عکس-کاور-سنجاقک-دوشیزه
b1
خانه » ۱۰ تا از جالب‌ترین حشرات دنیا!

۱۰ تا از جالب‌ترین حشرات دنیا!

b3

حشرات بسیار مختلفی در طبیعت وجود دارد، اما بعضی از آن‌ها ظاهری خاص و بعضا چندش‌آوری دارند. در این مطلب با ما همراه شوید تا با ۱۰ حشره جالب دنیا آشنا شوید.

10- کرم پروانه لیمانترید

(Lymantrid moth) (Dasychira pudibunda)

کرم-پروانه

کرم پروانه لیمانترید (Calliteara pudibunda) در جنگل‌های Fagus sylvatica پراکنده است. این کرم در کشور دانمارک زندگی می‌کند و رنگ پروانه آن به رنگ خاکستری تیره بوده و در فصل ژوئن پرواز می‌کند. هر پروانه ماده بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ عدد تخم می‌گذارد که غالبا این تخم‌ها در محلی گذاشته می‌شوند که به محل خارج شدن لارو پروانه بسیار نزدیک است. کرم کاترپیلار این پروانه بسیار کوچک و پوشیده از مو است و به راحتی به وسیله باد حمل می‌شود. لارو شدگی در این حشرات بر روی برگ‌هایی اتفاق می‌فتد که بر روی زمین هستند و پر از پیله‌های این کرم‌اند.

9- مانتیس شیطانی گل

(Devils Flower Mantis) (Idolomantis Diabolica)

مانتیس

این حشره که نام علمی آن Idolomantis Diabolica است به دلیل زیبایی، اندازه بزرگ و کمیابی آنکه یکی از بزرگ‌ترین مانتیس‌های جهان است با نام «پادشاه تمام مانتیس‌ها» (King of all mantids) نیز شناخته می‌شود. این مانتیس شباهت زیادی به گل دارد.

8- سنجاقک دوشیزه

(Damselfly) (Ischnura heterosticta)

سنجاقک-دوشیزه

سنجاقک دوشیزه نامی کلی برای گروهی از حشرات شامل زیر راسته Zygoptera از راسته اصلی Odonata است که با بدن کشیده و چشمان بزرگ جدا از هم و یک جفت بال قوی شفاف که در زمان‌های استراحت به حالت تاشده بر روی شکم حشره جمع می‌شوند شناخته می‌شود. این حشرات در هنگام جفت‌گیری بر روی یکدیگر قرار گرفته و با هم پرواز می‌کنند. برای انسان‌ها، سنجاقک‌ها نماد هنر و فرهنگ در بسیاری از نقاط جهان محسوب می‌شوند. این انتخاب به دلیل شکوه و زیبایی و رنگ‌های غالبا زیبا و رفتارهای جفت‌گیری منحصربه‌فرد این حشرات است.

7- پروانه سکروپیا

(Cecropia Moth) (Hyalophora cecropia)

پروانه-سکروپیا

این حشره را به نام «پروانه رابین» (Robin Moth) نیز می‌شناسند و بزرگ‌ترین پروانه moth در آمریکای شمالی محسوب می‌شود به طوری که طول بال این پروانه گاهی به ۱۸ سانتی‌متر می‌رسد. آن‌ها در دو سوم مناطق آمریکای شمالی شامل کوهستان‌ها پراکنده هستند. این پروانه یکی از اعضای خانواده Saturniidae یا «پروانه‌های ابریشم غول‌پیکر» (giantsilk moths) است. مواردی مشاهده شده که طول بال پروانه ماده نیز تا ۱۳ سانتی‌متر رسیده است. کرم این پروانه را اغلب می‌توان بر روی درختان افرا مشاهده کرد اما این کرم‌ها توانایی خوردن برگ تمشک وحشی و برگ توس را نیز دارند.

6- کرم پروانه کالتا

(Calleta Silkmoth) (Eupackardia calleta)

کرم-پروانه-کالتا

کرم پروانه کالتا متعلق به خانواده Saturniidae است. این حشره در مکزیک، گواتمالا و بیشتر قسمت‌های جنوبی ایالات متحده قابل مشاهده است. این کرم‌ها تنها گونه از دسته Eupackardia هستند. لارو آن‌ها بیشتر از گونهFraxinus، Leucophyllum frutescens، Sapium biloculare، Fouquieria splendens تغذیه می‌کند.

5- مانتیس ارکیده

(Orchid mantis) (Hymenopus coronatu)

مانتیس-ارکیده

Hymenopus coronatu که به نام مانتیس ارکیده (Orchid mantis) نیز شناخته می‌شود یکی از گونه‌های مانتیس گل (flowermantis) است که در مالزی و اندونزی یافت می‌شود. این مانتیس مشخصا شباهت زیادی به گل ارکیده دارد. آن‌ها در گل‌هایی که به آن‌ها شباهت دارند پنهان شده و منتظر نزدیک شدن حشراتی می‌شوند که غذای اصلی آن‌ها را تشکیل می‌دهند.

4- سوسک هرکول

(Hercules Beetle) (Dynastes Hercules)

سوسک-هرکول

این حشره یکی از انواع «سوسک‌های کرگدنی» (rhinocerosbeetle) است که در آمریکای جنوبی زندگی می‌کند. طول بدن این حشره با در نظر گرفتن شاخ می‌تواند به ۱۸ سانتی‌متر برسد و البته ادعایی بسیار جالب در خصوص این حشره وجود دارد: این سوسک قادر است اجسامی را که تا ۸۵۰ برابرش وزن دارند را بر پشت خود حمل کند! این سوسک‌ها فقط از گیاهان تغذیه می‌کنند و جز مواردیکه با سوسک‌های هرکول دیگر برخورد می‌کنند و با نرهای دیگر بر سر سوسک ماده می‌جنگند، به هیچ عنوان تهاجمی نیستند.

3- عنکبوت شتری غول‌پیکر

(GiantCamel Spider) (Arachnid Solifugae)

عنکبوت-شتری

شاید هرگز نام چنین حشره عجیبی به اقصی نقاط جهان نمی‌رسید اگر نیروهای نظامی ایالات متحده به خاطر جنگ عراق به حوالی خلیج فارس و کشور عراق نرفته بودند و از این حشره خارق‌العاده تصاویری تهیه نمی‌کردند. نام این حشره زمانی بر سر زبان‌ها افتاد که یک عنکبوت شتری غول پیکر به درون کیسه خواب یکی از سربازان آمریکایی رفته و در شرایطی که آن مرد، خواب بود او را گاز گرفت. خوشبختانه عنکبوت غول پیکر شتری که بومی عراق است سمی نیست. آن‌ها از پنجه‌های خود برای گرفتن طعمه‌هایی استفاده می‌کنند که معمولا از یک عنکبوت بزرگ‌تر نیستند. آن‌ها همچنین به داشتن سرعت بالا شهرت دارند. این عنکبوت‌ها می‌توانند با سرعت ۱۶ کیلومتر بر ساعت بدوند. نام واقعی این مخلوقات «سولیفوگا» (ArachnidSolifugae) است. کلمه «سولیفوگا» (Solifugae) در زبان لاتین به معنی «گریخته از آسمان» است.

2- حشره آبی غول‌پیکر

(Giant Water Bug) (Belostomatidae)

حشره-آبی

«بلوستوماتیدا» (Belostomatidae) خانواده‌ای از حشرات هستند که با نام «حشره غول‌پیکر آبی» (giantwater bugs) یا «پنجه نیش زن» (toe-biters) شناخته می‌شوند. بیشتر اعضای خانواده Belostomatidae اندازه نسبتا بزرگی دارند و از این نظر با سوسک‌های بزرگ جهان قابل مقایسه هستند. تمامی اعضای این خانواده شکارچیان خشنی هستند که برای شکار سخت پوستان، ماهیان و دوزیستان کمین کرده و آن‌ها را شکار می‌کنند. آن‌ها غالبا به شکل بی‌حرکت در کف آب می‌خوابند و به جسمی در آن قسمت می‌چسبند و به این شکل منتظر نزدیک شدن طعمه می‌شوند. پس از گرفتن طعمه، بزاق قدرتمند خود را به طعمه تزریق کرده و مایع باقیمانده در بدن آن را می‌مکند. درد حاصل از گزش این حشرات نسبت به بسیاری از حشرات به شکل قابل ملاحظه‌ای بالاست و بزاق دهان آنان به سادگی بافت‌های ماهیچه‌ای طعمه را به مایع تبدیل می‌کند. در موارد نادری گزش انسان‌ها توسط این حشرات گزارش شده که آسیب‌های جدی به فرد گزیده شده وارد شده است.

با توجه به این نکات دقت کنید که هرگز صورت خود را به یکی از این حشرات کوچک نزدیک نکنید. گاهی اوقات این حشرات در مواجهه با دشمنان بزرگی نظیر انسان‌ها، خود را به مردن می‌زنند و یا ماده‌ای را از خود ترشح می‌کنند که آن‌ها را خوراکی‌هایی بدمزه نشان دهد.

1- پروانه پلنگی

(LeopardMoth) (Hypercompescribonia)

پروانه-پلنگی

پروانه پلنگی غول‌پیکر (Giant Leopard Moth) یا پروانه چشمی ببری (EyedTiger Moth) بر روی بدن خود دارای الگوی حلقه‌های سیاه رنگ مشخص است که این حشره را شبیه به طرح پلنگ می‌کند. طرح مشخص و واضحی که بر روی بدن این پروانه‌ها وجود دارد با هیچ گونه دیگری اشتباه گرفته نمی‌شود و به تمامی شکارچیان بالقوه اینطور می‌نمایاند که با طعمه چندان خوشمزه‌ای روبه رو نشده‌اند.

منبع فارسیوبلاگ حیوانات

منبع خارجیOddee

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
5 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
امیرحسین
امیرحسین
۱ خرداد ۱۴۰۰ ۲۱:۴۰

پسر من ۵ سال و نیمه اس و خیلی خوشش اومد

حنانه
حنانه
۱۵ مهر ۱۳۹۹ ۰۱:۰۰

بسیار عالی بودددد

بهی
بهی
۱۵ آبان ۱۳۹۷ ۱۱:۱۵

مطلباتون همه برای 4 5 سال پیشه!

نیلو
نیلو
۱۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۲۶

چرا نمیشه صفحه رو ذخیره کرد?

لی لی
لی لی
۲۲ دی ۱۳۹۶ ۱۸:۲۵

با سپاس از مطالب جالبتون. لطفا به اینکار تا همیشه ادامه بدین. هم بهره بردم هم لذت. زندگیتون پر از برکت

b1