cover clownfish
b1
خانه » ۱۰ تا از حیوانات رنگارنگ و زیبا!

۱۰ تا از حیوانات رنگارنگ و زیبا!

b3

کره زمین ما قصه‌های بسیار دارد. قرمز، آبی، گل و درختان، بشر و حیوانات. چیزهایی وجود دارد که با دیدن آنها به وجد می‌آییم و روحمان تازه می‌شود. زندگی داستانی از زبان قهرمانان است. عده‌ای کوچک‌اند، برخی غیر منتظره، برخی ترسناک، برخی بزرگ، و برخی زشت و در اینجـا زندگانی رنگارنگ می‌شود …. در این بخش برایتان ۱۰ جانور رنگارنگ برتر را آماده کرده‌ایم که امیدوارم از دیدن آنها لذت ببرید.

10- پروانه پادشاه

monarch butterfly

همه پروانه‌ها را دوست‌دارند، خصوصاً اگر زیبا و رنگارنگ هم باشند. اما درواقع زیبایی رنگشان هشداری به شکارچیانش است که به دلیل سمی بودن، نباید آنها را بخورند. پروانه پادشاه در هنگام زمستان و سرما از جنوب، به شمال آمریکا مهاجرت می‌کنند و در حقیقت تنها این پروانه است که همانند پرندگان در سرما به مهاجرت مشغول می‌شود.

9- شمشیر ماهی

sailfish

نوعی شمشیر ماهی وجود دارد که نوری آبی رنگ را از بدن خود ساطع می‌کند. این نور موجب گیج شدن طعمه‌ها و ترساندن شکارچیانش می‌شود. این یک استفاده مفید از رنگ است. شمشیر ماهی‌ها سرعتی در حدود ۷۰ مایل در ساعت دارند که در بین ماهی‌ها سرعتی خوب به‌حساب می‌آید.

8- فلامینگوی کوچک

lesser flamingo

آیا می‌دانید رنگ مشهور و دوست‌داشتنی فلامینگوها، از رنگدانه جلبک‌هایی است که تناول می‌کنند؟ این رنگ دقیقاً همان چیزی است که آن‌ها می‌خورند. فلامینگوی کوچک نسبت به هم خانواده‌های خود کوتاه‌تر و نیرومندتر است و در آفریقا و قسمتی از آسیا یافت می‌شود. از دشمنان این پرندگان زیبا می‌توان به بابون‌ها، گربه‌های وحشی و عقاب‌ها اشاره کرد.

7- دلقک ماهی

clownfish

دلقک ماهی‌ها ممکن است با رنگ‌های نارنجی و سفید روشن زیبا به نظر آیند، اما در واقع نوعی لجن اطرافشان را احاطه کرده است. برای این ماهی همزیستی با شقایق دریایی الزامی است. آن‌ها برای بقا به هم وابسته‌اند و به دلیل سمی بودن شقایق‌ها، این پوسته لزج از دلقک ماهی‌ها محافظت می‌کند.

6- پا آبی احمق

blue footed booby

این پرندگان جذاب و مشهور در جزایر گالاپاگوس در اقیانوس آرام یافت می‌شوند. البته می‌توان تعدادی از آنها را نیز در جزایر گرمسیر و نیمه گرمسیر نیز پیدا کرد.

5- اژدهای دریای علفی

weedy sea dragon

اژدهای دریای علفی موجودی عجیب و شگفت‌انگیز و صد البته رنگارنگ است. این جانوران در روز بیش از ۲۵۰ تخم می‌گذارند. پوست بدن این جانور صورتی روشن است و معمولاً در اطراف جبلک ها زندگی می‌کند و در سواحل استرالیا یافت می‌شود.

4- نوعی قرقاول

temminck’s tragopan

این نوع قرقاول با سینه‌ای قهوه‌ای و نارنجی بسیار جالب و دیدنی هستند. جای تعجب نیست که قرقاول‌ها جزو زیباترین حیوانات لقب گرفته‌اند. این پرنده جالب توجه را می‌توان در جنوب آسیا پیدا کرد. رنگ آبی در واقع جزئی از پوست است نه پر او.

3- پرنده بهشت

bird of paradise

نه تنها پرنده بهشت نَر بال و پر فوق‌العاده زیبا و رنگارنگی دارد، بلکه در انجام حرکات موزون نیز تبحر خاصی دارد. از آنجا که در فرهنگ گینه نو از پر و بال این پرنده برای تجارت استفاده می‌شود، متاسفانه این‌گونه در خطر انقراض است.

2- نوعی ماهی قزل آلا

sockeye salmon

رنگ پوست ما ممکن است در اثر گرما به قهوه‌ای مایل به زرد تغییر کند و یا در اثر خجالت کمی قرمز شود. حال تصور کنید اگر پوست ما این قابلیت را داشت که بسته به محیط اطراف تغییر رنگ دهد. این دقیقاً همان کاری است که ماهی قزل آلا انجام می‌دهد. به طور معمول رنگ آنها قبل از تخم‌ریزی آبی، قرمز، خاکستری و سبز می‌باشد.

1- آفتاب‌پرست

panther chameleon

قرمز، سفید، سبز و آبی. آفتاب‌پرست‌ها دارای توانایی شگفت‌انگیزی هستند که می‌توانند رنگ خود را به طور کامل تغییر دهند. اما بر خلاف ما انسان‌ها نمی‌توانند انتخاب کنند که چه رنگ کت بپوشند! و بسته به درجه حرارت، نور و حتی خلق‌وخوی خود رنگشان را به طور غیر ارادی تغییر می‌دهند.

منبع فارسیعجایب جهان

منبع خارجیListverse

الهه خزلی

الهه خزلی

باستان شناس هستم، کارشناسی ارشد از دانشگاه سیستان و بلوچستان، به باستان شناسی و گردشگری علاقه خاصی دارم.

b2
b1