cover test
b1
خانه » ۱۰ ویژگی مهم که انسان ها را از حیوانات متمایز می‌کند!

۱۰ ویژگی مهم که انسان ها را از حیوانات متمایز می‌کند!

b3

از هر نظری که نگاه کنیم، انسان ها موجودات عجیب‌وغریبی هستند. انسان‌ها تنها گونه‌هایی هستند که با مغز پر ظرفیت خود دنیای اطرافشان را به شدت تغییر داده‌اند. اما چه ویژگی‌هایی در ما هست که ما را از دسته حیوانات جدا و «انسان» می‌کند. مطمئن هستیم خیلی از این ویژگی‌ها شما را حیرت‌زده خواهد کرد.

10- توانایی تکلم

توانایی تکلم

انسان‌های مدرن دارای استخوان لامی (Hyoid) کوتاه شده هستند که در طی فرآیند تکامل به وجود آمده و تغییر کرده است. استخوان لامی یک استخوان نعل اسبی شکل است که زیر زبان قرار دارد. این استخوان به استخوان‌های دیگری در بدن وصل نیست و همین استخوان است که به ما اجازه می‌دهد که کلمات را واضح بیان کنیم.

9- ایستادن روی دو پا

ایستادن روی دو پا

در میان همه نخستینیان، انسان‌ها تنها گونه‌ای هستند که روش اصلی راه رفتنشان روی دوپا است. خب این چه مزیتی برای ما دارد؟ دانشمندان بر این باورند که همین ویژگی باعث شده‌است که دستان ما آزاد بماند و ما از آن‌ها برای کار با ابزار استفاده کنیم.

اما این دستاورد بزرگ هزینه بزرگی هم به همراه داشته است. لگن انسان برای راه رفتن روی دوپا تکامل پیدا کرده است. این ویژگی را با مغز و در نتیجه سر بزرگ نوزاد انسان جمع کنید تا بدانید چرا زایمان انسان‌ها به شکل خطرناکی سخت‌تر از زایمان حیوانات است. چقدر خطرناک؟ تا همین قرن پیش مهم‌ترین عامل مرگ‌ومیر زنان، مرگ‌ومیر در هنگام یا پس از زایمان بوده است!

یکی دیگر از مشکلاتی که ایستاده بودن برای انسان ایجاد کرده است گودی کمری است یا همان انحنای ستون مهره‌ها در نزدیک پاهاست که برای حفط تعادل انسان در هنگام راه رفتن و ایستادن ضروری است، همین انحنا باعث می‌شود که که انسان‌ها معمولا از درد و کشیدگی عضلات کمر در عذاب باشند.

8- بی مو بودن

بی مو بودن
انسان‌ها نسبت به دیگر نخستینیان ریشه‌های موی بیشتری دارند اما موی آن‌ها نازک‌تر و کوتاه‌تر و روشن‌تر است

ما در مقایسه با پسر عموهای ژنتیکی خود بسیار بی موتر هستیم. البته به شکل تعجب‌آوری یک اینچ مربع از پوست انسان فولیکول‌های موی بیشتری از بقیه نخستینیان دارد، اما انسان‌ها اغلب موهای نازک‌تر، کوتاه‌تر و روشن‌تری دارند.

7- دستان انسان

دستان انسان
انسان‌ها دست‌های منحصربه‌فردی دارند

برخلاف باور رایج مردم، انسان‌ها تنها نخستینیانی نیستند که دارای انگشت شست قابل خم شدن هستند، اکثر نخستینیان این قابلیت را دارا هستند. حتی می‌توانیم بگوییم از آنجایی که ما مثل خیلی نخستیان دیگر شست پای قابل خم شدن نداریم، در این زمینه عقب‌تر از نخستینیان هستیم. اما چیزی که ما انسان‌ها را متمایز می‌کند، این است که می‌توانیم شست دستمان را در عرض انگشتان دیگر حرکت دهیم. همچنین می‌توانیم انگشت حلقه و انگشت کوچک خود را به شست بچسبانیم و فشار دهیم. این ویژگی است که به انسان را مجهز پنچه‌ای قدرت‌مند می‌کند و این امکان را به انسان می‌دهد که به شکل خوبی از ابزار استفاده کند.

6- مغزهای غیر عادی

مغزهای غیر عادی
انسان‌ها دارای قدرت‌مندترین مغزهای زمین هستند

بدون شک مهم‌ترین ویژگی‌ای که ما را از حیوانات دیگر متمایز می‌کند مغز خارق‌العاده ماست. اما یادمان باشد انسان‌ها بزرگ‌ترین مغزهای دنیا را ندارند. این رکورد متعلق به وال‌های اسپرم است. راستش را بخواهید ما نسبت به اندازه بدنمان هم دارای بزرگ‌ترین مغز نیستیم. خیلی از پرندگان هستند که مغزشان بیش از ۸ درصد جرم بدنشان را تشکیل داده است. درحالی‌که نسبت وزن مغز ما به بدنمان ۲٫۵ درصد است. اما مغز انسان که در حالت بلوغ حدود ۱٫۳۶ کیلوگوم وزن دارد، به نوع بشر قدرت تفکر منطقی و قکر مستقلی می‌دهد که خارج از توان همه حیوانات دیگر است. این مغز دلیل شاهکارهای موتزارت، اینشتین و همه نوابغ دیگر است.

5- لباس پوشیدن

لباس پوشیدن
لباس یک زن وایکینگ

گرچه می‌توان اسم نخستینیان برهنه را بر انسان‌ها گذاشت، اما در واقع ما لباس می‌پوشیم. این هم یکی از ویژگی‌هایی است که در قلمرو حیوانات بی‌نظیر است (البته جدای لباس‌هایی که ما برای حیوانات خانگی خود می‌سازیم)

تکامل لباس‌های انسان حتی باعث ایجاد تغییراتی در تکامل بقیه حیوانات هم شده‌است. شپش بدن انسان، برخلاف بقیه هم‌دسته‌هایش به لباس می‌چسبد و نه به موی بدن.

4- آتش

آتش
مهار آتش یکی از نقاط عطف سیر تکامل بشر بوده است

توانایی انسان در کنترل آتش، توانست نور روز را به شب بیاورد و اجداد ما را کمک کند که در شب بهتر ببینند و دردندگان شب شکار را از خود و غارهایشان دور نگه دارند. گرمای شعله‌های آتش مردم را از سرمای هوا حفظ کرد و باعث شد که بتوانیم در نواحی سردسیر مهاجرت کنیم. البته آتش به ما آشپزی را هدیه داده است، تکنیکی که خیلی از زیست‌شناسانِ تکاملی باور دارند نقش بسیار مهمی در تکامل ما بازی کرده است. غذاهای پخته شده خیلی راحت‌تر جویده و هضم می‌شوند و احتمالاً در کوچک‌شدن دندان‌ها و روده‌های انسان مؤثر بوده‌اند.

3- سرخ شدن!

سرخ شدن!
سرخ شدن چهره که به شکل غیر ارادی نشان از احساسات ما دارد

انسان‌ها تنها گونه‌هایی هستند که سرخ می‌شوند! (این سرخ شدن معمولاً در گونه‌ها و گوش‌ها و به دلایلی مثل خجالت کشیدن و… اتفاق می افتد)

داروین از این پدیده به عنوان «عجیب‌ترین و انسانی‌ترین نمایش احساسات» نام می‌برد. در میان هنوز بر سر این که چرا انسان‌ها از خجالت سرخ می‌شوند توافقی نیست. ابزار غیر ارادی احساسات درونی که نتیچه این ویژگی است به چه کاری می‌آید؟ معمول‌ترین باور این است که کمک می‌کند که انسان‌ها راستگو بمانند و در واقع به گروه انسان‌ها کمک می‌کند.

2- دوران کودکی طولانی

دوران کودکی طولانی
دوران کودکی طولانی انسان، انسان طولانی‌ترین دوران کودکی را داراست

انسان‌ها در مقایسه با همه نخستینیان دیگر دیرتر از چتر حمایت والدینشان خارج می‌شوند. اما سؤال اینجاست که چرا؟ درحالی‌که در اصول تکامل زودتر به بلوغ رسیدن یعنی تولید مثل بیشتر. مغزهای بزرگ و پیچیده انسان‌ها می‌تواند یکی از توضیح‌های قانع کننده را ارائه دهد. این مغزها قاعدتاً زمان بیشتری برای بزرگ شدن و زمان بسیار بیشتری برای یادگرفتن لازم دارند.

1- زندگی بعد از پایان فرزندآوری

زندگی بعد از پایان فرزندآوری

اکثر حیوانات تا روز مرگشان توانایی تولید مثل دارند و تا مرگشان هم تولید مثل می‌کنند. اما زنان مدت بسیار زیادی پس از از دست دادن توانایی تولید مثل در زمان یائسگی به زندگی خود ادامه می‌دهند. این مسئله ممکن است به دلیل پیوندهای اجتماعی انسان‌ها تکامل پیدا کرده باشد. در خانواده‌های گسترده، مادر بزرگ‌ها می‌توانند بقا و موفقیت خانواده‌هایشان را تا زمانی طولانی بعد از این که دیگر توان بچه‌دار شدن را داشته باشند، تضمین کنند.

منبع فارسیساختنی

منبع خارجیLivescience

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
...
...
۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ۱۸:۴۱

مهم ترین تفاوت روح الهی وجود ماست

Farimah
Farimah
۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ۰۳:۰۱

خوشحالم که یک انسانم.
خدا جون ازت ممنونم که منو انسان آفریدی heart

Farimah
Farimah
۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ۰۳:۰۰

بسیار جالب بود.
ممنون

b1