Cover-akhal-teke-stallion
b1
خانه » ۱۰ واقعیت جالبی که در مورد اسب ها نمی‌دانید!

۱۰ واقعیت جالبی که در مورد اسب ها نمی‌دانید!

b3

کسانیکه اسب نگهداری می‌کنند معمولاً سعی می‌کنند نکات کاربردی و جالب درمورد نگهداری اسب از اینطرف و آنطرف جمع‌آوری کنند، آن را به خاطرشان بسپارند تا در آینده درموقع لزوم از آنها استفاده کنند. در زیر به چند واقعیت درمورد اسب‌ها اشاره می‌کنیم که ممکن است تابحال نشنیده باشید.

10- می‌توانید بگویید که اسب به کجا نگاه می‌کند

horse-ears1

بیشتر مواقع گوش اسب‌ها به سمتی که به آن نگاه می‌کنند می‌چرخد. اگر گوش اسبی به سمت‌های مختلف می‌چرخد، این احتمال وجود دارد که به دو نقطه مختلف در عین حال نگاه می‌کنند.

9- نمی‌توانید دماغ اسب را ببندید

horse-mouth

اسب‌ها نمی‌توانند از دهان نفس بکشند، فقط می‌توانند از راه بینی تنفس کنند. پس اطمینان حاصل کنید که هیچوقت راه بینی اسبتان بسته نشود.

8- همه اسب‌ها یک روز تولد دارند

calendar-january

اسب‌های اصیل علی رغم روز اصلی که به دنیا آمده‌اند، همه یک روز (اول ژوئیه)، (اول آگوست در استرالیا) تولد دارند. این یعنی اسبی که در روز کریسمس به دنیا آمده است، اولین تولد خود را یک هفته بعد در سال جدید جشن می‌گیرد.

7- یک طرف کوتاه‌تر از طرف دیگر است

horse-mane

یک پا/سمت اسب‌ها هم مثل انسان‌ها کوتاه‌تر از سمت دیگر است. با توجه به سمتی که معمولاً به آن تکیه می‌زنند می‌توانید بگویید که کدام طرفشان کوتاه‌تر است.

6- اسب‌های عربی چند استخوان کوتاه کرده‌اند

arabian-mare

اسب‌های عربی پشت‌هایی کوتاه‌تر از بقیه نژادها دارند. دلیل آن این است که یک استخوان ستون‌فقرات، یک استخوان کمری و یک دنده کمتر از بقیه نژادها دارند.

5- بعضی نژادها از بقیه بردبارتر هستند

akhal-teke-stallion

نژاد ترک «Akhal-Teke» می‌تواند چندین روز بدون خوردن آب تحمل کند.

4- خوابیدن پرهزینه‌تر است

laying-down

اسب‌ها در موقع دراز کشیدن انرژی بیشتری نسبت به وقتی که ایستاده‌اند مصرف می‌کنند.

3- چین عاشق اسب است

chinese-horse

چین بیشتر از هر کشور دیگری اسب دارد. که البته با مقایسه با جمعیت انسانی آنها که بیشتر از هر کشور دیگری است، قابل‌قبول است.

2- مجسمه اسب‌ها هیچ رمز و رازی ندارند

horse-statue

طرز قرارگیری پای اسب‌ها در مجسمه اسب‌سواران بزرگ هیچ اهمیت و ویژگی خاصی ندارد. مجسمه‌سازان هیچ قصد و نیت درونی‌ای از طراحی یک حالت خاص برای یک اسب در مجسمه در سر ندارند. می‌توانید چک کنید که سایت معروف Snopes در این باره چی می گه.

1- اسب‌بخار اسکاتلندی است

horsepower

واژه اسب‌بخار توسط یک مهندس اسکاتلندی به نام جیمز وات انتخاب شده است. او این واژه را در آزمایشات خود برای تعریف قدرت یک موتور استفاده می‌کرد و تعریف خود را بر مبنای قدرت اسب‌های بارکش قرار داده است.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیThe Equinest

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
4 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
دختری با قلب اژدها
دختری با قلب اژدها
۱۷ دی ۱۴۰۰ ۱۸:۰۰

شما بینظیرین
و البته مقاله هاتون
ممنون

دختری با قلب اژدها
دختری با قلب اژدها
۱۷ دی ۱۴۰۰ ۱۸:۰۱

ببخشید منظورم بی نظیر بود

donya M
۱۹ دی ۱۳۹۶ ۱۴:۵۶

خوب بود

اصغر
اصغر
۱۸ شهریور ۱۳۹۶ ۱۴:۳۰

میتونستین اینم بگین که اسب از ایران به سایر نقاط جهان فرستاده شد که پیشینه علمی هم داره ! یا برترین نژاد اسب یعنی نسایی که محل زندگیش کوه های زاگرس بوده و امروزه منقرض شده ! یا بازم میتونستین در مورد اسب های عربی بگین که در واقع ایرانین چون اعراب اسب نداشتن ! تو بیابون های اونا . کلا واژه ی عربی فرس که تو عربی میشه اسب ، به معنی اسب هم که از فارس میاد یعنی چیزی که از سرزمین فارس اومده . جالبه نه ! اسبای خودمون میشن اسبای عربی !!

b1