Cover-Panther-Chameleon
b1
خانه » ۱۳ خزنده رنگارنگ و زیبا!

۱۳ خزنده رنگارنگ و زیبا!

b3

با ما در این مطلب جالب همراه شوید تا با ۱۳ خزنده رنگارنگ و زیبا آشنا شویم.

13- ایگوانای سبز

Cuban_Iguana

نام دیگر این سوسمار بزرگ رنگارنگ که در آمریکای جنوبی و مرکزی زندگی می‌کند، ایگوانای معمولی (ایگوانا ایگوانا) می‌باشد. او گیاه‌خوار است و می‌تواند تا یک و نیم متر رشد کند. نمونه‌های بزرگ‌تر آن تا اندازه‌ی بیش از دو متر هم رشد کرده، وزنی برابر ۹.۱ کیلوگرم پیدا کرده‌اند.

12- سوسمار دراسنا

Dracaena_guianensis

این سوسمار با رنگ‌های منحصر به فرد، به سوسمار کیمن هم معروف است و در آمریکای جنوبی یافت می‌شود. این سوسمار زمان زیادی را در آب می‌گذراند و در مرداب‌ها، نهر‌ها و جنگل‌های آب گرفته زندگی می‌کند. سوسمارهای کیمن، اغلب بر روی شاخه‌هایی که بر روی آب آویزان هستند، حمام آفتاب می‌گیرند.

11- سندولد دم‌آبی

Nucras_caesicaudata

نام علمی این سوسمار خوش‌رنگ که در موزامبیک، زیمبابوه، آفریقای جنوبی و بخش‌های شرقی ایالات متحده آمریکا یافت می‌شود، Nucras caesicaudata می‌باشد. این سوسمار به دلیل دم آبی منحصربه‌فردش، به راحتی قابل تشخیص است. درباره‌ی کالبد‌شناسی و شیوه‌ی زندگی سندولد دم‌آبی اطلاعات زیادی در دست نیست اما محل زندگی او، مناطق گرم و خشک و شنزار‌ها می‌باشد.

10- آفتاب‌پرست نقاب‌دار

Calyptratus_female

آفتاب‌پرست نقاب‌دار یا Chamaeleo calyptratus یک گونه‌ی بزرگ و رنگارنگ از آفتاب‌پرست‌ها می‌باشد که در یمن و عربستان سعودی یافت می‌شود و‌گاه آن را آفتاب‌پرست یمن نیز می‌نامند. او با توجه به حالات خود، تغییر رنگ می‌دهد. میزان این تغییر رنگ به عوامل متعددی از جمله وضعیت سلامتی، خلق و خو و دمای بدن این خزنده بستگی دارد.

9- آفتاب‌پرست پلنگی

Panther_Chameleon_Furcifer_pardalis

این گونه‌ی رنگارنگ از آفتاب پرستان که با نام علمی Furcifer pardalis شناخته می‌شود، در سراسر جزیره‌ی ماداگاسکار یافت می‌شود و البته بعد‌ها در جزایر رئونیون و موریس نیز مسکن گزیده است. آفتاب‌پرست پلنگی ماده بسیار کوچک‌تر از همتای نر خود می‌باشد و تقریباً نصف اوست. آفتاب‌پرست‌های نر می‌توانند تا ۵۰ سانتی‌متر رشد کنند، و به طور متوسط ۴۵ سانتی‌متر هستند.

8- آگامای سنگی شبه‌جزیره‌ای

Peninsular_Rock_Agama

ساموفیلوس دورسالیس (Psammophilus dorsalis)، گونه‌ای خزنده با رنگ بندی مشخص است و یکی از گونه‌های شناخته شده‌ی آگاما به شمار می‌رود. این خزندگان قرمز رنگ که به آگامای سنگی جنوب هند نیز معروف‌اند، موجودات بسیار نادری هستند و در تپه‌های صخره‌ای جنوب هند یافت می‌شوند.

7- آگامای سنگی سرسرخ

Red-headed_Rock_Agama

این خزنده خوش‌رنگ با نام علمی آگاما آگاما، گونه‌ای خزنده است که در مناطق گسترده‌ی زیر صحرای بزرگ آفریقا زیست دارد. این خزنده که به آگامای معمولی، آگامای سرسرخ و آگامای رنگین‌کمانی نیز شهرت دارد، بیشتر در ساعات گرم روز مشاهده می‌شود. در فصل جفت‌گیری، نر‌ها جذاب‌ترین نقش و نگارهای خود را به نمایش می‌گذارند؛ سر و گردن و دم نر‌ها به رنگ نارنجی روشن درمی آید و بدنشان آبی تیره می‌شود.

6- سوسمار باغی مشرقی

Schoenechse

این گونه خزنده با رنگ‌های منحصربه‌فرد که بیشتر در آسیا یافت می‌شود، با نام علمی کالوتس چندرنگ (Calotes versicolor) شناخته می‌شود. این گونه در بسیاری از نقاط دیگر دنیا نیز گسترده شده است و حشره‌خوار است. در فصل جفت‌گیری، گلوی جنس نر این گونه قرمز می‌شود و به همین دلیل او را به اشتباه خون‌آشام می‌نامند.

5- ایگوانای سرزمین گالاپاگوس

Conolophus_subcristatus__North_Seymour

ایگوانای سرزمین گالاپاگوس یا Conolophus subcristatus رنگ‌بندی بسیار زیبایی دارد. خزندگان زردرنگ بسیار نادرند. این گونه خزنده ساکن جزایر گالاپاگوس می‌باشد.

4- آفتاب‌پرست پارسون

Calumma_Parsonii_Ste_Marie_Madagascar

این خزنده‌ی ساکن ماداگاسکار آفتاب‌پرست پارسون یا Calumma parsonii، گونه‌ای بزرگ و خوش‌رنگ از آفتاب پرست‌هاست. تجارت این گونه تحت کنترل است و همچون بسیاری از گونه‌های آفتاب‌پرستان ماداگاسکار، خارج کردن آفتاب پرستان پارسون از محیط طبیعیشان غیر قانونی محسوب می‌شود.

3- سوسمار کوتوله‌ی ترنسوال

Bradypodion_transvaalense_dominant

این آفتاب پرست منحصر به فرد و رنگارنگ با نام علمی Bradypodion transvaalense بومی آفریقای جنوبی است.

2- فرسیفر کوچک

Furcifer_Minor

فرسیفر کوچک با این ظاهر عجیب و غریب، گونه‌ای از خزندگان بومی ماداگاسکار است. این خزنده‌ی خوش آب و رنگ در معرض خطر از دست دادن زیستگاه طبیعی خود قرار دارد.

1- کرم خزنده‌ی شبه‌جزیره ایبری

Iberian_worm_lizard

این گونه از خزندگان که به کرم خزنده‌ی اروپایی (Blanus cinereus) نیز شهرت دارد، در زبان پرتغالی Cobra-cega (مار کور) و در زبان اسپانیایی culebrilla ciega نامیده می‌شود. طول این کرم-خزنده‌ی اّبی‌رنگ کوچک و بی‌دست و پا به ۱۰-۲۰ سانتی‌متر می‌رسد و زیر کُنده‌های درختان و صخره‌ها یافت می‌شود (به ویژه بعد از طوفان).

منبع فارسیشگفتی‌ها

منبع خارجیUNP

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
سلیمان رستمی
۱۰ شهریور ۱۳۹۹ ۱۴:۵۷

سایت خیلی خوبی دارید.

b1