عکس-کاور-کرم-مودار
b1
خانه » ۹ شیوه عجیب تغذیه در حیوانات!

۹ شیوه عجیب تغذیه در حیوانات!

b3

به نظرمی رسد که سبک غذا خوردن در حیوانات به راحتی انسان‌ها باشد. اگر چه شما به راحتی می‌توانید موقع غذا خوردن از دستانتان استفاده کنید اما در مورد جانوران این گونه نیست. بسیاری از آنها از راه های متعدد و شگفت انگیزی برای غذا خوردن استفاده می‌کنند. برای آنکه با شیوه تغذیه «دزدان اشک»، «خفاش شهد خوار»، «زرافه»، «موش کور پوزه ستاره ای» و … آشنا شویم تا انتهای این مقاله با ما باشید.

9- موش کور پوزه ستاره ای

موش-کور-پوزه-ستاره

این جانور درمقایسه با «شرو» موجودی زیباتر است. این جانور را «مول» یا «موش کور پوزه ستاره ای» می‌نامند. روی پوزه ستاره ای آن ۲۲ چنگک مجزا وجود دارد که این چنگک‌ها از ۱۶۰ هزار اندام حسی پوشیده شده است. این موجود زشت و ترسناک می‌تواند در هر دقیقه همزمان ۱۲ شیء متفاوت را لمس کند. او با سرعت بالا می‌تواند در عرض یک دقیقه با استفاده از پوزه ستاره ای طعمه خود را (که اغلب آن‌ها از میان حشرات و کرم‌ها هستند) ببلعد. زیست شناسان این موجودات را جان سخت و با استعداد توصیف کرده‌اند.

8- کشتی چسب

کشتی-چسب

«کشتی چسب» ها (Barnacle) جانوران نرم تنی هستند که به زیر کشتی می‌چسبند. این نرم تنان عجیب الخلقه، شاخک‌های پر مانند ظریفی دارند. منبع تغذیه این جانوران جالب توجه، پلانکتون‌های روی صخره‌ها و بدنه کشتی‌هاست.

7- کبوتر

کبوتر

اگرچه کبوترها به ظاهر پرندگانی کثیف و بسیار آرام و ساکت هستند. اما در واقع پرندگان بسیار باهوشی هستند. بسیاری از پرندگان به هنگام نوشیدن آب، ابتدا چند قطره آب را وارد دهان خود می‌کنند و بعد سر خود را بالا می‌برند تا آب از گلویشان پایین برود اما شیوه آب نوشیدن کبوترها در میان پرندگان منحصر به فرد است. منقار کبوترها همانند یک نی است و کبوتر به کمک آن به راحتی آب می‌نوشد.

6- کرم مودار

کرم-مودار

«پرتاران» رده ای از کرم‌ها هستند که عموماً «کرم‌های مودار» (Bristle worms) نامیده می‌شوند. در واقع کلمه «بریستل» به معنای پرز یا مو است. این نوع کرم‌ها به دلیل اینکه بدنشان پوشیده از پرز است، این امکان برایشان فراهم شده که بتوانند به راحتی به اطراف حرکت کنند، اما شیوه غذا خوردن آن‌ها باور نکردنی است. همان طور که در عکس می‌بینید این جانور دارای یک پوزه (زائده دهانی) محوری شکل است. محققان پوزه این جانور را به خرطوم فیل تشبیه کرده‌اند چون می‌تواند مانند خرطوم فیل پوزه خود را جمع کند. در واقع ساختار این پوزه به گونه ای است که درون بدن کرم به وجود آمده است. «کرم مودار» پس از اتمام غذایش عضلات پوزه‌اش را منقبض کرده و به درون بدنش جمع می‌کند.

5- دزدان اشک

دزدان-اشک

پرنده‌ها موقع چرت زدن باید کاملاً مراقب باشند، چرا که خطر در کمین آن‌هاست. «ماداگاسکار» سرزمینی است که پر است از حیوانات و جانوران عجیب و غریب. یکی از آن‌ها گونه ای شب پره است که دارای اندام مکشی ترسناکی است. او از این اندام به عنوان ابزاری برای کشیدن اشک پرندگان استفاده می‌کند. محققان جانور شناسی به آن‌ها «دزدان اشک» لقب داده‌اند. این ربایندگان اشک که تعداد آن‌ها در آفریقا هم کم نیست باعث کشته شدن حیوانات می‌شوند. آن‌ها در میان شکارهای خود، بیشتر به پرندگان حمله می‌کنند. این شب پره های قاتل، در شب، طعمه خود را شکار می‌کنند. آن‌ها برای این منظور ابزار نیشدار خود را برای کندن پلک چشم‌های پرندگان به کار می‌برند.

4- خفاش شهد خوار لب لوله ای

خفاش-شهد-خوار-لب لوله

شاید تاکنون شنیده باشید آفتاب پرست‌ها شگفت انگیزترین زبان را دارند. در میان تمامی گونه های مهره داران، آفتاب پرست‌ها زبانی دارند که از کل بدنشان بزرگ‌تر است. اما در مورد پستانداران نوعی خفاش شهد خوار به نام «لب لوله ای» وجود دارد که دارای چنین خصوصیتی است. جالب است بدانید که این گونه خفاش دارای لب‌هایی لوله ای است و در جنگل‌های تاریک «اکوادور» زندگی می‌کند. این خفاش شهد خوار از زبان خود به عنوان ابزاری برای غذا خوردن استفاده می‌کند. او می‌تواند برای رسیدن به غذا، زبان خود را تا چهار سانتیمتر و بدنش را به اندازه ۲۱ سانتیمتر دراز کند. دیدن چنین صحنه ای خارق العاده است. این خصوصیت به خفاش امکان می‌دهد که بتواند از شهد گل‌هایی که ناقوس مانندند و به سختی می‌توان از شهد آن‌ها استفاده کرد، تغذیه کند، چون می‌تواند از زبانش به عنوان نوعی اهرم یا قلاب استفاده کند. این زبان در قفسه سینه او یعنی میان قلب و جناغ سینه‌اش واقع شده است. این ویژگی فقط در خفاش شهد خوار «لب لوله ای» دیده می‌شود و بقیه خفاش‌ها از آن محرومند.

3- زبان عجیب زرافه

زبان-عجیب-زرافه

خارهای تیز و برنده و خطرناک درختان اقاقیا و حشرات کوچکی که در لابه لای خارهای شاخه های این درختان مدام درحال پروازند، از چشمان تیز بین زرافه (قد بلندترین حیوان دنیا) پنهان نمی‌مانند. پشت این جثه عظیم و حیرت انگیز چیزی که زرافه را از دیگر حیوانات متمایز کرده، زبان منحصر به فرد آن است که رنگی متمایل به آبی تیره و مشکی دارد. این خصوصیت شگفت انگیز زبان زرافه، نظر بسیاری از جانور شناسان را به خود جلب کرده است. آن‌ها براساس تحقیقاتی که روی زبان این جانور انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که رنگ زبان زرافه به علت جلوگیری از آفتاب سوختگی آن است چون زبان این حیوان بیشتر ساعات روز از دهان بیرون می‌ماند.

2- شب پره های Hawk

شب-پره

«شب پره‌ها» یا «بازبید» ها حشراتی هستند که زیاد هم کوچک به نظر نمی‌رسند اما خرطوم ۳۶ سانتی‌متری آن‌ها نظر هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند. آنها می‌توانند مانند خفاش شهد خوار «لب لوله ای» از شهدهای غیر قابل دسترس (که خوردن آن برای بسیاری از پرندگان دیگر کاری محال و دست نیافتنی است) تغذیه کنند، با این تفاوت که این حشرات قادرند خرطوم تیز خود را تا زمانی که به آن احتیاج ندارند جمع کنند. «چالز داروین» طبیعت شناس مشهور، با دیدن ارکیده های پرشهد جزیره «ماداگاسکار» حشراتی مانند «شب پره‌ها» را که دارای اندام‌های مکشی متعدد و بی شماری هستند، کشف کرده بود. این حشرات تا سال‌ها پس از مرگ این طبیعت شناس هنوز ناشناخته بودند اما نتایج تحقیقات او در زمان حیاتش کمک زیادی به محققان برای شناختن این گونه حشره کرد.

1- شرو

شرو

این حشره خوار آفریقایی که «شرو» نام دارد، صاحب دماغی جالب و دراز است. این جانور موش مانند از دماغ خود برای شکار عنکبوت‌ها، کرم‌ها و حشرات استفاده می‌کند. «شرو» ها یا موش‌های پوزه دراز دقیقاً همانند مورچه خوار، طعمه های خود را با مکش هوا (وکیوم) صید می‌کنند. زیست شناسان در گذشته این موجودات را در زمره موش‌ها، جوجه تیغی و گونه ای از خرگوش‌ها قرار داده بودند. اما به نظر می‌رسد که آن‌ها متعلق به میلیون‌ها سال پیش هستند و محققان توانسته‌اند در طول ۲ سال گذشته نوع جدیدی از این گونه را در «تانزانیا» کشف کنند.

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
هدیه الله
هدیه الله
۱۰ اسفند ۱۴۰۰ ۰۸:۵۱

سلام من از تاجیکستان هستم سایتتون خیلی خوبه ولی یه مشکل هست چرا نمیشه مطالبرو کاپی کرد

b1