هستند. فاخته‌ها قادر هستند مسیر طولانی از آسیا و اروپا تا آفریقا را در زمستان پرواز کنند. گونه‌های خانه بدوش این پرنده در آمریکا، باربادوس، ایسلند، جزایر فارو، اندونزی، پالائو و سیشل یافت می‌شود. فاخته‌ها ترجیح می‌دهند در جنگل‌های کم درخت و یا جنگل‌هایی که درختان مخروطی دارند، زندگی کنند؛ به همین دلیل ممکن است این پرندگان در حوالی جنگل‌ها، علفزارها، مرداب‌ها، جلگه‌ها و مزارع کشاورزی نیز یافت شوند.

5- بادخورک معمولی (۱۲۰ میلیون)

707c65d0 7a6d 4ba1 a549 2c8dd21f7130

بادخورک معمولی با ۱۲۰ میلیون جمعیت در سطح جهان، از جمله فراوان‌ترین گونهٔ پرندگان محسوب می‌شود. بادخورک معمولی، پرنده‌ای مهاجر است که زیستگاه تابستانی‌اش در بخش‌های اعظم اروپا و آسیا قرار گرفته است. این پرندگان در ایرلند، اسپانیا، کشورهای شمال و شرق اروپا و نیز در بخش‌هایی از سیبری و چین نیز یافت می‌شوند. بادخورک‌های معمولی در زمستان، به سمت جنوب و کشورهای آفریقایی مانند مراکش و الجزایر مهاجرت می‌کنند. این پرندگان همچنین در برخی از کشورهای خاورمیانه هم دیده شده‌اند. بااین‌حال، بادخورک معمولی در شبه‌قارهٔ هند زندگی نمی‌کند. با توجه به جمعیت بالای این پرندگان، نگرانی خاصی مبنی بر انقراض نسل آن وجود ندارد.

4- دارکوب خالدار بزرگ (۱۴۵ میلیون)

dfda6ff8 af98 4ac8 b85b bea7e8bcad48

دارکوب خالدار بزرگ، پرنده‌ای کوچک به رنگ سیاه و سفید و دم قرمز رنگ است که در کشورهای بسیاری زندگی می‌کند. جمعیت کنونی این پرندگان در حدود ۱۴۵ میلیون است. بیشتر کشورهای اروپایی و آسیایی، تعداد زیادی از این پرندگان دارند. این دارکوب‌ها قادر هستند خود را با شرایط گوناگونی وفق دهند؛ به همین دلیل در اکثر کشورها، زیستگاه مختص خود را دارند. دارکوب خالدار بزرگ حتی می‌تواند در مناطق شهری پر درخت مانند پارک‌ها و باغچه‌ها نیز زندگی کند. این پرندگان معمولاً، تنهٔ درختان پیر را سوراخ کرده و سپس در آن لانه می‌سازند. دارکوب‌ها همچنین با سوراخ کردن درختان، غذای خود را نیز پیدا می‌کنند.

3- بلدرچین معمولی (۱۶۸ میلیون)

c1388a2f ee13 4b5f ac4a 65c3d15e464d

بلدرچین معمولی دارای جمعیتی ۱۶۸ میلیونی است که در سه قارهٔ اروپا، آسیا و آفریقا زندگی می‌کند. بلدرچین‌ها در تابستان، با دسته‌های بزرگ در بخش‌هایی از اروپا، سیبری و شمال چین یافت می‌شوند. این پرندگان در زمستان به مناطق گرم زیستگاه‌های تابستانی خود مهاجرت می‌کنند. بلدرچین معمولی در طول زمستان، معمولاً در جنوب چین، بیشتر نقاط شبه‌قاره هند و آفریقا دیده می‌شود. این پرندگان ترجیح می‌دهند در مراتع و علفزارها زندگی کنند ولی بااین‌وجود، در مزارع کشاورزی نیز یافت می‌شوند.

2- قرقاول (۱۷۳ میلیون)

c5fcef33 02e9 4670 b697 f60c7004f1bc

قرقاول با جمعیت تقریبی ۱۷۳ میلیون، دومین پرندهٔ پرجمعیت زمین به شمار می‌رود. اگرچه در ابتدا، زیستگاه اصلی این پرنده آسیا بود، اما انسان‌ها این پرندگان را وارد دیگر مناطق جهان نیز کردند. درحال‌حاضر، قرقاول‌ها در بخش‌های عظیمی از اروپا و آمریکای شمالی و نیز استرالیا و نیوزیلند یافت می‌شوند. سکونتگاه این پرندگان در آسیا، شامل دریای خزر، آسیای مرکزی، چین، شبه‌جزیره کره و ژاپن می‌شود. قرقاول‌های آمریکای شمالی، در جنوب کانادا، کالیفرنیا، نیو انگلند و کرانهٔ ساحلی ویرجینیا زندگی می‌کنند. چندین دسته از این پرندگان در هاوایی نیز یافت می‌شوند.

1- مرغ و خروس (۲۴ میلیارد)

64ebc2c3 7ace 43ec 94d3 333847564c79

همانطور که انتظار می‌رود، پرندهٔ اهلی مورد علاقهٔ بشر، یعنی مرغ، پرجمعیت‌ترین پرندهٔ روی زمین محسوب می‌شود. چیزی که انتظارش را نداشتیم، جمعیت خارق‌العاده و بسیار بالای مرغ‌ها در جهان است که با تعداد ۲۴ میلیارد، گوی رقابت را با فاصلهٔ زیادی از قرقاول که با ۱۷۳ میلیون در رتبهٔ دوم قرار دارد، ربوده است. غذاهای گوناگون و مختلفی در سبد غذایی انسان‌ها دیده می‌شود که از مرغ تهیه شده‌اند. باستان‌شناسان معتقدند که بشر از مرغ برای اولین بار، به‌جای خوردن آن، در زمینهٔ مسابقات خروس جنگی استفاده کرد. بااین‌حال، مصرف گستردهٔ این پرنده به عنوان غذا، بعد از تولید صنعتی آن در قرن بیستم صورت گرفت. اکنون، مرغ بخش عمده‌ای از غذاهای ملل مختلف را تشکیل می‌دهد. حتی برخی از کشورهای دنیا، مرغ را نمادی از پرورش و باروری می‌دانند. مرغ در فرهنگ مردم مصر، زرتشت و روم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود. تعداد مرغ‌ها روز به روز به طور سرسام‌آوری رو به افزایش است و جوانب گسترده‌ای از زندگی مردم را در بر گرفته است. بدیهی است که با یک یا چند تخم مرغ، می‌توان غذایی خوشمزه و لذیذ، خواه به صورت املت یا آب‌پز تهیه کرد. لازم به ذکر است، مبارزات خروس جنگی، هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان، طرفداران خاص خود را دارد.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیWorld Atlas

وحید الوندی

وحید الوندی

علاقه‌مند به فناوری اطلاعات و شگفتی های ایران و جهان

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مبین ذوالفقاری
۱۸ تیر ۱۳۹۹ ۰۰:۳۰

اینا میشمارند اندازه دستشون میاد آ

جواد یوسفی
جواد یوسفی
۷ خرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۴۰

عالی بود من این پرنده ها را خوشم اومد تشکر از پستتون smile

b1