عکس-کاور-قورباغه-شفاف
b1
خانه » ۱۰ جانور شفاف دنیا!

۱۰ جانور شفاف دنیا!

b3

فکر کنید هر مشکل فیزیولوژیکی‌ای که داشته باشید (مثلاً خونریزی داخلی یا گرفتگی یک رگ و…) به‌راحتی بتوانید داخل بدنتان را ببینید و محل مشکل را پیدا کنید. یک جورهایی مثل این است که‌ ام آر آی سرخود باشید… می‌دانم نمی‌شود، اما اگر می‌شد چی می‌شد؟… و البته ما که نمی‌توانیم، اما همه که مثل ما نیستند. برخی از جانوران شفاف هستند. مثل شیشه… آن‌ها اگر لازم داشته باشند به‌راحتی می‌توانند داخل بدنشان را ببینند و مشکلاتشان را پیدا کنند. این ۱۰ تا جانور شیشه‌ای را ببینید.

10- قورباغه شفاف

قورباغه-شفاف

«سنترولنیدیا» اصالتاً ونزوئلایی و از خانواده دوزیستان است. بخش پشتی این قورباغه‌ها لیمویی – سبز است اما بخش شکمیشان بی‌رنگ است. (در بیشتر موارد) بنابراین به‌راحتی می‌توان قلب، کبد و لوله گوارشی آن‌ها را دید.

9- ماهی کله شفاف

ماهی-کله-شفاف

نام اصلی این ماهی عجیب که در اعماق دریاها زندگی می‌کند «بارللی» (با نام علمی ماکروپینا، میکروستوما) است. این ماهی فقط کله شفافی دارد. چشمان این ماهی عجیب‌وغریب، لوله‌ای مانند است و به‌شدت به نور حساس است. به عبارتی با اندک نوری درون حدقه پر از مایع تکان می‌خورد و به هر سو می‌چرخد، حتی وقتی می‌خواهد غذایی را بالای سر خود پیدا کند آن‌ها را به بالای سر هم می‌چرخاند. عدسی‌های این چشمان زیبا کاملاً سبز است. آن دو لکه سبزی که بالای سر این‌ ماهی قرار دارد، چشم نیست. آن‌ها اندام‌هایی هستند به نام «نارس» که می‌توان آن‌ها را با بینی در انسان‌ها مشابه دانست.

8- پروانه شفاف

پروانه-شفاف

از مکزیک تا پاناما در آمریکای مرکزی، این پروانه زیبا و شفاف یافت می‌شود. نام اصلی‌اش «پروانه بال شیشه‌ای» است. در حقیقت بافت‌های میان داربست بال‌ها در این پروانه کاملاً شفاف است.

7- سرپای شفاف

سرپا-شفاف

در اقیانوس‌های نیمکره جنوبی می‌توان چنین سرپای شفافی را دید. سرپاها جانورانی مثل هشت پا هستند. چشمان این سرپای شفاف به‌راحتی داخل بدنش می‌چرخد و همه سو را می‌بیند. این سرپا داخل بدنش اندام‌های زیادی ندارد اما هر آنچه که دارد از چشم شما پنهان نیست. این سرپای شفاف به‌راحتی توسط انواع جانوران دریایی و حتی پرندگان دریایی شکار می‌شود.

6- گورماهی شفاف

گورماهی-شفاف

این ماهی شفاف یک فرق عمده با دیگر جانوران شفاف دنیا دارد؛ فرق اساسی او با دیگر موجودات شفافی که اینجا با آن‌ها آشنا می‌شوید در این است که این ماهی، ساخته دست دانشمندان است. نخستین بار در سال ۲۰۰۸ میلادی بود که دانشمندان طی یک پژوهش درباره سرطان این موجود را ساختند. آن‌ها با کمک این موجود می‌توانستند از همه فعل‌وانفعالات تومور در داخل بدن موجود به شکل مستقیم آگاه شوند. این ماهی برای نخستین بار در بیمارستان کودکان بوستون متولد شد.

5- یخ ماهی شفاف

یخ-ماهی-شفاف

«یخ ماهی تمساحی» (بانام علمی کانیکتیده) معمولاً در آب‌های سرد و یخ‌زده قطب و یا آمریکای جنوبی یافت می‌شود و از گونه‌های خاصی از میگوها و سخت‌پوستان ریز یا حتی ماهی‌های ریز تغذیه می‌کند. حتی خون این جانور هم شفاف است، چون هموگلوبین و یا اریتروسیت ندارد. سوخت‌وساز این جانور فقط به اکسیژن حل‌شده در خون شفافش، وابسته است.

4- دوجور پای شفاف

دوجورپا-شفاف

نام این سخت‌پوست عجیب‌وغریب «فرونیما» است. این موجود شفاف ریز، یکی از چندین و چندگونه جانوری است که در اعماق آب‌های مناطق مرتفع آتلانتیک شمالی کشف‌شده است. البته این تنها موجود ریز سخت‌پوستی نیست که این‌چنین شفاف است. هر آنچه درون این موجود ریز وجود دارد از بیرون دیده می‌شود.

3- میگوی لاروی شفاف

میگوی-لاروی-شفاف

در آب‌های هاوایی این میگوی شفاف ریز زندگی می‌کند. معمولاً این میگوی لاروی قلمدوش عروس‌های دریایی است و به همراه آن این‌سو و آ ن سو می‌رود.

2- خمره شفاف

خمره-شفاف

این موجود زیبا را که شباهت زیادی به یک عروس دریایی دارد «خمره دریایی» می‌نامند. آن‌ها از فیتوپلانکتون ها (پلانکتون‌های گیاهی) تغذیه می‌کنند. اندازه این خمره‌های شفاف و گزنده بین یک تا ۱۰ سانتی‌متر است.

1- ژله ماهی شفاف

ژله-ماهی-شفاف

ژله ماهی‌ها یا همان عروس‌های دریایی نیز شفاف هستند. آن‌ها را در هر اقیانوس و یا دریاهای آزاد می‌توان یافت. بسیاری از ژله ماهی‌ها (هرچند این‌ها واقعاً ماهی نیستند) کاملاً شفاف هستند، آن‌چنان که در بسیاری مواقع حتی نمی‌توان آن‌ها را در آب‌ها دید. این‌ها را از اندازه ۲.۵ سانتی‌متر به بالا می‌توان دید.

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بهزاد مولا
۲۸ آبان ۱۳۹۷ ۰۱:۰۸

جالب بود

امیرعلی
امیرعلی
۲۸ فروردین ۱۳۹۶ ۰۸:۰۴

عجب سایت خفنی گیلیلیلی

b1