kaghaz1
b1
خانه » ۷ کاربرد عجیب‌وغریب مدفوع حیوانات!

۷ کاربرد عجیب‌وغریب مدفوع حیوانات!

b3

همه می‌دانند که از مدفوع حیوانات به‌عنوان کود برای حاصلخیز کردن خاک استفاده می‌شود، اما در این پست می‌خواهیم به کاربردهایی از مدفوع، سرگین، پشکل یا پهن حیوانات و یا هر چیزی که می‌خواهید اسمش را بگذارید اشاره کنیم که به‌احتمال فراوان تابه‌حال نشنیده بودید.

7- ساختن کاغذ

kaghaz1 (1)

مدفوع مقدار زیادی فیبر دارد. در تایلند، از مدفوع فیل‌ها برای ساختن کاغذ استفاده می‌شود، برای این کار باید مراحلی طی شوند. جالب است که از عواید این کار برای محافظت از فیل‌ها و ایجاد مناطق حفاظت‌شده حیات‌وحش استفاده می‌شود. در چین هم از مدفوع پانداها، کاغذ می‌سازند!

6- دارو

daroo1 (1)

وقتی آلمانی‌ها در جنگ جهانی دوم، شمال آفریقا را اشغال کردند، بسیاری از سربازان مبتلا به اسهال شدید شدند، اما متوجه شدند که ساکنین محلی مقاوم هستند. آلمانی‌ها متوجه شدند که ساکنین محلی به مجرد این‌که متوجه علایم اولیه اسهال می‌شوند، یک شتر را دنبال می‌کنند و مدفوع تازه او را برمی‌دارند و می‌خورند! نخندید و چهره‌تان در هم نشود! راز این امر در باسیلی به نام باسیلوس سابتیلیس نهفته است که به هضم غذا کمک می‌کند و عرصه را بر سایر باکتری‌های مضر تنگ می‌کند. خوشبختانه پزشکان آلمانی با جدا کردن این باکتری، راه خوشایندتری برای درمان سربازانشان پیدا کردند.

5- استتار

estetar1 (1)

در یک بازه زمانی سربازان ارتش آلمان این اعتقاد خرافی را پیدا کرده بودند که اگر با تانک‌هایشان از روی توده‌های مدفوع حیوانات در راه‌ها و صحراها برانند، این کار برایشان خوش‌یمن است!

جالب است که متفقین متوجه این باور و عادت شدند و مین‌هایی به شکل مدفوع طراحی کردند، آلمان‌ها متوجه این توطئه شدند و بعد از آن از توده‌های مدفوع احتراز می‌کردند، اما متفقین هم‌دست به ضد حمله زدند و این بار مین‌هایی طراحی کردند که به شکل توده‌های مدفوعی بودند که قبلاً از روی آن‌ها تانک رد شده.

4- قهوه

ghahve1 (1)

گران‌ترین قهوه دنیا از مدفوع تهیه می‌شود!

کوپی لواک نوعی قهوه است که از دانه‌های قهوه موجود در مدفوع حیوانی از رده راسویان به نام گربه زباد تهیه می‌شود. این حیوان پس از خوردن دانه‌های قهوه، هسته آن را دفع می‌کند که از آن برای تهیه این نوع قهوه استفاده می‌شود. این قهوه گران‌ترین قهوه دنیا است.

لواک حیوانی باهوش و خوش‌سلیقه است که علاقهٔ زیادی به میوهٔ قهوه دارد. این حیوان به‌طور طبیعی، تنها بهترین، درشت‌ترین و رسیده‌ترین میوه‌های قهوه را برای پذیرایی از خود انتخاب می‌کند. سیستم گوارشی لوواک به‌گونه‌ای است که بخش گوشتی میوه را هضم کرده و دانه‌های قهوه را پس از قدری تغییر در ساختار پروتئینی آن‌ها، سالم و دست‌نخورده به شکل مدفوع دفع می‌کند. در مناطق زیادی از اندونزی که زیر کشت قهوه قرار دارد، به‌ویژه در سوماترا، جاوه و بالی، لوواک‌ها چه به‌صورت وحشی و چه به‌صورت دست‌آموز، در کشتزارهای بزرگ قهوه می‌گردند و بهترین و سالم‌ترین میوه‌ها را برای خوردن انتخاب می‌کنند. پس‌ازاین، نوبت به کارگران مزرعه می‌رسد که دنبال دانه‌های دفع‌شده قهوه بگردند. این دانه‌ها پس از شست‌وشو، با حرارت بالا بوداده می‌شوند و به گران‌ترین و یکی از کمیاب‌ترین قهوه‌های دنیا تبدیل می‌گردند.

3- باروت‌سازی

barootsazy1 (1) copy

در آمریکای جنوبی در سواحل پرو، جزایری وجود دارند که در آن پرندگان در غیاب دشمن و صیادهای خطرناک، آزادانه زندگی می‌کنند، مدفوع این پرنده‌ها در این جزایر کم‌باران به مدت هزاران سال جمع شده‌است و توده‌هایی به ضخامت ۴۵ متر ایجاد کرده است، این معادن خاص، سرشار از نیترات پتاسیم هستند که برای ساختن باروت مورداستفاده قرار می‌گیرند، این معادن همچنین غنی از فسفر هستند که برای حاصلخیز کردن خاک استفاده می‌شوند.

جالب است بدانید که یکی از دلایل جنگ پاسیفیک که بین سال‌های ۱۸۷۹ تا ۱۸۸۳ میلادی بین شیلی، بولیوی و پرو درگرفت بر سر حق بهره‌برداری از معادن صحرای آکتاکاما بود که دارای معادنی این‌چنینی از مدفوع پرندگان است!

2- آب پاک

abe pak12 (1) copy

در بولیوی یکی از آثار مضر معدن‌کاوی برای استخراج نقره و قلع، آلودگی و اسیدی شدن آب است. این آب باعث مرگ ماهی‌ها و آلگ‌ها می‌شود. یکی از شیوه‌های مبارزه با آلودگی آب، استفاده از باکتری‌هایی است که فلز محلول در آب را به ترکیب سولفیدی آن‌ها مثل سولفید آهن، سولفید روی و غیره تبدیل کنند، این سولفیدها در ته آب نشست می‌کنند و قابل جدا شدن هستند. این باکتری خاص از مدفوع «لاما» ها به دست می‌آید، در انگلیس هم باکتری از مدفوع گاو و اسب جدا می‌شود.

1- تولید انرژی

toulide enerzhy1 (1)

از زمانی که انسان‌ها کاربرد آتش را یاد گرفتند، آموختند که از مدفوع حیوانات می‌شود برای تولید آتش استفاده کرد، اما کاربرد مدرن‌تر استفاده از زیست‌گاز یا بیوگاز است.

بیوگاز مخلوطی از سه ترکیب عمده به نام‌های متان، دی‌اُکسیدکربن و سولفیدِهیدروژن است که حاصل تجزیه بی‌هوازی و تخمیر زیست‌توده به‌وسیلهٔ باکتری‌های متانوژن است. جزء قابل اشتعال بیوگاز، متان است که سهم بیشتر این گاز یعنی ۶۰ تا ۷۰ درصد آن را شامل می‌شود. متان، گازی است بی‌رنگ و بی‌بو که اگر یک فوت مکعب آن بسوزد، ۲۵۲ کیلوکالری (۱۰۵۲٫۳ کیلوژول) انرژی حرارتی تولید می‌کند که در قیاس با سایر مواد سوختی، رقم قابل‌توجهی است. دو ترکیب دیگر به‌ویژه سولفید هیدروژن که سهم آن ناچیز است، جزء ترکیب‌های سمی هستند. از مزیت‌های مهم متان به دیگر سوخت‌ها این است که، هنگام سوختن، گاز سمی و خطرناک منواکسید کربن تولید نمی‌کند؛ بنابراین از آن می‌توان به‌عنوان سوخت ایمن و سالم در محیط خانه استفاده کرد. همان‌طور که گفته شد، ۶۰ تا ۷۰ درصد بیوگاز را گاز متان تشکیل می‌دهد، این درصد بالای متان، بیوگاز را به‌عنوان منبع عالی و ممتاز انرژی‌های تجدیدپذیر برای جانشینی گاز طبیعی و دیگر سوخت‌های فسیلی قرار داده است.

باکتری‌های متانوژن که واکنش‌های تجزیه‌ای و بی‌هوازی را به‌منظور تولید بیوگاز انجام می‌دهند قادر به شکستن و تجزیه مواد آلی پیچیده و ساده هستند که سرانجام به تولید بیوگاز منجر می‌شود. این باکتری‌ها از دو دسته باکتری‌های مزوفیل و گرمادوست هستند و به ترتیب در دمای ۳۷ تا ۴۵ درجه سانتی‌گراد و ۵۰ تا ۵۲ درجه سانتی‌گراد می‌توانند زندگی کنند. در مورد باکتری گرمادوست این حرارت می‌تواند تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد افزایش یابد.

 

15 ratings4.1/5
منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیMental Floss

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
b1
error: Alert: Content is protected !!