cover most dangerous animals on earth
b1
خانه » ۱۰ حیوان خطرناک روی زمین!

۱۰ حیوان خطرناک روی زمین!

b3

ما شما را با ۱۰ حیوان خطرناک بر روی زمین آشنا می‌کنیم. این حیوانات دارای خوی درندگی هستند و وقتی چیزی به قلمروشان نزدیک می‌شود حالت حمله به خود می‌گیرند.

حیوانات معمولاً خطرناک در نظر گرفته می‌شوند و برای کل اجتماع به‌عنوان تهدید به‌حساب می‌آیند. حیوانات خطرناک تنها حیوانات وحشی نیستند بلکه حیواناتی هم که به‌عنوان حیوان خانگی نگهداری شده و در نظر مردم زیبا و بانمک هستند، نیز ممکن است برای انسان خطرناک باشند. کارتون‌های والت دیزنی همیشه حیوانات وحشی مانند خرس، شیر، پلنگ و ... را موجوداتی محبوب و دوست‌داشتنی نشان می‌دهد که ابداً تهدیدی به شمار نمی‌آیند اما واقعیت کاملاً متفاوت است. حیوانات و به‌خصوص حیوانات گوشت‌خوار همیشه خوی خود را حفظ می‌کنند. غریزه اصلی حیوانات گوشت‌خوار که در بالای زنجیره غذایی قرار دارند، کشتن و غالب شدن است. درعین‌حال برخی از حیوانات دیگر نیز خطرناک هستند اما نه به دلیل درنده بودن، بلکه چون سمی‌ترین مخلوقات روی زمین هستند مانند قورباغه نیزه سمی که سم روی پوست آن به‌قدری قوی است که می‌تواند به یک انسان بالغ آسیب برساند.

بسیاری معتقدند که حیوانات گیاه‌خوار بی‌ضرر هستند و تنها از گوشت‌خواران باید دوری کرد اما این تصور کاملاً اشتباه است. حیوانات گیاه‌خوار هم اگر از حیوانات گوشت‌خوار خطرناک‌تر نباشند، کم‌خطرتر هم نیستند. به‌علاوه دنیای حیوانات فقط شامل حیواناتی که بر روی خشکی راه می‌روند نمی‌شود، بلکه دوزیستان، سخت‌پوستان، خزندگان و غیره نیز می‌توانند جزء آن‌ها باشند. در اینجا با ده حیوان خطرناک روی زمین آشنا می‌شویم.

10- پاندا

tai shan

شاید بسیاری از شما کارتون پاندای کونگ‌فوکار را دیده باشید. خیلی از افراد از دوست‌داشتنی بودن این حیوان تعریف می‌کنند و برخی دوست‌دارند به‌عنوان حیوان خانگی یک پاندا داشته باشند. پاندا حیوانی کرکی، دوست‌داشتنی و گرد است که همه دوست‌دارند آن را بغل کنند اما همه ما می‌دانیم ظاهر هر چیزی ممکن است گول‌زننده باشد. واقعیت این است که پاندا خرس است و مانند هر خرس دیگری می‌تواند آسیب شدیدی وارد کند. پانداها درنده نیستند اما وقتی برانگیخته یا تحریک شوند می‌توانند حمله کنند بنابراین با رفتن به قلمرو پاندا مسلماً خود را در معرض خطر قرار می‌دهید.

9- کوسه سفید بزرگ

کوسه سفید بزرگ

کوسه سفید بزرگ در بالای زنجیره غذایی قرار دارد و می‌تواند به‌طور متوسط تا ۴٫۵ متر طول و ۳۰۰ دندان‌تیز اره‌مانند در داخل فک قوی و پهن ۱٫۲ متری خود داشته باشد. این توصیف برای دور ماندن فرد از ایده نگهداری یا حتی برخورد با آن‌ها کافی است. هنگامی‌که کنجکاوی کوسه سفید بزرگ در مورد چیزی تحریک می‌شود، با دهان آن را بررسی کرده یا گاز می‌گیرد. این کوسه بیشتر از کوسه‌های دیگر به انسان حمله می‌کند، اگرچه بیشتر حمله‌های آن‌ها تنها به علت تمایل کوسه به بررسی شیء جدید اتفاق می‌افتد. مواردی نیز وجود دارد که کوسه سفید بزرگ بدون تحریک به قایق‌ها و افراد حمله کرده است که منجر به تلفاتی ازجمله از دست دادن دست یا پا یا حتی مرگ شده‌است.

8- عروس دریایی جعبه‌ای

عروس دریایی جعبه‌ای

عروس دریایی جعبه‌ای در اقیانوس‌های شمال استرالیا و هند و آرام وجود دارد و ازجمله سمی‌ترین حیوانات دریایی است. عروس دریایی جعبه‌ای ۶۰ شاخک دارد که هر شاخک پوشیده از کنیدوسیت‌هایی است که به سوزن ریز پرشده با سم، مجهز شده و می‌تواند با یک گزش انسان را از پای دربیاورد. در بسیاری از نواحی گزارش مرگ توسط عروس دریایی جعبه‌ای طبق قانون لازم نیست از این‌رو مرگ‌های زیادی که توسط گزش این حیوان رقم می‌خورد به خاطر ترس از تأثیر بر صنعت توریسم و اقتصاد منطقه، گزارش نمی‌شود و این تهدید بزرگی برای افرادی است که به آب‌های حاوی عروس دریایی جعبه‌ای قدم می‌گذراند. درد گزش این عروس دریایی غیرقابل‌تحمل است و با متوقف کردن قلب یا فلج کردن آن موجب مرگ فرد می‌شود. عروس دریایی جعبه‌ای برخلاف سایر عروس‌های دریایی شناگری فرز است و این باعث بیشتر شدن خطر آن‌ها می‌شود. تخمین زده‌شده که این حیوان موجب مرگ بیش از ۱۰۰ نفر در سال می‌شود.

7- اسب آبی

اسب آبی

اسب آبی بسیار قلمروگرا و پرخاشگر و مسئول شمار زیادی تلفات انسانی است. اسب آبی می‌تواند دهانش را تا ۱٫۲ متر باز کند و از آن برای خرد کردن قایق‌ها یا پاره کردن اندام‌های قربانیانش استفاده می‌کند. مواردی وجود دارد که اسب آبی انسان را واقعاً دریده است. اسب آبی نر از قلمرویش دفاع می‌کند و با مشاهده هرگونه نشانه تجاوز به حریمش، حمله می‌کند. اسب‌های آبی حتی به قایقی که از قلمرویشان در حال عبور باشد حمله می‌کنند. اسب آبی ماده معمولاً زمانی حمله می‌کند که فرزندانش مورد تهدید قرارگرفته باشند. اگرچه اسب‌های آبی یکی از بزرگ‌ترین پستانداران هستند و بیش از ۱۰۰۰ کیلوگرم وزن می‌توانند داشته باشند، هنگام حمله و دنبال کردن انسان، به‌سادگی به انسان‌ها رسیده و حتی می‌توانند برای کیلومترها فرد را دنبال کنند.

6- کروکودیل

کوروکودیل

کروکودیل در زمره بزرگ‌ترین خزندگان در دنیا قرار دارد و گونه‌هایی مانند کروکودیل آب‌شور بسیار قدرتمند و سریع هستند. یک کروکودیل حس شنوایی و بینایی قوی دارد و چشمان و گوش‌هایش در بالای سر قرارگرفته‌اند. از فک‌هایش برای واردکردن فشار زیاد بر روی قربانی استفاده می‌کند. آرواره کروکودیل به‌قدری قوی است که با یک گاز می‌تواند استخوان‌های شکار را خرد کند. کروکودیل به هر چیزی که از آن احساس خطر کند حمله می‌کند و بلافاصله آن را گاز می‌گیرد و امکان فرار برای قربانیش تقریبا وجود ندارد.

5- شیر

شیر

شیرها شخصیت افسانه‌ای بسیاری از فیلم‌ها مانند شیرشاه بوده‌اند و از آن‌ها موجوداتی معقول و باشکوه که خیلی بی‌شباهت به انسان نیست تصویر شده‌است، اما در واقعیت شیر یکی از مرگبارترین حیوانات درنده بر روی خشکی است. شیرها به‌خصوص شیرهای ماده به‌صورت جمعی شکار می‌کنند و یک شیر تنها می‌تواند یک بوفالو را بکشد. موارد زیادی وجود دارد که شیرها اقدام به خوردن انسان کرده‌اند اما این تنها زمانی اتفاق می‌افتد که خیلی آسیب‌دیده یا پیر یا ضعیف باشند و نتوانند حیوان دیگری شکار کنند. همچنین درصورتی‌که انسان به قلمروی آن‌ها وارد شود، به انسان حمله می‌کنند.

گاهی اوقات در سیرک‌ها از شیرها استفاده می‌شود و به آن‌ها آموزش داده می‌شود که کارهای مشخصی انجام دهند اما آن‌ها بعضی مواقع به مربی حمله می‌کنند. شیرها هرقدر هم که رام شوند، حیوانات وحشی باقی می‌مانند و غریزه شکار در آن‌ها به‌طور کامل از بین نمی‌رود.

4- فیل

فیل

فیل بزرگ‌ترین پستاندار روی خشکی است و معمولاً به رفتاری دوستانه و پذیرا شناخته می‌شود اما فیل‌ها غیرقابل‌پیش‌بینی هستند و ممکن است بدون هشدار یا هیچ نشانه یا تحریکی، حمله کنند. فیل‌ها هنگام عصبانیت کل یک دهکده را لگدمال می‌کنند یا قطعه زمین بزرگی را خراب می‌کنند. به‌علاوه حیوانات وحشی گاهی اوقات وارد دهکده شده و زمین‌های کشاورزی را خراب کرده و حتی غیر عامدانه انسان‌ها را نیز لگد می‌کنند. تقریباً همه جای بدن فیل به خاطر قدرت و اندازه بزرگش می‌تواند آسیب زیادی وارد کند. یک فیل خشمگین را تقریباً نمی‌توان متوقف کرد و قادر است به‌راحتی برای انسان‌ها کشنده باشد.

3- مارها

مارها

این خزنده در زمره سمی‌ترین و مرگبارترین حیوانات روی زمین است که در دل همه انسان‌ها ترس ایجاد می‌کند. برخی از گونه‌های مار مانند آناکوندا و پیتون اندازه بزرگی داشته و معمولاً از قدرتشان برای خرد کردن قربانیان استفاده می‌کنند. برخی از مارها مانند مامبای سیاه، سم عصبی (نوروتوکسین) دارند که از انتقال عصبی جلوگیری کرده و ظرف چند دقیقه به علت نارسایی اندام‌های حیاتی مرگ به دنبال دارد. سم بسیاری از مارها، صرف‌نظر از میزان کشنده بودن، اگر به‌وسیله پادزهر فوراً تحت درمان قرارگرفته نشود، می‌تواند به مرگ منجر شود.

2- پشه

پشه

پشه باوجود اندازه بسیار کوچکش مسئول مرگ میلیون‌ها نفر در کره زمین است. پشه بیماری‌های مختلفی مانند مالاریا، الفانتیازیس، تب زرد و ویروس نیل غربی را با انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر گسترش می‌دهد. در بسیاری از مناطق به خاطر عدم دانش یا نگهداری نامناسب، بهداشت مناسبی وجود ندارد. در بیشتر مناطق فاضلاب یا زباله‌های زیاد بدون توجه و بدون پوشانده شدن به مدت طولانی به حال خود رها می‌شوند و محل مناسبی برای رشد و تکثیر این انگل‌ها فراهم می‌کنند. به همین علت پشه‌ها در هرجایی که انسان‌ها ساکن می‌شوند وجود داشته و محل را تبدیل به منطقه مناسبی برای بیماری‌های کشنده کرده و قربانیان را افزایش می‌دهند.

1- انسان

انسان

این‌یک حیوان چهارپا نیست که در رأس فهرست خطرناک‌ترین حیوانات دنیا قرار دارد، بلکه انسان در این جایگاه قرار می‌گیرد. بیشتر حیوانات خطرناک به‌واسطه انسان‌های مجهز به تفنگ، سلاح‌های هسته‌ای، علم و فناوری مدرن، شکار شده و نزدیک به انقراض قرارگرفته‌اند.

در طول تاریخ مواد زیادی از زیاده‌روی‌ها در اعمال خرابکارانه متعدد از انسان‌ها مشاهده‌شده‌است. مواردی مانند قاتل‌های سریالی نشان می‌دهد که برخی از انسان‌ها تا چه حد فریبکار و بی‌رحم می‌توانند باشند و چگونه گاهی اوقات تنها برای لذت محض یا به خاطر ایده‌های ذهنی خود و گاهی اوقات بدون هیچ دلیل واضحی، دست به قتل می‌زنند. به خاطر طمع انسان‌ها یا نشان دادن قدرت، ملت‌های زیادی ویران‌شده و شهرهای زیادی به آتش کشیده شدند. انسان‌ها نه‌تنها برای طبیعت و گیاهان و حیوانات آن، بلکه برای کل اجتماع تهدید به شمار می‌آیند و به همین دلیل، آن‌ها خطرناک‌ترین حیوان روی کره زمین به شمار می‌روند.

منبع فارسی۵۰۴۰

منبع خارجیList Crux

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
4 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
ابوالفضل
ابوالفضل
۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ۱۶:۱۸

شیر ها قوی‌تر اند ولی هیچ گرگی با خوردن شلاق دلقک سیرک نمی شود

ابوالفضل
ابوالفضل
۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ۱۶:۱۶

گرگ را فراموش کردی

شکوفه
شکوفه
۳۱ تیر ۱۳۹۹ ۲۳:۴۰

من وقتی عکسه کوسه را زوم کردم با دندان اره ای گفتم تورو ….. خدا من را نخور

امید
امید
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۲۰:۴۱

عالی واقعا انسان بی رحم است ??

b1