۱۰ تا از جالب‌ترین و عجیب‌ترین درختان جهان!

بزرگ‌ترین و پیر‌ترین درختان جهان بسیار باشکوه هستند چرا که شاهد ظهور و سقوط تمدن‌های متعددی بوده‌اند. مثلاً ژنرال شرمن، بزرگ‌ترین درخت تک ریشه‌ای که تا به حال شناخته شده و یا تجیکو با ۹۵۵۰ سال قدمت که قدیمی‌ترین درخت کلونال است. جولیا‌‌ن هایت می‌گوید «درختان باستانی پیوند زنده‌ی ما انسان‌ها با گذشته هستند و در جریان تغییرات همیشگی، شکل خود را حفظ می‌کنند. این داستان درختان است اما به نوعی قصه‌ی ما انسان‌ها نیز هست. هر درخت شکل و شخصیتی مخصوص به خود دارد که در طول زندگی‌اش آن را حفظ می‌کند.»

با این مقدمه بیایید در مورد جالب‌ترین درختان جهان بیشتر بدانیم؛ این لیست تنها به کهن‌ترین‌ترین درختان نمی‌پردازد بلکه آنهایی که دارای شکل یا حالت منحصر به فردی هستند را نیز مورد توجه قرار می‌دهد.

10- درخت بلوط فرشته

angel-oak
این درخت ۱۵۰۰ ساله در جزیره‌ی جونز و در ایالت کارولینای جنوبی در آمریکا قرار دارد. شاخه‌های این درخت بلند بر مساحتی حدود ۵ کیلومتر مربع سایه می‌افکنند. گفته می‌شود که این درخت یکی از قدیمی‌ترین ارگانیسم‌های زنده در شرق رودخانه‌ی می‌سی سی پی است. اندازه‌ی محیط تنه‌ی درخت بلوط فرشته ۸ متر است و هر یک از شاخه‌های آن تا ۳۰ متر کشیده شده‌اند. این درخت بلایای طبیعی بسیاری را از سر گذرانده است که از آن جمله می‌توان به زلزله‌ای در سال ۱۸۸۶، سیل‌های بیشمار و طوفان‌هایی مثل طوفان هوگو در سال ۱۹۸۹ اشاره کرد.

9- الیا بوی بون، درخت زیتون وووِز

olive_tree_of_vouves
آیا باور دارید که کهن‌ترین درخت زیتون جهان هنوز هم هرسال زیتون‌های خوش مزه به بار آورد؟ دانشمندانِ دانشگاه کرت، عمر این درخت را بین ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ سال تخمین زده‌اند؛ محیط تنه‌ی این درخت بیش از ۴.۵ متر است. این درخت در روستای آنو وووز در کرت قرار دارد و سالانه حدود ۲۰ هزار نفر از آن دیدن می‌کنند.

8-درخت خون اژد‌ها

dragons-blood-tree
این درخت کمیاب که به نام درخت اژدهای سوکوترا نیز مشهور است در کشور یمن قرار دارد و مشهور‌ترین گیاه در جزیره‌ی یمنی سوکوترا است. بر اساس آمار یونسکو ۳۷ درصد از گیاهان، ۹۰ درصد از خزندگان و ۹۵ درصد از حلزون‌های موجود در این جزیره در هیچ جای جهان وجود ندارند.

درخت اژد‌ها شبیه به یک چتر است و به این دلیل به نام خون اژد‌ها مشهور است که یک مایع سرخ رنگ از خود ترشح می‌کند. ساکنان محلی هنوز هم از این مایع به عنوان یک ماده‌ی شفا بخش در تولیدات آرایشی و یا به عنوان رنگ در تزئین سفال استفاده می‌کنند.

7- درخت توله

tule-tree
ارتفاع این درخت توله‌ی بزرگ بیش از ۳۵ متر است و در شهر اوخاکا در مکزیک قرار دارد. هر یک از شاخه‌های این درخت می‌توانند یک درخت مستقل باشند. محیط تنه‌ی این درخت ۳۶ متر است؛ این درخت به قدری بزرگ است که در ابتدا دانشمندان تصور می‌کردند چندین درخت به هم چسبیده و باعث بوجود آمدن آن شده‌اند اما آزمایش‌هایی که بر روی DNA آن انجام شد خلاف این نظریه را ثابت کرد.

6- درخت بائوباب قوری

teapot_baobab
هر ۸ گونه‌ی درخت بائوباب منحصربه فرد و جالب هستند. درخت بائوباب آفریقایی بومی سرزمین آفریقا است اما در آسیا و شبه جزیره‌ی عربستان هم یافت می‌شود. ۶ گونه از این درخت بومی منطقه‌ی ماداگاسکار هستند و یک گونه‌ی دیگر هم در استرالیا یافت می‌شود.

موضوع جالب در مورد این گونه‌ی خاص از درختان این است که آن‌ها شبیه بطری و گاهی شبیه به قوری هستند؛ این گونه‌ی خاص در ایفاتی در ماداگاسکار است. درختی که در عکس مشاهده می‌کنید ۱۲۰۰ سال سن دارد. این نوع درخت می‌تواند تا ۱۲۰ هزار لیتر آب در خود ذخیره کند و از سخت‌ترین خشکی‌ها جان سالم به در ببرد.

5- درختان تا فروم

ta-phrom-trees
این درختان که بر روی بقایای یک معبد کامبوجی به نام تا فروم رشد کرده‌اند بسیار جالب هستند. دو گونه درخت خاص در این معبد رشد کرده‌اند. برخی از متخصصین معتقدند که درخت بزرگ‌تر گونه‌ای به نام سیبا پنتاندرا باشد و گروهی دیگر معتقدند که این درخت یک تیت پاک است، درختان کوچک‌تر که به درخت اصلی چسبیده‌اند نوعی درخت انجیر چسبنده هستند. ریشه‌های غول آسای این درخت سالانه بازدیدکنندگان بسیاری را به این محل می‌کشاند.

4- متو سلاه

Methuselah_Walk
درخت کاج بزرگ بیسین بریستلکون، نوعی درخت پر عمر است که در ایالت‌های یوتاه، نوادا و کالیفرنیا رشد می‌کند. رشد این درخت بسیار کند است و برگ‌های سوزنی این درخت تا ۴۰ سال سبز می‌مانند. این درخت قدیمی‌ترین درخت غیر کلونالی زنده بر روی زمین است. این درخت در سال ۱۹۵۷ توسط ۲ دانشمند بررسی شد و سن دقیق آن در آن سال ۴۷۸۹ سال بود. از آنجایی که ممکن است به این درخت صدمه وارد شود محل دقیق آن گزارش نشده اما جایی در رشته کوه سفید کالیفرنیا است.

3- درخت پشم ابریشمی

silk-floss-tree
این درخت زیبا از خانواده‌ی درختان مالو است. بومی مناطق استوایی و جنگل‌های حاشیه‌ای این مناطق در آمریکای جنوبی مثل برزیل و آرژانتین است. ارتفاع این درخت به حدود ۲۵ متر می‌رسد و در تنه و شاخه‌های آن برجستگی‌هایی وجود دارد که اجازه می‌دهد آب را در زمان خشکسالی ذخیره کند. اندازه‌ی گل‌های زیبای قرمز، صورتی یا بنفش این درخت بین ۱۲ تا ۲۴ ساتی‌متر است. این گل‌ها تبدیل به میوه‌های گلابی شکلی می‌شوند که داخل آن‌ها پر از دانه‌هایی است که در نوعی پشم بسیار نرم قرار گرفته‌اند. از این پشم نرم گاهی برای درست کردن کوسن استفاده می‌شود.

2- درخت اوکالیپتوس رنگین کمان

rainbow-eucalyptus
این درخت نوعی اوکالیپتوس همیشه سبز است که ارتفاع آن تا ۷۵ متر می‌رسد. پراکندگی این درخت از مناطقی در اندونزی تا فیلیپین است. چیزی که باعث می‌شود این درخت بسیار خاص باشد، نوار‌های زرد، سبز، صورتی، قرمز، بنفش و نارنجی رنگی است که شاخه‌ها و تنه‌ی این درخت را پوشانده است و این رنگ‌های زیبا کاملاً طبیعی هستند. سطح پوسته‌ی این نوع درخت بسیار نرم است و در هنگام رشد لایه‌هایی از آن جدا می‌شوند. این جریان در زمان‌های متعدد و در قسمت‌های متفاوتی از درخت اتفاق می‌افتد. هرچه از عمر پوسته‌ی جدید می‌گذرد رنگ آن از سبز روشن به سبز تیره‌ی مایل به آبی یا بنفش و بعد صورتی و نارنجی تغییر می‌کند. و چون این اتفاق در قسمت‌های متفاوتی از درخت می‌افتد این حالت به صورت نوارهای رنگی در کنار هم قرار می‌گیرند که تنه‌ی این درخت را به یک تابلوی نقاشی تبدیل می‌کنند.

1- درخت زندگی

tree-of-life
نمونه‌های بسیاری از درختان کهنسال وجود دارند اما نکته‌ی بسیار جالبی که در مورد این تک درخت ۴۰۰ ساله وجود دارد این است که توانسته در وسط بیابان و بدون هیچ منبع شناخته شده‌ای از آب دوام بیاورد. این درخت که درفاصله‌ی ۲ کیلومتری جبل دخان در بحرین قرار دارد یکی از عجایب طبیعی است. اگر می‌خواهید منحصر به فرد بودن این درخت را به خوبی درک کنید آن را در نقشه‌ی هوایی گوگل تماشا کنید و می‌بینید که از هر نوع گیاهی بسیار دور است.

  • 0 امتیاز
  • 0/5
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
منبع فارسی ایران‌ویج

منبع اصلی Top Tenz

درباره نویسنده

من امیر هستم، موسس این سایت. ۲۶ سال سن دارم و همیشه آرزو داشتم سایتی داشته باشم درباره عجیب‌ترین چیزهای دنیا. شاید این همون فرصت باشه.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

avatar
 

wpDiscuz
error: Alert: Content is protected !!

عجیب‌ترین‌های جهان را در ایمیلتان داشته باشید