۸ تا از عجیب‌ترین گیاهان روی زمین!

با ما همراه باشید با یکی دیگر از مطالب جالب درباره گیاهان. در این مطلب با هم نگاهی می‌اندازیم به عجیب‌ترین گیاهان روی زمین.

8- گیاه Rafflesia Arnoldii

rafflesia-arnoldii-1 rafflesia-arnoldii-2
بزرگ‌ترین گل مربوط به گیاه عجیبی است که زرآوند یا زنبق بدبو نام دارد. این گیاه در جنگل‌های آسیا رشد می‌کند. گلهای این گیاه نارنجی و قهوه‌ای هستند و لکه‌های سفیدی دارند. اندازه این گل ۳۵ اینچ (حدود ۹۰ سانتی‌متر) است. Rafflesia یک گیاه انگلی می‌باشد. گیاه در واقع همین گل بزرگ است و برگ، ساقه و یا ریشه‌ای در آن دیده نمی‌شود. این گل خود را به گیاه میزبان می‌چسباند و بدین طریق آب و مواد غذایی مورد نیاز خود را بدست می‌آورد. در زمان شکوفه دادن بوی بد و زننده‌ای از آن ساطع می‌شود (شبیه بوی گوشت فاسد) که این بو باعث جلب کردن حشرات و در نتیجه گرده افشانی گیاه می‌شود.

7- گل حشره خوار آفریقایی Hydnora africana

hydnora-africana-1 hydnora-africana-2
این یک گیاه انگلیست. به ریشه‌های بوته‌ها در نزدیکی‌اش حمله می‌کند. بوی بدی به وجود می‌آورد که سوسک‌ها را به خودش جذب می‌کند.

6- گیاه Dracunculus Vulgaris

dracunculus-vulgaris-1 dracunculus-vulgaris-2 dracunculus-vulgaris-3

بوی این گیاه مثل بوی گوشت فاسد است، کبود رنگ، گل آن شبیه برگ است که پرچم بلند و باریک و سیاه رنگ در وسطش قرار دارد.

5- گیاه تیتان (Amorphophallus titanum)

amorphophallus-1 amorphophallus-2 amorphophallus-3
در گیاه تیتان، اسپادیکس حدود ۳ متر رشد می‌کند و برروی این گل آذین ۳ متری هزاران گل قرار می‌گیرند. معمولاً ۳ تا ۴ هفته پس از رویش جوانه، اسپات باز می‌شود، اسپات تیتان در خارج سبز رنگ است ولی در قسمت داخلی قرمز تا بنفش تیره است. اسپات چند روز بیشتر باز نمی‌ماند و پس از آن محور اسپادیکس در مدت ۳ تا ۵ روز تخریب می‌گردد.

4- گیاه Wollemia Nobilis

wollemia-nobilis-1 wollemia-nobilis-2
با یافت فسیل‌ها، قدمت این نوع درخت عجیب و غریب به ۱۲۰ میلیون سال می‌رسد و در حال حاضر کمتر از ۱۰۰ اصله از آن در طبیعت وجود دارد. پوست درخت شبیه حباب‌های شکلات، تنه‌های متعدد، و سرخس مانند است. به صورت مارپیچی رشد می‌کند. آن‌ها می‌توانند به ارتفاع ۱۲۵ فوتی نیز برسند.

3- گیاه Welwitschia mirabilis

welwitschia-mirabilis-1 welwitschia-mirabilis-2
راشل ساسمن که دور دنیا را برای کشف و عکاسی قدیمی‌ترین ارگانیسم‌های جهان زیرپا گذاشته است، در مورد این گیاه می‌گوید: «شنیده‌ام بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین ویلوچیای جهان باید عمری بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سال داشته باشد». اما نمونه‌ای که او در صحرای ناکلافت نامیبیا موفق به عکاسی آن شده، احتمالاً عمری دوهزار ساله دارد. ویلوچیا تیره‌ای منحصر به‌فرد است، تنها گونه این گیاه برای رشد و تکثیر نیاز به شرایط آب‌وهوایی ویژه‌ای دارد که تنها در سواحل نامیبیا و آنگولا، آن‌جا که مه ساحلی صحرا را در برمی‌گیرد، مهیا می‌شود. تکامل برای جذب رطوبت موجود در مه ساحلی به کمک این گیاه آمده است: ویلوچیا تنها یک ساقه غده‌ای کوتاه دارد و برگ‌های چندین متری آن به مرور زمان ظاهری بریده‌بریده شبیه به پاهای یک هشت‌پا پیدا کرده‌اند. علاوه بر این گیاه ریشه عمیقی دارد که هم می‌تواند به ذخیره آب‌های زیرزمینی دست پیدا کند و هم در برابر بادهای تند صحرا هم‌چون لنگری، گیاه را ثابت نگاه خواهد داشت.

2- گیاه Drakaea Glyptodon

drakaea-glyptodon

نوعی ارکیده است. بوی گوشت خام می‌دهد و توسط زنبورهای نر تکثیر می‌یابد.

1- گیاه Wolffia Angusta

wolffia-angusta-1 wolffia-angusta-2
کوچک‌ترین گل جهان است. ده‌ها عدد از این گیاه به راحتی بر روی بر روی سر سوزن جا خواهند گرفت.

  • 0 امتیاز
  • 0/5
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
منبع فارسی تاپ ناپ

منبع اصلی My Interesting Files

درباره نویسنده

من امیر هستم، موسس این سایت. ۲۶ سال سن دارم و همیشه آرزو داشتم سایتی داشته باشم درباره عجیب‌ترین چیزهای دنیا. شاید این همون فرصت باشه.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

avatar
 

wpDiscuz
error: Alert: Content is protected !!

عجیب‌ترین‌های جهان را در ایمیلتان داشته باشید