cover animal wonders
b1
خانه » ۱۰ مورد عجیب و غریب از شگفتی‌های دنیای حیوانات!

۱۰ مورد عجیب و غریب از شگفتی‌های دنیای حیوانات!

b3

طبیعت پر است از شگفتی و رمز و راز و البته چیزهای عجیب‌وغریب! چشم‌های مستطیلی، سلاح‌های دفاعی عجیب، موجودی به شکنندگی چینی، میوه‌های سمی و کشنده و موارد شگفت‌انگیز دیگر.

در این پست با ده شگفتی دنیای حیوانات آشنا خواهیم شد: توانایی‌ها و ناتوانی‌های باورنکردنی موش‌ها، بینایی عجیب بزها و اسب‌ها و نام های شگفت‌انگیز برای گوریل‌ها.

10- موش‌های شعبده‌باز

موش های شعبده باز

حقیقت شگفت‌انگیز: موش‌ها می‌توانند از سوراخی به قطر یک خودکار معمولی بگذرند.

در فصل تابستان موش‌ها معمولاً بیرون از خانه‌ها به سر می‌برند. اما با آغاز فصل سرما به گرمای خانه‌های ما پناه می‌آورند. از آنجایی که این موجودات جمجمه‌ای نرم دارند و در جویدن نیز ماهر هستند، سوراخی به قطر یک خودکار معمولی (۶ میلی‌متر) برای آن‌ها کافی است تا وارد خانه شوند.

در داخل خانه نیز موش‌ها به جویدن همه چیز ادامه خواهند داد حتی بتن، فلزات و پلاستیک.

بر خلاف باور عامه، موش‌ها معمولاً پنیر دوست ندارند بلکه فقط گاه گاهی سراغش می رونند. موش‌ها می‌توانند تا ارتفاع ۴۶ سانتی‌متر بپرند، قادرند شنا کنند و توانایی حرکت به صورت افقی یا سر و ته را دارند. برای این که خانه خود را از دست موش‌ها در امان نگه دارید، با یک خودکار درزهای خانه را بررسی کنید، اگر خودکار وارد درزها شد، پس موشها هم می‌توانند از آن وارد شوند.

9- چشم‌های مستطیلی

چشم های مستطیلی

حقیقت شگفت‌انگیز: بر خلاف بیشتر موجودات، مردمک چشمان بزها مستطیلی شکل است.

معمولاً ما مردمک چشم را به شکل گرد تصور می‌کنیم شاید چون مردمک چشم انسان‌ها گرد است اما بزها (و بیشتر حیوانات سم‌دار) دارای شکاف‌های مردمکی افقی هستند که در حالت گشاده به شکل مستطیل در می‌آید.

این نوع مردمک، باعث می‌شود بینایی بزها ۳۲۰-۳۴۰ درجه را پوشش دهد؛ این یعنی آن‌ها عملاً می‌توانند تمام فضای پیرامون خود را بدون نیاز به حرکت ببینند (بینایی انسان ۱۶۰-۲۱۰ درجه را پوشش می‌دهد). در نتیجه، حیواناتی که مردمک‌های مستطیلی شکل دارند، به دلیل برخورداری از مردمک‌های بزرگ‌تر دید بهتر و وسیع‌تری دارند. البته در طول روز مردمک چشم این حیوانات برای محدود کردن ورود نور به چشم، بسته‌تر می‌شود.

جالب است بدانید مردمک چشم اختاپوس هم مستطیلی شکل است.

8- نقطه کور عجیب اسب‌ها

نقطه کور عجیب اسب ها

حقیقت شگفت‌انگیز: اسب‌ها نمی‌توانند درست مقابل خود را ببینند.

زاویه دید اسب‌ها به طور قابل توجهی عریض است و می‌توانند تا ۳۵۰ درجه اطراف خود را ببیند (و البته چشم‌های آنان بزرگ‌ترین چشم‌ها در میان پستانداران ساکن خشکی است). اما این حیوانات باشکوه دو نقطه کور دارند یکی درست مقابلشان و دیگری درست پشت سرشان.

اسب‌ها نمی‌توانند رنگ قرمز را ببینید و بینایی آن‌ها ۳۳/۲۰ است (مقایسه شود با بینایی انسان در حالت عادی که ۲۰/۲۰ می‌باشد).

7- و باز هم موش‌ها: یک حقیقت حال به هم زن

و باز هم موش ها

حقیقت شگفت‌انگیز: موش‌ها نمی‌توانند استفراغ کنند.

موش‌ها به دلیل دیواره‌ای که بین دو شکم خود دارند و نیز به علت عدم توانایی کنترل عضلات دیافراگم که برای استفراغ کردن لازم است، نه می‌توانند بالا بیاورند و نه می‌توانند آروغ بزنند.

خرگوش‌ها و خوکچه‌های هندی نیز فاقد این توانایی‌اند. به همین دلیل موش‌ها بیشتر در معرض مسمومیت قرار دارند (و به همین دلیل از سم و مرگ موش برای جلوگیری از هجوم موش‌ها استفاده می‌شود).

برای جبران این مسئله، موش‌ها ابتدا فقط به غذا ناخنک می‌زنند تا ببینند حالت تهوع می‌گیرند یا نه (درست است که این جوندگان نمی‌توانند بالا بیاورند، ولی حالت تهوع را که می‌فهمند!)، و اگر مشکلی پیش نیامد، بقیه غذا را نوش جان می‌کنند.

6- گوریلا گوریلا گوریلا (Gorilla Gorilla Gorilla)

گوریلا گوریلا گوریلا (gorilla gorilla gorilla)

حقیقت شگفت‌انگیز: نام علمی گوریل «Gorilla Gorilla Gorilla» می‌باشد.

البته این نام علمی تیره خاصی از گوریل‌ها است یعنی گوریل زمین‌های پست غربی (Western Lowland Gorilla) (که پرجمعیت‌ترین نیز می‌باشد).

به دلیل نامعمولی، اسم‌های عجیبی بر روی گوریل‌های بیچاره گذاشته شده گوریلا گوریلا گوریلا، گوریلا گوریلا دیلی (Gorilla gorilla diehli)، گوریلا برینگی برینگی (Gorilla beringei beringei)، گوریلا برینگی گروایری (Gorilla beringei gruaeri). البته بویندی گوریلا (Bwindi Gorilla، تیره‌ای از گوریلا برینگی) هنوز نام سه جمله‌ای ندارد. اگر این مورد شما را گیج کرد نگران نباشید. ما هم دست‌کمی از شما نداریم!

5- قوهای خشمگین (Swans)

قوهای خشمگین (swans)

حقیقت شگفت‌انگیز: یک قو می تواند بازوی انسان را بشکند.

اگر اهل غذا دادن به قوها در پارک ها و مکان های عمومی هستید، بهتر است فکر ناز کردنشان را از سرتان باز کنید و به تماشای این موجودات زیبا از دور اکتفا نمایید! قوها نسبت به جوجه‌های خود بسیار حساس هستند و از بال‌های بسیار نیرومند خود برای دفاع از خود در برابر سگ ها (و گاه انسان ها) بهره می‌برند.

طول بال قوها در حالت باز به حدود ۲٫۷۵ متر می رسد. در سال ۲۰۰۱ در ایرلند، مرد جوانی که یک قو را عصبانی کرده بود، نهایتاً با یک پای شکسته از صحنه نبرد برگشت.

در سال ۲۰۰۲ هم بازوی مرد دیگری توسط یک قوی خشمگین شکست.

4- عنکبوت شکننده

عنکبوت شکننده

حقیقت شگفت‌انگیز: اگر یک رتیل (tarantula) را از بالا به زمین بیندازید، بدنش از هم می‌پاشد.

پیش از هر چیز بهتر است بدانید نیش رتیل برای انسان بی خطر است مگر این که فرد به آن آلرژی داشته باشد (البته جای گازگرفتگی رتیل ها بسیار دردناک است).

همچنین، بعضی از انواع رتیل می‌توانند موهای روی پاهای خود را پرتاب کنند که در صورت فرو رفتن در پوست انسان، درد بسیاری ایجاد خواهد کرد. خب، برگردیم به حقیقت شگفت‌انگیزمان.

رتیل ها مانند خرچنگ ها اسکلت خارجی دارند (یعنی استخوان‌بندی‌شان در قسمت بیرونی بدنشان است). آن ها هر چند وقت یک بار این اسکلت خارجی را می‌اندازند. به این شکل که به پشت می‌افتند و پوست‌اندازی می‌کنند. از آن‌جایی که این اسکلت خارجی بسیار ظریف و شکننده است، اگر یک رتیل را از ارتفاع کم به پایین بیندازید، بدنش دچار شکستگی می‌شود و می‌میرد.

3- ادویه ترسناک

ادویه ترسناک

حقیقت شگفت‌انگیز: جوز هندی (Nutmeg) سمی است.

جوز هندی ماده‌ای توهم‌زا است که معمولاً به عنوان ادویه در غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه همچنین سمی است و همراه با عوارض بسیار وحشتناک می‌تواند باعث مرگ شود.

مصرف دو گرم جوز هندی اثری مشابه آمفتامین دارد اما درعین‌حال می‌تواند موجب حالت تهوع، تب، و سردرد نیز بشود. مصرف ۷٫۵ گرم جوز باعث تشنج می‌گردد، و خوردن ۱۰ گرم از آن موجب توهم می‌شود.

خوردن یک میوه کامل جوز می‌تواند به «جنون جوز» بینجامد که شامل احساس یک فاجعه قریب‌الوقوع، گیجی و پریشانی می‌باشد. تاکنون دو مورد مرگ در اثر مصرف جوز هندی گزارش شده‌است (یک بار در سال ۱۹۰۸ و یک بار در سال ۲۰۰۱).

2- برگ‌های لرزان

برگ های لرزان

حقیقت شگفت‌انگیز: گیاه تلگراف (telegraph plant) دارای قابلیت حرکت سریع است حتی در نبود باد.

گیاه تلگراف یک گیاه گرمسیری است که اغلب در آسیا و همچنین منطق اقیانوسیه یافت می‌شود.

این گیاه این توانایی شگفت‌انگیز را دارد که برگ هایش را تکان دهد تا بیشترین میزان نور خورشید را به خود برساند (برگ‌های آن می‌توانند بچرخند یا بالا و پایین بروند).

البته گیاهان دیگری نیز هستند که توانایی حرکت دادن خود را دارند (مثلاً ونوس مگس‌خوار) اما گیاه تلگراف از همه عجیب‌تر و مرموزتر است. البته باید توجه شود که وقتی می‌گوییم «حرکت سریع»، این واژه را نسبت به گیاهان به کار می‌بریم، به این معنا که حرکت آن توسط چشم قابل مشاهده است.

1- بمباران سوسکی

بمباران سوسکی

حقیقت شگفت‌انگیز: سوسک بمب‌افکن (Bombardier Beetle) برای دفاع از خود مایعی جوشان پرتاب می‌کند.

سوسک بمب‌افکن موجودی است بسیار پیچیده با یک توانایی حیرات‌انگیز و منحصربه‌فرد: مکانیزم دفاعی این سوسک به گونه‌ای است که در هنگام احساس خطر، به سرعت و تا ۷۰ بار از شکم خود مایعات شیمیایی بسیار داغ به بیرون پرتاب می‌کند. مایعی که از شکم او پرتاب می‌شود ترکیبی است از آب اکسیژنه و هیدروکینون که در بدن سوسک با هم ترکیب شده، واکنش شیمیایی ایجاد می‌کنند.

این مایع برای حشرات کوچک کشنده است و تماس با آن می‌تواند برای انسان بسیار دردناک باشد.


منبع خارجیListverse

هومن نوربخش

هومن نوربخش

دانشجوی کامپیوتر، علاقه‌مند به دنیای وب و سابقه ۶ سال وبلاگ‌نویسی و نویسندگی در سایت و همچنین در زمینه Front-end فعالیت می‌کنم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
نازنین
نازنین
۱۰ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۱۳

عالی بود ولی کاش مطالب بیشتری داشت😊

b1