cover deadlist animals
b1
خانه » ۱۰ حیوان مرگبار دنیا!

۱۰ حیوان مرگبار دنیا!

b3

برای میلیون‌ها سال حیات در زمین در حال رشد و تکامل است و در این کارزار قانونی به نام قانون جنگل حکم‌فرما بوده و هست. قوی زنده می‌ماند و ضعیف از بین می‌رود؛ اما معیارهای قدرت از نظر طبیعت با آن‌چه ما تصور می‌کنیم تفاوت دارد. از حیوان های کوچک ولی سمی تا غول‌های شکارچی، مرگبارترین حیوانات بر روی زمین کدام هستند؟ همراه عجیب‌ترین باشید.

10- پشه

پشه

نیش اکثر پشه‌ها فقط آزاردهنده است، اما بعضی از این حشرات موزی حامل انگل مالاریا هستند، و این انگل به تنهایی مسئول مرگ بیشتر از دو میلیون نفر در هر سال است. هر ساله با گرم شدن زمین شیوع این بیماری افزایش پیدا می‌کند، ۴۰ گونه به عنوان پشهٔ آنوفل شناخته می‌شوند که هفت گونه از آن‌ها در ایران دیده شده‌است.

9- کبرای آسیایی

کبرای آسیایی

اگرچه کبرای آسیایی سمی‌ترین گونهٔ مار در جهان نیست اما مرگبارترین گونهٔ مار برای انسان به حساب می‌آید. کبرای هندی (ناجا ناجا) یکی از چهار گونهٔ کشندهٔ مار است که در اسطوره‌های هندوستان احترام زیادی برای آن قائل هستند. هر ساله بیشتر از پنجاه هزار نفر از نیش این مار خوش خط و خال از بین می‌روند.

8- عروس دریایی استرالیا

x default عروس دریایی استرالیا2

این ماهی ژله‌ای زیبا که به نام زنبور دریایی نیز شناخته می‌شود، به ازای هر ۴٫۵ متر طول تا ۶۰ شاخک دارد که هر شاخک به پنج هزار سلول گزنده مجهز شده که برای کشتن ۶۰ انسان کافی است.

7- کوسهٔ بزرگ سفید

کوسه‌ی بزرگ سفید

کوسه بزرگ سفید یا مرگ سفید در آب‌های ساحلی تمام اقیانوس‌های جهان زندگی می‌کند. طول این جانورها تا ۶٫۴ متر و وزنش به ۳۱۰۰ کیلوگرم می‌رسد، در پانزده سالگی بالغ می‌شود تا بیش از سی سال می‌تواند زندگی کند. کوسه سفید به عنوان بزرگ‌ترین ماهی شکارچی شناخته‌شده‌است و یکی از اصلی‌ترین شکارچیان پستانداران دریایی است. همچنین این جانور در بالاترین مکان در زنجیره غذایی دریایی و بالاتر از انواع ماهی‌ها و فُک‌ها و پرندگان دریایی قرار می‌گیرد. کوسهٔ بزرگ سفید از کیلومترها فاصله بوی خون در آب را حس کرده و به سمت آن می‌رود، مرگ سفید از هر سه هزار دندان خود برای دریدن هر جنبنده‌ای استفاده می‌کند.

6- شیر آفریقایی

شیر آفریقایی1 شیر آفریقایی

قدرتمند و غول‌پیکر، سریع و بی محابا، به این جانور باابهت از دیرباز تاکنون در فرهنگ و ادبیات ملل گوناگون جهان توجه شده‌است. نگاره‌های غار در لاسکو فرانسه نخستین نقاشی‌های یافت شده از شیر در جهانند که به ۱۷٬۰۰۰ سال پیش باز‌می‌گردند. شیر به خاطر بدن بزرگ و هیبت و چالاکیش در هنگام شکار لقب «سلطان جنگل» را به خود گرفته و به عنوان نمادی از پادشاهی و قدرت در طبیعت مطرح می‌شود. تصویر شیر از دیرباز در فرهنگ ایرانی نمایندهٔ شاهنشاهی بوده و اشاره به آن در طول تاریخ از سنگ‌نگاره‌های تخت جمشید تا پرچم ایران و خاندان شاهنشاهی پهلوی دیده می‌شود. این جانور نیرومند دومین عضو بزرگ‌جثهٔ سردهٔ خود پس از ببر است. اگرچه بیشتر در مناطق ساوانایی آفریقا زندگی می‌کند و تنها تعداد کمی از آن در جنگل گیر در هندوستان یافت می‌شوند. با آن‌که در گذشته شیرها در آفریقا، خاورمیانه، و جنوب آسیا (از جمله ایران) به فراوانی یافت می‌شدند، امروزه تعداد محدودی از آن‌ها در آفریقا و آسیا باقی‌مانده‌اند که جمعیتشان به سوی کمتر شدن پیش می‌رود.

شیرها ساختار اجتماعی مشخصی دارند که بر پایهٔ تشکیل گروهی به سرپرستی یک تا سه نر و تعدادی ماده به همراه توله‌هایشان است. آن‌ها به صورت گروهی به شکار می‌روند و شکارکردن بیشتر بر دوش شیرهای ماده است. با آن‌که شیرهای نر شکار نمی‌کنند اما وظیفهٔ محافظت از گروه و قلمرو را بر دوش دارند؛ ناحیه‌ای که می‌تواند تا ۲۶۰ کیلومتر مربع را پوشش دهد. اگر شیر آفریقایی به حیوانی حمله کند احتمال زنده ماندن آن بسیار ضعیف خواهد بود. این گربهٔ بزرگ از بهترین و کامل‌ترین شکارچیان دنیا است.

5- کروکودیل

کروکودیل کروکودیل1

کروکودیل یکی از بازماندگان دوران دایناسورها است و هنوز درندگی آن زمان را حفظ کرده است. این خزنده در آب‌های کم عمق به انتظار می‌ماند تا حیوانی برای گذر یا نوشیدن به آن آب‌ها بیاید و سپس در یک چشم به هم زدن طعمه را به درون آب کشیده و با آرواره‌های قدرتمندش تکه‌تکه می‌کند. انواع مختلفی از کروکودیل در آمریکا، آسیا، آفریقا و استرالیا زندگی می‌کنند که گونه‌ای از آن‌ها نیز در مناطق جنوب شرقی ایران یافت می‌شود.

قدرت آروارهٔ یک کروکودیل بالغ تا ۲۲ هزار نیوتن می‌رسد، این درندهٔ غول‌پیکر تا ۶ متر طول و بیش از یک تُن وزن می‌تواند داشته باشد. با وجود پاهای کوتاه و وزن زیاد این حیوان در مسیرهای کوتاه می‌تواند بسیار سریع حرکت کند. سرعت ۱۷ کیلومتر در ساعت برای کروکودیل آب شیرین استرالیایی ثبت شده‌است. هنگامی که سه گونه از کروکودیل‌ها در استرالیا را به مکانی ۴۰۰ کیلومتر دورتر از محل زندگی خود انتقال دادند آن‌ها پس از سه هفته به محل اصلی زندگی خود بازگشتند.

4- فیل

فیل فیل

فیل‌ها سنگین‌ترین جانوران خشکی هستند. آن‌ها ۳٫۶ تا ۵٫۵ متر طول و ۳٫۲ متر ارتفاع دارد و معمولاً وزن آنها ۴ تا ۶ تُن است. دو گونه فیل وجود دارد؛ یکی فیل آفریقایی که در آفریقا مخصوصاً کنگو و کنیا زندگی می‌کند و دیگری هم فیل آسیایی که در هند، برمه، مالایا، سیلان و سوماترا به سر می‌برند. فیل آسیایی دارای پیشانی متورم و عاج سبک‌تر وگوش‌های کوچک‌تر است. به‌علاوه قد فیل هندی کوتاه‌تر است و عاج‌های فیل هندی خیلی کوچک‌تر است. از تفاوت‌های دیگر این دو آن است که فیل‌های آفریقایی چهار یا پنج سم در جلو و سه سم در عقب دارند که در فیل آسیایی سم‌ها به ترتیب چهار و پنج عدد است. فیل‌ها احتیاجی به دفاع از سرزمینی که در آن زندگی می‌کنند ندارند، چون به نظر می‌رسد همسایگانشان را می‌شناسند و با آن‌ها روابط دوستانه دارند. آن‌ها قدرت بینایی ضعیفی دارند ولی حس شنوایی و بویایی آن‌ها بسیار خوب است. اگر یکی از فیل‌ها احساس خطر کند، همهٔ گله گوش به زنگ می‌شود. پوست پرچین و چروک فیل به اندازه‌ای حساس است که جانور می‌تواند نشستن یک مگس روی تنش را احساس کند.

فیل تنها پستانداری است که قادر به پریدن نیست، مغز فیل یک عضو بسیار توسعه یافته است و اندازه‌اش تقریباً سه تا چهار برابر مغز یک انسان است. فیل‌ها هیج گونه دشمن طبیعی ندارند اما دیده شده که شیرها گاهی به فیل‌های جوان و ضعیف حمله کرده‌اند. دشمن اصلی فیل‌ها انسان‌ها هستند. انسان‌ها فیل‌ها را هم به خاطر عاج و هم به خاطر تصاحب زیستگاه طبیعی‌شان نابود می‌کنند، اما در عوض فیل‌ها نیز مسئول مرگ حدود پانصد نفر انسان در هر سال هستند.

3- خرس قطبی

خرس قطبی خرس قطبی1

با این‌که بسیاری جذب زیبایی این مسافر قطب شمال در باغ‌وحش می‌شوند، اما در حیات‌وحش آن‌ها جزو ترسناک‌ترین درندگان به حساب می‌آیند. خرس قطبی خرس بزرگی است که فقط در قطب شمال زندگی می‌کند و بیشتر عمرش را روی یخ‌های شناور می‌گذراند. این حیوان بزرگ‌ترین جانور گوشتخوار خشکی و بزرگ‌ترین عضو خانواده خرس‌هاست و با سرمای اقیانوس منجمد شمالی به خوبی سازگار شده‌است. خرس قطبی در سنین بین ۴ تا ۸ سالگی بالغ و آماده تولید مثل می‌شود و هر بار یک تا سه توله به دنیا می‌آورد و ۲۵ تا ۳۰ سال عمر می‌کند. غذای خرس قطبی را بیشتر خوک‌های دریایی تشکیل می‌دهند اما گاهی پستانداران دیگر، تخم پرندگان، لاشه‌های افتاده بر ساحل و سبزی‌ها را نیز می‌خورد. بویایی خرس قطبی بسیار قوی است به طوری که می‌تواند بوی لاشه نهنگ یا خوک دریایی مرده را از ۳۰ کیلومتری احساس کند.

رنگ خرس قطبی سفید شیری است و بینی و دهان و چشمانش سیاه هستند. در یک روز آفتابی با یک دوربین معمولی از فاصله ۱۰ کیلومتری می‌توان بینی مشکی جانور را دید. اگر خرس قطبی را در جایی غیر از قطب نگهداری کنند رنگ موهایش کم کم خاکستری می‌شود. خرس قطبی نرِ بالغ حدود ۲۶۰ سانتیمتر قد و ۴۵۰ کیلوگرم وزن، و ماده آن حدود دو متر قد و ۲۵۰ کیلوگرم وزن دارد. جالب این است که تولهٔ آن هنگام تولد چندان بزرگ‌تر از یک موش صحرایی نیست و فقط حدود نیم کیلوگرم وزن دارد. توله‌های خرس قطبی دندان ندارند و پوستشان بدون مو است و به مراقبت مداوم مادر نیازمندند. آن‌ها پس از سه ماه که برای نخستین بار از لانه‌شان بیرون می‌آیند حدود ۱۳ کیلوگرم وزن پیدا کرده‌اند. شیر خرس قطبی ۹ برابر از شیر گاو چرب‌تر است و سبب رشد سریع توله‌ها می‌شود.

خرس قطبی در شکار خوک آبی مهارت خاصی دارد، او می‌گردد و سوراخی را که خوک برای رفتن به داخل آب روی یخ ایجاد کرده پیدا می‌کند و سپس با حوصله منتظر می‌ماند تا خوک برای نفس کشیدن به سوراخ برگردد، در این موقع به راحتی او را شکار می‌کند. اگر روزی با یکی از خرس‌های قطبی مواجه شدید بدانید که فقط با یک ضریه می‌تواند سر از بدنتان جدا کند.

2- بوفالوی آفریقایی

بوفالوی آفریقایی بوفالوی آفریقایی2 بوفالوی آفریقایی1

شکارچیان بسیار قدیمی آفریقا مدعی بودند که خطرناک‌ترین پستاندار آفریقا به جای شیر یا کرگدن گاومیش بوده است. گاومیش آفریقایی بزرگ و قدرتمند است، قد آن تا شانه ۱۵۰ سانتی‌متر است و تا ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارد، همچنین می‌تواند با سرعت ۵۵ کیلومتر در ساعت بدود و در صورت زخمی شدن یا گیر افتادن یا محافظت از فرزند، بسیار خطرناک می‌شود. وقتی با شکارچی مواجه می‌شود این کوه عضلانی تنومند با دو شاخ قطور تیز به سمت دشمن حمله می‌کند، ولی خطر واقعی زمانی خودش را نشان می‌دهد که گله‌ای از بوفالوهای خشمگین به سمت شما بتازند.

1- قورباغهٔ زهرآگین

قورباغه‌ی زهرآگین

محل اصلی زندگی این حیوان زیبا آمریکای مرکزی و جنوبی است. سرخپوست‌ها با زهر این حیوان دارت‌های سمی می‌سازند. با تغییرات محیط رنگ بدن این حیوان به سرعت در حال فرگشت یافتن است. تحقیقات زیادی برای استفاده از سم این قورباغه‌ها در درمان بعضی از بیماری‌ها انجام گرفته است، سم این حیوان لزج در پشت او ترشح می‌شود تا مانع شکار حیوان و حفاظت در برابر حیوانات دیگر شود، هر کدام از این قورباغه‌ها سم کافی برای کشتن ۱۰ انسان را حمل می‌کنند.

منبع فارسیزومیت

منبع خارجیLivescience

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
6 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
پرهام
پرهام
۵ مهر ۱۳۹۹ ۱۶:۰۵

بیسوادی تا خودتو به بیسوادی زدی؟ارم شیر اولین بار توسط حکومت صفوی درپرچم ایران به کار رفته وقبل از صفوی توسط هیچ حگومتی در پرچم بکار نرفته حکاکی رو سنگ با پرچم فرق داره.بعدش شیر نماد حضرت علی و خورشید نماد خدا و شمشیر نماد ملت بود طبق مرام صفوی وربطی به حکومت دیکتاتوری مزدور پهلوی نداشت تو دهنتو پرکنی بگی شاهنشاهشی!!!پرچم قاجار هم شیر خورشید بود!تنها حکومت تاریخ ایران که بدون جنگ خاک کشور رو بخشید مثل بحرین وغیره ومرتیکه بیسواد

بهزاد
بهزاد
۲۳ مهر ۱۳۹۹ ۱۲:۴۷
Reply to  پرهام

این اسکول کیه که اجازه نظر دادن بهش دادین

آبتین
آبتین
۲ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۴۶
Reply to  پرهام

خاک تو سرت بی وجود بی غیرت پست فطرت بی اصل و نسب و بی ریشه….
نماد شیر تو تخت جمشید نبوده؟؟ بی مقدار هرزه آخه بحث حیوانات رو چرا سیاسی میکنی… بی بته… مزدور بی همه چیز

باشگاه سکوت
باشگاه سکوت
۱۵ شهریور ۱۳۹۸ ۱۸:۲۶

نهنگ ارکا پس چی از کوسه سفید حداقل مرگبار تره

علیرضا
علیرضا
۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۳۱

چرا انسان تو این لیست نیست ؟

حسين
حسين
۱۵ شهریور ۱۳۹۶ ۲۱:۳۴

ميشه در مورد بازى هاى كامپيوترى هم مطلب بزاريد مثلا عجيب ترين شون يا ترسناكترين؟

b1