the anole lizard ppcorn
b1
خانه » ۱۰ تا از باهوش‌ترین موجودات دنیا!

۱۰ تا از باهوش‌ترین موجودات دنیا!

b3

جان لیف متخصص اعصاب و روان که به دنبال بررسی سیستم عصبی مغز انسان و حیوانات می‌باشد لیستی از ۱۰ تا از باهوش‌ترین موجودات کرهٔ زمین را با توجه به یافته‌هایش ارائه می‌کند. بعضی از آن‌ها بسیار تعجب‌برانگیز است، آیا شما می‌پذیرید؟ ده تا از باهوش‌ترین حیوانات دنیا را بشناسید.

بسیاری از مردم می‌گویند که حیوانات فاقد احساسات و عواطف هستند به‌طوری‌که به‌هیچ‌وجه حتی نزدیک به هوشمندی انسان هم نمی‌توانند باشند. اما هر صاحب حیوان خانگی احتمالاً نظری متفاوت دارد؛ اما واقعیت چیست؟

10- زنبورعسل

the bee ppcorn

همهٔ ما تأیید می‌کنیم که زنبورعسل برای ذخیره عسل خود به ساخت کندو مبادرت می‌کند، اما واقعیت بسیار مهم اینجاست که این کندوهای عسل سازه‌هایی بسیار پیچیده و درعین‌حال بسیار کارآمد بوده و حکایت از هوشمندی زنبورعسل دارد. علاوه بر این، دانش این موجودات در رابطه با گل‌ها و گیاهان پیرامون مسئلهٔ قابل‌توجهی است. این موجودات نه‌تنها تفاوت بین گل‌ها را دانسته و می‌دانند که کجا می‌توان آن‌ها را پیدا نمود، بلکه به نظر می‌رسد که نسبت به چگونگی یافتن بهترین کیفیت گل‌ها نیز آگاه می‌باشند.

9- اختاپوس – هشت‌پا

octopus facts ppcorn (1)

تنها به دلیل این‌که هشت‌پاها در دریا زندگی می‌کنند نمی‌توان گفت که این موجودات بااستعداد نیستند. درواقع، این موجودات نسبت به محیط پیرامون خود بسیار آگاه‌اند و توانایی این را دارند که از دیگر موجودات تقلید کنند؛ که این عمل به مثابه یک نوع احترام در قلمرو حیوانات تلقی می‌شود. هشت‌پاها توانایی این را دارند که با رنگ‌ها و شکل‌ها ارتباط برقرار کنند؛ همان‌طور که ممکن است آن هشت پایی را که برای پیش‌بینی نتایج مسابقات جام جهانی استفاده شد را به یاد داشته باشید.

8- فیل

oldest elephant ppcorn (1)

فیل‌ها از بسیاری جهات شبیه به انسان‌ها هستند. آن‌ها از حس قوی تعلق به خانواده برخوردار هستند و معمولاً یک فیل ماده پیر رهبری هر گروه از فیل‌ها را بر عهده دارد. این حیوانات نشانه‌های مشخصی از غم و اندوه و سوگواری را زمانی که یکی از بستگانشان را از دست می‌دهند از خود بروز می‌دهند که اغلب در سالگرد مرگ آن‌ها نیز دیده می‌شود. این واقعیتی است که در مورد برخی انسان‌ها وجود ندارد و می‌توان به‌عنوان دلیل ویژه‌ای برای اثبات این‌که فیل‌ها موجودات بسیار خاصی هستند موردتوجه باشد.

7- مورچه

fire ants ppcorn (1)

کافی است که شما برای چند لحظه به دسته‌ای از مورچه‌ها که به‌طور پیوسته در حال کارِ گروهی هستند نگاه کنید که خود دلیل محکمی برای این است که این موجودات از سطح هوشیاری بالایی برخوردار می‌باشند. اما به‌طور فردی نیز آن‌ها به‌طور مثال می‌توانند مسیرهای عبور خود را به خاطر بسپارند. همچنین می‌توان نگرانی و توجه آن‌ها به سایر مورچه‌های پیرامونشان را دید. این‌ها نشان از آن دارد که مورچه‌ها بسیار بیشتر ازآنچه ما برایشان متصور می‌شویم دارای هوش و استعداد می‌باشند.

6- دلفین

dolphin ppcorn (1)

همهٔ ما داستان‌هایی در مورد مبارزهٔ دلفین‌ها با کوسه‌ها را برای نجات یک انسان از حملهٔ کوسه شنیده‌ایم. اما دلفین‌ها بسیار بیش از این‌ها بااستعداد به نظر می‌رسند. در بعضی مناطق دلفین‌ها به همراه ماهیگیران برای کمک به آن‌ها اقدام نموده‌اند بدین‌صورت که با تولید سیگنال‌هایی به ماهیگیر نشان می‌دهند که چه موقع ماهی‌های به‌دام‌افتاده در تور، برای بیرون کشیدن از آب مهیا هستند. به‌علاوه، آن‌ها یک سری قابلیت‌های ذهنی پیشرفته بسیار مهم دارند؛ به‌طور مثال آن‌ها می‌تواند خود را درون آیینه تشخیص دهند و در هنگام شنا در آب توانایی محافظت از خود را دارند که در مواقع حرکت در نزدیکی سنگ‌ها از سر و بینی خود محافظت می‌کنند.

5- کلاغ

the crow ppcorn (1)

بسیاری از مردم تصوری از این‌که پرندگان هم می‌توانند باهوش باشند ندارند. اما در میان پرندگان کلاغ‌ها از بااستعدادترین‌ها هستند. آن‌ها قادر به محاسبه کردن و دارای مهارت حل مسئله حتی در پاره‌ای موارد بهتر از بسیاری از انسان‌ها هستند. آن‌ها همچنین می‌توانند از بسیاری ابزارهای جدید که در پیرامونشان در دسترس باشد برای رفع نیازهای خود استفاده کنند.

4- طوطی کاکلی – کاکائو

the cockatoo ppcorn (1)

طوطی کاکلی یک حیوان خانگی مرسوم است و اگر شما این‌قدر خوش‌شانس بوده‌اید که صاحب یکی از این پرنده‌های اعجاب‌انگیز باشید احتمالاً ذهنیتی از این‌که این موجودات چقدر بااستعداد هستند دارید. آن‌ها توانایی یادگیری بسیار زیاد و سریعی دارند، در تقلید چیزهایی که در پیرامونشان اتفاق می‌افتد بسیار خیره‌کننده رفتار می‌کنند. این حاکی از آن است که آن‌ها یک مهارت پیچیده و فوق‌العاده‌ای دارند که می‌توانند انسان‌ها را نیز به چالش دعوت کنند.

3- مارمولک آنول

the anole lizard ppcorn (1)

ممکن است نتوانید تصور کنید که خزندگان هم بسیار بااستعداد می‌باشند ولی مارمولک آنول از مواردی است که این فرضیه را به‌هم می‌ریزد. در نمونه‌های مطالعه شده، آن‌ها نشان داده‌اند که توانایی شمردن و حل مسئله را دارند. این موضوع با توجه به لیستی که در این نوشته ملاحظه کردید مسئلهٔ نادری نیست، ولی آن چیزی که بسیار مهم و قابل‌ذکر است آن است که آن‌ها می‌توانند مسیرهایی که قبلاً اشتباه رفته بودند را از ذهنشان پاک کنند و مسیرهای جدید را بدون تکرار اشتباهات گذشته امتحان و آزمون کنند.

2- سگ

the dog ppcorn (1)

می‌گویند سگ بهترین یار و دوست انسان است و درواقع مرز بین‌انسان و سگ‌ها این روزها این‌قدر کمرنگ شده که به نظر می‌رسد استعداد سگ‌ها امروزه مورد تأیید همگان است. همهٔ دستوراتی که سگ‌ها یاد می‌گیرند را در نظر بگیرید، به‌طوری‌که آن‌ها می‌توانند تا صدها واژه، دستور و علامت مخصوص مختلف را یاد بگیرند. علاوه بر آنچه قابل مشاهده است، آن‌ها می‌توانند حالت و احساسات صاحبان خود را درک کرده و این‌ها نشان از آن دارد که این موجودات تا چه حد بااستعداد هستند.

1- نهنگ

whale ppcorn (1)

باور کنید یا نه، نهنگ‌ها از بااستعدادترین موجودات هستند. آن‌ها توانایی این را دارند که برای بهبود شرایط شکار ماهی در دسته‌های کوچکی با هم همکاری داشته باشند که در عمل به میزان خیره‌کننده‌ای از مهارت کارگروهی و سازمانی نیاز دارد. در اغلب موارد تصور این‌که این‌چنین سرعت عمل ذهنی را به موجودات عظیم‌الجثه نسبت دهیم عجیب است ولی این تصور در مورد نهنگ‌ها یک خطای بسیار بزرگ محسوب می‌شود.

26 ratings4.2/5
منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیPpcornPpcorn

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
b1
error: Alert: Content is protected !!