عکس-کاور-سوسک-کرگدنی
b1
خانه » ۱۱ تا از حیوانات رکورد شکن!

۱۱ تا از حیوانات رکورد شکن!

b3

آیا می‌دانستید در دنیای شگفت انگیز حیوانات سوسکی وجود دارد که می‌تواند تا ۸۵۰ برابر وزن خود بار جابه جا کند و یا پرنده‌ای که سرعتش به ۳۲۲ کیلومتر بر ساعت می‌رسد؟ در این مطلب با رکوردشکن‌های دنیای حیوانات و به عبارتی بر‌ترین‌ها در این عرصه آشنا می‌شوید.

11- فیل آفریقایی

فیل-آفریقایی

هزاران سال است که انسان‌ها از قدرت بالای فیل‌های آفریقایی و آسیایی برای همه چیز از جنگ گرفته تا حمل و نقل استفاده می‌کنند. آیا می‌دانستید که تنها خرطوم فیل از حدود ۱۰۰ هزار ماهیچه تشکیل شده است و می‌تواند تا ۲۷۰ کیلوگرم بار را از زمین بلند کند؟

10- سوسک کرگدنی

سوسک-کرگدنی

این سوسک شاید در مقایسه با یک فیل بسیار کوچک به نظر برسد اما با توجه به توانمندی‌های فوق العاده نسبت به جثه‌اش، قوی‌ترین موجود جهان است. این سوسک که به دلیل ساختار شاخ مانند روی سرش، با عنوان سوسک کرگدنی شناخته می‌شود، قادر به حمل بار تا ۸۵۰ برابر وزن خود است. اگر انسان چنین قدرتی داشت، می‌توانست جسمی ۶۵ تنی را از زمین بلند کند!

9- جهنده قورباغه‌ای

جهنده-قورباغه

طول این حشره کوچک که رکورد بالا‌ترین پرش در دنیای حشرات را در اختیار دارد، به زحمت به ۶ میلی‌متر می‌رسد اما می‌تواند تا ارتفاع ۷۰ سانتی‌متر خود را به هوا پرتاب کند. یک انسان با چنین توانایی می‌توانست سطح یک آسمان خراش به بلندی ۲۱۰ متر را در هر بار پرش پاک کند!

8- آهوی آفریقایی

آهوی-آفریقایی

این آهو با پاهای بلند و باریک و ران‌های عضلانی خود، توانمندی‌های فوق العاده‌ای در جهش و پرش دارد و عنوان قهرمانی را از این نظر در دنیای حیوانات به خود اختصاص داده است. این حیوان وقتی که وحشت زده شود و احساس خطر کند، قادر است تا ۱۰ متر بجهد و تا ارتفاع ۳ متری نیز به هوا بپرد. البته این مهارت آهوهای آفریقایی صرفا یک ابزار دفاعی نیست بلکه آن‌ها برای تفریح و حین بازی با همنوعان خود نیز دائم بالا و پایین می‌پرند.

7- نوک‌دراز آبی

نوک-دراز-آبی

این پرنده رکورد طولانی‌ترین سفر بدون توقف جهان را در دنیای پرندگان در اختیار دارد. این پرنده در طول تنها ۹ روز، ۱۱ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مسافت را از زادگاهش در آلاسکا تا نیوزیلند طی کرده است بدون اینکه کوچک‌ترین توقفی برای آب یا غذا داشته باشد، البته در پایان این سفر پرنده بیش از ۵۰ درصد وزنش را از دست می‌دهد.

6- مرغ دریایی سیاه

مرغ-دریایی-سیاه

این پرندگان هر سال مسافتی بالغ بر ۶۴ هزار کیلومتر را از نیوزیلند تا نیمکره شمالی به دنبال غذا پرواز می‌کنند.

5- کوسه بزرگ سفید

کوسه-بزرگ-سفید

در سال ۲۰۰۵ نام یک کوسه بزرگ سفید به دلیل طی طولانی‌ترین مسیر مهاجرت درمیان کوسه‌ها، در کتاب جهانی رکورد‌ها (گینس) به ثبت رسید. این کوسه به نام «نیکول» ۲۰ هزار کیلومتر مسافت را بین آفریقا تا استرالیا در مدت ۹ ماه طی کرد. وی توانست رکورد سریع‌ترین بازگشت را نیز در بین تمامی آبزیان به نام خود ثبت کند. بررسی‌های انجام شده با سیستم‌های ردیابی نشان داد که «نیکولِ» رکورد شکن، بیشتر مسیر را در نزدیکی سطح آب طی کرده است، این امر محققان را بدین نتیجه رساند که کوسه‌ها از ستارگان برای جهت یابی و پیدا کردن ادامه مسیر خود استفاده می‌کنند.

4- شمشیرماهی

شمشیرماهی

شمشیرماهی با سرعت ۱۰۹ کیلومتر در ساعت عنوان سریع‌ترین ماهی جهان را به خود اختصاص داده است. این ماهی‌ها اغلب دسته جمعی شکار می‌کنند و با بهره گیری از سرعت فوق‌العاده بالا و تیغه و آرواره تیز عقبی خود به شکار گروه‌های ماهی‌های ساردین و کولی می‌پردازند.

3- یوزپلنگ

یوزپلنگ

یوزپلنگ که دارای رکورد سریع‌ترین دونده خشکی در قلمرو حیوانات است، می‌تواند با سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت بدود و در کمتر از ۳ ثانیه نیز به بالا‌ترین حد سرعت خود برسد. این حیوانات برای پیش راندن بدن نرم و انعطاف پذیر خود، روی پاهای بلند و عضلانیشان تکیه می‌کنند. البته یوزپلنگ‌ها در هر بار تعقیب شکار، انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کنند و به همین دلیل تنها تا ۲۷۴ متر می‌توانند با چنین سرعتی بدوند.

2- تی رکس

تیرکس

دانشمندان مدت‌هاست که درباره سرعت و چابکی این موجودات غول‌پیکر ماقبل تاریخ در حال تحقیق و مطالعه هستند. آنان بدین نتیجه رسیده‌اند که این شکارچیان ۶ تنی می‌توانستند به احتمال قوی با سرعت یک دونده دوی سرعت در المپیک، به حد سرعت ۲۹ کیلومتر در ساعت برسند.

1- باز

باز

این موجودات رکورد سریع‌ترین پرنده جهان را در اختیار دارند. این پرنده شکاری با بهره گیری از نوعی تکنیک خاص به روش شیرجه زدن سریع در هوا، با سرعت ۳۲۲ کیلومتر در ساعت به قربانی خود که اغلب کبوتر‌ها هستند، حمله ور می‌شود. این پرنده قربانی خود را وسط آسمان با چنگال‌های تیزش می‌گیرد و سپس برای خوردن آن، فرود می‌آید.

منبع خارجیNational Geographic

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
8 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
دختری با قلب اژدها
دختری با قلب اژدها
۱۹ دی ۱۴۰۰ ۲۰:۱۹

خیلی ممنون عالی بود
لطفا بیزحمت اگر امکانش هست برترین شکارچیان رو هم بزارین.
ممنون heart

افضل قربانی
افضل قربانی
۲۱ دی ۱۳۹۹ ۱۹:۰۲

سلام گوش ایقون جهان است

افضل قربانی
افضل قربانی
۲۱ دی ۱۳۹۹ ۱۹:۰۱

سلام موافق باشه

MOHAMMAD HESAM
MOHAMMAD HESAM
۳ آبان ۱۳۹۹ ۲۳:۵۵

جالب بود

حمید رنجبری
حمید رنجبری
۱۵ آذر ۱۳۹۸ ۱۶:۰۵

سلام ‌
میخواستم بدونم سرعت پرندگان ماقبل تاریخ رو ،اگه اطلاعی دارین بفرمایید،
باتشکر

b1