cover largest animals
b1
خانه » ۱۰ جانور عظیم‌الجثه‌ای که روی کره زمین زیسته‌اند!

۱۰ جانور عظیم‌الجثه‌ای که روی کره زمین زیسته‌اند!

b3

بدون هیچ تردیدی فیل‌ آفریقایی جانور بزرگ و سنگین‌جثه می باشد. اما آیا شما می‌دانستید میلیون‌ها سال قبل شکارچیان و خزندگانی ده برابر بزرگ‌تر از شکارچیانی که اینک روی کره زمین و در دریاها مشاهده می‌شوند وجود داشته‌اند. حتی تصور این که زمانی این موجودات روی کره خاکی زندگی می‌کرده‌اند هولناک است. به دنیای حیوانات عظیم‌الجثه خوش آمدید!

ما در مورد حیوانات ماقبل تاریخی که پیش از ما و روی این کره می‌زیسته‌اند، اطلاعاتی داریم. اما حقیقتاً کدام جانور، بزرگ‌ترین جثه را در طول دوران حیاتش دارا بوده است؟ البته توجه داشته باشید که ما در مورد حیواناتی که به بلندای یک ساختمان ۴ طبقه و یا به سنگینی دو فیل هستند صحبت نمی‌کنیم. در برابر مخلوقاتی که ما قصد معرفی آن‌ها را داریم، این اندازه‌ها چندان قابل توجه محسوب نمی‌شوند. از وال آبی گرفته تا کروکودیل‌های ماقبل تاریخی، مارها، سوسمارها، مارمولک‌ها و خزندگان آب‌زی. در اینجا شما را با ده جانور بزرگی که تابه‌حال روی کره زمین زندگی کرده‌اند آشنا می‌کنیم.

10- سارکوسوکوس (کروکودیل)

سارکوسوکوس (کروکودیل)

شهرت کروکودیل‌ها چندان جالب توجه نیست. اما اگر آن‌ها سه برابر اندازه فعلی‌شان بودند چه فکری درباره‌شان می‌کردید سارکوسوکوس به معنای امپراتور است. آن‌ها بزرگ‌ترین نوع کروکودیلی هستند که تابه‌حال شناخته‌شده‌است. این موجودات در طول دوران حیاتشان حدوداً ۱۲٫۲ متر طول و ده تن وزن داشتند که ده برابر طول و وزن کروکودیل‌های امروزی است. آن‌ها ۱۱۲ میلیون سال قبل و در طول دوران کرتاسه در منطقه‌ای زندگی می‌کردند که امروز ما آن را به نام آفریقا می‌شناسیم.

9- شان تانگوسوروس

شان تانگوسوروس

این جانور جزو دایناسورهایی است که ما آن را با نام دایناسور منقار اردکی می‌شناسیم. آن‌ها هفتاد میلیون سال قبل روی کره زمین زندگی می‌کردند. اولین بار بقایای این موجودات در منطقه ژائو کشف شد (این دایناسورها در منطقه‌ای که اکنون آسیا نام دارد زندگی می‌کردند). بزرگ‌ترین گونه آنها طولی به اندازه ۱۵٫۲ متر و وزنی معادل ۲۳ تن داشته است. این مخلوقات حدود ۱۵۰۰ دندان داشتند. اما نترسید! چرا که این جانوران گیاه‌خوار بودند و از این همه دندان تنها برای خوردن علف‌ها و گیاهان استفاده می‌کردند.

8- موساسورس

موساسورس

موساسورس‌ها موجودات جالب توجهی هستند. چرا که از اولین مارمولک‌ها محسوب شده و روی زمین زندگی می‌کردند ولی بعداً به شکل موساسورس تکامل یافتند. انواع بزرگ‌ترشان از طولی برابر با ۱۸٫۳ متر و وزنی معادل ۲۰ تن برخوردار بودند (به اندازه دو تا سه فیل آفریقایی؟!) این مخلوقات ۶۵ میلیون سال قبل روی این کره خاکی زندگی کرده و پادشاهان بلامنازع دریاها محسوب می‌شدند.

7- تایتان بوآ (مارهای غول‌پیکر)

تایتان بوآ (مارهای غول‌پیکر)

مارهایی که با این عنوان به آن‌ها اشاره می‌شود بزرگ‌ترین مارهایی هستند که تابه‌حال وجود داشته‌اند. این مارها از طولی به اندازه ۱۵٫۲ متر و وزنی به میزان ۱۱۳۵ کیلو برخوردار بودند. این میزان ده برابر اندازه‌های بزرگ‌ترین مار امروزی یعنی آناکوندا می‌باشد. همچنین آنها پهنایی به اندازه یک فوت داشته‌اند (به اندازه یک تایر کامیون). این هیولاها ۶۰ میلیون سال قبل زندگی کرده و در آب‌های تاریک سکنی گزیده بودند. جایی که به سادگی شکارهای از همه جا بی‌خبرشان را به دام می‌انداختند.

6- مایوسوروس (خزنده مائوی)

مایوسوروس (خزنده مائوی)

به نظر می‌رسد که این جانور از بزرگ‌ترین گونه‌های پلسیوسور باشد (خزنده آب‌زی که در دوره مزوزوئیک زندگی می‌کرده است). این خزنده ۲۰ متر طول داشته و وزن آن ۸ تن بوده است. ظاهراً این جانور ۶۵ میلیون سال قبل و در منطقه‌ای که امروزه با نام نیوزیلند شناخته می‌شود، می‌زیسته. آن‌ها شکارچیانی بودند که از ماهی‌ها و دیگر موجودات آب‌زی تغذیه می‌کردند.

5- اسپینوسوروس

اسپینوسوروس

بیشتر به عنوان مارمولک تیغ‌دار شناخته می‌شده‌است. اندازه این جانور دوبرابر اندازه بزرگ‌ترین شکارچیان خشکی‌زی بوده. ارنست استومر نخستین کسی بود که در سال ۱۹۱۵ سنگواره این جانور را پیدا کرد. طول این جانور ۶۰ پا، ارتفاع آن ۶ متر و وزن آن ۹ تن بوده است. این جانور ۱۲ میلیون سال قبل می‌زیسته و از ماهی‌هایی به اندازه یک انسان تغذیه می‌کرده است. پره‌هایی به طول دو متر روی پشت این جانور قرار داشته که برای جلب کردن ماده‌ها و نیز برای گرم کردن جانور با کمک نور خورشید به کار می‌رفته است.

4- لید سیچیتیس (ماهی)

لید سیچیتیس (ماهی)

به عنوان بزرگ‌ترین ماهی که تاکنون وجود داشته به شهرت رسیده است. اولین بار توسط آرتور اسمیت وود در سال ۱۸۸۹ کشف شد. طولی برابر با ۱۶٫۵ متر و وزنی معادل ۵۰ تن داشته است. این طور که به نظر می‌رسد این جانور در دوران ژوراسیک زندگی می‌کرده، وقتی که خزندگان غول‌پیکر اربابان زمین بوده‌اند و شکارچیان آب‌زی دریاها را تحت سیطره داشته‌اند. همچنین دم قدرتمند این ماهی اجازه حرکتی نرم و درعین‌حال سریع را به این جانور می‌داده است.

3- شانی سوروس (مارمولک)

شانی سوروس (مارمولک

این جانور به عنوان مارمولک کوه‌های سوشونه نیز معروف است. اولین بار این موجود در ۱۹۷۶ کشف شد و عنوان بزرگ‌ترین مارمولک دریایی کشف شده را به خود اختصاص داد. این مارمولک مدت‌ها پیش از آن که اغلب دایناسورها شروع به تکامل و گسترش کنند به وجود آمده و در واقع می‌توان گفت که شاهنشاه خشکی‌ها و دریاها بوده است. طول این جانور را ۲۱٫۳ متر و وزن آن را ۴۰ تن گزارش کرده‌اند. تنها جمجمه این حیوان ۳ متر طول داشته است.

2- آرگنتینوسوروس

آرگنتینوسوروس

این دایناسور توسط آدولفو کوریا و در سال ۱۹۹۳ کشف شد و آن گونه که از شواهد بر می‌آید صد میلیون سال قبل روی کره زمین گام نهاده است. ۲۱٫۳ متر بلندی داشته و می‌توانسته به ارتفاعی به اندازه ۱۲۴ پا دست یابد. این ارتفاع معادل یک ساختمان هفت طبقه است. وزن این جانور صد تن بوده است. این موجودات گیاه‌خوار بوده‌اند. اما برای خرد نمودن و آسیاب کردن فیبرهای سخت‌تر، سنگ‌های بزرگی را نیز می‌بلعیدند.

1- وال آبی

وال آبی

نام علمی این جانور بالنوپترا موسکولوس است. وال آبی بزرگ‌ترین جانوری است که روی کره زمین زندگی کرده و می‌کند. اولین بار توسط کارل لینائوس در سال ۱۷۵۸ کشف گردید. وال آبی با بلندایی به اندازه ۳۳٫۵ متر و ۱۹۰ تن وزن این عنوان را کسب نموده است. نکته جالب توجه در مورد این جانور اندازه قلب آن است که برابر با ۴ لاستیک خودرو می‌باشد و رگ‌های خونی با وسعتی معادل ۴ انسان بالغ را داراست. آن‌ها عموماً روزی ۴۰ میلیون کریل (نوعی میگوی کوچک که از فیتوپلانکتون‌ها تغذیه کرده و در پایین‌ترین بخش‌های هرم غذایی قرار دارد) می‌خورند و معادل ۳۱ مایل بر ساعت سرعت دارند. کارشناسان معتقدند اگر بشر دست از قتل عام این موجودات بردارد این مخلوقات می‌توانند تا ۸۰ سال عمر کنند.

حال تصور کنید اگر روزی ایده پارک ژوراسیک به واقعیت تبدیل شود چه در انتظار ماست؟ بشر امروز باید بسیار شکرگزار باشد که با چنین هیولاهایی همسایه نیست. هرچند هنوز در اعماق اقیانوس‌ها نقاط ناشناخته و مرموزی وجود دارند که بستر مناسبی برای شکارچیان غول‌پیکر آب‌زی فراهم می‌نمایند.

منبع فارسیزومیت

منبع خارجیThe 10 Most Known

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
b1