cover kinkajou
b1
خانه » ۱۰ تا از موجودات شگفت‎انگیز جنگل آمازون!

۱۰ تا از موجودات شگفت‎انگیز جنگل آمازون!

b3

جنگل‌های آمازون یکی از مناطق مهم کره زمین می‌باشد که اسرار زیادی را در خود جای داده است. یکی از این شگفتی‌ها، موجودات عجیبی هستند که در آن زندگی می‌کنند. اکثر ما نام حیواناتی مانند خفاش‌های خون‌آشام، پیرانیا و آناکوندا را شنیده‌ایم، اما این تنها قطره‌ای از دریای بیکران شگفتی در آمازون می‌باشد. در این مطلب با ۱۰ موجود عجیب‌وغریب جنگل‌های آمازون، که کمتر شناخته‌شده‌اند، بیشتر آشنا می‌شویم.

10- کینکاجو

kinkajou

این جانور از هم خانواده راکن‌ها به حساب می‌آید و دارای دمی طلایی رنگ است. کینکاجو که خرس عسل نیز نامیده می‌شود، عمدتاً در شاخ‌وبرگ درختان زندگی می‌کند و غذای اصلی‌اش نیز میوهٔ درختان است. این جانور با توانایی بالا رفتن از شاخه‌ها و با استفاده از زبان ۱۲ سانتی‌متری خود، میوهٔ درختان را می‌چیند و شهد گل‌ها را می‌مکد.

9- مارماهی الکتریکی

electric eel

این جانور در رودخانه‌های کم عمق و تیره زندگی می‌کند و دارای صدها ولت نیروی الکتریکی است که می‌تواند یک انسان بالغ را کاملاً بی حس کند. این حیوان که دارای دید بسیار ضعیفی است، از حرکت قربانیان پی به وجود آن‌ها می‌برد. مرگ منسوب به این حیوان احتمالاً به خاطر غرق شدن در زمان فلج شدن است. علی‌رغم نام این جانور، مارماهی الکتریکی به مارماهی‌های معمولی شباهتی ندارد و بیشتر به گروه ماهی‌های الکتریکی چاقو مربوط می‌شود.

8- قورباغه سمی دارتی

poison dart frog

این قورباغه‌های رنگین پوست، در زمره سمی‌ترین موجودات کره زمین قرار دارند. درواقع رنگ بالقوه آن‌ها، هشداری برای شکارچیان و دشمنانشان می‌باشد. این جانور آن‌قدر زهر آگین است که شکارچیانش صرفاً با لمس کردن پوست آن از پای در می‌آیند. دانشمندان به این موجودات قورباغه سمی دارتی می‌گویند، به این دلیل که سرخپوستان برای سمی کردن دارت‌های خود از آن‌ها استفاده می‌نمودند.

7- مورچه گلوله

bullet ant

این جانور بزرگ‌ترین مورچه جهان است و تا اندازهٔ انگشت کوچک یک انسان بالغ رشد می‌کند و دارای نیشی همانند زنبورها می‌باشد. برخلاف بسیاری از مورچه‌ها، این جانوران در طول روز به‌صورت انفرادی حرکت می‌کنند و به فعالیت روزانه خود می‌پردازند، با وجود این‌که زندگی اجتماعی دارند و در لانه‌هایی که معمولاً در زیر درختان می‌سازند زندگی می‌کنند. منشأ نام این جانور نامشخص است. شاید به خاطر اندازه‌اش باشد و یا به دلیل درد ناشی از نیش این مورچه که همانند درد گلوله است. در برخی از مناطق به این موجودات، مورچه ۲۴ ساعته نیز می‌گویند. به این خاطر که مدت زمان از بین رفتن درد نیش آن در حدود ۲۴ ساعت است. در گذشته پسران قبایل برای اثبات رسیدن به سن بلوغ، نیش این مورچگان را بدون صدا تحمل می‌کردند.

6- مارمولک عیسی

jesus lizard

این نوع مارمولک در هنگام فرار از دست شکارچیان بر روی سطح آب با سرعتی در حدود ۵ مایل در ساعت می‌دود. جانور با استفاده وزن خود و همچنین کشش سطحی آب می‌تواند مدت محدودی بر روی آب حرکت کند اما قوانین فیزیکی و طبیعی، به‌زودی او را مجبور به شنا کردن خواهد کرد.

5- خفاش ماهیگیر

fishing bat

نوعی خفاش است که همانند عقاب‌ها، با پنجهٔ خود حشرات و ماهی‌ها را شکار می‌کند. این موجود تنها نوع از خفاش‌هاست که قادر به شکار ماهی است. به این حیوان خفاش بالداگ نیز می‌گویند، چرا که همانند این نوع سگ دارای پوزه‌ای برآمده است.

4- قورباغه شیشه‌ای

glass frog

پوست این قورباغه کاملاً شفاف است به طوری که می‌توان اجزای داخلی بدن، از جمله پمپاژ قلبش را مشاهده کرد. شناسایی قورباغه شیشه‌ای وقتی در کنار گیاهان قرار می‌گیرد، بسیار دشوار می‌شود و به او کمک می‌کند تا از چنگال شکارچیانش مخفی بماند.

3- سر بادام زمینی

peanut head bug

این حشره عجیب دارای سری قوز می‌باشد که آن را شبیه به یک بادام زمینی کرده است. البته هنوز کاربرد دقیق سر این حشره مشخص نشده، اما دانشمندان اعتقاد دارند، به خاطر استتار از دست شکارچیانش می‌باشد. این حشره به ظاهر بی‌دفاع از لک‌های روی بدنش نیز برای فریب شکارچیان بهره می‌گیرد.

2- potoo

potoo

این موجود در طول روز بر روی شاخه و برگ خشک به استراحت مشغول می‌شود و خود را به‌صورت محیط اطرافش در می‌آورد. در عوض در شب به فعالیت و شکار مشغول می‌شود و از حشرات در حال پرواز تغذیه می‌کند. در واقع potoo نوعی جانور شبگرد است. جالب اینجاست که جوجه‌های این جانور نیز به‌صورت بی حرکت در وضعیت خود می‌مانند و خود را شبیه به قارچ می‌کنند.

1- ماهی کاندیرو

candiru fish

این موجود زشت که به ماهی خلال دندان نیز شهرت دارد، به صورت انگل در موجودات دیگر زندگی می‌کند. جالب است بدانید که خلاص شدن از دست این جانور تنها با عمل جراحی امکان‌پذیر است.

منبع فارسیعجایب جهان

منبع خارجیListverse

الهه خزلی

الهه خزلی

باستان شناس هستم، کارشناسی ارشد از دانشگاه سیستان و بلوچستان، به باستان شناسی و گردشگری علاقه خاصی دارم.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
....
....
۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۰:۵۹

ماشاءالله…..به قدرت خدا پی بردیم…..ممنون

b1