عکس-کاور-دلفین
b1
خانه » ۱۰ دانستنی جالبی که در مورد دلفین ها نمی‌دانید!

۱۰ دانستنی جالبی که در مورد دلفین ها نمی‌دانید!

b3

دلفین‌ها حیوانات باهوش و شادی هستند. آنان بسیار بازی‌گوش‌اند و البته گاهی اوقات می‌شنویم که کمک‌های بسیار مهمی به انسان‌هایی که در دریا گرفتار شده‌اند می‌کنند. دانستنی‌های بسیار جالبی درباره مغز، ویژگی جسمی و رفتار این موجود بامزه (از نظر رفتار) وجود دارد که در اینجا به ۱۰ تا از این‌ها اشاره شده است.

دلفین

10- کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین دلفین

کوچک‌ترین دلفین دریاها پُرپُیز در دریای کُرتِز زندگی می‌کند که طولش ۱٫۵ متر و وزنش ۵۰ کیلوگرم می‌باشد. بزرگ‌ترین نوع دلفین در اُرکا وجود دارد که جنس نر آن تا ۸ متر رشد می‌کند و وزنش تا ۶ تن هم می‌رسد.

9- ویژگی‌های خاص دلفین‌ها

دلفین‌ها گوش‌های (سنسورهای شنوایی) بسیار قوی دارند به طوری که می‌توانند فرکانس‌های خیلی ضعیفی را دریافت کنند که از انسان و یا هر موجود دیگری بعید است. پوست مخصوصی دارند که آن‌ها را گرم نگه می‌دارد.

8- اتحاد دلفین‌ها

دلفین‌ها به صورت گروهی (کوچک و بزرگ) زندگی می‌کنند، که برخی از این گروه‌ها شامل ۱۰۰۰ تا ۸۰۰۰ هزار دلفین می‌باشد و در هر گروه دلفین‌های ماده در مرکز قرار می‌گیرند و توسط دلفین‌های نر محاصره می‌شوند.

7- مکانیسم دفاعی دلفین‌ها

دلفین‌های آزاد موقع خواب، تنها از نیمی از مغز خودشان استفاده می کنندو نیم دیگر مغزشان در حالت استراحت می‌باشد. این در مورد دلفین‌هایی که در باغ وحش متولد می‌شوند هنوز ثابت نشده است.

6- پستانداری خاص

دلفین‌ها از دسته پستانداران می‌باشند و برای قدرت ماهیچه‌هایشان به اکسیژن جو نیاز دارند. جالب این‌که آن‌ها فقط ۰٫۵ ثانیه از اکسیژن هوا تنفس می‌کنند و می‌توانند ۱۵ دقیقه نفس خود را حبس کنند. دلفین‌های باتل نوز (نوع خاصی از دلفین‌ها) ۲ تا ۳ دقیقه بینی خود را از آب بیرون می‌آورند تا بتوانند نفس خود را بیشتر حبس کنند.

5- ارتباط دلفین‌ها

دلفین‌ها با ایجاد صداهایی به شکل تلگراف یا موسیقی با هم ارتباط برقرار می‌کنند. سنسورهای شنوایی آن‌ها می‌توانند صدایی با بسامد ۲۵۰Hz تا ۲۰۰KHz را دریافت کنند. با این توانایی آنان قادرند تصویر دقیقی از جزئیات زیر دریا را به دقت نقشه یا عکس به هم ابلاغ کنند هرچند فاصله آن‌ها خیلی زیاد باشد.

4- مهارت جالب شکار آن‌ها

ماهی، هشت پا و صدف از غذاهای مورد علاقه دلفین‌ها هستند. هرگاه هر کدام از آنان به منبع غذایی می‌رسد با ایجاد صداهایی دیگر دلفین‌ها را باخبر می‌کند تا شکاری دسته جمعی داشته باشند، این نوع شکار دلفین‌ها بسیار مفید برای ماهی‌گیران و دیگر شکارچیان دریا نیز می‌باشد.

3- دلفین ماده

دلفین‌ها برای بقای نسل یا چیزی شبیه آن جفت‌گیری نمی‌کنند بلکه این کار سبب آرامش آنان می‌شود. زمان جفت‌گیری دلفین‌ها تنها ۱۵ تا ۲۰ ثانیه طول می‌کشد و مدت زمان بارداری دلفین ماده ۱۰ تا ۱۲ ماه (بسته به نوع دلفین) به طول می‌انجامد و سپس بچه دلفین ۹ ماه از شیر مادر تغذیه می‌کند تا کاملاً رشد کند.

2- توانایی‌های جالب

دلفین‌ها شناگران، غواصان، شیرجه‌زنان خیلی ماهری هستند. برخی می‌توانند ۴۰ کیلومتر را در یک ساعت طی کنند و ۳۰۰ متر به عمق دریا بروند و ۶ متر به بیرون از سطح آب بپرند و البته نوع خاصی از آنان (باتل نوز) می‌توانند ۳۰ دقیقه نفس خودشان را حبس کنند.

1- بهترین دوست آدم‌ها در دریا

دلفین‌ها کمک‌های زیادی به انسان‌ها می‌کنند. آن‌ها به ماهی‌گیران کمک می‌کنند تا ماهی بیشتری را صید کنند، به غواصان کمک می‌کنند تا کشتی‌های غرق شده را پیدا کنند، از غرق شدن شناگران در دریا جلوگیری می‌کنند و حتی به پزشکان کمک می‌کنند تا خیلی از مشکلات رفتاری کودکان را درمان کنند.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیSoftpedia

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
21 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
کیهان
کیهان
۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۴:۲۶

دلفین چه خوب بیده دلفین مفید بیده

سپنتا هوشیار
سپنتا هوشیار
۱۳ اسفند ۱۴۰۰ ۲۰:۲۸

دلفین ها خیلی زیبا و دیدنی هستند ولی دلفین در رود نیست و من دلفین را دیدم ولی عاشق💔💔❤❤❤

فرزاد
فرزاد
۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ۱۱:۵۷

فقط دلفینم آرزوست

حنانه
حنانه
۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ۱۱:۴۳

می بخشین؛ ولی باید به جای واژه ی ” وزن “، از واژه ی ” جرم “، استفاده کنید. مگر اینکه واقعا وزن مدنظرتون باشه.

حنانه
حنانه
۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ۱۱:۳۴

فوق العاده مطالب مفید ی بودن.
دلفین ها خیلی جالب هستن!

b1